İnternetten Parfüm Satmak | Online Parfüm Satışı

E-ticarette her dönem çok satan ürün grupları vardır. Bu ürünler her mevsimde, ne olursa olsun satılmaktadırlar. Bu ürünlerden birisi de parfümlerdir. Online parfüm satışı e-ticarete girmek isteyenler için en iyi seçeneklerden biridir. Bu yazımızda internetten parfüm satmak isteyenlere bir rehber hazırlamak istedik.

Parfüm alanında bir süre çalışıp trend kokuları, en çok sevilen parfümleri öğrendikten sonra tedarikçiden temin edip satabileceğiniz gibi üretimini yaptırmanız bile mümkün. Bu yazımızda sizler için online parfüm satışı hakkında detaylı bir rehber hazırlıyoruz. Parfümün üretim sürecinden, satarken dikkat etmeniz gerekenlere kadar ayrıntılı yazımız sizlerle.

Parfüm Nasıl Üretilir?

Parfüm üretimi yapmak oldukça zaman alan, aşamalı ve bol miktarda sabra sahip olmanızı gerektiren bir süreçtir. Gelin madde madde inceleyelim.

  • Öncelikle ham maddelerin toplanması gerekmektedir. Parfümü üretmeye başlamadan önce ham maddeler üretim merkezine götürülmelidir. Burada bitkilerin kokuları ve yağları çıkarılmaktadır. Eğer parfüm sentetik malzemelerden oluşacaksa kimyagerler tarafından laboratuvarda oluşturulur. Bu daha hızlı ve daha az zaman gerektiren bir süreçtir.
  • Su buharı destilasyonu, maserasyon, enflaurage, solvent çıkarımı ve diğer yöntemlerle bitkisel yağlar ve ham maddeler elde edilmektedir.
  • Sonrasında kokuların doğru bir biçimde birbiriyle karışması gerekmektedir. Koku oluştuğunda ise alkol ve su ile karıştırılması gerekir. Bu oran her parfüme göre değişmektedir.
  • Harmanlanan ince parfüm genel olarak 3-4 ay bekletilse de 8 yıla kadar bekletilerek yaşlandırılması mümkündür.

Online Parfüm Satışı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

online-parfum-satisi

E-ticaretin çok satan ürünleri arasında olan parfümleri satarak para kazanmak isteyen pek çok kişi var. Her üründe olduğu gibi internetten parfüm satarken de dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır.

Gelin, parfüm satarken dikkat etmeniz gerekenleri madde madde açıklayalım.

Dürüstlük Şart!

Parfümde belki de en önemli konu dürüstlük. Ya orijinal parfüm satın ya da replika olduğunu açıkça belirtin. Ülkemizde parfüm üzerinden çok fazla dolandırıcılık yapılabiliyor. Bu yüzden tedarikçinizi doğru seçmeniz ve dürüst bir yol izlemeniz devamlılığınız için çok önemli. Aksi takdirde çok şikayet alırsınız, müşterileri kendinize bağlayamazsınız.

Çok Sayıda Rakip

Parfüm çok satılan bir ürün olduğu için çok fazla rakibiniz olacaktır. Online parfüm satışı rekabetin yoğun olduğu alanlardan birisidir. Bu nedenle rakiplerinizi çok iyi analiz etmelisiniz.

Rakiplerinizin sanal mağazalarını ve hedef kitlelerini iyice incelemeniz gerekmektedir. İncelemeler sonucunda rakiplerinizin en çok satılan ürünlerini, hiç satılmayan ürünlerini görebilirsiniz. Sizler de satacağınız parfümlere bu değerlendirmeler sonucunda karar verebilirsiniz.

🎯 Markanızı şekillendirmeden önce SWOT Analizi yazımıza göz atabilirsiniz.

Farklı Kokularla Müşterilerinize Ulaşın

Ürün çeşitliliği konusunda cömert davranmalısınız. Ne kadar farklı koku satarsanız o kadar çok kişiye hitap edersiniz. Nadir bulunan kokuları tercih etmeniz de oldukça olumlu etki gösterecektir.

Online parfüm satışı konusunda yurt dışından parfüm getirmek de oldukça popüler bir yöntemdir. Sizler de yurt dışından sipariş ettiğiniz parfümleri satarak ürün çeşitliliğinizi arttırabilirsiniz. Bu konuda ünlülerin kullandığı markaları ve trendleri takip edebilirsiniz.

Yurt dışından parfüm getirip satmak kulağa çok hoş gelse de planlamanızı yaparken parfüm ithalatındaki yüksek vergi oranlarını da göz önünde bulundurmanız gerek.

Ambalaj ve Şişe Tasarımı Kritik

Eğer ürünleri siz hazırlayıp kendi markanızla satacaksanız ürünlerin ambalaj tasarımlarına özen göstermeniz gerekir. Çok satan parfümlerin ambalaj tasarımlarını inceleyebilirsiniz. Hepsinin sade ve basit olduğunu göreceksiniz.

Siz de bu yoldan ilerleyebilirsiniz. Ayrıca parfümler şişeleriyle de konuşulurlar. İnsanlar ürünlerinizi satın aldığında sosyal medyada paylaşmak isterlerse bu size daha fazla takipçi ve müşteri gerir. Ürünlerin şişelerine karar verirken paylaşılabilir, ilginç, modern şekillerde olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. 

Parfümlerin şişe renkleri de kokuları hakkında bilgi vermektedir. Mavi şişeler ferahlığı, yeşil şişeler doğal kokuları, kırmızı, pembe şişeler aşkı ve tutkuyu, siyah şişeler şatafatı temsil etmektedir. Kokunuza uygun şişeyi seçmeniz gerekmektedir.

🎨 Renklerin satın alma davranışları üzerine etkisi yazımız bu konuda size yol gösterebilir.

EdP, EdT ve EdC Farkı

Parfüm dünyasında EdP, EdT ve EdC gibi terimler parfümün esansını ve yoğunluğunu ifade etmektedir.

  • En fazla kokuyu %8-15 arası aromatik bileşene sahip EdP (Eau de Parfum) verir ve en kalıcı olan da bu türüdür. Tüm gün kokunun üstünde kalmasını isteyenler için idealdir.
  • EdT (Eau de Toilette) %5-8 arası aromatik bileşene sahiptir. Günlük kullanıma uygundur. EdP kadar kalıcı olmasa da gün boyu -hafif de olsa- kalır.
  • EdC (Eau de Cologne) %3-5 arası aromatik bileşene sahiptir. Pek kalıcı olmadığı için birkaç saatte bir yenilemek gerekir. Ağır ve yoğun kokulardan hoşlanmayan; anlık ferahlık yaşamak isteyenler için uygundur.

Sizler eğer parfümlerinizi kendiniz üretecek ya da ürettirecekseniz kalıcı olmasına özen gösterebilirsiniz. Ülkemizde bir parfümden beklenen en önemli şeylerden biri kalıcılık. Bu yüzden sattığınız parfümler kalıcı olursa müşterilerinizin ürününüzü tekrar alma oranı artar. Aynı zamanda alışverişinden memnun kalan müşterilerin sadakatini kazanmanız çok daha kolaydır.

Tanıtım ve Reklam Giderleri

Bunun yanında diğer yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi insanlara ulaşabilmek adına tanıtım yapmalısınız. E-ticarette ne satıyorsanız satın tanıtımını çok iyi yapmanız gerekir. Çünkü potansiyel müşterilerinizin sizi tercih etmeleri için öncelikle sizden haberdar olmaları gerekmektedir.

Online parfüm satışı yapmak istiyorsanız markanızdan kalabalık grupları haberdar etmeniz gerekir. Sosyal medyada hesap oluşturabilirsiniz. Sponsorlu içeriklerle markanızı kalabalıklarla buluşturabilirsiniz.

E-Ticaret ve Dijital Pazarlama yazımızdan ilham alabilirsiniz.

En Çok Satan Parfümler Hangileri?

en-cok-satan-parfumler

Parfümlerin çok satan ürünler olduğunu söylemiştik. Gelin en çok satan parfümlere birlikte bakalım.

Tommy Hilfiger Tommy EDT 100 ml Erkek Parfüm – Turunçgil notalarıyla öne çıkan bu parfüm e-ticarette en çok satılan parfümler arasında bulunmaktadır. Yağmurda ıslanmış odun kokusu, Pasifik yağmuru, Florida greyfurtu, Kentucky mavi çimeni, baharatlı, sıcak taze bitki kokusu içerir. Kalıcı bir parfümdür.

Giorgio Armani Acqua Di Gio Profondo EDP 125 ml Erkek Parfüm – Adeta mavi okyanuslara dalış hissi uyandıran bu parfümde, yeşil mandalina, bergamot, deniz notaları, biberiye, lavanta, selvi gibi esanslar bulunmaktadır. Son derece kalıcı bir parfüm olmasıyla ünlüdür.

Costume National J EDP 100 ml Unisex Parfüm – Yurt dışından parfüm getirmek isteyenlerin de tercih edebileceği bir parfümdür. Kekik, safran, bergamot, lavanta, sardunya, deri, ambroksan, sedir ağacı esansları içermektedir. Hem kadınlar için hem de erkekler için uygun unisex bir kokudur. Hafif ve doğal bir kokusu vardır.

Gucci By Gucci EDP 75 ml Kadın Parfüm – Çok enteresan bir parfüm olarak öne çıkmakta ve çok satılmaktadır. Paçuli, egzotik guava, armut, tiare çiçeği, bal ve misk esansları içermektedir. Tüm cilt tipleri için uygun olan parfüm kalıcı kadın parfümleri arasındadır ve çok fazla tercih edilmektedir.

N°5 Chanel Kadın Parfüm – Marilyn Monroe’nun gece uyurken yalnızca onu giydiğini söylediği bu ikonik parfüm dünyanın en çok satan parfümleri arasında. Oldukça kadınsı bir parfüm olan N5’te portakal çiçeği, ylang ylang, gül, yasemin, misk gibi kokular ön plana çıkıyor.

Orijinal Parfüm Satan Siteler

İnternet üzerinden parfüm satın almak isteyen kişiler, satılan parfümlerin orijinal olup olmadığı konusunda pek çok kez şüpheye düşerler. Online parfüm satışı konusunda güven çok zor kazanılmaktadır.

Ancak bu gibi durumların yanında güvenerek rahatlıkla parfüm alabileceğiniz internet siteleri de mevcuttur. Siz de internetten parfüm satmak istiyorsanız tedarikçinizi seçerken %100 emin olana kadar araştırma yapmanızı öneririz. Maalesef ülkemizde sahte parfüm meselesi bir hayli yaygın. Gelin, büyük sitelere birlikte bakalım.

Boyner – Boyner’in internet sitesi üzerinden satın aldığınız bütün ürünler orijinaldir. Gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilirsiniz.

Morhipo – Morhipo üzerinden satın alınan parfümler de orijinal olmaktadır.

Trendyol – Trendyol parfümü kendisi satıyor ve orijinal olduğunu söylüyorsa gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilirsiniz. Siz Trendyol’da parfüm satmak istiyorsanız uzun ömürlü bir satış deneyimi için mutlaka orijinal ürün satmalısınız.

Bu sitelerin dışında pek çok site vardır. Ancak aldığınız parfümün orijinal olup olmadığını anlayabilmek için bir barkod uygulaması indirebilir ve ürün elinize ulaştığında barkod numarasından orijinal olup olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Özet

Özetle bu yazımızda internetten parfüm satmak konusunda bilgiler verdik ve online parfüm satışında dikkat etmeniz gerekenler listesini de oluşturduktan sonra en çok satan parfümleri sıraladık. Sizler bu bilgiler ışığında değerlendirmelerinizi yapabilirsiniz.

İnternetten kozmetik satma rehberimiz de ilginizi çekebilir. Herkese şimdiden bol şans! Aklınıza takılan sorular olursa bize yorum bırakmayı unutmayın.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın