Renklerin Satın Alma Davranışları Üzerindeki Etkileri

Bugün renkler ve dijital pazarlama konusuna genişçe bir yer ayırmak istedik. Çünkü renklerin satın alma davranışları üzerindeki etkisi yadsınamaz. Yapılan araştırmalara göre %93’ümüz ürünün görünüşünden etkilenerek alışveriş yapıyoruz.

Her renk zihnimizde farklı duygular uyandırıyor. Bazıları bizi sakinleştirirken bazıları ise harekete geçiriyor. Bu renkleri içinde bulunduğunuz e-ticaret sektörüne uyarlayarak markanızın başarısını arttırabilirsiniz. Çünkü alışveriş kesinlikle duygulara hitap ediyor ve renkler de duyguları etkiliyor.

Aşağıda temel renkleri dijital pazarlamada nasıl kullanabileceğinizi ve bu renkleri kullanan markaları yazdık. Ayrıca son bölümde de renk kombinasyonlarına yer verdik. Siz de markanızı oluştururken bu renklerin özelliklerine göre tasarımınızı yapabilirsiniz. Aklınıza takılan soruları yorum olarak bırakabilirsiniz.

Markanızı oluşturma yolunda daha kapsamlı bir rehber için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz. Bu yazıdaki örnek görselleri Canva üzerinden hazırladık. Dilerseniz siz de markanız için Canva’da tasarım yapabilir hatta logo oluşturabilirsiniz.

Kırmızı Rengin Özellikleri

Kırmızı bizi harekete geçiren, iştahımızı kabartan bir renk. Dikkatimizi hemen çeken bu renk; hızı, tutkuyu ve heyecanı simgeliyor. Fakat çok fazla kullanırsanız tehlike hissi yaratabilir. Bu yüzden dozunda kullanmanızda fayda var. Gıda sektöründeyseniz kırmızı rengin iştah açan etkisinden faydalanabilirsiniz.

 • Kırmızı rengin harekete geçirici bir özelliği olduğunu söylemiştik. Bu yüzden kırmızı rengi CTA (eylem çağrısı) butonlarında ve indirim duyurularınızda kullanabilirsiniz.
kirmizi rengin kullanimi
Kırmızı Rengin Kullanımına Örnek

Kırmızı Rengi Kullanan Markalar

Nescafe, Akbank, Eti, Ülker, YouTube, McDonald’s, Coca Cola

Mavi Rengin Özellikleri

Daha çok erkeklerle bağdaştırdığımız mavi, güvenin ve olgunluğun rengi. Su ve gökyüzünü anımsattığı için bizi sakinleştiren bir renk aynı zamanda. Mavi rengi güven yaratmak için kullanabilirsiniz. Örneğin sattığınız ürün için verdiğiniz bir garanti varsa bunu mavi arka plana ya da mavi metinle yazabilirsiniz.

 • Erkeklere yönelik bir niş seçtiyseniz bolca mavi kullanabilirsiniz.

Mavi Rengi Kullanan Markalar

Philips, Mavi Jeans, Beko, Dell, LC Waikiki, Samsung, Unilever

Yeşil Rengin Özellikleri

Doğanın rengi yeşil; sağlık, huzur, üretkenlik ve para çağrışımı yapar. Organik ve doğal ürünler satmak istiyorsanız logonuzda kesinlikle yeşile yer vermelisiniz. Bunun dışında yeşil tazeleyici bir his uyandırdığı için spor/sağlık alanlarında da kullanabilirsiniz. Yeni bir başlangıç yapmak isteyen hedef kitlenizi yeşil renkle markanıza çekebilirsiniz.

yesil rengin kullanimi
Yeşil Rengin Kullanımına Örnek

Yeşil Rengi Kullanan Markalar

 • Spotify, Chakra, Doğadan, Peyman, Land Rover, Carlsberg, Garanti Bankası

Pembe Rengin Özellikleri

Gençlik, dişilik, enerji ve eğlenceyi yansıtan bir renk pembe. Bu yüzden de daha çok kadınlara yönelik markalarda tercih ediliyor. Eğer siz de kadın ürünleri satan bir marka ya da internet sitesi oluşturacaksanız pembeye bolca yer verebilirsiniz. İnternet sitesindeki ayrıntıların yanı sıra ambalajlarda, dolgu malzemelerinde ve stickerlarınızda da pembe kullanabilirsiniz.

 • Genele hitap eden bir sitede ise enerjik olan bu rengi CTA butonlarında ya da altını çizerek vurgulamak istediğiniz yerlerde tercih edebilirsiniz.

Pembe Rengi Kullanan Markalar

Barbie, LG, Penti, Victoria’s Secret, Yemek Sepeti

Mor Rengin Özellikleri

Asalet denince akla ilk gelen renk mor. Aynı zamanda bilgelik, saygı ve hayal gücünün de rengi. Kadınlara yönelik bir işteyseniz ya da güzellik ürünleri satıyorsanız mor rengini kullanabilirsiniz. Zengin görünümüyle lüks ürünler için tercih edebilirsiniz. Fakat çoğu renkte olduğu gibi morda da dikkatli olmalısınız. Aşırıya kaçarsa nahoş gözükebilir.

 • Romantik ve gizemli bir havası olan moru pahalı ürünler satıyorsanız kullanabilirsiniz.
mor rengin kullanimi
Mor Rengin Kullanımına Örnek

Mor Rengi Kullanan Markalar

Yahoo, Gratis, Getir, Twitch, Milka

Sarı Rengin Özellikleri

Tıpkı turuncu gibi pozitif ve enerjik renklerden biri de sarı. Bunun da en önemli sebeplerinden biri sarının güneşin rengi olması. Yaratıcı ve kendinden emin bir imaj çizmek için sarı rengi kullanabilirsiniz.

Tüm dünyada sarı, dikkat çekici özelliğinden dolayı uyarı levhalarında kullanılır. Buradan almamız gereken bir mesaj var. Oldukça parlak olduğu için sarıyı tek başına kullanmamaya dikkat edebilirsiniz. Yanına farklı renkler ekleyerek dengeleyebilirsiniz. Bedava kargo gibi pozitif mesajlarınızda sarı arka plan kullanabilirsiniz.

Sarı Rengi Kullanan Markalar

Lipton, Snapchat, National Geographic

Turuncu Rengin Özellikleri

Turuncunun mutlulukla bir ilgisi olmalı! Tıpkı sarı gibi turuncu da güneşle özdeşleşen bir renk. Kırmızı kadar olmasa da çok dikkat çekici. Oldukça pozitif bir renk olmasına karşın fazla kullanılırsa endişeli bir ruh haline sebep olabilir.

 • Dikkat çeken ve cana yakın gözüken turuncuyu “Abone Ol” ya da “Satın Al” gibi CTA butonlarında kullanabilirsiniz.
turuncu rengin kullanimi
Turuncu Rengin Kullanımına Örnek

Turuncu Rengi Kullanan Markalar

Trendyol, FLO, Fanta, Migros, JBL, ING Bank, HepsiBurada

Siyah Rengin Özellikleri

Siyah, moda dünyasında en çok tercih edilen renk. Rahat okunduğu ve belirgin olduğu için gerçekten çok pratik bir renk. Fakat siyahı çok fazla kullanırsanız iç karartıcı olabilir. Daha açık renklerle dengelediğinizde ise siyah, güç ve aklı simgeliyor.

 • Siyah, oldukça sade ve belirgin bir renk. Tekstil işindeyseniz siyaha bolca yer verebilirsiniz. Üstelik bu renk hem kadınlara hem de erkeklere aynı anda hitap ediyor ve lüks gözüküyor.

Siyah Rengi Kullanan Markalar

Chanel, Vakko, Koton, Adidas, Nike, Uber

Gri Rengin Özellikleri

Zamansız renklerden biri gri. Fakat grinin fazlası boşluk ve depresyon hissi oluşturabilir. Bunun dışında beyaz ve siyahla doğru oranda dengelerseniz işinizi profesyonel ve ciddi gösterecektir. Buna en büyük örneklerden biri de Apple. Kaliteli teknoloji ürünleri algısı oluşturmak için griden yardım alabilirsiniz.

 • Daha eğlenceli bir marka algısı için grinin yanına siyah ve beyazdan farklı bir renk de ekleyebilirsiniz.
gri siyah ve beyaz rengin kullanimi
Gri Rengin Kullanımına Örnek

Gri Rengi Kullanan Markalar

Nissan, Apple, WordPress

Beyaz Rengin Özellikleri

Güvenilir bir imaj oluşturmak için beyaz kullanabilirsiniz. Bu renk aynı zamanda temizlik ve saflık çağrıştırıyor. Bu yüzden temizlik ürünleri satışı için kullanabilirsiniz. Diğer taraftan minimal bir marka yaratıyorsanız yine beyaz renkten faydalanabilirsiniz.

 • Beyaz rengin üzerinde her şey çok daha belirgin gözükeceği için sitenizde arka plan olarak beyaz tercih edebilirsiniz. Sadece yazılar için değil fotoğraflar için de beyaz oldukça kullanışlı bir renk.

Beyaz Rengi Kullanan Markalar

Supreme, BBC, MAC Cosmetics, Puma

Kahverenginin Özellikleri

Kahverengi, içimizdeki güven duygusunu besleyen renklerden biri. Aynı zamanda çok sevdiğimiz kahvenin, toprağın ve odunun rengi. Sıcak renklerden biri olan kahverengini outdoor ürünler satan bir marka için tercih edebilirsiniz. Çünkü ürünlerinize güçlü ve dayanıklı bir izlenim verecektir.

 • Tabii koyu bir renk olduğu için olumsuz duygular da çağrıştırabilir. Bu yüzden çok yoğun bir kahverengi kullanımından uzak durmak isteyebilirsiniz. Farklı renklerle (turuncu, sarı ya da mavi gibi) kombine edebilirsiniz.

Kahverengi Kullanan Markalar

m&m’s, UPS, Nespresso, Kurukahveci Mehmet Efendi

Örnek Renk Kombinasyonları

ornek-renk-kombinasyonlari
 • Sarı-Kırmızı: Mc Donald’s
 • Sarı-Yeşil: Subway
 • Sarı-Mavi: IKEA, Turkcell
 • Kırmızı-Beyaz: Türk Hava Yolları, Diesel
 • Kırmızı-Siyah: Arçelik
 • Turuncu-Siyah: Amazon
 • Turuncu-Mavi: TeknoSA
 • Turuncu-Yeşil: Banvit
 • Mor-Sarı: Getir, Gratis
 • Mavi-Kırmızı-Sarı: D&R
 • Siyah-Yeşil-Turuncu: TEMA
 • Mavi-Kırmızı-Sarı-Yeşil: Google

Bu yazımızda renklerin satın alma davranışları üzerindeki etkileri üzerinde durmaya çalıştık. Markanızı tasarlarken bu ipuçlarından faydalanabilirsiniz. Tabii renklerin objektif olmadığını ve ruh halimiz üzerinde %100 etkilerinin olmadığını hatırlatalım. Siz de kendi zevkleriniz doğrultusunda seçim yapabilirsiniz.

Daha fazla ilham için tasarımlarını beğendiğimiz e-ticaret sitelerini inceleyebilirsiniz.

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın