E-Ticaret ve Dijital Pazarlama

E-ticaret ve dijital pazarlama birbirinden ayrı düşünemeyeceğimiz iki kavram. Bu iki önemli kavramı ne kadar iyi anlar ve birbirleriyle bağlantı kurarsanız işinizden kâr etme potansiyeliniz de o kadar artar. Bu yazımızda e-ticarette dijital pazarlama taktiklerini nasıl kullanabileceğinize değineceğiz.

E-ticaret işine girdiğinizde insanların bir anda sizi bulmalarını bekleyemezsiniz. Markanızı ve ürünlerinizi tanıtmak için çeşitli stratejiler izlemelisiniz. İşte bu tanıtım stratejilerinizin büyük bir çoğunluğu dijital pazarlamanın işi. Çoğunluk dememizin sebebi de radyo, dergi gibi mecralarda da hâlâ reklam yapabiliyor olmanız. Fakat biz bugün online marketing tarafını inceleyeceğiz.

Dijital pazarlama çalışmalarına başlarken kendinize gerçekçi hedefler koymanızı öneririz. Sosyal medya paylaşım sayısı, blog sayısı, reklamlardaki dönüşüm oranı gibi belli alanlarda kendinize hedefler koyabilirsiniz. Böylelikle denediğiniz taktiklerin işe yarayıp yaramadığını görebilir; işe yaramayan adımları eleyerek zaman ve para kaybının önüne geçebilirsiniz.

Elbette sattığınız ürüne ve hedef kitlenize göre pazarlama taktikleriniz değişkenlik gösterebilir. Biz bu yazıda neler yapabileceğinizi detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Böylelikle sizin durumunuza en uygun yöntemleri belirleyerek işinizi büyütmek için adımlar atabilirsiniz. Konuyla alakalı sorularınız olursa aşağıdaki yorumlar bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

E-Ticarette Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

E ticarette dijital pazarlama yapmanın pek çok farklı şekli var. Bütçenize ve hedeflerinize göre farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Zaten teknolojinin, sosyal medyanın ve internet dünyasının sürekli geliştiğini düşünürsek yeniliklere açık olmanızı da önerebiliriz. Böylelikle size en uygun yöntemleri keşfedebilirsiniz.

En iyi e-ticaret ajanslarını keşfedin!

Marketing bütçeniz konusunda emin olamıyorsanız internet üzerinden satış yapmanın avantajlarını düşünebilirsiniz. Örneğin sizin fiziksel bir dükkana para ödemenize gerek yok. Normalde satış yapmak için işlek bir cadde üzerinde dükkan kiralamanız gerekirken internette böyle bir durum yok. Ürünlerinizi istediğiniz yerde tutabilir, online mağazanızı ise çok daha ucuza hazırlayabilirsiniz.

Diğer taraftan fiziksel bir mağazanın açık olduğu saatler bellidir. Çalışanlar belli bir saatten sonra dükkanı kapatır ve eve giderler. Fakat e-ticarette siz nerede olursanız ve ne yapıyor olursanız olun dükkanınız 7/24 açıktır. Üstelik normalde müşterilerin mağazada aradıklarını bulamama, gözden kaçırma gibi ihtimalleri olsa da internet üzerinde bu zorluk da kolaylıkla aşılır.

İşte, e-ticaretin böyle avantajları varken dijital pazarlamaya vakit ve para harcamak da kaçınılmaz oluyor. Dijital pazarlama konusunda kendinizi ne kadar geliştirirseniz yeni müşteri bulma ve elinizdeki müşterileri tutma ihtimaliniz de o kadar artar.

Peki e-ticarette pazarlama nasıl yapılır?

1- Reklamlar

E-ticaret ve dijital pazarlama konusunda akla ilk gelen şey reklamlar. Reklam konusu da kendi içinde farklı kategorilere ayrılıyor. Siz kendi işiniz için PPC (pay per click yani tıklama başına maliyet), display ads ve sosyal medya reklamları gibi farklı reklam tiplerini deneyebilirsiniz. Buradaki amacınız markanız ve ürününüzle ilgili farkındalık yaratmak ve insanları alışveriş yapmaya yönlendirmek.

PPC reklamlarıyla markanızı arama motorlarında gösterirsiniz. İlgili ürün ve etrafındaki kelimelere reklam vererek kullanıcıların doğrudan sizi bulmasını sağlayabilirsiniz. Display ad sayesinde daha önce sitenizi ziyaret etmiş olan müşterileri tekrar sitenize çekebilirsiniz; buna “retargeting” deniyor. Sosyal medya reklamlarıyla yeni kullanıcılara ulaşabilir aynı zamanda hâlihazırdaki müşterilerinizin ilgisini üzerinizde tutabilirsiniz.

Reklamda uzmanlaşmak için pek çok deneme yapmanız gerekebilir. Küçük bütçelerle başlayarak farklı mecraları deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra görsellerinizi ve cümlelerinizi de zaman zaman değiştirebilirsiniz. Böylelikle dönüşüm oranlarına bakarak sizin için minimum maliyetli reklamı keşfedebilirsiniz.

2- İçerik Pazarlaması

dijital-pazarlama-raporlama

Konu içerik üretmek olduğunda yapabileceklerinizin sınırı yok. Fakat öncelikle belli noktaların üzerinde durabilirsiniz. Ardından elinizdeki sayılara göre stratejilerinizi değiştirebilirsiniz.

SEO ve SEM

İçerik işine ürün sayfalarınızdan girebilirsiniz. Ürün sayfalarınızın içinde doğru anahtar kelimelerin geçtiğinden emin olmalısınız. Bunun yanı sıra sayfanın başlığını, ürünün açıklamasını, sonuçlarda gözükecek meta açıklamasını, görsellerin ismini ve alt metinlerini eksiksiz bir şekilde girmelisiniz. Böylelikle insanlar ürünü aradığında sizi kolayca bulabilirler.

Ürün ve kategori sayfalarınıza sıkça sorulan sorular (SSS) bölümü de ekleyebilirsiniz. Böylelikle sayfalarınıza daha fazla alakalı anahtar kelime ekleyebilirsiniz. Sayfalarınızı güncel tutup gerekli bilgilerle donattığınız sürece rakiplerinizden sıyrılmanız da daha kolay olacaktır.

Arama motoru optimizasyonunun (SEO) yanı sıra reklamları da kullabilirsiniz.

Blog

Blog yazıları yazmak da içerik konusunda atabileceğiniz bir başka adım. Sattığınız ürünlerle alakalı konuları kapsayan yazılar yayımlayabilirsiniz. Böylelikle sitenizin trafiğini de arttırırsınız. Tabii ki burada önemli olan insanları blogdan satışa yönlendirmek. Farklı butonlar, görseller ve reklam alanları kullanabilirsiniz.

Blog yazılarınızın trafik çekmesi için SEO uyumlu içerikler üretmelisiniz.

Sosyal Medya

Gelelim sosyal medyaya. Sattığınız ürüne göre farklı sosyal medya platformlarını kullanabilirsiniz. Örneğin el yapımı ürünler satıyorsanız Pinterest’i tercih edebilirsiniz. Kıyafet satıyorsanız Instagram üzerinden markanızı duyurabilirsiniz. Elektronik cihazlar için Twitter ve YouTube’u deneyebilirsiniz.

Sosyal medya ve özellikle Instagram hakkında daha fazla bilgi almak için Instagram’da satış yapmak yazımıza göz atabilirsiniz.

Sosyal medya pazarlamasında hedef kitlenizin ilgi alanlarına dikkat etmelisiniz. Onların ilgisini çekecek, markanızla alakalı içerikleri düzenli olarak paylaşmalısınız. Ayrıca reels gibi güncel akımları da takip etmelisiniz. Böylelikle kısa sürede takipçi sayınızı arttırabilirsiniz.

Bu konuyla alakalı olarak e-ticaret için Instagram reels fikirleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Sosyal medya üzerinden influencer marketing de deneyebilirsiniz. Ürününüzle alakalı olabilecek hesaplarla iletişime geçerek ortak çalışmalar yürütebilirsiniz. Bu yöntem de kısa sürede takipçi kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Instagram’da satış yaparken kullanabileceğiniz e-ticaret story fikirlerine de göz atabilirsiniz.

E-mail Marketing

E-ticaret ve dijital pazarlama denince akla gelen en önemli yöntemlerden biri de emailing. Müşterilerinize ya da mail adresini aldığınız ziyaretçilerinize düzenli olarak ilgi çekici mailler göndererek markanızı unutmamalarını sağlayabilirsiniz. Üstelik çeşitli segmentler oluşturarak insanları satışa da ikna edebilirsiniz.

Örneğin daha önce sizden ürün almış kişilere özel bir indirim kodu tanımlayabilirsiniz. Ya da sepeti terk edenlere desteğe ihtiyaçları olup olmadığı konusunda bir mail gönderebilirsiniz. Mail listenize özel kampanyalar düzenleyebilir; böylelikle abonelikten çıkmamalarını sağlayabilirsiniz.

E-Ticaret Pazarlama Taktikleri

  • Siteniz için düzenli olarak içerik üretin.
  • Sosyal medya platformlarını doğru ve düzenli kullanın.
  • Mobil cihazlarda da hızlı ve kullanışlı bir site tasarlayın.
  • Güven sinyalleri kullanın.
  • Müşterilerinizi yorum yapmaya teşvik edin.
  • Sadakat programları geliştirin.
  • Reklam ve içeriklerinizi test edin.
  • Google Analytics, Instagram Insights vb. kullanarak sonuçları raporlayın.

E-ticarette başarıya ulaşmak zor değil. Fakat pazarlama alanına gereken özeni göstermelisiniz. Bu yazıda bahsettiğimiz taktiklerle kendi markanıza uygun geliştirmeleri yapabilirsiniz. Çok fazla şey var diye düşünüp korkmayın. En basitleri seçip yavaş yavaş uygulayabilirsiniz. Hepsini bir anda yapmaya çalışmak gerçekçi değil ve ilk adımda gerekli de değil.

Love brand olma taktikleri için tıklayın!

Bu süreçte yabancı örnekleri de takip edebilirsiniz. Kendinize e-ticaret ve dijital pazarlama konusunda ne kadar çok ilham kaynağı bulursanız o kadar yaratıcı işler çıkarırsınız. Özgün ve yaratıcı işler de rakiplerinizden sıyrılmanızı sağlar.

Son olarak online satış arttırma yöntemleri yazımıza da göz atabilirsiniz. Aklınıza takılan soruları bize yorum olarak iletebilirsiniz.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın