E-Ticaret Meslekleri: Sektörde Hangi Mesleklere İhtiyaç Var?

İnternetin ve bilişim teknolojileri gelişiminin her geçen gün daha da hızlanmasıyla birlikte hayatın her alanında köklü değişiklikler oluyor. İnternet üzerinden satışlar artıyor, e-ticaret meslekleri de bu yüzden giderek popülerleşiyor.

Son 20 yıl içerisinde iyice gelişen teknoloji, yakın gelecekte bizi nelerin bekleyeceğinin de habercisi olarak gözüküyor. Dijital dönüşümün emekleme dönemi içerisinde olduğumuzu düşünürsek ileride bizi çok daha renkli bir dijital dünya bekliyor.

İçinde bulunduğumuz dijital çağda ticaretin de yoğun şekilde elektronik ticarete yönelmesi kaçınılmazdı. Bunu artık hayatın her alanında görebiliyoruz. Bu durum zamanla ticaret içerisindeki mesleklerin de değişmesine sebebiyet vermektedir.

Zamanın ruhuna göre şekillenen ya da yok olan ve ileride daha da ilgi görecek meslekler her geçen gün değişiyor. Kendini e-ticaret alanında geliştirmek isteyen gençlerin bu mesleklere yönelmesi gelecekte daha rahat bir hayata sahip olabilmeleri için faydalı olabilir.

 E-ticaret doğası gereği internet ve bilişim sektörü ile paralel gelişim göstermektedir. Özellikle yazılım sektörü ve web tasarımcıları tarafından geleceği şekillenecek olan e-ticaret dünyasında kendine üst düzey kariyer hedefi belirleyenler bu 2 başlıktaki mesleklere yönelebilir.

Ayrıca, dijital dünya ile ilgili olan bütün mesleklerin aynı zamanda e-ticaret meslekleri olduğunu da unutmamak gerekir.

Pazardaki satış oranları yıllar içinde sürekli yükselişte olan internet üzerinden satış yani e-ticaret ile birlikte, bu alandaki istihdam edilen çalışan sayısı da artmaktadır. Birbirinden farklı branşlarda olan bu mesleklerin en bilineni ise e-ticaret uzmanıdır. 

E-ticaret Uzmanı Nedir?

E-ticaret uzmanı gelecekte de adını sıklıkla duyacağımız e-ticaret meslekleri arasında kendine şimdiden sağlam bir yer bulmuş gözüküyor.

Online satış yapılan web sitelerinin üzerinden servis ve ürün pazarlanması, stok kontrollerinin denetlenmesi ve marka bilinirliğini üst düzeyde tutmak için gerekli olan dijital pazarlama süreçlerindeki tüm işlemlerin yürütülmesini sağlayan e-ticaret uzmanı; bir firmanın internet üzerinden ürün satışı konusunda oldukça kilit noktada görev almaktadır.

Yeni şekillenen mesleklerden biri olduğu için aslında e-ticaret uzmanı başlığı altında farklı markalar farklı rollerde çalışanlar arayabiliyor.

 • Markanın e-ticaret iletişim faaliyetlerini kurgulamak,
 • Pazarlama stratejileri araştırmak ve geliştirmek,
 • Veri analizi yapmak, bunları iyileştirmek ve geliştirmek,
 • Yüksek kaliteli müşteri deneyimi sağlamak için topluluk yönetim araçlarını etkin şekilde kullanabiliyor olmak,
 • Rakip takibi ve analizlerini yapmak,
 • Arama motoru optimizasyonu belirlemek ve bu konuda trende uygun olacak şekilde stratejiler geliştirmek,
 • Arama motorlarında yapılan güncellemeleri, değişen algoritma yapılarını takip etmek gibi birbirinden farklı alanlarda roller üstlenebiliyor.

Tabii ki bunların hepsine bakarak gözünüz korkmasın. Bu yukarıda yazdıklarımız büyük bir departmana dağılmış görevler de olabiliyor. Aslında biraz da e-ticaret firmasının büyüklüğüne bağlı bir konu.

E-ticaret dönüşümünü henüz gerçekleştirmemiş firmalar da online satışlarını arttırmak hatta online satışa başlamak için bir e-ticaret uzmanı arayabiliyor.

Nasıl E-Ticaret Uzmanı Olunur?

E-ticaret uzmanı olabilmek için aranılan en önemli şartların başında en az lise mezunu olma şartı bulunmaktadır. Fakat genellikle üniversite mezuniyeti beklenmektedir. Üniversitelerin işletme, ekonomi ve istatistik gibi bölümlerinden lisans derecesinde mezun olanlar ise günümüz şartlarında daha çok tercih ediliyor.

Markanın ihtiyaçlarına göre iletişim fakültesi mezunlarının şansı yüksek olabilir. Bütün bunların dışında kendini bu konuda geliştiren, özveriyle çalışan bireylerin de şansının olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü birçok firma artık e-ticaret uzmanı seçerken daha önce aldığı klasik eğitimi çok da önemsemiyor.

Bunun sebepleri arasında doğrudan bu alanla alakalı bir lisans eğitimi olmamasını gösterebiliriz. Fakat siz kendinizi bu alanda eğitmek istiyorsanız e-ticaret yüksek lisans bölümleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

E-ticaret meslekleri ile ilgili günümüzde bireylerin mezun oldukları okullara bakılmaksızın işe alım süreçleri yönetiliyor. Yine de e-ticaret uzmanı olarak işe başvurduğunuzda firmanın bilgi birikiminizi ve tecrübenizi ölçmek isteyeceğini unutmayın.

Bir e-ticaret uzmanının ticaretin tüm süreçlerine hâkim olması adına, pazarlama ve satış, dijital pazarlama, metin yazarlığı ve arama motoru optimizasyonu alanlarında kendini geliştirmesi işini kolaylaştıracaktır.

E-Ticaret Uzmanının Nitelikleri Nelerdir?

E-ticaret meslekleri içerisinde yer alan tüm meslekleri de kapsayan, yüksek öz güven ve alanından yüksek bilgi ve beceri sahibi olması beklenen e-ticaret uzmanının; yeniliklere de her zaman açık olması beklenir.

Bu önemli kriterlere sahip bir e-ticaret uzmanı için ayrıca sahip olması gereken nitelikleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Ticaretteki tüm sürece hâkim olmak adına güçlü bir iletişim yeteneğine sahip olmak.
 • Her geçen gün büyüyen ve gelişen e-ticaret dünyasında trendleri takip edip yenliklere süreli olarak açık olmak.
 • Sürekli büyüme ve gelişim içerisinde olan e-ticaret dünyasında fark yaratabilmek için yaratıcı yönü oldukça gelişmiş olmak.
 • E-ticaretin bir ekip işi olduğunu düşünürsek, takım çalışması konusunda çalışma arkadaşlarıyla birlikte uyumlu çalışıyor olmak.
 • E-ticaret süreçleri içerisinde başarı için planlama, takip ve organizasyon becerisine sahip olup, sonuç odaklı çalışmaya yatkın olmak.

Bütün bu özelliklere sahip olmak için mutlaka lise ya da üniversite eğitimi almak zorunda değilsiniz. Ancak, burada listelediğimiz ve daha fazla özelliğe sahip olan bireylerin e-ticaret uzmanı olarak öncelikli olarak tercih edileceğini de asla unutmayın.

E-ticaret Sayesinde Adını Sıkça Duyduğumuz & Duyacağımız Meslekler

dijital-alanda-e-ticaret-meslekleri

Her uzmanlık gerektiren meslekte olduğu gibi e-ticaret meslekleri de oldukça yoğun bilgi sahibi olunması gereken, oldukça nitelikli bireyleri barından bir alandır. Bu sektör doğası gereği dijital ortamdaki gereklilikleri kapsadığı için e-ticaret meslekleri genelde bilgisayar üzerine eğitim gören bireylerin çoğunlukta olduğu bir alandır.

Her biri birbirinden farklı öneme sahip alanlar için belirlenen, yüksek bilgi ve beceri gerektiren e-ticaret meslekleri arasına şu listede bulunanları gösterebiliriz.

Mobil Yazılım Uzmanı

Akıllı telefonların hayatımızın her alanına hızlıca girmesiyle birlikte web sitelerin ziyaretçi trafiklerinin büyük bir çoğunluğu mobil ağırlıklı olmaya başladı.

E-ticaret meslekleri arasında her zaman ihtiyaç duyulanlar arasında gelen mobil yazılım uzmanı akıllı telefonlar için ilgili e-ticaret sitesinin uygulamasını yapmak; uygulama üzerindeki sorunları gidermek, performans geliştirmeleri yapmak gibi görevlere sahiptir.

Dijital Pazarlama Uzmanı

Tüm süreçlerin internet ortamında olması sebebiyle marka bilinirliğini artırmak için firmalar tüm reklam işlerini de dijital ortamlardan yapmaktadır. E-ticaret meslekleri arasında oldukça yüksek bilgi ve beceri gerektiren ve doğrudan satışa etki eden meslek olan dijital pazarlama uzmanı, tüketici ile firma ürünlerini birbiriyle buluşturan meslektir.

Dijital pazarlama içerisindeki SEO, adwords, e-mail marketing, affiliate marketing gibi uygulamalara hakim olması beklenir. Şirketlerin e-ticaret uzmanı olarak aradığı niteliklere dijital pazarlama uzmanı da çoğunlukla sahiptir.

Önyüz Geliştirme Uzmanı (Front-End Developer)

Bir e-ticaret girişiminin olmazsa olmazı web sitesidir. Web sitesi ile ilgili görsel olarak kullanıcının karşısına çıkan tüm konulardan sorumlu olan önyüz geliştirme uzmanı, CSS, HTML, PHP ve JavaScript gibi bilgisayar yazılım teknolojilerine hâkim olması beklenmektedir.

Önyüz geliştirme uzmanı e-ticaret meslekleri arasında olup, genellikle web site geliştirilmesi için ilgili IT bölümünde görevlendirilir.

Arkayüz Geliştirme Uzmanı (Back-End Developer)

E-ticaret meslekleri arasında yoğun bilgisayar yazılım becerisine sahip olması beklenen arkayüz geliştirme uzmanı, web sitesinin yazılım olarak doğru şekilde çalışmasından sorumlu kişidir.

MSSQL, web API, RESTful API ve Asp.NET, framework gibi bilgisayar yazlım teknolojilerinde üst düzey bilgi sahibi olmasını beklenen arka yüz geliştirme uzmanı ilgili web site geliştirilmesi için IT bölümünde görevlendirilmektedir. 

E-ticaret haricinde tüm web siteleri ve uygulama üreten startupların da yoğun ihtiyacı olan bir meslek olduğu için saydığımız diğer meslekler arasında maaşı en yüksek meslektir. Buna rağmen iyi bir backend yazılımcı bulmak kolay değildir.

Animasyon ve Görsel Tasarım Uzmanı

Müşterilerin ilgisini çekmek için dijital ortamların görsel kalitesinin de yüksek olması gerekmektedir. Rekabet edilen firmalar arasından sıyrılıp müşteriye ulaşmada önemli rol oynayan ve e-ticaret meslekleri arasında olan animasyon ve görsel tasarım uzmanı genellikle üniversitelerin grafik tasarım bölümünden mezun olan ya da bu konuda kendini geliştiren bireyler arasından seçilmektedir. 

ERP Uzmanı

Sadece e-ticaret için değil tüm ticaret içi ya da dışı firmaların da kullanması artık gereklilik olarak görülen ERP teknolojisi, firma süreç kontrolünü doğru şekilde yapabilmeyi sağlar. Firmaya göre özel olarak yazılması gereken ERP programı, e-ticaret meslekleri arasında da gösterilen ve aynı zamanda yazılım uzmanı da olarak da görülebilecek olan ERP uzmanları tarafından yapılmaktadır. 

E-ticaret için yapılan web sitesinin kullanıcı dostu olması için stratejiler geliştirmekle sorumlu olan UI/UX uzmanı; web sitesi geliştirilmesi sürecinde önemli bir rol oynamaktadır.

Yapılan ara yüzlerin kullanıcı tarafından kolayca kullanılabilir olmasını ve görsel olarak da uygun olmasını sağlayan kişidir. Çeşitli test gruplarına yapılan çalışmaları deneterek ve oradan çıkan veriler ışığında çok daha kolay kullanılabilen web sitesi tasarlama sürecinde oldukça etkin bir rol oynamaktadır. 

İş Geliştirme Uzmanı

İçerikleri genellikle oldukça geniş olan e-ticaret siteleri için farklı ürünler ve firmalar ile işbirliği yaparak hem marka bilinirliği hem de doğrudan satış odaklı geliştirme ve girişimlerden sorumlu olan iş geliştirme uzmanının; e-ticaret ile ilgili tüm konulara hâkim olması gerekmektedir.

E-ticaret meslekleri arasında özellikle yüksek iletişim becerisi gerektiren özelliklere sahip olması beklenen iş geliştirme uzmanı, trendleri takip etmeli ve her zaman yeniliklere açık olmalıdır.

Veri Analisti

Dijital dünya içerisinde doğru ürünü doğru müşteri ile buluşturabilmek için, müşteri alışkanlıklarının doğru şekilde teşhis edilmesi gereklidir. Bu teşhis için çeşitli ölçümleme araçlarını kullanan veri analisti, işini doğru yaptığı takdirde müşteri sayısına doğrudan pozitif olarak etki edecektir. E-ticaret meslekleri arasında ürün satış oranına doğrudan etki edecek mesleklerin başında yer almaktadır.

Sonuç

Her geçen gün hızla büyüyen e-ticaret sektörü kendine has özelliklere sahip meslekleri de beraberinde getirmektedir. Genellikle bilgisayar yazılımı üzerine kabiliyetler gerektiren bu meslekler birçok otorite tarafından geleceğin meslekleri arasında gösterilmektedir.

E-ticaret meslekleri arasında kariyer yapmayı planladığınız bölüm ile ilgili girişimlerinizin öncesinde bu mesleklerin ne gibi nitelikler gerektirdiğini mutlaka araştırmalısınız. Sorularınız ve yorumlarınız varsa bizimle aşağıda paylaşabilirsiniz.

E-ticaret meslekleri arasında en popüleri olan e-ticaret uzmanı olabilmek için mutlaka bir lisans eğitimi almak şart olmasa da hem saygınlık hem de tercih sebebi olmak için iyi bir üniversite eğitimi almak gereklidir. Son olarak, eğitim kurumlarından alınan diplomaların değil bizzat sizin çalıştığınızı hiçbir zaman unutmadan; sürekli kendinizi bu alandan geliştirmek için araştırmalar yapmanız sizi başarıya götürecek olan en önemli husustur.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın