Başarılı Reklam Metni Nasıl Yazılır?

Günümüzde e-ticaret sektöründeki hızlı büyüme, birçok kişinin bu pastadan pay almak istemesine neden olmaktadır. Fakat e-ticaret dünyası, başarılı olunduğunda büyük kazançlar sağladığı için büyük bir rekabetle karşılaşabilirsiniz. Rakiplerinizden sıyrılabilmenin bir yolu da etkili reklam metinleri kullanmaktır. Reklam metinleri yazma konusunda bilgi sahibi olmak, rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olabilir.

Ayrıca iyi bir reklam metni satışlarınızı artırabilir ve daha fazla gelir elde etmenize olanak tanıyabilir. Müşterilerin sizden alışveriş yapabilmesi için markanızın bilinir olması önemlidir. Başarılı reklam metinleri geniş kitlelere ulaşarak markanızın tanıtımını yapar. Tüm bu nedenlerden dolayı reklam metni yazma konusunda bilgi sahibi olmanız kritiktir.

Bu yazıda başarılı reklam metinleri nasıl yazılır sorusuna cevap verecek ve en etkili reklam metinlerinden örnekler paylaşacağız.

Etkileyici Reklam Metinleri Nasıl Yazılır?

Etkileyici reklam metinleri yazmaya geçmeden önce neden iyi bir reklam metnine ihtiyacınız olduğundan bahsedelim. Reklam metinleri en temelinde ürününüzü müşterilerinize satabilmeniz için gereken bilgileri vermeye yarayan araçlardır. Doğru yazılmış bilgiler müşterilerin ilgisini çeker. Ayrıca marka bilinirliği açısından fayda sağlar. Marka bilinirliği sağladığınızda daha çok kişi e-ticaret sitenizi ziyaret eder ve alışveriş yapar.

Reklam metinleri sayesinde ürünlerinizi müşterilerin karşısına çıkarırsanız. Ürünlerinizi gören ve reklam metninizden etkilenen müşteriler sitenizi ziyaret ederek ürünlerinizi satın alırlar. Şimdi ürünlerinizin daha çok satmasını sağlayacak etkileyici reklam metinleri nasıl yazılır birlikte bakalım.

Hedef Kitlenizi Tanıyın

Reklam metinlerinizi hedef kitlenize yönelik olarak oluşturmanız gerekir. Bunun için de hedef kitlenizi tanımanız gerekir. Hangi tüketicileri hedeflemektesiniz? Gençleri mi, orta yaşlıları mı? Ekonomik olarak hangi gelir grubuna hitap ediyorsunuz? Bu soruların cevabını biliyor olmanız gerekir.

Ürünlerinizin hitap ettiği kitleye yönelik bir dil oluşturmalısınız. Genç bir müşteri kitleniz varsa esprili ve şakalar içeren bir dil kullanabilirsiniz. Pek çok müşteri aşina olduğu referanslarla yazılan reklam metinleriyle bağ kurmaktadır. Bu durum da sadık müşteri kitlenizi oluşturmanız kolaylaşır.

Dikkat Çekici Bir Başlık

Etkileyici reklam metni yazımında en önemli konulardan birisi de başlıktır. Başlığınız reklamınızın slogan metnidir. İyi bir başlık, metnin geri kalanını da okutacaktır. Aynı şekilde kötü bir başlıkla karşılaşan potansiyel müşteriler detayları öğrenmeden reklamınızı kapatabilirler. Bu nedenle reklam metni yazımı konusunda başlık çok önemlidir.

Anlaşılması zor, ince espriler içeren, ilginç olmayan başlıklar müşterilerin ilgisini çekmemektedir. Bu nedenle kolay anlaşılan, slogan niteliğinde, ilginç bir başlık bulmanız gerekir. Aynı zamanda bulduğunuz başlık ürününüzle ve metnin geri kalanıyla da ilgili olmak zorundadır. Bağlamdan kopuk bir başlık ürününüzü satmak için yeterli değildir.

Örneğin harekete geçirecek başlıklar atabilirsiniz. Reklama maruz kalan kişiyi harekete geçiren başlıklar oldukça ilgi çekmektedir. “🙀 Yoksa Sepetinizi Hâlâ Hazırlamadınız mı?” Böyle bir cümleyle karşılaşan potansiyel müşterileriniz devamını da merak edip okuyacaktır.

Ayrıca soru cümlesi içeren başlıklar da kullanabilirsiniz. Soru cümleleri de her zaman ilgi çeker. Örneğin nevresim takımları satıyorsanız “Bugün kendiniz için ne yaptınız?” başlıklı bir kampanya hazırlayıp sizin nevresimlerinizle kaliteli bir uykuya yönlendirebilirsiniz.

İndirim kampanya gibi duyurular yapan başlıklar da her zaman ilgi çekicidir. “Tüm ürünlerde %50 indirim! 🥳” bu başlığa tıklamayacak çok az kişi vardır.

Doğru Mecrayı Seçin

Reklamınızın hangi mecralarda yayınlanacağınızı doğru seçmeniz gerekir. Bütün mecralar birbirinden farklı kişiler tarafından kullanılmaktadır. Instagram’da çok ilgi çeken bir reklam Twitter’da hiç ilgi çekmeyebilir. Ya da Twitter için oluşturduğunuz içerikler Facebook kullanan kişiler tarafından sevilmeyebilir.,

Bu nedenle reklam metninizin nerede yayınlanacağını önceden belirlemeniz gerekir. Facebook orta yaşlı, yaşlı insanların daha çok kullandığı bir mecra olduğu için daha resmi bir dil tercih etmelisiniz. Twitter’da ise viral olan içerikler üzerinden etkileyici reklam metinleri oluşturabilirsiniz.

Ayrıca televizyon ve gazete reklamları da vardır. Onlar da bambaşka iki şeydir. Gazete okuyan kişilerin kimler olduğunu tam olarak bilemediğiniz için herkese hitap eden bir dil kullanmanız gerekir. Daha doğrusu çok iddialı bir dil kullanmaktan kaçınabilirsiniz.

Orijinal İçerik

Metniniz mutlaka size özel olmalıdır. Daha önce yayınlanmış reklamlara benzediği takdirde farklı markaları çağrıştırabilir. Ayrıca ürünlerin satışına olumlu bir katkı sağlamaz. Bu yüzden dikkat çekici reklamlar yaratmalısınız. Bunun için de ürününüzün öne çıkan özelliklerini çok iyi bilmeniz gerekir. Benzersiz özellikleriyle öne çıkan bir ürün satıyorsanız etkileyici bir metin yazmanız da kolaylaşır.

Örneğin ayakkabı satıyorsanız, çevre dostu bir ürünse ve bu özelliğini vurgulamak istiyorsanız “yürüdüğünüz yolda çiçekler açtıran” gibi bir slogan yaratabilirsiniz. Reklamın fotoğraflarında da ayakkabının değdiği yolların çiçeklendiğini gösterebilirsiniz. Bu reklam ilgi çekecektir.

İstek Yaratın

Ürününüz için arzu yaratmanız gerekir. Etkileyici bir reklam metni kullanıcıların ürüne sahip olduklarında kazanacakları ayrıcalıkları, alacakları hizmeti vurgular. Ürüne sahip olduklarında hissedecekleri duygulardan bahseder.  Onları anladığınızı hissettirmelisiniz. Bu ihtiyacı gerçekten anladığınızı ve ürünün bu ihtiyacın çözümü olduğu konusunda ikna edici bir metin yazmalısınız.

Örneğin televizyon satıyorsanız bazı özelliklerinin ardında televizyonu aldıklarında geçirecekleri keyifli vakitleri işaret eden bir metin yazabilirsiniz. Televizyonun üzerlerinde bırakacakları pozitif etkilere odaklanabilirsiniz.

Az Kelime Çok Anlatım

Reklam metni yazımı konusunda en önemli noktalardan birisi de yazının kısa olmasıdır. Kimse sayfalarca yazılan reklam metinlerini okumaz. Bu nedenle okunabilir bir içerik oluşturmanız gerekir. Metin mümkün olduğunca az kelime kullanmalıdır. Ancak bunun yanında mümkün olduğunca çok şey anlatmalıdır.

Bunun için metninizin reklam metinlerinin hangi bilgileri ve hangi cümleleri içermesini istiyorsanız hepsini bir kağıda yazın. Sonra tekrar üzerinden geçin ve sadece en çok beğendiğiniz cümleleri seçin. Seçtiğiniz cümleleri okuyun ve onlar arasından da en çok beğendiklerinizi alın. Elinizde çok az cümle kaldığını tahmin ediyoruz. Bu kalan cümleleri farklı kelimelerle tekrar kurmaya çalışın.

Yaratıcılığınıza engel olmayın, espriler yapabilirsiniz. Özgür olun. Kalem sizin elinizde, istediğiniz anda durabilirsiniz. Kendinizi ne kadar rahat bırakır, ne kadar çok yazarsanız en iyi metinlere ulaşma şansınız da o kadar çok artar. Unutmayın, yazmak yeniden yazmaktır.

İlgi Çeken İfadeler Kullanın

reklam-metni-ornekleri

Reklam metinlerinde her zaman ilgi çekici olan bazı kelimeler vardır. İşinizi kolaylaştırmak için, sizlere fikir vermesi için kullanabileceğiniz ifadelerden bazılarını örneklemek gerekirse;

Örneğin hızını öne çıkarmak istediğiniz bir ürün satmak istiyorsanız zaman ifade eden kelimeler kullanabilirsiniz. Şimdi, çok hızlı, kolayca, tam zamanında, anında gibi spot ifadeler işinize yarayabilir.

Ürününüzün kaliteli bir ürün olduğunu vurgulamak istiyorsanız, etkili, inanılmaz, sınırsız, eşi benzeri olmayan gibi ifadeleri kullanabilirsiniz.

Rakiplerinizden farklı olduğunuzu vurgulamak istiyorsanız, en uygun, en iyi, görülmemiş, rakipsiz gibi ifadeleri tercih edebilirsiniz.

Örnek Reklam Metinleri

Yukarıda sizlerle etkileyici reklamların nasıl yazılacağından bahsettik. Şimdi örnek reklam metinlerini birlikte inceleyelim.

Bir boya markası olan Marshall’ın yaptığı bu reklam metni insanları hareket geçiren, pozitif duygular hissettiren bir metindir.

Hedefini iyi belirlemelisin.
Gözün yükseklerde olmalı.
Gözünü zirveden ayırma..
Yolunda ihtiyacın olan her şeye sahipsin.
Ekibine güven.
Ekibine omuz ver 
Yolun zor, yolun uzun
Takımından güç alarak ilerle
Zirve senin hakkın
Asla pes etme
Başaracağına emin ol..
Zirve bizim,
Zirveye tutun, zirveni koru !
Marshall!

Bir diğer örneğimiz ise Adidas’tan. Adidas üretilen fake ayakkabılarla ilgili bir reklam metni hazırlamıştır. Oldukça kısa olan bu metin gücünü görselden ve başlıktan almaktadır.

adidas-reklam-metni

Sonuç olarak bu yazımızda etkili yazı yazma teknikleri ile etkileyici reklam metni yazımı hakkında bilgiler verdik. Reklam metinlerinizi nasıl yazmanız gerektiğinden bahsettik. Sizler de yazımızı okuyarak dikkat çekici reklamlar hazırlayabilirsiniz. Ürünleriniz satışını arttırabilirsiniz. Herkese bol şans!

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın