Kapıda Ödemeli Satış Nedir, Nasıl Yapılır?

E-ticaret dünyası içerisindeki en önemli konulardan biri ödeme sistemleri ve yöntemleridir. Hem kullanıcılar hem de satıcılar tarafından güvenli ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi gereken ödeme aşaması, satışları doğrudan etkileyen hususlar içerisinde yer alır.

Bu nedenle e-ticaret firmalarının ödeme sistemleri konusuna büyük önem vermesi satışları arttıracaktır. Günümüzde; kredi kartı, banka kartı, online cüzdanlar, mobil cüzdanlar, sanal para, havale/EFT ve kapıda ödeme seçenekleri bulunur.

Kapıda ödemeli satış, e-ticaret kullanıcılarının sipariş ettikleri ürün ellerine ulaştıkları zaman nakit, banka kartı ve kredi kartı ile tamamlayabilecekleri ödeme yöntemidir.

Kapıda ödemeli satış yöntemi, özellikle sosyal medya platformları üzerinden satış yapanların daha sık kullandığı bir seçenektir. Kapıda ödeme seçeneği sayesinde, kısa süre içerisinde satıcı olarak pazara giriş yapabilirsiniz. Instagram gibi sosyal mecralar içerisindeki kitlenize bu satış imkânını sunarak çok daha fazla sipariş almanız kuvvetle muhtemeldir.

Kapıda Ödeme İstatistikleri

 • 2019 istatistiklerine göre Türkiye’de e-ticaret hacminin 8,9 milyar lirası kapıda ödeme seçeneği ile tamamlanıyor. Bu rakam, yıl içerisindeki e-ticaret alışverişinin %6,5’i anlamına gelmektedir. Toplam hacmin 2021 yılında daha da arttığını tahmin etmek hiç de zor değil.
 • J.P Morgan Türkiye e-ticaret raporu 2020 verilerine göre ise 2020 yılında “nakit” ödeme şeklinde yapılan ödemelerin oranı %10.
 • Ayrıca, 2021 istatistiklerinde ödeme şekline göre ortalama kapıda ödeme sepet tutarı ise 65 lira olarak görülmektedir. Genel ortalama ise 99 liradır. Kartlı işlemler 173 lira ile bu konuda zirvedeki yerini sağlam olarak korumaya devam ediyor.

Bu istatistiklerden yapabileceğimiz çıkarımlar toplam satış yüzdesinde bu ödeme yönteminin yeri küçük olsa da yine de büyük bir hacme sahip. Bu sebeple özellikle e-ticarete yeni atılan markalar için denemeye değer bir yöntem olabilir. Ortalama sepet tutarı bilgileri ise bize özellikle 100 lira altı siparişler için müşterilerin bu yöntemi tercih ettiğini gösteriyor. Bu da sizin ortalama sepet tutarı hedeflerinize yakınsa bu şekilde bir ödemeyi sitenize eklemenizi öneririz.

Site ziyaretlerinin başarılı bir e-ticarete dönüşmesini sağlayan etkenlerin başında ödeme seçeneklerinin çokluğu yer alır.

Kapıda Ödeme Yöntemi Nasıl Çalışır?

Kapıda ödeme yönteminin çalışma prensibi oldukça basittir. Diğer ödeme seçeneklerinden farkı, kargo kullanıcının eline geçtiği anda ödemenin yapılmasıdır. Ödeme esnasında isteğe göre; kartlı ve nakit ödeme seçenekleri tercih edilebilir. Farkı belirleyen kıstas satıcı taraftır. Örneğin; bir elbise siparişi verdiniz. Hem nakit hem kart seçeneği bulunuyor. Aynı ürün için nakit fiyatı 100 lira, kredi kartı ile ödeme fiyatı 110 lira olarak karşınıza çıkabilir.

Kapıda ödemeli satış için öncelikli olarak bir kargo firması ile anlaşma yapmanız gerekir. Anlaşma esnasında kargo firması sizden firmanıza ait olan gerekli belgeleri isteyecektir. Bu prosedür işlemlerini tamamladıktan sonra tahsilat için ayrıca kargo firmanıza başvuru yapmanız gerekecektir.

Günümüzde, hemen hemen tüm kargo firmaları ile kapıda ödeme anlaşması yapabilirsiniz. Kargo firmaları arasından size uygun olanı tercih ederek e-ticaret dünyasındaki yerinizi hemen alabilirsiniz. 

Kapıda Kredi Kartı İle Ödeme

Kapıda ödeme yöntemi, sosyal medya platformları üzerinden yapılan siparişlerde oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaya devam ediyor. Yapılan siparişin eksiksiz bir şekilde tamamlanması için alanında uzman bir kargo firması ile çalışmak sizi rahat ettirecektir.

Bu yöntem içerisinde ise ne kadar çok seçenek sunulursa o kadar çok başarılı e-ticaret dönüşümleri alınabilir. Bu yöntemde, kullanıcılar sipariş ettikleri ürün ellerine ulaştıkları anda, banka kartı ve kredi kartı ile ödeme yapabilirler. 

Kapıda Nakit Ödeme

Kapıda nakit ödeme ile kullanıcılar, sipariş ettikleri ürün ellerine ulaştıkları zaman kargo firması yetkilisine nakit olarak ödeme yapabilir. Kargo firması ile ayrıca anlaşma yapılması gereklidir.

Bu yöntemi sosyal medya üzerinden satışlarda ve özellikle müşterilerinin yaş ortalaması daha yüksek olan online mağazalar için öneriyoruz.

Kapıda Ödeme Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Kapıda ödemeli satış yöntemi, yeni nesil alışveriş deneyimi ile geleneksel olan alışverişin birleşiminden oluşan ve hala oldukça kullanılan bir sistemdir.

Dijital ortamlarda kart kullanmaktan çekinenler için kapıda ödeme mükemmel bir seçenektir. Avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bu sistemde kullanıcılar; ad, soyad, kart numarası ve banka kartının güvenlik kodu gibi bilgileri ilgili yere girmek için ekstra vakit harcamazlar.
 • E-ticaret içerisinde çalıntı ve sahte kartlar ile yapılan alışverişlerin önüne geçmesine yardımcı olur.
 • Bu yöntemin sağladığı en büyük yarar güvenliktir. Kullanıcı ürünü almadan önce ödeme yapmadığı için kendini güvende hisseder.
 • Banka ve kredi kartı kullanmaktan hoşlanmayan müşterilerin de e-ticaret ürünlerini sipariş etmelerine imkân sağlar.

Kapıda Ödeme Yönteminin Dezavantajları Nelerdir?

Kapıda ödemeli satış yöntemi, hem satıcı hem de alıcı tarafına avantajlar sağlar. Satışları etkileyen faktörler arasında bulunan bu yöntemin bazı olumsuz tarafları da bulunur. Kapıda ödeme yönteminin dezavantajları şu şekilde sıralanabilir.

 • Teslimat esnasında alıcının evde olmaması, bu yöntem içerisindeki en büyük sorunlardan biridir. Kullanıcılar, sipariş verdikten sonra kargo takibi yapmalı ve zamanında belirttikleri adreste yer almalıdır. Aksi halde ödeme yapılamayacağı için sipariş iptali gerçekleşecektir.
 • Kullanıcılar anlık heyecanla ürün siparişi verebilir. Kargolama işlemi tamamlandıktan sonra da fikirleri değişime uğrayabilir. Bu gibi durumlarda siparişin iptal olması kaçınılmaz olacaktır.
 • Kullanıcılar adres bilgilerini yanlış verebilir. Bu durumda kargo firması doğru adrese gidemeyeceği için sipariş iptali olabilir.
 • Kapıda kartla mı nakit mi ödeme yapılacağı belirtilmemişse kargo kullanıcıya ulaştığında müşteri nakit bulundurmadığı için kartlı ödemeyi tercih edebilir. Bu gibi durumlarda kargo temsilcisi yanında POS cihazı getirmemiş ise sipariş iptali gerçekleşebilir.
 • İade altyapısı sağlam olmayan satıcılar bu yöntemde zarar edebilir. Çok fazla iade talebi maliyetleri artıracaktır.

Kargo Anlaşması Nasıl Yapılır?

Kapıda ödemeli satış yöntemini kullanmak isteyen satıcıların öncelikli olarak bir kargo firması ile anlaşma yapması gerekir. Kargo ile anlaşma yapıldıktan sonra alışverişler güvenli bir şekilde yapılabilir.

Kargo firması, anlaşmanın tamamlanması için satıcı firmadan bazı belgeleri temin etmesini ister. Bu belgeler arasında; imza sirküleri, vergi levhası, kimlik fotokopisi, faaliyet belgesi ve ticaret sicil gazetesi yer alır. 

Buradan da anlayabileceğiniz gibi kargo firmaları aracılığıyla kapıda ödeme seçeneği ile satış yapabilmek için mutlaka şirketiniz olması gerekir.

Gerekli olan belgeleri satıcıdan temin eden kargo firması kısa süre içerisinde geri dönüş sağlayacaktır. Anlaşmanın sağlanmasından sonra ise satıcının kapıda ödeme tahsilatı için ayrıca kargo firmasına başvuru yapması gerekir.

Yaşadığımız e-ticaret çağında neredeyse tüm kargo firmaları kapıda ödeme yöntemi ile çalışma olanağına sahiptir.

Özetlersek

Kapıda ödeme sistemi, büyük e-ticaret sitelerinde yaygın olarak kullanılmasa bile sosyal medya üzerinden yapılan siparişlerde yüksek oranda tercih sebebidir. Bu nedenle pazar yeri olarak Instagram gibi sosyal medya platformlarını tercih eden satıcıların kapıda ödeme seçeneğini mutlaka kullanıcılarına sunmaları gerekir. Bu sayede başlangıç aşamasında olan bir satıcı bile, sadece kargo firması ile anlaşma yaparak hızlı bir şekilde e-ticaret dünyasına giriş yapabilir.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.