E-Ticaret’te Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır, Püf Noktaları Nelerdir?

E-ticarete girdiniz ya da girmek istiyorsunuz ve fotoğraf çekimi konusunda neler yapabileceğinizden emin değil misiniz? Bu yazımızda sizi kolayca sonuca ulaştıracak püf noktaları paylaşacağız.

E-ticaret günümüzün en popüler ürün ve hizmet satış alanlarının başında gelmektedir. İnternet kullanımının artışı ve özellikle son yıllarda yurt içi ve yurt dışı sanal pazar yerlerinin son derece önemli bir noktaya gelmesi ile e-ticarete olan yönelim iyiden iyiye artmıştır.

Bu artışın en önemli sebeplerinden biri tüm dünya olarak içinden geçtiğimiz süreç. Bu süreçte özellikle internet üzerinden ürün ve hizmet satışı ya da pazarlaması oldukça hızlı bir şekilde yükselişe geçmiş sanal pazar yerlerine ilgi katlanmış ve e-ticaret alanına yönelen firmaların sayısı da çok büyük bir oranda artmıştır. 

E-ticaret sektöründeki bu denli büyük artışın sonucunda birçok küçük ölçekli işletme de sanal pazar yerlerinde kendi varlığını oluşturmaya başladı. Artık tüm markalar hedef kitlesine bu mecralar vasıtası ile ulaşabiliyor.

Gerek kendi mevcut web sitelerinde gerekse yurt içi veya yurt dışı sanal pazar yerlerinde ürün ve hizmetlerini pazarlayan firmalar bu alana yaptıkları yatırımın da geri dönüşünü hızla almak istemekte.

İşte bu nedenledir ki e-ticaret sektörüne adım atan bir firmanın bu alanda yaptığı hamleleri çok daha profesyonel yapmaya ihtiyacı vardır. Bu hamlelerden en önemlisi de e-ticaret ürün fotoğraflarının istenilen seviyede olması ve firmanın yer aldığı e-ticaret platformlarında en doğru bir şekilde hedef kitleye gösterilebilmesidir.

Bunun içinde ürün fotoğraflarının son derece profesyonel bir şekilde çekiminin yapılması gerekmektedir. İyi ve profesyonel bir şekilde çekimi yapılmış olan ürün fotoğrafları firmanın ürünleri hakkında hedef kitlenin aklında iyi bir izlenim yaratılması anlamını taşır.

Bu da bir firmanın e-ticaret başarısı için en önemli kriterlerden biridir. Çünkü ürün fotoğrafları net olmayan, müşteriler için hiçbir özellik arz etmeyen ya da ürün ile arasında bir bağlantı bulunmayan görseller firmanın e-ticaret satış başarısına sekte vurabilir.

Ürün fotoğrafları çekimi nasıl yapılmalıdır? Sorusunun cevabını bu yazımızda detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık.

E-Ticaret Ürün Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır?

E-ticaret ürün fotoğraf çekimi kendine has teknikleri olan ve bu alanda mutlaka profesyonelleşmiş kimseler ile çalışılması gereken bir aksiyondur. Bu alanda uzmanlaşmış profesyonel bir fotoğrafçı ile çalışılabileceği gibi ürün fotoğrafçılığı hakkında hizmet veren profesyonel bir ekip ile de çalışılabilir.

Fotoğraf Çekimi için Doğru Mekân Seçimi

E-ticaret ürün fotoğraf çekiminin bazı önemli detayları bulunmaktadır. Bu detaylardan en önemlisi ürün fotoğrafları çekiminin yapılacağı uygun mekânın seçimidir.

Fotoğraf çekimini yapacağınız ürünleriniz için en doğru mekân konsepti ne ise buna uygun bir yer ve yerleşim düzeni belirlemelisiniz. Ürünlerinizi hedef kitlenize en iyi sergileyebileceğiniz mekânın hangisi olduğuna iyi karar vermelisiniz. Ardından bu mekân içerisinde bir fotoğraf çekim konsepti tasarlayabilirsiniz.

urun-fotograf-cekimi-icin-mekan-secimi

Eğer evde kendiniz ürün fotoğraflarınızı çekip e-ticaret platformlarınızda yayınlayacaksanız yine mutlaka arka fon ışıklandırma ve belirli bir konsepte sadık kalmaya özen gösterin. Tabi ki evinizde bir ürün fotoğraf çekimi gerçekleştirecek olsanız da ürün fotoğraflarınızı net ve kaliteli olarak yansıtabilecek bir kameraya ihtiyaç duyacağınızı unutmayın. 

Evden e-ticaret yapmak imkansız diye düşünmeyin. Bu konuda da detaylı bir yazı hazırlamıştık.

Işığın Önemi

E-ticaret ürün fotoğraf çekimi yaparken en dikkat edilmesi gereken püf noktalardan biri de kuşkusuz doğru ışık kullanımıdır. Fotoğraflarını çekeceğiniz ürünlerin aydınlık olarak görünmesi ve net olarak olduğu gibi fotoğraflara da yansıyabilmesi için ışıklandırmanın önemi son derece büyüktür.

E-ticaret ürün fotoğraf çekimi yaparken en dikkat edilmesi gereken püf noktalardan biri de kuşkusuz doğru ışık kullanımıdır. Fotoğraflarını çekeceğiniz ürünlerin aydınlık olarak görünmesi ve net olarak olduğu gibi fotoğraflara da yansıyabilmesi için ışıklandırmanın önemi son derece büyüktür.

Işıklandırmadan kastımız bir stüdyo ışığı da olabilir doğal yani bir güneş ışığı da olabilir. Burada önemli olan detay ise hangi ışığın ürünleriniz için doğru aydınlatmayı verip veremediğinin belirlenmesidir. Ürün fotoğraflarında ayrıca gölgelerin ayarlanması da ışıklandırma ile ilgili önemli bir noktadır.

Doğru Ekipmanların Seçimi

E-ticaret ürün fotoğraf çekimi yaparken dikkat etmeniz gereken püf noktalardan bir tanesi de doğru ekipmanın seçilmesidir. Kendi imkanlarınızdan yararlanarak akıllı telefonunuz ya da buna benzer mobil cihazlarınız ile ürün fotoğraf çekimi yapabilirsiniz.

Ancak ürün fotoğraf çekimi için çok daha profesyonel kameralar kullanmak sizi e-ticaret anlamında bir firma olarak öne taşıyacak önemli unsurların başında olduğu da unutulmamalıdır.

Ürün fotoğraf çekimi için kullanabileceğiniz profesyonel kameraların başında DSLR fotoğraf makineleri yer almaktadır. Bu tip cihazlar ile çok daha detaylı olarak yapacağınız ayarlamalar ürün fotoğraflarınızın kalitesini de arttırmanıza yardımcı olacaktır fakat artık birçok yeni nesil telefonla bile aradığınız kaliteyi yakalamak mümkün. Sadece fotoğraf çekiminin ardından bilgisayarınızda yapacağınız çekim sonrası düzenlemeler de oldukça önemli.

Fotoğraf Çekimi Öncesi Açıların Belirlenmesi

E-ticaret ürün fotoğraf çekimi püf noktaları arasında ürünlerinizin fotoğraf çekimi açılarının da sağlıklı bir şekilde seçilmesi bulunmaktadır. 

Ürün fotoğraf çekimi yaparken hangi açıları kullanacağınız farklı farklı açılardan ne tarz kareler yakalamak istediğiniz ve ışıklandırmaya göre bir açı belirleyebilmeniz son derece önemli bir detaydır.

Arka Plan Seçiminin Önemi

E-ticaret fotoğraf çekimi yaparken arka planınızda nasıl bir fon yer alması gerektiğini önceden tespit etmek işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. 

Eğer örneğin şişelenmiş zeytinyağı gibi tek bir ürünün fotoğrafı çekiliyorsa arka fonunuz düz beyaz bir fon olması faydalı olacaktır. Yine burada beyaz fon dışında kullanılacak düz bir arka fonda da ürünün tüm netliği ile ön planda yer almasına ve arka fonun gözü yormamasına gayret gösterilmelidir.

Yine de arka planınızı belirlerken düz beyaz fon dışında yine gözü yormayacak aşağıdaki örnek gibi yaratıcı dokunuşlar yapmanız markanızı farklılaştırabilir ve kitlenizin gözünde sizi daha önemli bir konuma yerleştirebilir.

Tek Bir Ürüne Odaklanın 

Ürün fotoğrafı çekimi sırasında her bir karede yalnızca tek bir ürünün olmasına dikkat edin. Bir karede birden fazla ürün yer alırsa hedef kitle zihninde kafa karışıklığına yol açacak bir durum söz konusu olabilir. Bu da hedef kitlenizin esas ürüne odaklanabilmesini zorlaştıran bir faktördür.

Farklı Farklı Kareler Yakalayın

Ürün fotoğraf çekimi yaparken her bir ürün ile ilgili farklı farklı birden fazla kare yakalayabilmeniz önemli bir artıdır. Böylece fotoğrafını çektiğiniz ürünlerinizin değişik değişik kareleri tüketicinize görsel olarak sergilenmiş olacaktır.

Bu da tüketici zihninde ürünleriniz ile ilgili her açıdan detaylı bir görsel algı yaratacaktır. Ürünlerinizi farklı farklı açılardan ve karelerden gözlemleyen tüketiciler de ürünleriniz ile ilgili soru işaretlerini akıllarından silmiş olacaklardır.

Aynı zamada aşağıdaki örnekte olduğu gibi ürünle bağdaştırılabilecek arka planlarda çağdaş ürün fotoğraf çekimleri de ürünün hedef kitlenizdeki algısının daha iyi yerleşmesini sağlayabilir. Örneğin bu fotoğrafta doğayla iç içe bir ürün görüyorsunuz. Ürünün ne olduğunu anlamadığınız anda bile fotoğraf “sağlıklı” bir his yaratıyor.

Fotoğraf Düzenleme Yazılımlarından Yararlanın

E-ticaret ürün fotoğraf çekiminizi gerçekleştirdikten sonra son olarak bu fotoğrafları en imce ayrıntısına kadar istediğiniz biçimde düzenleyebileceğiniz yazılımları kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Fotoğraf düzenleme yazılımlarını kullanarak asıl ürün fotoğrafınızdaki orijinalliği bozmadan çok daha ince işçilik yapabilirsiniz. Böylelikle ürün fotoğraflarınızı son derece kaliteli bir hale sokabilirsiniz.  


Fotoğraf çekiminin yalnızca kendi ürünlerini satanlar için önemli olduğunu düşünmeyin. Dropshipping gibi stoksuz e-ticaret yapanlar için bile başarılı uygulanmış bir fotoğraf çekimi aynı ürünün sizden daha çok satın alınmasını sağlayabilir. Tek seferlik bir eforla uzun vadede kazanan siz olursunuz.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.