Dropshipping XML & Bayilik Veren Firmalar

E-ticaret sektörüne özellikle yeni giriş yapacak satıcılar için en önemli sorunlardan biri ürün temin etme, stok ve lojistik problemleridir. Daha önce de stoksuz satış yazılarımızda bu sorunu aşmanın yolunun dropshipping yöntemi olduğundan bahsetmiştik.

Yurtdışına Dropshipping ile satış yapmak isteyen şirketler global anlamda Aliexpress gibi çözümler bulabilir. Biz de bu yazımızda xml veren firmaları sizin için listeleyerek ülkemizde yurtiçine e-ticaret satışı yapmak isteyen firmaların nasıl bu sorunları aşabileceğine odaklandık.

Eğer stoklama sıkıntınız yoksa E-ticaret toptancıları yazımızdan da faydalanabilirsiniz.

E-Ticaret Sitelerine XML Veren Firmalar

E-ticaret sitelerine XML veren firmaları kendi içinde de kategorilere göre ayırdık. Öncelikle birçok farklı kategori altında bayiliğe izin veren şirketleri listeledik. Buradaki sitelerle XML entegrasyonu yaparak Trendyol gibi pazaryerlerine de XML üzerinden satış yapmanız mümkün.

depobizim-xml-firma

Depobizim

Yıllık 350 TL ödeyerek Depobizim bayisi olabilirsiniz. Sistemde ayakkabıdan kozmetiğe dropshipping satışını yapabileceğiniz birçok ürün bulmak mümkün.

Alışveriş Paketim

Alışveriş Paketim de Trendyol, Gittigidiyor, n11, Amazon gibi birçok farklı pazar yeriyle entegre çalışmanıza da kendi e-ticaret siteniz üzerinden satış yapmanıza da izin veriyor. Bu site üzerinde birçok XML hizmeti veren firmada bulamayacağınız basit Süpermarket ürünlerine de ulaşmak mümkün.

Amor Der Moda

Giyim, İç giyim, Kişisel Bakım, Saç ve Cilt ürünlerine ulaşabileceğiniz Amor Der Moda sitesi üzerinden tanınmış markaların ürünlerini sitenize entegre etme şansınız bulunuyor.

XMLini Seç

XMLini Seç sitesi e-ticarete yeni başlayacaklar için site kurulumu gibi alanlarda da destek vererek size yardımcı oluyor. Anahtar teslim site kurulumu hizmeti yanında XML hizmetiyle de 35.000’den fazla ürüne doğrudan erişmenizi sağlıyor.

Ayakkabı XML

AyakkabıXML sitesi adından da anlayabileceğiniz gibi ayakkabı alanında uzmanlaşan ve spor ayakkabıdan çizmeye erkek bottan mabet ayakkabılara oldukça geniş bir ürün yelpazesiyle ve başarılı ürün fotoğraflarıyla bayilik hizmeti sunuyor.

Giyim Kategorisinde XML Veren Firmalar

Bu kategoride bir e-ticaret sitesi kurmayı düşünüyor ya da bu alanda bir siteye sahipseniz burada önerdiğimiz 4 farklı firmanın ürünlerini inceleyebilirsiniz. Giyim çok geniş bir e-ticaret kategorisi olduğundan bu alanda satışa yeni başlayacak markalara önerimiz tüm giyim kategorilerine hitap etmek yerine alanınızı daraltarak işe başlamanız olacaktır.

GiyimXMLBayi

Giyim XMLBayi kadın giyim ve aksesuarları üzerine uzmanlaşmış XML veren firmalar arasındadır. Sitenin dropshipping hizmeti de bulunmaktadır. Bayiliğe başlamak için sisteme üyelik gerekir ve üyelik ücreti tek seferlik olmak üzere 500TL’dir.

Wessi

Erkek giyim üzerine çalışan bu e-ticaret sitesi aynı zamanda XML bayiliği de verir ve ürünleri doğrudan müşteriye kargolar. Bu sayede siz de herhangi bir stok tutmanıza gerek kalmadan erkek giyim satışlarınızı yapabilirsiniz. Site oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.

Lafaba

İstanbul Merter’de bulunan hem erkek hem de kadın giyim üzerine oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip. Diğer bir avantajı da ürün fotoğraflarının kalitesi. E-ticarette oldukça önemli olan ürün fotoğraflarının kalitesi Lafaba tarafından oldukça önemsenmiş ve bu da online satışları doğrudan olumlu etkileyebilen konuların başında geliyor.

XML bayilik başvurunuzu yaptıktan sonra sistemde 2 gün içinde onaylanıyor ve satışlara başlayabiliyorsunuz. 


Kozmetik XML

kozmetikcim-xml

Kozmetik kâr marjının en yüksek olduğu e-ticaret kategorileri arasında yer alıyor. Bu kategoride de önerdiğimiz 4 firma arasından seçim yaparak kozmetik alanında e-ticarete başlayabilirsiniz. Yapmanız gereken seçimlerden biri de bilindik markaların ürünlerini mi satacağınıza yoksa yerli üreticilerden daha az tanınmış ya da tanınmamış markalara mı yöneleceğinize karar vermek olacak. 2 kategoride de yüksek satış rakamlarına ulaşabilirsiniz fakat hedef kitlenizin farklı olacağı kesin.


Çanta Kategorisi XML Bayiliği Verenler

Hem erkeklere hem de kadınlara yönelik satışlar yapabileceğiniz bu aksesuar kategorisinde de birçok xml veren firma bulunuyor. Biz bunlar arasından geniş ürün yelpazesine sahip 2 firmayı seçtik. 


Kitap XML

Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi Amazon e-ticaret macerasına yalnızca kitap satarak başlamıştı. E-ticarette hiçbir zaman yok olmayacak zamansız kategorilerden biri olan kitap satışları da açacağınız e-ticaret sitesi için düşünebileceğiniz satış alanlarından. Buradaki dezavantajınız ürünleriniz birçok sitede daha olacağı için yeni bir site olarak tercih edilme ihtimaliniz düşebilir. 

Siz de bir kitap kategorisinde uzmanlaşmayı seçerek başlayabilirsiniz. Örneğin fantastik kitap satışına yönelik bir site ve fantastik kitaplar hakkında birçok içerik barındıran bir site sizin hedeflerinize ulaşmanız için ilk adım olabilir.

Kitap Kampanya

Avrupa Kitabevi

Birçok seçenek arasından Avrupa Kitapevi’ne burada yer vermemizin özel bir nedeni var. Site yalnızca Tıp alanındaki kitaplarda uzmanlaşmış bir site. Kategorinin başında da belirttiğimiz gibi bir alanda uzmanlaşarak kitap satışlarına girerseniz hedefinize ilerlemeniz daha kolay olabilir. Örneğin bunun gibi bir XML entegrasyonu kurarak Tıp öğrencileri ve doktorlara yönelik bir e-ticaret sitesi kurma şansınız bulunuyor.


Bebek XML

Anne – bebek kategorisi de e-ticarette en çok harcama yapılan kategorilerden biri. Siz de bu bebek ürünleri için XML veren firmalar arasından seçim yaparak e-ticarete atılabilirsiniz. Bu kategoride özellikle gerçekten anne ve babaların satış yapması daha kolay olabilir. Çünkü anne-babaların ihtiyaçlarıyla daha iyi empati yapabilir ve sitenizi bu bilgileriniz doğrultusunda kurabilirsiniz.


E-Ticaret XML Veren Firmalar Nasıl Bulunur?

Biz yazımızda başlıca XML veren firmalara değinmiş olsak da farklı bir kategoride XML veren firmalar arıyorsanız ya da buradaki dropshipping bayilik veren firmalar listesi sizin için yetersiz geldiyse farklı firmalar bulmak için sizinle bazı tüyolar paylaşmak istiyoruz.

Türkiye’de bu sektör “XML” kelimesi üzerinden oturmuş durumdadır. Bunun için aradığınız şirketi bulmanın farklı yöntemleri bulunuyor.

 • Google Araması: Satış yapmak istediğiniz sektör ve XML kelimelerini bir araya getirin. Örneğin anne-bebek kategorisini hedefliyorsanız “anne-bebek XML araması yaparak özellikle bu alanda Google’da reklam veren şirketlerin sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Reklam veren şirketler bu alanda sizin gibi girişimcileri bulmak için para harcayan ve elinde yeterince toptan ürün bulunan şirketlerdir.
 • Instagram: Instagram’da hem toptan hem doğrudan satış yapan birçok üreticiye ulaşmak mümkün. Yine kategorinizdeki keywordleri hashtagler olarak kullanarak XML bayilik veren firmalar bulabilirsiniz. Örneğin #ayakkabixml, #giyimxml, #toptankozmetik gibi hashtagler kullanabilirsiniz. Burada da XML ve toptan kelimelerini kategorinizle birleştirerek aramalar yapabilirsiniz.
 • Global Aramalar: Eğer satmak istediğiniz ürün grubu ithal ürünler de barındırıyorsa Aliexpress gibi global anlamda toptan satışların yoğun olduğu Çin sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Burada beğendiğiniz ürünleri doğrudan ürün adı eşliğinde Google’da tekrar arayarak satış yapan Türkçe siteleri bulabilirsiniz. Çin’den bu ürünleri toptan olarak getiren siteler de XML veren firmalar arasında olabilir ve siz de yurtdışından ürün getirme süreçleriyle meşgul olmadan toptan getirilmiş ürünlerin satışına kolayca başlayabilirsiniz. 

Dropshipping Bayilik Veren Firmaların Seçimi

 • Kalite:Yazımızda da göreceğiniz gibi e-ticaret için XML veren firmalar çok sayıda bulunabilir. Burada sizin satışlarınızı etkileyecek en önemli faktörler satacağınız ürünlerin kalitesidir. Bu sebeple satmak istediğiniz ürünleri mutlaka görmenizi ve denemenizi tavsiye ederiz. En azından aynı toptancıdan birçok ürün entegrasyonu yaptıysanız bu ürün gruplarının içinden bazılarını denemeniz olmazsa olmazdır.
 • Sürdürülebilirlik:XML veren şirketin kaç yıldır sektörde olduğunu araştırmanızı tavsiye ederiz. Satışlarınız iyi gitse bile firmanın bir anda hizmetini durdurması durumunda sıfırdan çözmeniz gereken birçok dert ortaya çıkacaktır. Bu sebeple uzun süredir faaliyet gösteren XML veren firmalar arasından seçim yapmaya çalışın.
 • Lojistik ve Stok: Lojistik ve stok konusunda çalışacağınız firmanın başarısını maalesef çalışmaya başlamadan önce ölçmeniz çok zordur. Yine de hızlı kargonun önemi ve her daim stokta ürün bulabilmenin değerini atlamayın.
 • Popülerlik: Popülerlik konusu biraz sizin hedefinizle ilgilidir. Sizin sattığınız ürünlerin tek satıcısının siz olmayacağınızı biliyorsunuz. Dropshipping için XML veren firmalardan sizin gibi birçok yeni e-ticaret girişimcisi hizmet almaktadır. Bu sebeple satmak istediğiniz ürünleri bulabileceğiniz tüm siteleri gezin. Bu size 2 anlamda fayda sağlar. 

Öncelikle sizin satmak istediğiniz ürünleri satıp başarılı olan satıcılar olduğunu görmeniz avantajdır. Bu ürünlerin kaliteli olduğuna işaret edebilir fakat satmak istediğiniz ürünlerin aynısını satan çok fazla satıcı varsa aradan sıyrılmanız da zorlaşabilir. Bu sebeple e-ticarette rakip analizi çok önemlidir. 

XML ile Satış Yapmanın Avantajları

Son olarak XML veren firmalardan hizmet almanın ve bu şekilde satış yapmanın avantajlarından bahsedelim:

 • Stok sorunları ortadan kalkar. Stoksuz e-ticaret yazımızdan bu konuda detaylara erişebilirsiniz.
 • Başlangıç sermayesi çok daha düşük olur.
 • Lojistik ve operasyon süreçleri için ekip kurulması gerekmez.
 • Satın alma süreciyle uğraşmak yerine doğrudan beğendiğiniz ürünlere sahip bir firmayla çalışmaya başlarsınız ve sitenizi hemen kurabilirsiniz.

XML ile satış yapmaya başladıktan sonra işleriniz oturursa ve başarılı olmaya başlarsanız karşılar marjınızı arttırmak ve farklı bir seviyeye geçmek için stoklu ürün satışı yapmaya da başlayabilirsiniz. Hizmet aldığınız firmadan XML yerine doğrudan toptan ürün alarak işlerinizi devam ettirebilirsiniz. Bu sayede fiyat avantajı da yakalarsanız. 

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.