İnternetten Kozmetik Ürün Satma Rehberi

E-ticaret sektörüne giriş yapmaya karar verdiyseniz en kârlı ürün gruplarından birisi de kozmetik ürünler. İnternetten kozmetik satmak istediğinizde genel olarak kadınların yer aldığı geniş hedef kitleye kolaylıkla ulaşıabilirsiniz.

Kozmetik ürünlerin çeşitleri ve türleri genişledikçe hedef kitlenin talepleri de bu alanda yoğunlaşmaktadır. İnternetten kozmetik satışı yapmak yeni girişimcileri memnun edecektir. Bunun yanında halihazırda fiziki mağaza sahibi kişiler de mağazalarını online dünyaya taşıyabilirler.

Bu yazımızda internette nasıl kozmetik satabileceğinizi, en çok satan kozmetik ürünlerini, kozmetik toptancılarını ve makyaj malzemesi satan siteleri inceleyeceğiz. İlk olarak çok satan ürünlere bakalım.

En Çok Satan Kozmetik Ürünleri

Kozmetik ürünler her dönem internette en çok satılan ürünler arasında yer alır. Bununla birlikte kozmetik ürünleri de kendi içinde farklı kategorilere ayrılmaktadır. İnternette en çok satan kozmetik ürünlerini sıralarsak;

Cilt bakım kremleri ve serumları, maskaralar, saç şekillendirici ürünler, cilt temizleme ve masaj aletleri, tırnak bakım ürünleri, şampuanlar, masaj jelleri, yaşlanma karşıtı serumlar, kapatıcılar, saç bakım ürünleri, ayak masaj yağları, siyah nokta maskeleri ve parfümler internetin en çok satan kozmetik ürünleri arasındadır.

İnternetten parfüm satmakla ilgili yazımıza da göz atabilirsiniz.

İnternet Üzerinden Kozmetik Satışı Nasıl Yapılır?

İnternetten kozmetik satışı yaparken dikkat etmeniz gereken pek çok nokta vardır. Aynı şekilde kozmetik satışı gerçekleştirmeden önce uygulamanız gereken bazı adımlar da vardır. Gelin bunları birlikte inceleyelim.

Hangi kategoride satış yapacağınıza karar verin.

İlk olarak hedef kitlenizi belirleyin ve bu gruba uygun kozmetik kategorilerini listeleyin. 18-30 yaş arası kadınları hedefliyorsanız C vitamini serumu, nemlendirici krem, hafif kapatıcı gibi ürünler satabilirsiniz. Problemli cilde sahip kişileri hedefliyorsanız dermokozmetik satışını düşünebilirsiniz.

İnternetten kozmetik satmak istediğinizde karşınıza bir sürü farklı ürün ve ürün grubu çıkacaktır. Dermokozmetik, cilt bakım ürünleri, deodorant ve parfümler, makyaj malzemeleri gibi pek çok seçeneğiniz var.  Hangisini satmak istediğinize hedef kitlenize göre karar vermeniz gerekir. Siz hangi hedef kitleye ulaşmak istiyorsunuz?

Bu sektörde de diğer her sektörde olduğu gibi rakibiniz çok. Niş ürünlere odaklanarak rakipleriniz arasından sıyrılabilirsiniz. Niş ürünlerle marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Sonrasında ürün skalasını genişletebilirsiniz.

Güvenilir ürünler tercih edin.

internetten-kozmetik-satmak-guvenilir-urunler

İnternetten kozmetik satışı yaptığınızda dikkat etmeniz gereken en önemli şey sattığınız ürünlerin içeriğinin güvenilir olması. Pek bilinmeyen markaları satmaya karar verdiyseniz bu markalar hakkında bilgi sahibi olmayı, hatta gerekirse satmadan önce kullanmayı denemelisiniz.

Bir markanın ürün kalitesinden emin olduktan sonra satışa sunarsanız hem kimseyi mağdur etmemiş olursunuz hem de marka değeriniz kötü etkilenmez ve müşterileriniz sizi tercih etmeye devam ederler. E ticarette size kazandıracak şey müşterilerin tekrar gelip sizden alışveriş yapması ve olumlu deneyimlerini çevreleriyle paylaşması.

Dünya üzerinde mükemmel ürün diye bir şey olmadığını da kabul etmek gerekiyor. Tabii ki ürünler bazı kişilerde işe yaramayabilir ya da kötü gelebilir. Fakat bu oran ne kadar düşük olursa satışlarınızın da artması o kadar olası.

Doğru ürünleri seçmek hem güvenilir olmasına hem de talebin olmasına bağlı. Harika bir ürün satıyor olabilirsiniz ama o ürüne ihtiyaç yoksa hiç satış yapamazsınız. Bu yüzden trendleri takip etmenizi de öneririz. Glimpse, Google Trends gibi araçları kullanabilirsiniz.

Ürünlerinizi doğru yerde satın.

İnternetten ürün satmak için kaliteli bir altyapıya, kullanıcı dostu bir siteye sahip olmanız gerekir. Bunun en önemli nedenlerinden birisi müşterilerin kart bilgilerinin güvenle korunmasının gerekliliğidir. Sitenizde bütün güvenlik önlemlerini tam anlamıyla aldığınızdan emin olmanız gerekir. Ayrıca sitenizin alışveriş yapmaya uygunluğu ve mobil uyumluluğu da çok önemlidir. Bu konuyu hallederseniz satışlarınıza olumlu yansıyacaktır.

Eğer kendi web sitenizi kurmak istemiyorsanız bir pazar yerinde sanal mağaza açabilirsiniz. Kozmetik ürünlerinizin satışını bu mağaza üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Pazaryerlerinin pek çok avantajı olduğu gibi bazı dezavantajları da mevcuttur. Fakat e-ticarete ilk kez girerken deneme yapabilirsiniz.

Online pazar yerleri haricinde Instagram’dan kozmetik satışı da yapabilirsiniz. Instagram üzerinden ürün satan kişilerin sayısı arttıkça güvenilirlik oranı da artıyor. Bu durum da satışlarınıza olumlu yönde yansıyabilir. Instagram’dan satış yapmak yazımıza göz atabilirsiniz.

Analiz yapın.

İnternetten kozmetik satmak konusunda bir karara vardıysanız pazar araştırması yapmanız gerekir. Örneğin göz kalemi satmak istediğinizi düşünelim. Analiz sürecini yönetirken bazı sorular sormanız gerekir. Bu sorular;

  • Satmak istediğim ürünleri hangi firmalar satıyor?
  • Bu ürünleri satan firmalar ne kadar tanıdık firmalar?
  • Bu firmaların önüne geçmek için satış sürecinde neler yapabilirim? Bu firmalarda olmayan ve benim firmamda olan özellikler neler?
  • Bu firmaların olduğu pazarda yer edinmek için neler yapabilirim?

Bunun gibi sorular sorarak hem rakiplerinizi daha yakından tanımış olursunuz hem de internetten kozmetik satmak ile ilgili ihtiyacınız olan iş planınızı da oluşturmaya başlarsınız. SWOT analizi yazımız da size kendi güçlü yönlerinizi keşfetme konusunda yardımcı olabilir.

Farklı tedarikçilerle çalışın.

Ürün çeşitliliği konusunu ve analiz sürecini tamamladıktan sonra internetten kozmetik satışı yaparken en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri olan tedarikçilere geçelim. Satışlarınıza başlamadan önce tedarikçi aramaya başlamalısınız. Tedarikçi ararken birçok firmayla görüşmenizi öneririz. Hepsinden fiyat alıp ürünlerini inceleyebilirsiniz. Şartlarını öğrenmelisiniz.

Nihayetinde içlerinden birkaç tanesini seçmelisiniz. Bu sayede farklı ürünleri bünyenizde barındırabilir ve daha çok kişiye hitap edebilirsiniz. Aynı zamanda bir tedarikçiyle yaşadığınız problem elinizde farklı tedarikçiler varken sizi pek etkilemeyecektir. Ancak tek tedarikçiyle ilerlerseniz ona bağımlı hale gelip sorun yaşayabilirsiniz.

Tedarikçinizi seçerken güvenilir olmasına ve uygun fiyat sunmasına özen gösterebilirsiniz.  

Dijital pazarlama ve reklam çalışmaları yapın.

dijital-pazarlama-ve-reklam

Sektöre yeni gireceğiniz için hem ürünlerin hem de markanızın geniş kitleler tarafından bilinmesine doğal olarak satışlarınızın artmasına ihtiyacınız olacaktır. Google, Facebook, Instagram, Twitter gibi mecralarda markanız adına hesap açarak belirlediğiniz hedef kitleye ulaşmanız gerekir. Dijital pazarlama stratejileri ile reklam yapabilirsiniz.

Markanızın görünürlüğünü arttırmak e-ticarette başarılı olmanın en önemli adımlarından biri. Sosyal medya hesaplarınızı açarken ve içerik üretirken size yardımcı olacak E-ticaret ve Dijital Pazarlama yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

İnternetten kozmetik satışı yapacaksanız pazarlama aşamasında influencerlardan destek alabilirsiniz. Binlerce hatta milyonlarca kişi tarafından takip edilen influencerlar ürünlerinizi kullandığını söylediğinde satışlarınızda büyük patlamalar yaşayabilirsiniz. Özellikle kozmetik alanı ile ilgili birçok içerik üreticisi mevcuttur. Üstelik bu üreticilerin bahsettiği kozmetikler, Türkiye’de en çok satan ürünler arasındadır.

Deneyime önem verin.

E-ticarete başlarken müşterilerle kurduğunuz ilişki markanızın devamlılığını belirler. Muhakkak kendiniz de internetten alışveriş yaparken bazı olumsuz ve olumlu deneyimler yaşamışsınızdır. E-ticaret işi kurarken müşterilerinize olumlu bir deneyim sunmaya çalışın. Mesela sorularını dürüstlükle ve içten bir şekilde yanıtlayın.

Aldığınız siparişlerde ürünleri muhafazalı bir şekilde hızlıca kargolayın. Belki kutunun içine teşekkür kartı koymayı düşünebilirsiniz. Böylelikle hem markanızın hikayesini duymuş olurlar hem de sosyal medya hesaplarınızı takip edebilirler. Müşterilerin sizden alışveriş yaptıklarında olumlu bir deneyim yaşaması sadakatlerini arttıracak ve size kâr olarak geri dönecektir.

Türkiye’deki Kozmetik Toptancıları

E-ticaret sektöründe toptancıların ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. İyi bir tedarikçi firmayla anlaştığınızda satışlarınızdaki ve müşteri memnuniyetinizdeki artışı gözlemleyebilirsiniz. Kozmetik alanında da birlikte çalışabileceğiniz birçok toptancı firma bulunmaktadır. Gelin bu toptancılara birlikte bakalım.

toptankozmetik.net

1996 yılında sektöre giren 2019 yılında e-ticaret alanında da faaliyet göstermeye başlayan bir firmadır. Kozmetik alanının en büyük toptancı firmalarındandır.

toptanimburada.com

2014 yılından beri hem pazaryerlerine hem de internet satışı yapan kişilere hizmet veren firma geleceğin perakende ve toptan dağıtımını şekillendiriyor sloganıyla bilinmekte.

bizimtoptan.com.tr

Bizim Toptan, 70 ildeki 173 mağazasıyla, Türkiye’nin Cash & Carry (“Organize Toptan Ticaret”) sektörünün mağaza sayısı bakımından en büyük, erişilebilirlik açısından en yaygın firmasıdır.

akntoptan.com

Güvenilir ismiyle öne çıkan firma 750 TL üzerindeki alışverişler için ücretsiz kargo seçeneği sunuyor. Üstelik 7/24 telefon desteği de mevcut.

toptantr.com

Üretim, dağıtım, lojistik, finans, satış ve pazarlama alanlarında 1994 yılından beri hizmet veren Enkay Şirketler Grubu bünyesinde kurulan bir şirkettir. Türkiye’de esnafın geleceğe güvenle bakabilmesi ve rekabet gücünü koruyabilmesi için gerekli yeni toptan alışveriş sistemi anlayışı ile çalışan bir dağıtım ağıdır.

✨ Toptancılardan almak istemiyorsanız kendi bakım ürünlerinizi de üretip satabilirsiniz. Bu konuda İkas altyapısı kullanan The Purest Solutions‘tan ilham alabilirsiniz.

Makyaj Malzemesi Satan Site Örnekleri

makyaj-malzemesi-satan-internet-siteleri

İnternette en çok satılan ürünler denildiğinde akla gelen ürünlerden olan makyaj malzemeleri her dönem çok satılmaktadır. Bu nedenle de sadece makyaj malzemelerinin satıldığı siteler de mevcuttur. Bu sitelere örnek vermek gerekirse;

Sephora: 1970 yılında Fransa’da kurulan Sephora’nın bugün dünya genelinde 2000’in üzerinde mağazası bulunuyor ve aynı zamanda online satış da yapıyor. Genellikle üst segment (high-end) bakım ve makyaj ürünleri satan Sephora, bir kadının girip tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir mağaza.

Makyajtrendi.com: Eylül 2014’de yayın hayatına başlayan Makyajtrendi.com’da güzellik ve makyaja dair her konu yer almaktadır. Nars, Shiseido, Sigma, Serge Lutens, Penhaligon’s London, L’artisan Parfumeur, Ashley Joy gibi dünyanın önde gelen kozmetik ve cilt bakım markalarının online satışı da bu sitededir.

Kryolan: 70 yıldır faaliyet göstermektedir. Dünyanın ilk profesyonel makyaj markası olarak bilinir. Ülkemizde de profesyonel makyaj alanında sıklıkla tercih edilen markalardan biridir. 16 binden fazla yüksek kaliteli makyaj ürünü ve aksesuarına sahip bir markadır. Genellikle makyaj artistleri tarafından tercih edilmektedir. 

M.A.C Cosmetics: Türkiye faaliyetlerine 2004 yılında başlayan M.A.C, uzun süredir online alışveriş imkanı da sunmaktadır. Birçok makyaj sanatçısının tercihi olan M.A.C kaliteli ürünleri ile ön plana çıkan bir marka.

Flormar: Milano’da kurulan Flormar, 1970 yılında Şenbay Ailesi tarafından satın alınarak Türkiye’de üretilmeye başlanmıştır. 120 milyon adetlik üretim hacmi olduğu bilinmektedir. Makyaj konusunda oldukça detaylı bir malzeme çeşitliliğine sahiptir. 2014 yılında pazar araştırma şirketi olan Euromonitor tarafından, Türkiye’nin 1 numaralı makyaj markası seçilmiştir.

Golden Rose: Golden Rose ismiyle bildiğimiz mağazalar, aslında Erkul Kozmetik şirketinin bünyesinde yer alan markalardan yalnızca birisidir. Erkul Kozmetik, 1983 yılında kurulmuştur ve uygun fiyata kaliteli ürün prensibiyle faaliyet göstermektedir. Bünyesinde yer alan markalar; Golden Rose, Miss Selene ve Emily’dir. Özellikle; oje, ruj, maskara, allık, fondöten ve lipgloss gibi renkli kozmetik alanında üretim yapmaktadır. 

Bu sitelerin dışında; Yves Rocher, Tekin Acar Kozmetik, Sevil Kozmetik, Misspera, Avon, Oriflame gibi siteler makyaj malzemesi satan siteler denildiğinde akla gelen sitelerin başında gelmektedir.

Özet

Özetle internetten kozmetik satmak son derece yaygındır. Doğru adımlarla başarı kaçınılmazdır. Kozmetik ürün satmak istiyorsanız kendi içeriklerinizi üretebileceğiniz gibi (bkz. Rosece, Homemade Aromaterapi ve The Purest Solutions), tedarikçilerle anlaşarak kendi sitenizi de kurabilirsiniz.

Son olarak herkese bol şans diliyoruz. Sorularınız varsa yorum bırakabilirsiniz.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın