E-İhracat Danışmanlığı: En İyi Firmalar ve Faydaları

Bilişim teknolojileri sayesinde klasik ticaret her geçen gün hızlı bir şekilde e-ticarete dönüşmeye başladı. Bu durum firmaların güncel kalmaları için kendilerini yenilemelerini gerekli kılıyor. Bu nedenle dönüşüm sürecinin doğru bir şekilde planlanması ve uygulanması, firmaların faaliyetlerine devam edebilmeleri için hayati öneme sahiptir. Dijital dönüşüm içerisinde yanlış kararlar almamak adına, e-ihracat danışmanlık firmaları ya da danışmanları ile birlikte çalışmak şirketler için çok daha verimli olacaktır.

E-ihracat danışmanlığı, firmaların dijital dönüşüme ayak uydurması için gerekli olan adımların atılmasına yardımcı olur. Bu danışmanlık firmaları, düzenli olarak ihracat yapan şirketlerin, internet üzerinden yapacakları yurtdışı satışlarını artırmaları için gerekli olan yenilikleri hayata geçirmelerini sağlar. E-ihracat danışmanlık firmaları, şirketlerin internet üzerinde olan pazar yerlerindeki hakimiyetlerini artırmak için çalışmalar yapar.

Detaylara geçmeden önce e-ihracatın ne olduğu ve nasıl yapıldığından da bahsedersek e-ihracat danışmanlarının önemi daha da ortaya çıkacaktır.

E-İhracat Nedir?

E-ihracat, ürün veya hizmetlerin; elektronik pazar yerleri, internet siteleri, facebook, instagram gibi sosyal medya platformları üzerinden yurtdışına satılması ile gerçekleşen ticarete verilen isimdir.

Ürün veya hizmet satışı bireysel veya kurumsal olabilir. Yurtdışındaki müşterilere yapılan satış, işlemi mikro ihracat yolu ile Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı yani ETGB düzenlendikten sonra e-ihracat işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Yurtdışına yapılan B2C ve B2B satışın online ortamlar kullanılarak yapılması artık günümüzde oldukça kolay bir hal aldı. Bu işlemlerin düzenli ve kontrollü bir şekilde yapılması için firmaların dijital dönüşüm süreçlerini doğru bir şekilde tamamlamış olması gerekir. Bu sürecin başarılı olması için e-ihracat danışmanlık firmaları ile çalışmaları daha verimli ve hızlı sonuçlar almaları için ideal olacaktır.  

E-İhracat Nasıl Yapılır?

E-ihracat yani yurtdışına online yollar ile satış yapmak için öncelikli olarak bir e-ticaret platformuna sahip olmanız gerekir. Bunun için bir e-ticaret sitesi kurabilirsiniz. Ayrıca, Instagram gibi sosyal medya siteleri ya da Amazon gibi pazar yerleri de e-ticaretin rahatlıkla yapıldığı platformlar arasında yer alıyor. Kendinize ait olan bir e-ticaret sitesi yoksa sosyal medya platformları üzerinden işletme hesabı açarak ticari faaliyetlerini yürütebilirsiniz. 

E-ticaret siteniz üzerinden ihracat yapmak istiyorsanız, satış yapmak istediğiniz ülkeye gönderi yapabileceğiniz bir kargo firması ile çalışmanız gerekir. Ayrıca, sitenize o ülkenin yoğun olarak kullandığı ödeme sistemlerini entegre etmeniz, satışlarınız üzerinde olumlu olarak etki yaratacak faktörlerin başında yer alır.

E-ihracat yapmanın bir başka yolu da uluslararası online pazar yerleridir. Bu konuda faaliyet gösteren Alibaba ve Amazon gibi firmalar üzerinde mağaza oluşturarak satış yapmaya başlayabilirsiniz. Uluslararası pazarda isim yapmış olan bu e-ticaret platformları satışlarınız üzerinden belirli ölçüde komisyon alırlar. Bu konuda girişimde bulunmadan önce platformların komisyon oranlarını iyice araştırmanız yararınıza olacaktır.

E-İhracat Danışmanlığı Nedir?

E-ihracat danışmanlığı, klasik ticaret danışmanlığından farklı olarak, dijital platformlar üzerinden yapılacak olan satışların etkileşimi üzerine yoğunlaşır. Online olarak yapılacak olan yurtdışı satışlarının potansiyelini artırmak için gerekli olan altyapı çalışmalarının firma bünyesine dahil edilmesine yardımcı olur. Firmaların dijital pazar yerlerinde başarılı olmaları için gerekli olan tüm adımların atılması için çeşitli hizmetler verir.

E-ticaret danışmanlığı, yurt dışından mal veya hizmet almak için de kullanılabilir. Daha çok firmaların satış potansiyelini artırmak için çalışmalar yapsa da hem alış hem de satış için oldukça verimlidir. E-ticaret danışmanlığı, uluslararası çalışan ticari firmaların, günümüz şartlarına uygun olarak maksimum potansiyellerine ulaşmaları için gerekli olan tüm düzenlemelerin yapılmasına yardımcı olur.

E-İhracat Danışmanı Ne iş Yapar?

E-ihracat danışmanı, firmanın dijital pazar yerlerinde olan satış başarısını artırmak için çeşitli yöntemler uygular. Yurtdışına satış yapan firmanın dijital platformlardaki etkisini artırmak için entegrasyon süreçlerini takip eder. Firmanın iş planını iyileştirmek için uygun maliyetli yaklaşımlar hakkında tavsiyeler verir. Süreç içerisinde gerekli olan yazılım, pazarlama ve müşteri hizmetleri ile ilgili geliştirme çalışmaları yapar. Bu sayede online olarak yapılacak olan satışların nicelik olarak yükselmesini sağlar.

E-ihracat danışmanı, firmanın kullandığı e-ticaret platformlarının yönetimi konusunda detaylı bilgi verir. Firmanın sipariş yönetimi, marka performansı ve müşteri memnuniyeti ile ilgili olan verilerin elde edilmesini sağlar. Firmaya ait olan unsurların dijital platformlar üzerinde etkili bir şekilde uygulanmasına yardımcı olur. Firmanın online olarak yapacağı satışların başarısını artırmak için gerekli olan dijital düzenlemelerin hepsinde yol gösterici niteliktedir.

E-İhracat Danışmanlık Hizmetleri Neleri Kapsar?

E-ihracat danışmanlık hizmetleri, firmaların dijital dünyaya uyum sağlamaları için çeşitli optimizasyonları kapsar. Yurt dışına yapılacak olan satışların verimli ve sorunsuz olarak düzenli bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olur. Ayrıca, firmaların kendi ürünlerine göre hangi dijital platformlara ağırlık vermeleri gerektiği konusunda yol gösterir. E-ihracat danışmanlığı kapsamında yer alan hizmetler şu şekilde sıralanabilir.

Siz ihtiyacınız doğrultusunda buna yönelik uzmanlaşan e-ihracat danışmanları ya da firmalar ile de çalışmalarınızı yürütebilirsiniz.

 • E-ihracat web tasarımı ve iyileştirme işlemleri. İhracat faaliyetlerinizi kendi web siteniz üzerinden yapacaksanız platformun gerekli entegrasyonlara sahip olması gerekir. E-ihracat danışmanlığı alarak, firmanızın web sitesinde bulunması gereken tüm özelliklere sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede ürünlerinizin doğru müşteriye, etkili bir şekilde sunulmasını sağlarsınız.
 • E-ihracat pazar araştırması. Bu hizmet kapsamı oldukça önemlidir. Firmanızın hedef kitlesinin belirlenmesi ve satış yapılacak global platformların netleşmesi için önemlidir. Bu hizmet aynı zamanda rakip analizi yapılmasını da kapsar. Bu sayede firmanızın pazardaki potansiyel konumunu çok daha rahat belirleyebilirsiniz.
 • E-ihracat lojistik yönetim hizmetleri. E-ticaret dünyasında kargo firmalarının önemi büyüktür. Satış yaptığınız zaman ürünlerin müşterilere eksiksiz ve sorunsuz bir şekilde ulaşması gerekir. Hizmet kapsamında güvenilir bir kargo firması seçilerek yapılan satışların verimliliği artırılacaktır.
 • E-ihracat için dünya genelinde pazar yeri yönetimi. Alınacak hizmet kapsamında önemli olan hususlardan biri hangi pazar yerinde olunması gerektiğinin belirlenmesi ve yönetilmesidir. Bu sayede söz sahibi olmayı planladığınız ülkelerdeki popüler platformlarda yer alabilirsiniz. Alınacak olan hizmet kapsamına; belirlenen platformların tüm yönetim işleri ve ürün sayfa optimizasyonları dahildir. 
 • E-ihracat reklam hizmetleri. Bu hizmet, en az maliyet ile en doğru müşteriye ulaşmanızı sağlar. Reklamların gücünden etkili ve verimli bir şekilde yararlanılması satışlarınızı doğrudan olumlu olarak etkileyecektir.
 • E-ihracat sosyal medya yönetimi. Firmanıza ait olan sosyal medya hesaplarının düzenli ve doğru bir şekilde yönetilmesi marka bilinirliği açısından önemlidir. Hedef kitlenize uygun bir dil ile yapacağınız gönderilerle markanızın sürekli akıllarda olmasını sağlayabilirsiniz.

E-İhracat Danışmanlık Firmaları

 • Worldef
 • Lookpro
 • Magnadijital
 • 112dijital
 • İhracat360
 • Softetic

Uluslararası ticaret üzerine kurduğunuz firmanın günümüz dijital dünyasında söz sahibi olmasını istiyorsanız e-ihracat danışmanlığı almanız gereklidir. Ülkemiz sınırları içerisinde bu konuda hizmet veren oldukça başarılı firmalar bulunur. E-ihracat danışmanlık firmaları arasında dikkat çeken başlıca şirketler şu şekildedir.

 • Worldef, e-ihracat danışmanlığı konusunda oldukça kapsamlı hizmet veren firmalardan biridir. E-ticaret kapsamında çeşitli konularda hizmet veren firmanın web sitesinden detaylara göz atabilirsiniz. Profesyonel kadrosu ile yurtdışına yapacağınız satışların maksimuma çıkmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, verdikleri online eğitimler ile çalışanlarınızın e-ihracat konusunda sertifikaya sahip olmasını da yardımcı olur.
 • Lookpro, e-ihracat danışmanlığı için tercih edilebilecek olan firmalar arasında yer alır. Şimdiye kadar çalıştıkları firmaların optimizasyonlarını yaprak kattıkları değerler hakkında web sitelerinden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca; Korece, Bengalce, Endonezce ve Çince gibi 28 farklı dilde hizmet sağlıyorlar.
 • Magnadijital, dijital pazarlama ajansı olarak faaliyet gösteren firmalardan biridir. E-ihracat konusunda yaptıkları çalışmalar sayesinde, içerisinde oldukça etkili bir şekilde olmayı planladığınız dijital pazar yerlerinde başarı sağlayabilirsiniz. E-ihracat için gerekli olan tüm dijital entegrasyon ve optimizasyonları bu firma ile birlikte çalışarak elde edebilirsiniz.
 • 112dijital, danışmanlık alabileceğiniz, e-ihracat konusunda kapsamlı çözümler sunan firmalardan biridir. İstanbul Beşiktaş’ta bulunan ofislerine çalışma saatleri içerisinde dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Firmanızın dijital dönüşüm için gerekli olan tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek yetkinlikte firmalardan biridir. 
 • İhracat360, e-ihracat konusunda gerekli olan her konuda yardım alabileceğiniz firmalardan biridir. Bursa Nilüfer’de bulunan merkez ofisleri haricinde, İstanbul Şişli’deki ofislerini çalışma saatleri içerisinde ziyaret edebilirsiniz. Hizmetleri içerisinde olan; yazılım ve kurulum, dijital pazarlama, pazaryeri entegrasyonları, lojistik hizmetler, hukuksal süreçler ve devlet destekleri konusundaki güncel bilgiler ile firmalara destek sağlar.
 • Softetic, dijitalleşen dünya içerisinde söz sahibi olmanız için gerekli olan tüm adımları etkili bir şekilde şirketinize entegre eden firmalardan biridir. Sunduğu hizmetler ile global satışlarınızı ve kârınızı artırabilirsiniz.

E-İhracat Danışmanlığı Almanın Faydaları Nelerdir?

İhracat danışmanlığı kapsamında olan, e-ihracat ile ilgili alınacak olan hizmetler firmanıza çeşitli yararlar sağlar. Özellikle uluslararası platformlarda söz sahibi olmak için firmanızı e-ihracat danışmanlığı alması oldukça önemlidir. Global düzeyde başarı yakalamak için alınacak olan danışmanlık hizmetinin sağladığı faydalar şu şekilde sıralanabilir. 

 • Danışmanlık hizmeti alan firmalar, e-ihracat kapsamında bulunması gereken pazarları daha kolay belirler. 
 • Firmanın sahip oldukları ile ihracata hazır olup olmadığını netleşir. Eksik olan kısımlar bu sayede belirlenerek en kısa sürede giderilmesi için çalışmalar yapılmasını sağlar.
 • Yurtdışı ticareti için gerekli olan; bankacılık, ödeme şekilleri, lojistik ve gümrükleme gibi prosedürler hakkında firmanın detaylı bilgiye sahip olmasına yardımcı olur.
 • Satış ve pazarlama konusunda firmaya özel stratejiler belirlenmesini sağlar.
 • Firmaya dışarıdan objektif bir gözle bakılmasına imkân tanır.
 • Devlet destekleri gibi sürekli güncellenen bilgilerin firma tarafından bilinmesini sağlar.
 • Firmanın kendi alanında uluslararası düzeyde etkili olmasını sağlayacak dijital dönüşümlerin gerçekleştirilmesine yardımcı olur.

Özetle

Global düzeyde ticaret yapan bir firmaya sahipseniz e-ihracat danışmanlığı almak, şirketinizin çok daha verimli bir şekilde işlemesi için gereklidir. Bu sayede dünya genelinde oldukça popüler olan dijital platformlarda yer alır, satışlarınızı çok daha yüksek seviyelere hızlıca getirebilirsiniz.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.