E-Ticaret Toptancıları Nasıl Bulunur ve En İyi Tedarikçiler

E-ticaret içinde başarılı olmanın en önemli başlıklarında biri de doğru tedarikçi seçimidir. E-ticaret toptancıları konusunda araştırma yapmadan önce ise sektör ve dolayısıyla ürün kategorisi ile ilgili araştırma yapılması gereklidir.

Stoklu ya da stoksuz satış yöntemi fark etmeksizin doğru tedarikçi seçimi sizi başarıya götüren en önemli faktördür.

E-ticaretin her geçen gün hız kazanmasıyla birlikte kendi alanlarında öncü e-ticaret tedarikçileri de boy göstermeye başladı. Bu firmalar ile çalışıyor olmanın hızlı stok tedariki gibi birçok avantajı olmasının yanı sıra, birden çok firmaya ürün tedarik ettikleri için yoğun olmaları sebebiyle sizin için tedarik süreçlerinde gecikmeler yaşanması gibi dezavantajları da vardır.

Bu nedenden ötürü ürün tedarik zincirinizin aksamaması için, e-ticaret toptancısı ile anlaşma yaparken bu gibi kıstaslara dikkat edilmesi mutlaka gereklidir.

Eğer stoklu e-ticaret ile ilgileniyorsanız, firmanız için araştırdığınız e-ticaret toptancıları ile anlaşma yapmadan şirketinizin stok kontrolünü doğru şekilde yönetebiliyor olmanız gerekmektedir.

Stok tedarik zincirinde aksamalar yaşamamak adına mutlaka bir stok kontrol yazılımı hizmeti veren firma ile anlaşma sağlayın. Bu firmanızın doğru şekilde stok kontrolünü yönetmesini sağladığı gibi aynı zamanda zamandan ve paradan da tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Stok tedarik zincirinizde süre konusunda aksamalar ile karşılaşmak istemiyorsanız yapacağınız bir başka hamle de birden çok tedarikçi ile aynı anda anlaşma yapmak olabilir.

Bu sayede müşterileriniz istedikleri zaman istedikleri ürünü sipariş edebilir ve siz de mahcup olmak zorunda kalmazsınız.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi e-ticaret toptancıları araştırması yapmadan önce satış yapılacak ürün seçimi öncelikli araştırma konusu olmalıdır. Gelin şimdi birlikte bu süreçte dikkat edilmesi gereken konuları inceleyelim.

Toptancı Arayışı Öncesi Ürün Seçimi

Elektronik ticaretin olmazsa olmazı doğru toptancıyı bulmaktan geçer. E-ticaret toptancıları ile ilgili araştırma yapmadan önce ise ticareti yapılacak kategori ve dolayısıyla ürün seçimi belirlenmelidir.

Eğer hali hazırda bir ürün ya da bir kategori ile ilgili üretim yapan firmanız için e-ticaret sitesi açmıyorsanız, öncelikli araştırılması gereken konu o dönem trend olan e-ticaret ürünleri olmalıdır. Bu sayede e-ticaret dünyasına hızlı bir giriş yapıp kendinize o ürün pazarından güzel bir pay alabilirsiniz.

Ürün seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken bir başka önemli konu ise niş ürün seçimi olmalıdır. E-ticaret toptancıları ile ilgili araştırma sonrası anlaşma yapmadan önce kendine has özellikli ve yine kendine has müşterilerinin olduğu ürünler ile ilgili araştırma yapabilirsiniz.

Bu hedef kitle için tedarik edilecek ürünler yıl boyunca mutlaka alıcı bulacaktır. Hali hazırda kendi kitlesi olan bu gibi ürünlerin bulunup müşterilere sunulması sizi e-ticaret dünyasına hızlıca sokan bir başka önemli konudur.

Yazının sonunda ürün seçimi konusunda dikkat edilmesi gerekenleri maddeler halinde tekrar özetledik.

Çeşitli Sektörler İçin En İyi Tedarikçiler

Çeşitli sektörlerde kendi adını iyi olarak duyurmuş ve aynı zamanda çevrimiçi olarak da ulaşabileceğiniz Türkiye ve küresel düzeyde iş yapan e-ticaret toptancıları şu şekilde örneklendirilebilir.

Çin markalarının zaman içinde kalite standartlarının yükselmesiyle birlikte atağa geçen Alibaba tarafından kurulan Aliexpress, son yıllarda onlarca farklı kategoride binlerce farklı ürünü inceleyebileceğiniz ve tedarik edebileceğiniz üzerinde zaman harcanması gereken ilk platformdur.

Aynı zamanda satıcılardan bazıları size özel paketleme ve markalama çözümleri de sunmaktadır. Yani kendi markanızı oluşturmak istiyorsanız ona uygun şekilde de ürün temin etme şansınız bulunuyor.

Tamamen toptan satış üzerine kurulmuş bu sitede hem yurtdışından ithal ürünler hem de yerli üretim toptan satış ürünleri bulmak mümkün. XML üzerinden satış imkanı da sunan site stoksuz e-ticaret yapmak isteyenlerin de aradıkları tedarikçi olabilir.

3.nesil kahve kültürünün ülkemizde yaygınlaşmasıyla paket kahvelere olan ilgi de artıyor. A Roasting Lab de hem kendi ürünlerini satan hem de e-ticaret şirketleri için toptan ürün satışı yapan firmalardan biri.

roasting-lab-kahve-tedarikcisi

Mum hem lüks seçenekleri hem de her bütçeye uygun seçenekleriyle neredeyse her evde bulunan bir ürün. E-ticaret açısından değeri de gün geçtikçe artıyor. Bu alanda tedarikçi arıyorsanız Bozkurt Mum ile iletişime geçebilirsiniz.

Mardin’li kadın üreticilerden el yapımı ürünler satan Leap Natural özellikle küçük çaplı ve butik e-ticaret şirketlerinin fark yaratacak ürünler sunmasını sağlayabilir. Sabundan, oyuncak bebeğe, tshirt’ten runnera geniş bir ürün yelpazesine Instagram adresleri üzerinden ulaşmak mümkün.

Kitap e-ticaret açısından bugünlerde girmesi zor bir alan fakat hali hazırda bir sektöre yönelik satışlarınıza başladıysanız sitenize o alanda kitaplar da ekleyerek ürün yelpazenizi genişletip ortalama sepet tutarlarını arttırabilirsiniz.

Örneğin çocuklara yönelik ürünler satan bir online mağazaya çocuk kitapları da eklenebilir. Prefix bu alanda geniş stok seçenekleri ve uygun fiyatlarıyla toptan kitap almak isteyen e-ticaret firmaları için iyi bir seçenek.

Siteden toplu ürün alımı yapabilmek için e-ticaret şirketiniz olması gerekiyor. Site bireysel satışlara kapalı.

Baharat konusunda birbirinden farklı ve kaliteli ürünleriyle dikkat çeken Tufan Baharat ile bu kategori içerisinde ürün satmayı düşünüyorsanız mutlaka sitesine bir göz atmanızda fayda var. Tedarik konusunda deneyimli olan bu firma farklı bir alana açılmak isteyen birçok satıcı için de kârlı bir alan olabilir.

Seramik dekoratif ürünler de online satış açısından revaçta. Sukupot da sizin için kupadan kaseye farklı ve orijinal tasarımlarıyla fark yarattığınız bir eticaret tedarikçisine dönüşebilir.

sukupot-seramik-eticaret-tedarikcisi

Instagram adreslerine link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yabancı ayakkabı modelleri pahalılaştıkça e-ticaret üzerinden henüz markalaşmamış ayakkabı satışları da artış gösteriyor. Ahmed Hamdi Bey de doğrudan Instagram üzerinden kendi ürünlerini de satıyor. Toptan siparişler de alıyor. Instagram üzerinden inceleyebileceğiniz çok fazla model örneği bulunuyor. Bu da ürün yelpazenizi geniş tutmanıza yardımcı olabilir.

My Bottle

D&R, Şok, A101 gibi tanınmış büyük mağazalara da ürün tedariği sağlayan My Bottle, su matarası, French Press, yağlık gibi özellikle cam üzerine yoğunlaşmış bir toptan satıcı. Tedarik sağladığı firmalar ve uygun fiyatları tercih etmeniz için önemli sebepler olabilir.

Yoga ve meditasyonun birçok kişinin günlük rutini arasına girmesiyle birlikte Palo Santo ve çeşitli tütsülerin de satışları artışta. Yazının giriş kısmında da bahsettiğimiz gibi oldukça niş bir alan.

toptan-palo-santo-tedarikci

Ürünlerinin de boyutları küçük olması ve toptan alındığında uygun fiyatlı olması, sektöre girmek isteyenler için fiyat bariyeri de oluşmamasına sebep oluyor. Sermayesiz e-ticaret yapmak isteyenler için bu sayede sermaye tamamen yok olmasa da minimuma inebilir.

Muğla merkezli sertifikalı organik zeytin üreticisi ve satıcısı olan Vivoli aynı zamanda toptancı olarak da hizmet vermektedir. Ayrıca, kurutulmuş organik hurma ve kurutulmuş domates gibi ürünlerin de tedarikini sağlayabileceğiniz Vivoli, kendi kategorisinde iyi isim yapmış toptancılardan biridir.

Cüzdan, çanta, kemer ve kartlık kategorisinde hizmet veren MKM Toptan da geniş ürün yelpazesiyle tercih edilebilecek bir e-ticaret ürün tedarikçisi olabilir.

İstanbul merkezli kolonya, oda kokuları ve parfüm üreticisi olan bu firma kendi üretimlerinin yanı sıra fason olarak da üretim kapasitesine sahiptir. Bu alanda tedarikçi olarak da hizmet veren Teona, toptan alışverişte yüksek indirim yapmasıyla da dikkat çekmektedir.

İnternetten E-ticaret Toptancısı Nasıl Bulunur?

İnternet üzerinden e-ticaret toptancıları konusundan araştırma yapmaya şüphesiz Google gibi arama motorları ve bu firmaların sunduğu Google Trends gibi teknolojileri kullanarak başlamalısınız.

Satışını yapmayı düşündüğünüz ürünü siz üretmediğiniz için aracı sayısını azaltmak dolayısıyla kar payını yükseltmek için doğrudan üretici ile temasa geçmek ekonomik olarak daha mantıklı bir yol olacaktır.

E-ticaret toptancıları konusunda internet üzerinden araştırma yapmanın bir diğer yolu da, özellikle B2B pazarını hedefleyen Tradeturkey, Alibaba ve Kompass gibi ihracat ve ithalat yapan firmaların üye olduğu platformlara bakmaktır.

Bu gibi platformlarda satışını yapmayı planladığınız ürün ile ilgili tedarikçi firmalara mutlaka ulaşacaksınız.

E-ticaretin hızlı yükselişiyle birlikte sosyal medya platformları da bu konu üzerinde oldukça yoğun mesai harcıyorlar. Kendi kategorisinde önde gelen tedarikçi firmaların bu tip iletişim dünyasında kendilerini tanıtmak için yer aldığını unutmayın.

Instagram e-ticaret toptancılarını bulmak için mükemmel bir adres. #toptansatış gibi hashtaglerle yaptığınız aramalarda birçok farklı sektörden toptancı karşınıza çıkacaktır.

Ayrıca Linkedin gibi profesyonel ağlara üye olabileceğiniz gibi, satmayı düşündüğünüz ürün ile ilgili forumlarda da üyelik açabilir ve bu platformlarda etkileşimde bulunarak kendi ağınızı büyütebilir, e-ticaret toptancıları bulma işini hızlandırabilirsiniz.

İstanbul’da Nasıl Toptancı Bulunur?

Türkiye’de ticaretin kalbinin attığı yer İstanbul’dur. İstanbul’da e-ticaret toptancıları üzerine araştırma yapmanın en kolay yolu yine internet üzerindeki yukarıda da belirttiğimiz yollardan geçmektedir. Anadolu ya da yurt dışı merkezli de olsa firmaların büyük bir çoğunluğunun ofisleri İstanbul’da yer almaktadır.

Özellikle aracısız yüksek kar payı ile satış yapmak için, üretim yapan firma adreslerine ve ofislerine internetten ulaşabilir bu ofisleri ziyaret ederek tedarikçi anlaşmaları yapabilirsiniz.

İnternet üzerinden de hizmet veren İstanbul merkezli toptancıların web sitelerine bakmayı unutmayın. Fiziksel olarak araştırma yapmak isterseniz de ilk bakmanız gereken adresler İstoç, Eminönü ve Perpa olacaktır.

Şimdi de birçok farklı kategorideki tedarikçiye değindikten sonra son olarak toptan satın almadan önce ürünlerinizi seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğinin üstünden geçelim.

E-Ticaret İçin Ürün Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birden çok farklı şekilde araştırma yapılarak bulabileceğiniz ürün seçimini temelde fiziksel pazar araştırması yaparak ve e-ticaret yazılımlarını kullanarak ürün arama yöntemi olmak üzere iki ana başlık altında inceleyebilirsiniz. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken diğer önemli hususları ise şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Seçilecek ürün ile ilgili sektör araştırması yaparak ürünü tanımanızı sağlayın.
  • Ürün hangi sektörden olursa olsun o sektörle ilgili bir probleme çözüm üretiyor mu ya da bir ihtiyaca karşılık olarak kendini pazarlayabilir mi gibi sorulara cevaplar üretmelisiniz.
  • Satış öncesi hedef kitle araştırması yapılmalı ve o hedef kitlenin kriterlerine göre ürün seçimi yapmalısınız.
  • Seçilen ürün o anlık, dönemsel bir pazar büyümesine mi sahip yoksa uzun yıllar sektöre içerisinde kendine yer bulabilen bir ürün mü gibi sorulara cevaplar verebilmelisiniz.
  • Eğer ürün üretici firma siz değilseniz tedarikçi ile çalışmanız gerekmektedir. Bu da bir aracı firma demek olduğu için kar payınızda önemli ölçüde azalma olmasına neden olacaktır. Kar payı yüksek olan ürünler seçmek ekonomik olarak cironuza direkt olarak etki edeceğini unutmayın.
  • Ürün çeşitliliği her geçen gün arttığı için artık aynı üründen birden çok farklı kalitede ürün bulunabilmektedir. Bu nedenle seçilecek ürünün en çok tercih edilen fiyat aralığını mutlaka araştırmalısınız.
  • Ürün seçimi sonrasında popüler e-ticaret siteleri içerisinde o ürünle ilgili sağlıklı verilere ulaşana kadar araştırma yapın.
  • Google gibi arama motorlarında aratılan ürünler aynı zamanda e-ticaret siteleri içinde en çok aratılan ürünler olacaktır. Bu nedenle özellikle yıl içinde en çok ziyaret edilen arama motoru Google’ın bu konuda verdiği hizmetlerden olan Google Trends ve Google Keyword Planner teknolojilerinden yararlanın.

Seçilecek ürün ile ilgili kendi imkânlarınızla manuel araştırma yapabileceğiniz gibi bu konuda yazılım hizmeti veren firmalardan da yararlanabileceğinizi unutmayın.

Son Olarak

İnternet üzerinden başarılı ticaretin geçtiği yol doğru ve güvenilir bir tedarikçi ile anlaşmak olduğunu unutmayın. E-ticaret tedarikçileri araştırmasına başlamadan önce satışını yapacağınız ürün ile ilgili analizler yapın.

E-ticaret toptancıları ile ilgili yapacağınız araştırma ne kadar uzun sürerse sürsün, harcadığınız bu süre en sonunda sizi başarıya götüren temel etkenlerden biri olabilir.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.