2023’te Online Satış Arttırma Yöntemleri

Tüketici için online alışverişin en büyük artısı binlerce ürünü kolayca bulup karşılaştırma yapabilmesidir. Bir tık ile istediğiniz her ürünün en uygun fiyatlısını anında bulabilir ve satın alabilirsiniz. Bu durum da e-ticaretle uğraşan kişiler arasında giderek büyüyen bir rekabete dönüşür ve her marka kendi ürününü daha çok satmak için çeşitli stratejiler izler.

E-ticaret yaparken diğer markalardan daha ön plana çıkmak ve ürünlerinizi alacak kişilerin sizin ürünlerinizi tercih etmesini sağlamak için birçok yöntemden faydalanabilirsiniz.

Böylelikle kendi ideal kitlenizi yaratabilir ve ürünlerinizi yeni alıcılara daha kolay ve etkin bir şekilde ulaştırabilirsiniz. Sizin de bir e-ticaret markanız varsa ve online satışlarınızı arttırmanın yöntemlerini arıyorsanız bu yazımız tam da size göre.

E-Ticarette Online Satışları Arttıracak Hızlı Uygulanabilir Yöntemler

Sosyal Medyadan Yararlanın

Günümüzde sosyal medya yaşamın her alanına yön veriyor. Markanızın tanıtımını yapmak ve yeni müşteriler kazanmak için sosyal medya platformları oldukça önemli. Bu mecralarda verdiğiniz reklamlar ya da ürün tanıtımları binlerce hatta milyonlarca kişiye anında ulaşmanızı sağlayabilir. Günümüzde en çok kullanılan reklam yöntemlerinin başında sosyal medya geliyor.

Doğrudan kendi sosyal medya hesabınızdan yapacağınız paylaşımlar dışında sosyal medyada influencerların etkisi de gitgide büyüyor.

Yabancı ve yerli birçok marka influencerlar ile reklam çalışmaları yapıyor. Bu da markanın ürünlerinin anında bir sürü kişiye ulaşmasını sağlıyor. Hatta hiç bilinmeyen bir marka bile doğru bir iş birliği ile anında bütün ürünlerini satabilecek bir seviyeye gelebiliyor. Bu yüzden online satışlarınızı arttırmak ve markanızı büyütmek için sosyal medyadan yararlanın.

Ancak bunu yaparken markanıza zıt kişiler ile çalışmak yerine markanızı iyi anlatabilecek kişiler ile çalışmayı tercih ederseniz daha iyi bir geri dönüş sağlayabilirsiniz. Instagram’da Satış Yapmak yazımıza da göz atabilirsiniz.

Müşterinizi Tanıyın

E-ticaret yaparken ticaretini yaptığınız ürünü alan müşterinin demografik profilini bilmek her zaman markanız için yararlı olacaktır. Örneğin; sattığınız bir ürün sadece belirli bir yaş aralığındaki kişiler tarafından alınıyorsa bu ürünü o yaş kategorisi dışında kalan kişiler tarafından satın alınması için neler yapabileceğinizi araştırabilirsiniz ya da hedef kitlenizi yakalayabileceğiniz platformlara online satış arttırmak için odaklanabilirsiniz.

Bu durum aynı zamanda sizin ürünlerinizi almayı tercih eden kişilerin hangi sosyal medya hesaplarını (facebook, instagram, youtube gibi..)  daha çok kullandığı gibi bilgiler ile o alanlarda daha çok reklam çalışması yapabilirsiniz. Böylece hem online olarak daha çok kişiye ulaşabilir hem de yeni müşteri kitlesi edinebilirsiniz.

Müşteri kitlenizi tanımak için bir web siteniz varsa Google Analytics’i kullanabilirsiniz. Böylece kullıcıların yaşı, cinsiyeti, ilgi alanları gibi alanlarda bilgi edinebilir ve bunu markanızı geliştirmek için kullanabilirsiniz.

Ürünlerinizin Tanıtımını Doğru Şekilde Yapın

İnternet üzerinden satın alım yaparken insanların en çok karşılaştığı sorunlardan biri ürünlerin istendiği gibi gelmemesi. Ürün tanıtımında yazan ile gelen ürün arasında farklılıklar, ürünlerin içeriği gibi asılsız yazılar markanıza oldukça zarar verebilir. Bu yüzden olabildiğince açık ve dürüst bir şekilde markanızın ve ürünlerinizin tanıtımını yapın.

Instagram hikayelerini kullanarak ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. E-ticaret story fikirleri yazımızdan ilham alabilirsiniz.

Kaliteli Görseller Sunun

Bir siteye girdiğiniz zaman sitenin içeriği ve görsellerin kalitesi alıcı için oldukça önemli bir etken olabiliyor. İnsanlar mağazada alışveriş yaparken bir ürünün kalitesini dokunarak ve deneyerek anlayabilirken, online alışverişlerde bu işi onlar yerine görseller sağlayacaktır. Ürünlerinizi alıcıya yüksek kaliteli fotoğraflar hatta videolar ile sunmak alıcının ürünlerinizle daha çok ilgilenmesini sağlayacak.

Kendini temizleyen teknolojik su matarası satan Livelarq ürünün lifestyle fotoğraflarıyla da kullanıcıyı çekiyor.

Ürünlerin fotoğrafını koyarken gereksiz detaylardan, çok fazla göz yoran arka planlardan kaçının. Daha sade ve ürünü ön plana koyan fotoğraflar ekleyin. Hatta ürünün detayları bulunuyorsa bunun içinde ek fotoğraflar ekleyebilirsiniz.

Fotoğraflar dışında ürünlerinizi müşteriye tanıtabileceğiniz başka yollarda bulunuyor. Örneğin; birçok gözlük firması müşterilerin fotoğrafları üzerine gözlük denemesi yaparak yüzlerine uygun gözlükleri seçmesini sağlıyor. Başka bir aksesuar firması insanların kolye, yüzük, küpe gibi aksesuarları video ve fotoğraflar aracılığı ile denemesine olanak sağlıyor. Bu gibi farklı deneyimler alıcıyı daha iyi ikna olmasına ve ürünü almasına yardımcı oluyor.

Popüler Ürünleri Ön Plana Çıkarın

Sitenizde çok fazla satılan bir ürün bulunuyorsa bunu sayfanızda daha fazla ön plana çıkarabilirsiniz. İnsanlar popüler olan ürünleri almayı daha çok tercih ederler. Ürünlerin yorumları ya da puanları bulunuyorsa bunları da ön plana çıkarabilirsiniz. Yüksek puanlı ürünler her zaman daha çok tercih edildiğini unutmayın.

Aynı şey sadece ürünler değil hizmetler içinde geçerlidir. Bir hizmet (müzik kursu, dil kursu ya da spor kursu gibi) satışı yapıyorsanız en çok tercih edilenleri ya da paket seçeneklerini ekleyebilirsiniz. İnsanlar tek bir kurs yerine birkaç kursun sunulduğu daha uygun fiyatlı paketleri daha çok tercih ederler. 

Upsell ve Cross Sell (Çapraz Satış) 

Bir ürün sattığınız zaman müşteriye bu ürünle alakalı diğer ürünleri de göstererek daha fazla ürün satışı yapabilirsiniz. Örneğin; müşteri bir elbise aldığı zaman bu elbise için aksesuar önerisinde bulunabilirsiniz. Ya da elektronik bir alet satışı yaptığınızda şarj cihazı, taşıma kabı gibi ihtiyacı olabileceği ürünleri de gösterebilirsiniz. Bu online satış arttırma yöntemiyle esas satılan ürünün yanı sıra başka ürünler de satarak kazancınızı arttırabilirsiniz.

Aciliyet Duygusu Yaratın (FOMO) 

Klasik bir pazarlama tekniği olan bu durum oldukça işe yarayan bir satış tekniğidir. Bir siteye girdiğinizde %40 indirim ya da sınırlı stok gibi yazılar çoğunlukla alıcının o ürüne bakmasına yol açar. Online satış arttırma yöntemleri arasında uzun yıllardır bilinen ve efektif bir stratejidir.

Ücretsiz Gönderim İmkanı Sunun

Birçok alışveriş sitesinde belirli bir fiyat üzerine ücretsiz kargo imkanı sunar. Hatta daha büyük şirketler (Asos gibi) aldığınız ürünün fiyatı ne olursa olsun ücretsiz kargo sunmaktadır. Kargo fiyatı ne kadar düşük olursa olsun online alışveriş yapan kişilerin alışverişlerini tamamlamamasına yol açmaktadır.

Siz de satış miktarınızı belirleyip sitenizden alışveriş yapan müşterilerinize ücretsiz kargo sunabilirsiniz. Ücretsiz kargo sunmanın bir avantajı da insanların kargo parası ödememek için belirlenen sınıra ulaşmaya çalışmasıdır. Yani 100 TL üstüne ücretsiz kargo var ise o limite ulaşmak için fazladan ürün alan kişilerde vardır. 

Birden Fazla Ödeme Seçeneği Sunun

Online alışverişin en sıkıntılı kısmı ödeme yapmak olabilir. Bazı durumlarda internet sitesi çok kısıtlı bir ödeme yöntemi (Google cüzdan, paypal, kredi kartı gibi) sunabilir. Örnek verecek olursak hala internette kredi kartı kullanımına çekinen bir grup insan var. Özellikle hedef kitlenizin yaş ortalamasının daha yüksek olduğunu düşünüyorsanız bunu göz önünde bulundurarak kapıda ödeme seçeneğini de aktif hale getirebilirsiniz.

Ayrıca ödeme kısımlarına sitenin koruma düzeyine ve güvenli olduğuna, aynı zamanda kredi kartı bilgileri sizin sisteminizde saklanmıyorsa bu bilgileri de eklerseniz kullanıcıları bu aşamada daha kolay ikna edebilirsiniz.

Ödeme Adımlarını Kolaylaştırın

Online satış yaparken birçok site üyelik ister. Aslında yapılan bir araştırma ile %35’lik bir kısım sitenin bir üyelik istemesi yüzünden alışveriş yapmak istemiyor. Ayrıca uzun ve karmaşık ödeme işlemleri de alıcılar için alışverişten vazgeçmeleri için bir neden. Bu nedenle karmaşık olmayan seçenekler sunarsanız alıcıların ürünleri alması kolaylaşır.

Müşterilerinizi alışveriş yapmak için sitede bir üyelik açmalarına zorlamak yerine misafir olarak da alışveriş yapabilmelerini sağlarsanız, bir ürün almak istediklerinde sizin sayfanızı daha çok tercih edeceklerdir. Eğer sürekli sizin sitenizden alışveriş yapmayı tercih ediyorlarsa bir süre sonunda bir üyelik oluşturarak da alışveriş yapmaya devam edebilirler.

Para İadesi ve Değişim Şansı

Gönderdiğiniz üründe herhangi bir sorun çıktıysa ücretsiz geri gönderim ve hızlı para iadesi markanızın alıcı üzerinde güvenini arttıracaktır. Müşteri ile doğru bir satış sonrası iletişimi kurmak müşterilerin tekrar tekrar sitenizi tercih etmesine yardımcı olur. Bu da uzun vadeli olarak en etkili online satış arttırma yöntemleri arasında yer alır.

E-Mail Pazarlamadan Faydalanın

E-Ticaretin olmazsa olmazı pazarlamadır. Özellikle kişiselleştirmiş e-mailler birçok kişinin ürünlerinizi satın almasına yardımcı oluyor. E-mailler aracılığıyla gönderilen indirim haberleri ya da sürekli alınan bir ürünün indirime girmesi gibi haberler birçok kişinin o reklama tıklamasını hatta ürünü almasını sağlıyor. Ayrıca birçok kişi kendine özel olarak gönderilen mailleri genel maillere tercih ediyor. Örneğin; doğum gününe özel indirimler ya da mail listesine abone oldukları gün gibi günlere özel indirimler sunarsanız bu çoğu zaman sitenizin satışlarını arttırmasına yardımcı olacaktır. 

Ayrıca ürünleri seçen ancak alışverişi tamamlamayan alıcılara mail yoluyla hatırlatma yapabilirsiniz. Bu maillerin amacı müşterilerin siteye geri dönüp alışverişlerini tamamlamalarını hatırlatır. Online satışları oldukça arttıran bir yöntemdir. 

E-mail yöntemini kullanırken kullanıcılara belli aralıklarla mail gönderin fakat aşırıya kaçmamaya da özen gösterin. Günde birkaç mail atan birçok firma müşterileri rahatsız edeceğinden sitenizden gelen birçok mail açılmayabilir ve kullanıcılara itici gelmeye başlayabilir.

Anahtar Kelimeleri Kullanın

Eğer sayfanıza giren biri sizin müşteriniz değilse sizin sayfanızı Google gibi arama motorlarından bulmuştur. İnsanlar ürünleri arama motorlarından ararken ne istediklerini yazarlar (örneğin; yazlık elbise, dolgu topuk ayakkabı gibi) bu gibi anahtar kelimeleri ürün açıklamalarında kullanmaya özen gösterin. Böylece arama sonuçlarında o kategorideki ürünler çıkacak ve bu aramayı yapan kişiler sizin sayfanıza gelerek ürünlerinizi görecektir.

Sadece ürünlerinizle değil etkili ve arama motorlarından trafik çekecek bir blog stratejisi de pazarlamanızın önemli bir parçası haline gelebilir. Örneğin tekstil ürünleri satışına yönelen bir e-ticaret sitesinde yaz sezonu öncesi yazacağınız “yaz sezonu kombin fikirleri” gibi başlıklarla sitenizi daha önce ziyaret etmemiş kullanıcıları sitenizle ve ürünlerinizle tanıştırabilirsiniz.

Google Ads Kullanın

Bir alıcı almak istediği bir ürünü aradığı zaman karşısına çıkan reklamlara daha çok tıklar. Siz de bu şekilde reklam vererek markanızın görünürlüğünü arttırabilir ve yeni müşteriler kazanabilirsiniz. Bu noktada verileri yakından takip etmek oldukça önemli.

Örneğin hem Trendyol gibi bir pazaryerinden hem de kendi web sitenizden satış yaptığınızı ele alalım. Trendyol’a verdiğiniz komisyonu aslında pazarlama bütçenizin bir parçası gibi düşünebilirsiniz. Kendinize Google reklam harcamalarınızla benzer harcama üzerinden aynı satışı yakalama hedefi belirleyebilirsiniz.

Hali hazırda uzun süredir faaliyet gösteren bir e-ticaret siteniz varsa “retargeting” reklamlarıyla yani sitenizi daha önce ziyaret eden kişilere reklamlarınızı çıkararak daha düşük maliyetlere daha çok satışa da ulaşabilirsiniz.

SEO’ya Yatırım Yapın

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), herhangi bir e-ticaret yapan kişi ya da firmanın mutlaka kullanması gereken bir uygulamadır. SEO ile amaç web sitesinin değerini artırarak arama motorlarında daha üst sıralara çıkmak ve böylece siteye daha çok ziyaretçi sağlamaktır. Böylece online satışlarda daha çok artış olur. 

Anahtar kelimeleri anlatırken bahsettiğimiz gibi e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan kişiler direkt olarak markanın adını bilmiyorsa arama motorları aracılığı ile siteleri buluyor. Sayfanıza daha çok kişi çekmek istiyorsanız da arama motorlarında görünürlüğünüzü artırmanız gerekiyor. Özellikle bu tür aramalarda genellikle arama motorlarının ilk sayfalarındaki sayfalara bakıldığı için eğer sayfanız daha arkalardaysa istenilen organik trafiği sağlayamayabilirsiniz. Siz de SEO çalışmaları yaparak ilgili anahtar kelimelerde sitenizi arama motorlarında daha üst sıralara çıkarabilirsiniz. 


Özet

Online satış arttırma yöntemlerini yazımızda açıkladık, bu maddelerin hepsi satışlarınızı arttırabilecek olsa da kendinize öncelikli hedefler koymanız da oldukça önemli. Mesela SEO yatırımlarının meyvesini vermesi reklama göre çok daha uzun zaman alacaktır ya da email listenizde çok az kişi bulunuyorsa email pazarlama ve maillerin içeriği konusunda uzun mesailer harcamak yerine abone olan kişi sayısını hızlıca arttırmaya odaklanmak daha etkili olacaktır.

E-ticaret ya da online satış için temelde 3 aşama bulunur. Kullanıcı siteyi ziyaret etmeden önce, ziyaret esnasında ve ziyaret/satış sonrası olarak bu aşamaları üçe ayırabiliriz. Siz de öncelikli amacınızı bu aşamalardan hangisinde sorun yaşadığınıza göre belirleyebilirsiniz. Eğer birçok ziyaretçi alıp sepetine ürün ekleyen kullanıcı çok düşükse öncelikle odaklanmanız gereken görsel kalitesi ve daha açıklayıcı ve doğru bir ürün tanıtımı olabilir.

Yukarıdaki online satış arttırma yöntemlerini siz de öncelikli problem yaşadığınız noktayı tespit ederek daha efektif bir şekilde kullanabilirsiniz.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın