E-Ticaret Kadın Girişimci Destekleri

E-ticaret alanının gün geçtikçe büyümesi hem devlet hem de özel şirketlerin katkısıyla ortaya yeni destekler de çıkmasını sağlıyor. Bu alanda fark yaratmak isteyen kadın girişimcilere özel desteklere de bu yazımızda göz atacağız.

E-ticaret için kadın girişimcilere destek veren şirketlerin önceliği platformlarını kadın girişimcilerin daha avantajlı bir şekilde kullanmalarına yardımcı olarak gerçekleşiyor.

E-ticaret kadın girişimci destekleri konusunda 4 şirket öne çıkıyor.

 • Ideasoft
 • Hepsiburada – TOBB
 • İyzico
 • Trendyol

Pazaryerlerinde satış yapmayı düşünen kadın girişimciler için hem Hepsiburada’nın hem de Trendyol’un desteğinden faydalanmak mümkün. İyzico ve Ideasoft’un desteği ise doğrudan kendi sitesi üzerinden satış yapmak isteyen girişimcilere hitap ediyor.

Tabii hem pazar yerlerinden hem de kendi e-ticaret siteniz üzerinden satış yapmak da mümkün. Bu noktada farklı markalardan aynı anda destek alma şansınız da bulunuyor.

TOBB – Hepsiburada Kadın Girişimci Desteği

hepsiburada-kadin-girisimci-destegi

Teknolojinin gücü güçlü kadın girişimcilerle buluşuyor. Hepsiburada kadın girişimcileri teknoloji programıyla destekleyerek birçok yeni kadın girişimcinin e-ticaret dünyasına adım atmasını hedefliyor.

Yeni başarı hikayeleri yaratmak için Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü projesiyle e-ticaret dünyasına katılacak kadınların işini kolaylaştırıyor.

Hepsiburada – TOBB ortaklığıyla kurduğu bu programıyla sosyal sorumluluk ve iş alanında birçok ödül de kazandı.

Destek kapsamını Hepsiburada reklam, kampanya, içerik yönetimi, pazar ve kârlılık analizi gibi konularda detaylı bir çevrimiçi eğitim paketi olarak gösteriyor. Bu eğitim süreci belli bir ciroya ulaşana kadar devam ediyor.

 • Destek paketi kapsamında Hepsiburada aldığı komisyon oranlarını da programa katılan kadınlar için daha düşük hale getiriyor.

  Örneğin Takı Gümüş Kolye kategorisinde %18 olan komisyon oranı Şahıs Şirketi olan ve desteğe kabul edilen kadın girişimciler için %4.5’a kadar düşüyor. Diğer komisyon oranlarını da buradan inceleyebilirsiniz.
 • Şahıs, limited ve anonim şirketlere 100 adet ücretsiz fotoğraf çekimi desteği
 • 30 bin TL değerinde 2 adet reklam banner desteği
 • Hepsi Akademi ile haftada dört gün Hepsiburada panel eğitimi desteği
 • Sponsorlu ürünler reklamlarında kullanılacak 500 TL‘lik hediye çeki

Trendyol Güçlü Kadınlar Projesi

trendyol-guclu-kadinlar-programi

Trendyol kadın KOBİ’leri desteklemek için Trendyol Güçlü Kadınlar Programı’nı başlatıyor, iş ortaklarının dijitalleşmesini ve e-ticaretle tanışıp büyümesine katkı sunuyor.

 • %80’e kadar indirimli komisyon oranları
 • Ödemelerde vade avantajı
 • Site ve uygulama içinde reklam desteği
 • Stok ve fiyat entegrasyon desteği
 • Pazarlama ve eğitim desteği
 • Banka kampanya paketi

İyzico E-Ticaret Kadın Girişimci Desteği

İyzico üreten kadınlara iş hayatına giriş aşamasında önemli bir destek sunuyor. Pazaryerleri bana yetmez kendi sitem üzerinden de satış yapmak istiyorum diyorsanız ya da Instagram gibi platformları satış için kullanmak istiyorsanız İyzico tam da aradığınız ödeme çözümü olabilir. İyzico kullanan siteler yazımız aracılığıyla İyzico ile ödeme alan siteleri de öğrenebilirsiniz.

Başlangıç aşamasında en çok zorlanılan konu olan eğitim ve tanıtım konusunda yardımcı olurken komisyon oranlarında da avantaj sağlıyor. Bu sayede e-ticaret dünyasında kadınların daha büyük işler başarırken yanlarında oluyor.

Programın avantajları şu şekilde:

 • İlk 6 Ay 0 Komisyon
 • Dijital Pazarlama ve Online Satış alanında Google partnerliğinde online eğitimler
 • Doğrudan İyzico’nun kendi kanalları üzerinden tanıtım desteği
 • İyzico iş ortaklarının sunduğu özel indirimler

IdeaSoft E-Ticaret Kadınları Projesi

Türkiye’nin önde gelen e-ticaret yazılım şirketlerinden olan İdeasoft kadın girişimcileri desteklemek için “E-ticaret Kadınları” projesini devreye soktu.

Özellikle online satışa hızla atılmak isteyenler için faydalı olabilecek bu destek ile İdeasoft ürünlerinde kadın girişimcilere özel %20 indirim sağlıyor. Desteği alabilmek için yapılması gerekenler hissesinin en az %51’i kadın girişimciye ait bir şirket kurulmuş olması. Eğer henüz şirketinizi kurmadıysanız İdeasoft bu aşamada da size destek sağlıyor.

Kadın Girişimci Desteklerinden Nasıl Faydalanabilirsiniz?

Yukarıda anlattığımız e-ticaret kadın girişimci destekleri hangi aşamalarda size yardımcı olabilir, kısaca bunlardan da bahsedelim. E-ticarete yeni atılmak isteyen girişimcileri hedefleyen bu destek paketleri tam da gerektiği anlarda sizin için imdada yetişiyor. Bu faydaları 3 aşamada ele alabiliriz.

E-ticaret Sitesi Kurulum Aşamasında

Bu aşamada Ideasoft’un desteğiyle daha uygun fiyata Ideasoft hazır e-ticaret paketleri aracılığıyla e-ticarete atılabilirsiniz.

Pazaryerlerinde Satışa Başlarken

Pazaryerlerinde satışa başlamak e-ticarette önemli bir aşamadır. Özellikle Türkiye’nin en büyük 2 pazaryeri olan Hepsiburada ve Trendyol’un bu konuda kadın girişimcileri desteklemesi çok büyük bir avantaj sunuyor.

Eğitim desteklerinin yanında desteğin en önemli kısmı belli bir süre kadın girişimcilerden alınan düşük komisyonlar. Bu süreç işinizi oturtmanız için yardımcı olabilir.

Ödeme Altyapınızı Kurarken

Web sitenizi kurdunuz ve siparişler geliyor. İlk aşamayı başarıyla tamamladınız. Peki ödeme alırken ödeme servis sağlayıcısına ödediğiniz komisyonu azaltmak iyi olmaz mıydı? İyzico’nun desteği ise burada devreye giriyor ve daha hesaplı bir şekilde ödeme almanızı sağlıyor.

Türkiye’nin en başarılı sana POS çözümlerinden biri olan İyzico 6 ay boyunca sıfır komisyonla kadın girişimcilere destek oluyor. Komisyon avantajı yanında farklı alanlarda da destek veren şirketin kadın girişimci desteğini kendi siteniz üzerinden satış yapmak istiyorsanız mutlaka incelemelisiniz.

E-Ticaret Kadın Girişimci Desteklerinden Kimler Faydalanabilir?

Öncelikle bu desteklerden faydalanabilmeniz bir şirket kurmanızı gerektiriyor. Tek başınıza bu yola çıktıysanız şahıs şirketi kurmak en kolayı. E-ticaret için şahıs şirketi kurmak yazımızı inceleyebilirsiniz.

Genellikle şirketler destekleri şu 3 farklı durumdaki kadın girişimcilere vermektedir.

 • Şahıs şirketi sahibiyseniz veya adi ortaklık şirket türünde iki ortağın da kadın girişimci olması durumunda
 • Limited şirket sahibi ve/veya adi ortaklık şirket türünde bir erkek bir kadın ortaklığında %51 ve üzeri kadın girişimci payı olması durumunda
 • Kadın kooperatifleri
eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.