E-Ticaret İş Fikirleri: İnternetten Satılacak Ürünler

Teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte bir ürünü almak istediğimiz zaman ilk olarak internete bakıyoruz. İnternet üzerinden tek bir tıkla birçok ürüne ulaşma ve kolay bir şekilde satın alma imkanı insanları internet alışverişine yöneltiyor.

Bu durum da birçok kişi için yeni iş fırsatları ortaya çıkarıyor. Özellikle e-ticaret iş fikirleri üretmek isteyenler için hangi ürünlerin daha çok satıldığını tespit edebilmek çok önemli.

İnternet üzerinden hemen hemen her ürünün satışını kolaylıkla yapabilirsiniz. Ancak bunu bir işe çevirmek için daha çok ilgi çeken ve daha çok satan ürünleri bulmak girişiminiz için başarılı ve başarısız arasındaki ayrımı yaratabilir. Eğer siz de e-ticaret yapmaya başlamak istiyorsanız ve hangi ürünleri satmak istediğinize karar veremediyseniz bu yazı tam size göre.

İnternette En Çok Hangi Ürünler Satılır?

Yazımıza ilk olarak hangi ürünlerin daha çok ilgi gördüğüyle başlayalım. Daha önce de bahsettiğimiz gibi internet üzerinden her türlü ürünü satmak mümkün ama daha çok talep edilen bir ürün satışı yaparsanız daha fazla bir gelir elde edebilirsiniz. Öncelikle 2021 yılında internet üzerinden en çok satın alınan ürünlere bir bakalım. İlk 5 sıradaki ürün kategorileri şu şekilde:

  1. Kıyafet
  2. Kitap
  3. Video Oyunları
  4. Kozmetik
  5. Ev Dekorasyonu

Genel kategoriler altında topladığımız zaman en çok satın alınan ürünleri bu başlıklar altında toplayabiliriz. Ancak bu ürünler dışında daha niş bir ürün satışı da yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken satışını yaptığınız ürünlerin talep miktarı.

Aynı zamanda kendi ürettiğiniz ürünlerin satışını da yapabilirsiniz. Bu ilk etapta yüksek sayıda üretim zor olduğu için e-ticaret için çok avantajlı olmasa da ürünler el emeği olacağından daha fazla kar edebilirsiniz. Bu noktada evden e-ticaret yazımızı okuyabilirsiniz. 

Örnek E-Ticaret İş Fikirleri

E-ticaretin dev markaları arasında yer alan Shopify da bu soruya cevap vermeye çalışan şirketler arasında. Shopify sitesindeki iş fikirleri sayfası bu noktada sizin aklınızda bazı şimşeklerin çakmasına yardımcı olabilir. Burada o sayfada yer alan bazı örneklerden de bahsedeceğiz.

Örnek e-ticaret iş fikirlerine geçmeden önce burada bahsettiğimiz hiçbir şeyin aslında akla gelmesi zor şeyler olmadığını ve asıl fark yaratmayı sağlayan şeyin işin uygulaması olduğunu da not düşelim.

Akıllı Telefon & Saat Aksesuarları Satmak

Telefon kabı gibi aksesuarların yıllık çok yüksek satış adetlerine ulaştığını tahmin edebilirsiniz. Bunun yanı sıra akıllı saat sektörü de gitgide yükselişte ve kayış, ekran koruyucu, şarj alanı gibi farklı akıllı saat aksesuarlarına da talep yıllar içinde artacak. İşin özellikle telefon kabı tarafında tedarikçi bulmak da zor olmayacaktır.

Tasarımlarınızla fark yaratmak hala mümkün. Kullanılan telefon modeli sayısının çokluğunu da unutmayın. Rekabeti düşürmek için daha az kullanılan telefon modelleri için telefon kabı satarak denemelere başlayabilirsiniz.

İnternetten Çorap Satmak

Her gün bir çifti herkesin ayağında. Pazarınız tüm dünya. Yani temelde aslında hedef kitle oldukça geniş olsa da siz bu kitleyi başlangıç için ne kadar daraltabilirseniz şansınız o kadar artabilir. Eğlenceli, komik ya da klasik modeller üzerine odaklanabilirsiniz.

internetten-corap-satmak

Bu noktada orijinal tasarımlar yaptırabileceğiniz biriyle çalışırsanız şansınız artacaktır. Bambaşka bir alan olarak bebek çoraplarına yönelip özellikle hediye amaçlı alınacak ürünler için “tatlı çoraplar” üretebilirsiniz.

Çorap alanında ürünler birbirine çok benzese de iyi yapılmış bir ürün fotoğraf çekimi ürününüzü daha premium segmentte göstermenize de yardımcı olacaktır. Bu da yatırımınızı kârlı e-ticaret iş fikirleri arasına sokabilir.

İnternetten çorap satmak yazımıza da göz atabilirsiniz.

İnternetten Yoga Ürünleri Satmak

Yoga ve meditasyon ülkemizde de son yıllarda yükselen bir trend. Buna paralel olarak yoga için birçok yardımcı ürün de üretilmekte.

internetten-yoga-urunleri-satmak

Başta yoga matı olmak üzere, yoga taytı, yoga çorabı, yoga blokları, yoga kemeri, bolster gibi detaylı araştırdığınızda sektörün ürün tarafında da satıcılar için büyük şanslar olduğunu farkedebilirsiniz. Ülkemizde bu alanda markalaşmış çok fazla satıcı yok. Bu şansı değerlendirebilirsiniz.

İnternetten Kamp Ekipmanları Satmak

Kamp sektörü de tıpkı az önce yoga konusunda bahsettiğimiz gibi yükselen ve hiçbir zaman yok olmayacak bir alan. Reklamlar aracılığıyla bu kitleyi hedeflemek birçok sektöre göre nispeten daha kolay. Çünkü çok net bir alanda müşteri arıyor olacaksınız.

internetten-kamp-ekipmanlari-satmak

Yine açık havada dayanıklı termoslardan yemek kaplarına, çadırdan mata çok geniş ürün yelpazesi sunabileceğiniz bir alan var karşınızda. Bazı ürünlerde markalaşıp diğer ürünler konusunda da hali hazırda markalaşmış satıcıların ürünlerini müşterilerinizle buluşturabilirsiniz.

İnternetten Mum Satmak

Bu bahsettiğimiz satış ürünleri arasında fiyat skalası en geniş ürün mum olabilir. Piyasada çok ucuz mumlar bulmak mümkünken ithal birçok mumun da popüler mağazalarda çok pahalı şekilde satıldığını görebilirsiniz.

Doğru kokuları, aktif bir pazarlamayla birleştirince bu sektörde de iyi kazançlar yakalamak mümkün. Aynı zamanda Amazon gibi satış yerlerinden FBA yöntemiyle dünyaya açılmak da mümkün. Mum hacim olarak küçük yer kaplayabildiği için uluslararası kargo konusunda da işinizi kolaylaştırabilir. 2021 yılında ABD’deki mum sektörünün üretim değeri 1.7 Milyar Dolar’ı geçmişti.

E-Ticaret Ürünlerine Nasıl Karar Verilir?

E-ticaret yapmaya karar verdiğinizde seçtiğiniz ürün sizin için oldukça önemli olacaktır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi internet üzerinden her türlü ürünün satışını yapmak oldukça kolay. Ancak e-ticaret’e ilk defa başlayacaksanız bir anda birçok ürüne yönelmek kurduğunuz iş için iyi olmayabilir.

Bu durumda öncelikle tek bir ürün ya da birkaç tane ürün ile başlamak daha iyi olabilir. Özellikle sattığınız ürünlerin benzerlerini satarak ürün skalasını genişletebilirsiniz. Örneğin; teknolojik bir ürün satışı yapıyorsanız o ürünün aksesuarlarının da satışını yapabilirsiniz.

E-ticaret yapmanın birçok yolu bulunuyor. Kendi yaptığınız ürünleri satabileceğiniz gibi dropshipping yöntemi ile de e-ticaret yapmaya başlayabilirsiniz. E-ticaret fikrini ve girişiminizi bir marka haline getirmek için dikkat etmeniz gerekenler şunlar:

Ürünün Pazar Hacmi

E-Ticarete yeni başlayacaksanız daha çok talep edilen ürünlerin satışına yönelebilirsiniz. Kıyafet, ayakkabı, takı, kozmetik, hediyelik eşya gibi ürünler bu kategori içerisinde yer alır. Aynı zamanda piyasayı takip ederek yeni çıkan ürünleri ve yeni ilgi çekmeye başlayan ürünlerin satışını da gerçekleştirebilirsiniz.

Niş ürünlere yönelin

Daha fazla satılan ürünler yerine daha niş bir ürün ya da pazar bulup o ürünlere yönelebilirsiniz. Satış alanı küçük olsa da size getirisi fazla olabilir. Özellikle belirli bir ürün ile ilgilenen kişiler için bu ürünleri bulmak zor olabilir ve bu ürünler için daha fazla para ödeyebilirler.

Örneğin; vegan ürünler şu an ülkemizde oldukça az bulunan ürünler ancak bu ürünlerin de bir alıcısı bulunuyor. Bu tarz alanlara yönelerek kendinize belirli bir satış hacmi yaratabilirsiniz.

Niş ürün örnekleri paylaştığımız yazımıza da göz atabilirsiniz.

Trendleri takip edin

Yeni çıkan ürünler her zaman daha çok ilgi çeker. Bu tarz ürünleri takip ederek ürünler popülerleşmeye başladığında satışa sunabilirsiniz. Trendleri takip etmek ve önceden bu ürünleri satışa sunmak her zaman sizin ve işiniz için avantajlıdır.  En kârlı e-ticaret iş fikirleri yeni trendler arasından çıkmaktadır.

Yeni alanlar takip edin

Bu da trend ürünler gibi takip etmeniz gereken bir alan. Özellikle bir sorunun çözümüne yönelik yeni ürünlerin satışını yaparsanız satışlarınız oldukça olumlu yönde etkilenebilir. Her zaman ideal olmasa da sezonluk ürünleri de öncede takip ederek satışını gerçekleştirebilirsiniz. 

Rekabet alanına bakın

Satmak istediğiniz ürünlerin rekabet ortamına bakın. Çünkü çok fazla rekabet ortamı olan bir ürünün satışını yapmak zor olabilir. Diğer satış yapan kişiler arasından ürününüzü daha çok tanıtmak ve ürüne dikkat çekmeniz gerekebilir.

Kazancınızı hesaplayın

Satmak istediğiniz ürünlerin size kar getirebilecek ürünler olmasına dikkat etmelisiniz. Kazancınızın büyük çoğunluğu ürünlere gidiyorsa bu fikir size özellikle de başlangıç aşamasında uygun olmayabilir. Ayrıca kargo, reklam gibi ekstra ücretlerin de işin içine girdiğini mutlaka baştan hesaplamalısınız. Kârlı e-ticaret iş fikri bulmak kolay değildir. Bu sebeple ilk düşündüğünüz fikrin iyice analizini yapmadan işe girişmeyin.

Hedef kitle

Ürünlerinizi satacağınız hedef kitle de oldukça önemli. Özellikle belirli bir gruba ya da belirli bir yaş aralığına hitap eden ürünlerin satışını gerçekleştirecekseniz o kitleye ulaşmanız oldukça önemli.

Mesela belirli bir yaş grubunun üzeri internet alışverişlerini kredi kartı kullanmak istemediği için yapmayabiliyor. Bu yüzden daha farklı metotlar ile farklı kişileri de kendinize çekebilirsiniz. E-ticaret iş fikirleri arasından sıyrılabilmek için hedef kitleniz sattığınız ürünle tam örtüşmeli.

Dijital pazarlama

Ürünlerinizi internet üzerinden satış yapacağınız için ürün pazarlamalarını da dijital ortamda yapmalısınız. Ürünlerinizi kolayca geniş kitlelere ulaştırmak istiyorsanız sosyal medyadan da yararlanmanızı öneririz.

Bu konuyla ilgili olarak e-ticaret ve dijital pazarlama yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Dropshipping ile E-ticaret İş Fikirleri

Yukarıda yazdığımız yöntemler dışında dropshipping ile e-ticaret yapmak isterseniz satış yaptığınız ürünler konusunda biraz daha rahat davranabilirsiniz.


Dropshipping yöntemiyle satış yapmak istediğinizde ürünleri öncesinde satın almak zorunda olmadığınız için satabileceğiniz ürün sayısı daha fazla olacaktır. Özellikle aksesuar, kıyafet ve dekorasyon ürünlerinin satışını yapmak istiyorsanız dropshipping’e bakmanızı öneririz.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.