E-Ticaret için Instagram Story Fikirleri

Instagram üzerinden e-ticaret yapmak giderek yaygınlaşıyor. Biz de bu yazımızda paylaştığımız e-ticaret story fikirleriyle size ilham vermek istedik. Bu önerilerden yola çıkarak markanız için benzersiz hikayeler hazırlayabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Daha fazla fikir için e-ticaret reels fikirleri yazımızı da ziyaret edebilirsiniz.

2021’in son aylarında Instagram’daki takipçi zorunluluğu kalktı. Artık hikayelerinizde link paylaşmak için en az 10.000 takipçiniz olması gerekmiyor. Kaç takipçiniz olursa olsun onları satışa yönlendirmek için Instagram storylerinden faydalanabilirsiniz.

Peki, Instagram’da takipçilerinizi etkileyecek ve koyduğunuz linklere tıklamalarını sağlayacak storyler nasıl hazırlanır?

E-Ticaret için Instagram Hikayeleri Nasıl Hazırlanır?

E-ticarette sosyal medya yönetimi oldukça önemli. Sonuçta sosyal medya platformları üzerinden binlerce takipçi kazanabilirsiniz. Üstelik kaliteli içerikler paylaşırsanız takipçilerinizi müşteriye de dönüştürebilirsiniz. Tabii bunu başarmak için belirli noktalara dikkat etmelisiniz.

  • Belirli bir tasarım dili oturtun. Font ve renkler uyumlu olursa insanlar storylerinizi gördüğü an markanızı hatırlayacaktır. Kendinize bir palet ve en fazla 3 font seçerek tasarımlarınızı bu doğrultuda hazırlayabilirsiniz.
  • Basit ama etkili tasarımlar için profesyonel hizmetlerden yararlanın. Canva, PlaceIt gibi sitelerde kolayca story tasarlayabilirsiniz. Hazır templateleri tercih edebilir ya da sıfırdan kendiniz tasarım yapabilirsiniz. Bu yazıdaki tüm story tasarımlarını Canva‘da hazırladık.
  • Markanızla alakası olmayan içerikler paylaşmayın. Yalnızca ürün paylaşın demiyoruz fakat markanızdan çok da sapmayın. Alakasız içerikler görmek takipçilerinizin kafasını karıştırabilir ve takipten çıkmalarına sebep olabilir.
  • Sonuçları analiz edin. Siz çok beğenseniz de bazı Instagram hikayeleriniz çalışmayabilir. Bu yüzden mutlaka sonuçlara bakın. En iyi etkileşim ve dönüşüm getiren storylere ağırlık verin. Çalışmayan tasarımları ise eleyin.
  • Paylaşım sıklığınıza dikkat edin. Çok sık paylaşım yaparsanız insanlar sürekli sizi görmekten sıkılabilir. İlgi ve etkileşim düşerse yeni paylaşımlarınız daha az kişiye ulaşır. Çok seyrek paylaşım yaparsanız da markanızı unuturlar. Bu yüzden her gün 1-5 story ve haftada 3-4 post paylaşabilirsiniz.
  • Kaliteli görseller paylaşın. Görüntü kalitesi düşük, ürünü anlatmayan tasarımları ve fotoğrafları paylaşmayın. Ne kadar kaliteli video ve fotoğraflarınız olursa marka algınız da o kadar güçlü olur.
  • Net ve vurucu cümleler yazın. Post ve storylerde kendinizi anlatmak için küçük bir alanınız var. Bu yüzden gereksiz kelimeler kullanmayın. CTA (Call to Action) yani eylem çağrınızda insanları harekete geçirmeyi hedefleyin.
  • Müşterilerinizden gelen yorumları, hikayeleri ve mesajları paylaşın. Olumlu ve kaliteli olduğu sürece müşterilerinizden gelen içerikleri de paylaşabilirsiniz. Böylelikle takipçilerinizin güvenini kazanabilirsiniz.

E-Ticaret için Story Örnekleri

Dikkat etmeniz gerekenlerden bahsettik. Fakat yine de örnek görmek aklınıza daha fazla fikir getirebilir. Biz aşağıdaki tüm örnekleri Canva üzerinden hazırladık. Siz de kendi markanız için istediğiniz boyutta görseller hazırlayabilirsiniz.

Canva Nedir? Canva Kullanarak Tasarım Yapmak yazımız sayesinde bu platformu daha yakından tanıyabilirsiniz.

Canva’ya kendi fontunuzu yükleyebilir, renk paletinizi oluşturabilirsiniz. Böylelikle e-ticaret için story hazırlarken her seferinde farklı uygulamarla uğraşmanıza gerek kalmaz. Aklınıza takılan sorular olursa bizimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. İnternet sitenizdeki satışları arttırmak için diğer ipuçlarına e-ticaret ve dijital pazarlama yazımızdan ulaşabilirsiniz.

1- Kampanyalarınızı Duyurun

e-ticaret story fikirleri kampanya

E-ticaret story fikirleri denince aklımıza ilk kampanyalar geliyor. Instagram hikayelerini duyuru yapmak için kullanabilirsiniz. Belirli bir süre geçerli indirim kodları hazırlayıp onları paylaşabilirsiniz. Böylelikle satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Yeni çıkan ürünlerinizi de storylerle duyurabilirsiniz. Lansmana özel indirimler yaparak insanların ürününüzle daha çok ilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Kampanya hikayeleriyle Instagram reklamı da verebilirsiniz.

Kampanya ve ürün tanıtımı storylerinizde mutlaka etkili bir CTA kullanın. Şimdi, hemen gibi zaman kalıpları kullanabilirsiniz.

2- Ürünlerinizi Tanıtın

Ürünlerinizi ve markanızı ne kadar iyi tanıtırsanız insanlar da o kadar almak ister. Bu yüzden kaliteli görseller hazırlamaya dikkat edin. E-ticarette fotoğraf çekimi nasıl yapılır başlıklı yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Story hazırlamak için çekim yaparken fotoğrafların dikey olması gerekiyor. Bu da kompozisyon kurarken sizi biraz zorlayabilir. Eğer mümkünse bir modelle çalışabilirsiniz. Ürünlerinizin birinin üzerinde olması ya da birinin kullanıyor olması diğer insanların da kendilerini ürününüzle hayal etmesini kolaylaştırır.

Storylerde ürün tanıtırken fotoğraf ve tasarımı bir araya getirebilirsiniz. Oklar çıkararak ürünün özelliklerini belirtebilirsiniz. Hikayeye e-ticaret sitenizin linkini ya da mağazanızdaki ürünleri direkt sticker olarak ekleyebilirsiniz.

Ürün görselleriniz yeterli değilse mockuplardan faydalanabilirsiniz. Ücretsiz mockuplarla ilgili daha fazla bilgiye ise Placeit nedir ve nasıl kullanılır yazımızdan ulaşabilirsiniz.

3- Etkileşimi Arttırın

e-ticaret story fikirleri etkilesim

Sosyal medya platformlarında etkileşiminiz ne kadar yüksek olursa yeni gönderileriniz de o kadar fazla insana ulaşır. Bu yüzden etkileşimi pas geçmeyin. İnsanların tepki verebileceği, katılımcı olabileceği içerikler de üretmeye çalışın.

Bunun için anketleri, soru-cevapları ya da geri sayımları kullanabilirsiniz. Örneğin mağazanıza yeni bir ürün eklemek istiyorsanız öncesinde anket yaparak ilgiyi görebilirsiniz. Ya da eğlenceli quizler hazırlayarak insanların markanızla daha derin bir bağ kurmasını sağlayabilirsiniz.

4- İpuçları Paylaşın

Her zaman ürün paylaşmak zorunda değilsiniz. Arada faydalı ipuçları ve bilgiler de paylaşabilirsiniz. Böylelikle insanlar şimdilik ürün almak istemese de sizi takip etmek için bir sebep bulur. İleride takipçilerinizi satışa yönlendirmeniz de bu sayede kolaylaşır.

Ürününüzün farklı kullanım alanlarını ya da konsepte uygun bilgileri paylaşabilirsiniz. Tabii burada iyi bir denge kurmalısınız. Çoğunluk ürün ve marka tanıtımıyken arada blog yazılarınızı ya da pratik ipuçlarını paylaşabilirsiniz.

5- Müşterilerinizden Gelenleri Paylaşın

e-ticaret story fikirleri sizden gelenler

E-ticaret story fikirleri içinde belki de en kolay seçeneğe geldik. Müşterilerinizden gelen fotoğrafları, yorumları, hikayeleri siz de paylaşın. Tabii ki içeriği ve kalitesi iyi olduğu sürece!

İnsanların sosyal medyada etkileşimini arttırmak için teşekkür kartlarından faydalanabilirsiniz. Bu kartlara “yorumlarınızı ve deneyimlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın” mesajı ekleyip alt kısmına da sosyal medya hesaplarınızı ekleyebilirsiniz. Daha fazla ipucu için E-ticaret teşekkür kartı nasıl hazırlanır yazımıza göz atabilirsiniz.

“Sizden gelenler” konsepti aslında en basit ve en etkili storylerden biri. Çünkü başka insanların ürününüzle etkileşimi diğer insanların da markanızla bağ kurmasını ve güven duymasını kolaylaştırır. Üstelik çok da basit.

Size gelen storyleri kendi hikayenize ekleyerek kolayca içerik üretebilirsiniz. Daha sempatik bir görüntü için sticker ya da yazı ekleyebilirsiniz.

6- Kamera Arkasını Gösterin

İnsanlar işin mutfağını her zaman merak ederler. Siz de arada sırada ofisinizi, deponuzu, stüdyonuzu gösterebilirsiniz. İçeriklerin ve ürünlerin nasıl hazırlandığını görmek takipçilerinizin hoşuna gidecektir.

Tabii bu görselleri hazırlarken ortamın temiz ve düzenli olmasına dikkat edin. İyi bir izlenim oluşturmaya çalışırken takipçi kaybetmenizi istemeyiz.

7- Ekibinizi Tanıtın

ekiple tanisma ve mutfak

Bazı markalar sosyal medya stratejisi olarak ekiplerini hep göz önünde tutar. Siz bunu yapmak zorunda değilsiniz fakat e-ticaret story fikirleri içinde bunu paylaşmasak olmazdı.

Üründe emeği geçen çalışma arkadaşlarınızı kısaca tanıtabilirsiniz. İnsanlar kamera önünde olmayı sevmeyebilir ya da kendini iyi ifade edemeyebilir. Bunu daima göz önünde bulundurun.

Rahat oldukları bir ortamda eğlenceli fotoğraflarını çekip altlarına da birkaç cümleyle neler yaptıklarını yazabilirsiniz. Böylelikle insanlar markanızla daha kolay empati kurar.

Siz de bu sayfadaki gibi e-ticaret story tasarımlarınızı Canva üzerinden yapabilirsiniz. Canva’da ücretsiz olarak da kullanabileceğiniz pek çok tasarım var.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın