Instagram’da Satış Yapmak: Kazandıracak Taktikler

Sosyal medya platformları kitlelerini her geçen gün arttırıyor. Bu yüzden günümüzde e-ticaret de büyük oranda sosyal medyaya taşındı. 2019 sonunda dünyanın tamamen değişmeye başlamasıyla Instagram’da satış yapmak, daha fazla insanın merak ettiği bir konu haline geldi.

Her ne kadar 2022 itibarıyla işler düzelmeye başlasa da çoğu kişi bu dönemde yepyeni alışkanlıklar kazandı. 2021 yılı e-ticaret verileri de bu durumumu kanıtlıyor. 2019 yılında 68.457 olan e-ticaret faaliyetinde bulunan işletme sayısı, 2021 yılına gelindiğinde %275 artarak 256.861’e ulaştı. Bu durum sosyal medya platformlarını da dolayısıyla oldukça etkiledi.

2022 yılında sosyal medya kullanıcılarının sayısı 4,6 milyara ulaştı. Bu kullanıcıların 1,2 milyardan fazlası ise Instagram kullanıcısı olarak dikkat çekiyor. Ülkemizde de Instagram kullanıcılarının oranı %45.7. Yani her iki kişiden birinin IG hesabı var.

We Are Social 2021 Dünya Sosyal Medya İstatistikleri verilerine göre; sosyal medya kullananların %27,5’i bir ürün aramak için bu platformları kullanıyor. Yapılan araştırmalar, instagram gibi sosyal medya devlerinin asıl kullanım amacının giderek değiştiğinin kanıtı olarak gözüküyor.

Kısacası Instagram artık e-ticaretin kalbi sayılabilecek noktaya geldi. Yaşadığımız dönemde hemen hemen tüm firmaların bir kurumsal hesabı bulunuyor. Ücretsiz olarak açılabilen kurumsal Instagram hesabı üzerinden siz de dilerseniz hemen satış yapmaya başlayabilirsiniz.

E-ticaret dünyasının ağır rekabet ortamı içerisinde kendinize yer bulmak istiyorsanız bu platformda kendinizi gösterebilirsiniz. Instagram üzerinden satış yapmak her ne kadar kolay gibi gözükse de, başarı sağlamak için püf noktalarını iyi öğrenmek gerekir. Instagram’da mağaza açmak öncelikli işiniz olmalı. Kişisel hesabınızın ayarlar kısmından işletme hesabına geçebilirsiniz.

Peki, instagram üzerinden satış yapmak için gerekenler neler? Gelin birlikte keşfedelim!

Görsellerin Kaliteli Olmasına Özen Gösterin

instagramda-satis-yapmak-urun-fotograflari

Instagram’da satış yapmak ve başarılı olmanın en önemli kuralı, bu platformun özelliklerini iyi kullanmaktan geçiyor. Instagram’ın ücretsiz bir görsel paylaşım platformu olduğunu unutmamalısınız. Yani sizi öne çıkaracak en önemli şey paylaştığınız videoların ve fotoğrafların kalitesi.

Satmak istediğiniz ürünün en çok etki yaratacak görselini seçerek paylaşmalısınız. Bunun için insanların ürününüzü kullanırken kendilerini hayal edebilecekleri görselleri bulmalısınız. Kısacası sadece ürün fotoğrafı paylaşarak başarıya ulaşmanız zor. İnsanların ürününüzü kullanırken fotoğraflarını ve videolarını paylaşırsanız daha etkili olacaktır.

Zaman akışına birden fazla kez düştüğü için çoklu fotoğraf paylaşabilirsiniz. Böylelikle takipçiler ilk fotoğrafı gördüklerinde etkileşimde bulunmasalar da başka bir zaman ikinci fotoğrafı görüp etkileşime girebilirler.

Kitlenizi büyütmek için reels paylaşmayı unutmayın. Instagram, yeni özelliklerini ön plana çıkardığı için bu içerikleri daha fazla insana ulaştırıyor. Sadece reels değil başka özellikler eklendiğinde de vakit kaybetmeden bu türde paylaşım yapmalısınız. Bu içerikleri telefonunuzla uygulamanın içinden çekerek ve hazır sesleri kullanarak hazırlayabilirsiniz.

E-ticaret için Instagram reels fikirleri yazımızdan da ilham alabilirsiniz.

Görsellerin satmak istediğiniz ürünün en önemli özelliklerini belirtecek detaylara sahip olması, kitlenizin aradığı nüansları yakalamasına imkân sağlayacaktır. Bu sayede ürün gösteriminiz bir e-ticarete dönüşebilir. Ürün veya hizmetinizi mükemmel bir şekilde anlatacak görselleri kendiniz oluşturmakta zorluk yaşıyorsanız bu konuda hizmet veren profesyonellerden yardım alabilirsiniz.

Lifestyle fotoğraflar konusunda PlaceIt, Canva gibi siteleri kullanabilirsiniz. Bu sitelerde ürününüzün tasarımını kullanarak mockuplar hazırlayabilirsiniz. Örneğin tişört, çanta, kupa gibi ürünleri tek tıkla hazır fotoğraflara yedirebilirsiniz.

Canva nedir yazımız sayesinde bu platformu daha yakından tanıyabilirsiniz. Daha fazla mockup’a ihtiyacınız varsa Placeit nedir, nasıl kullanılır yazımıza bakabilirsiniz. Bu konular hakkında sorularınız olursa bize yorum bırakabilirsiniz.

Hikayelerde ve Gönderilerde Ürün Ayrıntılarını Detaylandırın

Gönderi ve hikayelerin çok daha etkili olması için ayrıntılar önemli. İnsanlar artık sosyal medyayı ürün bulmak için de kullanıyor. Bu kitle bir ürünü gözüne kestirdiğinde onun hakkında çok daha fazla bilgi almak için araştırma yapıyor. Kendi ürününüzü etkili bir şekilde anlatırsanız hedef kitleniz de bu ürünü satın almaya daha istekli olacaktır.

Hikayelerde etkileşimi de arttırabilirsiniz. Anketler, soru-cevaplar ve quizler insanların markanızla olan bağını güçlendirecektir. Bu tarz etkileşimli paylaşımların sonuna ürünleri satın alabilecekleri linkleri de eklemeyi unutmayın.

Instagram ilk ortaya çıktığında fotoğraf ağırlıklı olan bir platform olsa da, internet hızının gelişmesi sayesinde video içeriklerinin önemi daha da arttı. Bu sayede, video içerikler en çok etkileşim alan paylaşımlar haline geldi. Instagram’da satış yapmak ve başarılı olmak için ürününüz hakkında kısa videolar çekip reels ve hikayelerde paylaşabilirsiniz. Hikayeler kısmındaki gönderiler çok daha kısa süreli olduğu için öne çıkarmayı deneyebilirsiniz.

Ürün satarken insanları sosyal medyada paylaşmaya teşvik edecek bir kart hazırlayabilirsiniz. Böylelikle sizi etiketleyerek paylaşırlar ve size de içerik üretmiş olurlar. Sizden gelenler hikayeleri potansiyel müşterilerin markanıza güvenmesini sağlar.

Ürün Bağlantı Linklerinde Stratejik Davranın

Gönderilerinizdeki linklemelere dikkat edin. Satış yaptığınız ürün aynı zamanda başka bir e-ticaret platformunda veya kendi sitenizde yer alıyorsa ilgili linkleri mutlaka paylaşın. Bu konuda çok şanslısınız çünkü eskiden ancak 10 bin üzeri takipçisi olanlar linkleme yapabiliyordu. Şu anda bu özellik herkese açık.

E-ticaret için story fikirleri paylaştığımız yazımızdan ilham alabilirsiniz.

Linklerde potansiyel müşterilerinizi harekete geçirecek cümleler kullanabilirsiniz. Hikayelerdeki linklemeler sayesinde satış performansınızı çok daha geniş sahaya yayarak etkileşim potansiyelini artırabilirsiniz. Instagram’da satış yapmak ve başarı sağlamak için bu husus da oldukça önemli.

Profil biyografisinin bulunduğu kısımdaki alanı da etkili bir şekilde kullanmalısınız. Bu kısımda; kendinizi, satmak istediğiniz ürün veya hizmeti kısa ama açıklayıcı bir şekilde belirtebilirsiniz. Ayrıca, bu alanı kendi linkleriniz için de kullanabilirsiniz.

Potansiyel müşterinizi, sizi en iyi anlatacak bir yazıyla karşılamak ve daha sonra doğru yere yönlendirmek etkileşimin satışa dönüşmesine olanak sağlayacaktır. Böylelikle Instagram üzerinden satış yapmak ve başarılı olmak için rakiplerinizin bir adım önünde olabilirsiniz.

Instagram’da Görünürlüğü Artırmak için Hashtag’leri Kullanın

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Instagram’da ürün satmak ve başarılı olmak için platformun sunduğu olanakları doğru şekilde kullanmanız gerekiyor. Platformun en güçlü özelliklerinden biri, ilk çıktığı günden beri değişmeyen hashtagler yani etiketlerdir. Instagram içerisindeki hashtagler, kendinizi hedef kitlenize doğru şekilde tanıtmanın en kolay yollarından biridir. Bu nedenle hashtag stratejiniz, Instagram’da satış yapmak konusundaki başarınızı doğrudan etkileyecektir.

Instagram üzerinden satış yapmak için hangi ürünü veya hizmeti kullanırsanız kullanın, gönderi veya hikayelerinizde ilgili hashtagleri mutlaka eklemeye çalışın. Bu etiketler sizi hedef kitlenize her zaman yakın tutacaktır. Satmak istediğiniz ürün veya hizmetin ilgili bütün popüler hashtaglerini gönderilerinize etiketleyebilirsiniz. Doğru ve bilinçli etiketleme sizi başarıya bir adım daha yaklaştıracaktır.

Instagram Kullanıcılarıyla Sürekli Etkileşimde Olun

Instagram’da satış yapmak ve başarılı olmak için takipçi sayınızı arttırmalısınız. Düzenli olarak gönderi paylaşmak ise takipçi kazanmanın en etkili ve organik yollarından biri. İki ya da üç günde bir ürününüzü anlatan etkileyici gönderiler paylaşarak hedef kitlenizin gözü önünde kalabilirsiniz. Unutmayın, takipçi sayınızın organik olarak artması potansiyel müşteri sayınızı da arttırır. 

Takipçi sayısını artırmak için, gönderilerinizin olabildiğince çok beğeni ve yorum alması gerekiyor. Bunu sağlamanın en etkili yolu, gönderinizin ilgi çekici ve trendlere uygun bir içeriğe sahip olmasından geçiyor. Aynı zamanda postları etkileşimin yüksek olduğu saatlerde paylaşmalısınız. Hafta içi akşam saatlerinde paylaşım yapabilirsiniz.

Trendleri takip etmek daha çok kişiye ulaşmanızı sağlar. Belirli bir kitleye ulaştıktan sonra, onların ilgisini çekecek, sizinle direk diyaloğa girmek isteyecekleri gönderiler paylaşabilirsiniz. Instagramda satış yapmak ve başarılı olmak için takipçilerinizin sürekli olarak sizi görmesi ve sizinle diyaloğa girebilmesi önemlidir.

Bunun için hazır cevaplar özelliğini kullanabilirsiniz. Ürününüzü anlatan, markanızı yakından tanımalarını sağlayacak metinler hazırlayarak uygulamaya ekleyebilirsiniz. Böylelikle hiç zaman kaybetmeden takipçilerinize bilgi verebilirsiniz. Eğer size soru sorduklarında yanıtlamaz ya da çok geç yanıtlarsanız potansiyel müşterilerinizi rakiplerinize kaptırırsınız.

Bütçenizden Yardım Alın

instagramda-satis-yapmak-influencer-marketing

Şimdiye kadar vurguladığımız ve detaylandırdığımız püf noktalarının tamamı organik büyümenize yönelikti. Bu başlıkta ise bütçeniz doğrultusunda nasıl daha çok etkileşim alabileceğiniz üzerinde bilgi vereceğiz.

Sosyal medya platformlarında influencer marketingden yardım alabilirsiniz. Çok sayıda takipçisi olan”sosyal medya ünlüleri” paylaşımlarıyla çok sayıda etkileşim alırlar. Siz de Instagram üzerinden satış yapmak için bütçeniz çerçevesinde reklam harcamaları yapabilirsiniz. Platformun sunduğu reklam özelliğiyle sayfanızı güçlendirebileceğiniz gibi, influencerlar ile de anlaşma yapabilirsiniz.

Satışını yaptığınız ürünle alakalı olan influencerları belirleyip size uygun olan ile anlaşma yapabilirsiniz. Böylelikle takipçi sayınızı ve dolayısıyla potansiyel müşterilerinizi artırabilirsiniz. Yapacağınız anlaşma ile kendinizi çok daha hızlı bir şekilde hedef kitlenize duyurabilirsiniz.

Günümüzde, büyük e-ticaret firmaları, internet ünlüleriyle sürekli olarak anlaşma yapıyor ve böylelikle çok daha etkili bir pazarlama süreci yönetiyor. Eski usül reklamlardan çok daha etkili ve geri dönüşümü çok daha yüksek olan bu anlaşmalar sayesinde firmalar daha çok müşteriye ulaşıyor. Bu yöntemde etkileşimlerin e-ticarete dönüşme oranı da artıyor.

Instagram’da Nasıl Satış Yapılır?

Instagram üzerinden satış yapmak için gerekenler ve başarılı olmak için ilgili püf noktalarını olabildiğince açıkladık. Instagram’da satış yapmak için öncelikli olarak yapmanız gereken bir işletme hesabı açmak olmalıdır. Ardından profili herkese açık olarak ayarlamalısınız.

Facebook ile hesabınızı bağladıktan sonra satış yapmayı düşündüğünüz ürünün kategorisini seçebilirsiniz. Ana kategoriyi belirledikten sonra alt kategori seçimini de yaparak ürününüzün spesifik olarak belirlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede platformun reklam özelliğini kullandığınızda hedef kitlenizi daha rahat belirleyebilirsiniz. 

Tüm bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra işletme hesabınıza kavuşabilirsiniz. İşletme hesabını oluşturduktan sonra ürününüzü doğru şekilde tanırarak kısa süre içerisinde satışa başlayabilirsiniz. Satış konusunda başarılı olmak için doğru stratejiler belirleyip, Facebook Commerce Manager gibi etkili altyapıları doğru şekilde kullanarak kısa süre içerisinde potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

Instagram üzerinden yurtdışına satış yapmak istiyorsanız ilgili yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Neden Instagram’da Satış Yapmalısınız?

instagramda-organik-takipci-ve-satis

Bu sorunun aslında çok kısa bir cevabı var. Çünkü “herkes” Instagram’da! Gerçekten öyle. Güncel rakamlara göre Instagram kullanıcı sayısı 1,2 milyarı geçti. Üstelik bu kitlenin yaklaşık dörtte biri Instagram’ı ürün bulmak için de kullanıyor. Bu veri aslında neden satış için Instagram’ı tercih etmeniz gerektiğini gösteren en kritik bilgi. İstatistiksel olarak bilgiler şöyle bir kenarda dursun, kendi çevrenize bakarak da Instagram’ın ne kadar etkili ve güçlü bir platform olduğunu görebilirsiniz.

Instagram’ın yaygın olarak kullanılıyor oluşu potansiyel müşterilerinize ulaşmanın en kolay ve kestirme yoludur. Satışını yaptığınız ürün ne olursa olsun, Instagram’da ürününüzü hızlı bir şekilde alıcıyla buluşturabilirsiniz. Ayrıca, Instagram ile uyumlu farklı yardımcı platformları kullanarak e-ticaret girişiminizi çok daha etkili bir şekilde yönetilirsiniz. Instagram’da satış yapmak ve başarı sağlamak için çeşitli stratejiler geliştirebilirsiniz.

Instagram’da Satılabilecek Ürün Kategorileri

Instagram mağaza açma detaylarını tamamladıktan sonra belirlenmesi gereken en önemli konu kategoridir. Instagram, her türlü legal ticaret ürününün satılabileceği, kısa sürede hedef kitleye ulaşmanızı sağlayan bir platformdur.

Satış yapmayı planladığınız ürün ile ilgili doğru stratejiler geliştirerek Instagram’ı etkili bir e-ticaret platformu olarak kullanabilirsiniz. Instagram’da satılabilecek ürünler arasında; takı, kıyafet, el yapımı ürün, organik gıda, hediyelik eşya, kişisel bakım ve kozmetik ürünleri dikkat çekiyor.

Instagram’da satış yapmak ve başarılı olmak için niş ürünler belirleyip, doğru kitleye ulaşmak oldukça önemli. Bu stratejiyi kullanarak kısa sürede ciddi başarı elde edebilirsiniz. Platformun barındırdığı özellikleri doğru bir şekilde kullanarak ve etkili pazarlama adımları ile başarı kaçınılmaz olacaktır.

Instagram’da Takı Satmak

Takı ve aksesuarlar insanlığın var olduğundan beri ilgisini çeken bir kategori. Özel tasarım olan takı ve aksesuarlar niş ürün kapsamına girebilir. Kendi özel kitlesine ulaştıktan sonra bu kategoride satış yaparak Instagram’da büyük başarılar elde edebilirsiniz.

Instagram üzerinden yapılan satışların büyük bir kısmı bu kategoridedir. Bu konu başlığı altında her bütçeye uygun ürün bulunabilir. Önemli olan ilgi çekici ve özel ürünleri doğru kişilerin görmesini sağlamaktır. Ayrıca, birden çok takıyı aynı anda takmak trend olan bir davranış olduğu için bu kategori Instagram’da satış yapmak için tercih edilebilir.

Instagram’da takı satmak isteyenler için detaylı bir yazımız da var.

Instagram’da Kıyafet Satmak

Moda ve giyim kategorisi Instagram var olduğu günden beri oldukça ilgi gören kategorilerden biri. Kullanıcıların büyük bir bölümü elbise konusunda yardım almak ve farklı ürünler bulmak için Instagram’ı rehber olarak kullanıyor. Bu durum, kıyafet kategorisinin inanılmaz bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyor.

Kıyafet kategorisinde doğru bir yol izleyerek Instagram üzerinden harikalar yaratabilirsiniz. Konu hakkında daha detaylı araştırma yapmak için fenomenleri takip edebilir, onların stratejilerini örnek alabilirsiniz.

Instagram’da kıyafet satmak ve başarılı olmak için belirleyeceğiniz pazarlama stratejisi oldukça önemlidir. Rekabetin yoğun olduğu giysi kategorisinde başarı kazanmak için ön hazırlık evrenizi çok daha verimli geçirmeniz yararlı olacaktır. Bu sayede pazara hızlı bir giriş yapabilir, kısa sürede rakiplerinize fark atabilirsiniz.

Instagram’da El Yapımı Ürün Satmak

El yapımı ürünler her zaman niş ürün kategorisinde değerlendirilebilir. İnsanlar kendilerini özel hissetmekten hoşlanırlar. Bu hissi sağlayan kaynaklardan biri de giysiler ve taktıkları aksesuarlardır.

El yapımı ürünler başka hiç kimsede olmayan özelliklere sahip olduğu için çok daha ilgi çekici hale geliyor. Bu niş ürün kategorisinde satış yapmaya başlayarak kısa süre içerisinde kendi özel kitlenizi oluşturabilirsiniz. El yapımı ürünler içerisine; elbise, çocuk aksesuarları, takılar, bebek giysileri gibi çok farklı ürünler girebilir. Bu kategoride fark yaratmak için önemli olan husus, satılan ürünün sizden başka hiçbir yerde olmayışıdır. 

İnternette en çok satılan el yapımı ürünler yazımız da bu noktada size yardım edebilir.

Instagram’da Organik Gıda Satmak

Nüfus artışı ve tüketimin yüksek seviyelerde olduğu günümüzde insanlar artık doğal olan ürünlere doğru yönelim içerisindeler. Son 15 yılda oldukça popüler hale gelen “organik” kapsamlı gıda ürünleri, gurme ürünler kategorisinde oldukça dikkat çekiyor.

Bu kategoride satış yapmayı planlıyorsanız, profilinizde tedarik kaynağınızla ilgili detaylı paylaşımlar yapmanız çok daha etkili sonuçlar almanıza yardım edecektir. Örneğin; Instagram üzerinden yumurta satmak öncelikli hedefiniz diyelim. Satmak istediğiniz ürünün yetiştirildiği çiftliğin detaylı görsellerini ve videolarını profilinizde yayınlayarak çok daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Ayrıca, kapsamlı bir kargo hizmeti veremiyorsanız, size mesafe olarak yakın bölgedeki kitleyi hedefleyerek başarıya ulaşabilirsiniz.

Instagram’da Hediyelik Ürün Satmak

Bu kategori de Instagram’da satış yapmak oldukça uygundur. Hediyelik ürün kapsamı oldukça geniştir. Yenidoğan bebekler için giysiler, kişiye özel doğum günü aksesuarları, Anneler Günü için özel ürünler gibi farklı kategoriler sayabiliriz.

Hediye, Instagram üzerinden satış yapmak için oldukça ilgi çekici kategorilerin başında yer alır. Bu kategoride satış yapmak istiyorsanız, doğru tedarikçi seçimi yapmanız yararınıza olacaktır. Yürüdüğünüz yolda herhangi bir sorunla karşılaşmamak adına tedarikçi sayısını artırabilirsiniz. Böylelikle müşterilerinize mahçup olma ihtimalini en aza indirebilirsiniz.

Instagram’da Kişisel Bakım ve Kozmetik Ürünleri Satmak

Instagram fenomenlerinin büyük bir çoğunluğu kişisel bakım ve kozmetik üzerine içerikler üretir. Bu durum kişisel bakım ve kozmetik kategorisinin ne kadar popüler olduğunu gösteren verilerden sadece biridir. Yoğun ilgi aynı zamanda yüksek rekabet anlamına da gelir.

Güzellik kategorisinde ürün satmaya başlamadan önce, konusunda başarı yakalamış diğer rakipleri iyi analiz etmek yararınıza olacaktır. Piyasada pek bulunmayan ve sadece sizin sunacağınız bir ürün ile rakiplerinize kısa sürede fark atabilirsiniz. Bu kategori kolay kolay popülerliğini yitirmeyecektir.

Özetle

Bu yazıda, Instagram’da satış yapmak ile ilgili tüm konuları kapsamlı bir şekilde inceledik. Konu dahilinde olan, Instagram’da mağaza açma, Instagram üzerinden satış yapmak ve Instagram üzerinden satış yapmak için gerekenler gibi konuları olabildiğince açtık.

Instagram’da ürün satmak için öncelikli olarak bir kategori belirlemeniz gerekir. Seçtiğiniz kategori ile ilgili rakip analizleri yaparak yol boyunca nelerle karşılaşabileceğinizi önceden kestirebilirsiniz.

Satışın bir de sonrası var. Müşterilerinizin siparişlerine e-ticaret teşekkür kartı ekleyerek markanıza bağlılığı arttırabilirsiniz. Müşteriye teşekkür kartı örneklerine ve nasıl yazabileceğinize ilgili yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Son olarak, platformun sunduğu olanaklara hakim olup, etkili bir pazarlama süreci geçirirseniz başarının kısa sürede sizi bulacağını unutmayın.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın