Evden E-Ticaret Yapılır mı?

Online alışverişlerin gittikçe artmasıyla birçok firma e-ticarete yönelmeye başladı. E-ticaretin bu kadar çok tercih edilmesinin başlıca sebeplerinden birisi internet aracılığıyla satıcıların ürünlerini daha geniş bir alıcı kitlesine kolayca ulaştırabilmesidir. 

E-ticaret denince akla ilk büyük şirketler gelse de bunu bireysel olarak yapan kişi sayısı da az değil. Sadece bir iş kurmak isteyenler değil aynı zamanda online satış yaparak ek gelir elde etmek isteyen kişiler de e-ticaret sistemini kullanıyor. Bunlar arasında ev hanımları ve öğrenciler de bulunuyor. 

Konuya geçmeden ilk olarak e-ticaretin ne olduğundan bahsedelim. E-ticaret; ürünlerin veya hizmetlerin internet üzerinden ticaretinin yapılmasına denir. İsteyen herkes e-ticaret yapabilir ancak bunu iş haline getirmek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken detaylar bulunuyor. 

Peki, mağaza açmadan evden da e-ticaret yapılabilir mi? E-ticaret yaparken nelere dikkat etmelisiniz? Yazımızda bu konuların cevaplarını detaylıca bulabilirsiniz.

Evden E-Ticaret Yaparken Şirket Kurulması Gerekir mi?

E-ticaret yapmak isteyen çoğu kişinin aklına gelen ilk soru başlamadan bir şirket kurulması gerekip gerekmediğidir. Aslında bu sorunun cevabı yapmak istediğiniz iş şekline göre değişkenlik gösteriyor. E-ticaret üzerinden bir iş kurup gelir elde etmek istiyorsanız bunu yasal bir şekilde yapmak için bir şirket kurmanız gerekir.

Çünkü satışını yaptığınız ürünleri faturalandırmak için vergi mükellefi olma zorunluluğu bulunuyor. Bu yüzden de adınıza açılmış bir şirket olması gerekiyor. Zaten satış yapabileceğiniz sitelerin çoğu (Trendyol, N11 gibi) platformlarında mağaza açmanız için yasal olarak vergi vermeniz gerekiyor. Vergi mükellefi olmak için de bir şirketinizin olması gerekiyor. 

Ancak e-ticareti ek gelir olarak yapmayı düşünüyorsanız ve yüksek kazanç gibi hedefleriniz yoksa şirket açmadan da satış yapabilme olanağınız var. Kısaca şirket kurmadan e-ticaret yapmayı düşünüyorsanız evinizde sanayi tipi veya seri üretim yapabilen makine ve alet kullanmadan yaptığınız ürünleri online olarak satabilirsiniz. Bundan yararlanmak için dikkat etmeniz gereken başka bir detay ise yıllık kazancınızın 30.000 TL’nin altında olması gerektiği.

Bir örnekle anlatırsak; ek kazanç için evde örgü örüyorsunuz ve ördüğünüz ürünleri internet üzerinden satışını gerçekleştiriyorsunuz. Ayda birkaç tane satış gerçekleştiriyorsunuz. Bunu bir markaya çevirmek gibi bir düşünceniz yoksa şirket açmadan da online olarak ürünlerinizi satabilirsiniz.

Şirket açmadan e-ticaret yapmak için daha detaylı bilgi edinmek isterseniz ‘’Şirket Kurmadan E-Ticaret Mümkün Mü?’’ yazımızı okuyabilirsiniz.

Evden E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Evden e-ticaret yapmak için gereken ilk adım bir şirket kurmak olacaktır. Şirketinizi kurduktan sonra uygulamanız gereken adımlar şunlar:

  • Ürünler: Hangi ürünü satacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Kendinize bir hedef kitle belirleyerek buna göre bir ürüne yönelebilirsiniz. İnternet üzerinden kendi yaptığınız ürünlerin satışını yapabileceğiniz gibi başka birisinin ürünlerini de satabilir veya dropshipping (stoksuz e-ticaret) yapabilirsiniz.
  • Tedarikçi bulmak: Ürünleri alacağınız bir tedarikçi bulmak çok önemli. Eğer dropshipping yöntemini kullanarak e-ticaret yapacaksanız tedarikçi satışlarınızı etkileyen çok önemli bir unsur olacaktır. Bu yüzden düzgün ve güvenilir tedarikçiler ile çalışmaya özen gösterin.
  • Satış Yeri Belirlemek: Ürünlerinizi nereden satacağınızı belirlemeniz de satışlarınıza etkileyen unsurlardan biridir. Sattığınız ürün ve hedef kitlenizin hangi uygulamaları kullandığına bakarak daha çok o sitelerden satışlara başlayabilirsiniz. 
  • Tanıtım: Kendi işinizin patronu olacağınız için şirketinizi de sizin tanıtmanız gerekiyor. Bunun için sosyal medya platformları kullanabilirsiniz. Özellikle hedef kitlenizin daha çok kullandığı sosyal medya platformlarında reklam yapmak şirketinizin daha çok kişiye ulaşmasına olanak sağlayacaktır.

Evden Dropshipping (Stoksuz E-Ticaret) Yapılır mı?

Evden e-ticaret yapmak isteyen kişiler için dropshipping ile satış yapmak daha avantajlı olabilir. Öncelikle dropshipping’in ne olduğundan bahsedelim. Dropshipping; bir işletmenin ürünleri stokta tutmadan aldığı siparişleri tedarikçi firma üzerinden satışını yapmasına denir.

Yani işletme ürünü satar ve sattığı ürün üçüncü taraf bir tedarikçiye aktarılır. Ardından da tedarikçi firma kendi deposundan siparişi ürünü alan müşteriye gönderir. 

Dropshipping’in evden e-ticaret yapmak isteyen kişiler için daha avantajlı olmasının sebeplerinden biri de stoksuz olarak ticaret yapmaya imkân sağlamasıdır. Sermayeniz olmadan bu işe başlayabilirsiniz. Bu durumda da herhangi bir problemle karşılaştığınızda kaybettiğiniz şey yalnızca zamanınız olacaktır.

Herhangi bir şekilde fiziksel bir mağaza açmadan ve ürün stoklamadan satış yapmak evden e-ticarete başlamak isteyen kişiler için dropshipping oldukça avantajlıdır. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz stoksuz E-Ticaret hakkında yazdığımız yazıyı okuyabilirsiniz. 

Hangi Sitelerden Satış Yapılabilir?

Ürünlerinizi satabileceğiniz birçok site bulunuyor. İşin önemli kısmı hangi sitenin size daha çok müşteri getirebileceği. Türkiye’de en çok kullanılan satış siteleri; Gittigidiyor, Trendyol, N11 ve Hepsiburada. Bu sitelerden mağaza açarak ürünlerinizin satışını yapabilirsiniz. Ancak Trendyol ve N11 gibi siteler bireysel satışlara izin vermiyor.

Eğer bir şirketiniz varsa bu sitelerde mağaza açabilirsiniz. Gittigidiyor ise bireysel satışlara izin veren bir site. Eğer şirket kurmadan ek gelir amaçlı satış yapmak istiyorsanız bireysel hesap açarak satışlara başlayabilirsiniz.

Eğer ürünlerinizi yurt dışına da satmak isterseniz Amazon ve eBay gibi sitelerde mağaza açabilirsiniz. Ürünlerinizi satabileceğiniz başka bir site ise Etsy. Ancak bu site Amazon ve eBay gibi bir satış sitesi olmadığı için eğer satış kurallarına uymazsanız Etsy online mağazanızı kapatabilir. El işi ürünlerin (örgü, mum, resim gibi) satışının yapıldığı Etsy de dropshipping yöntemiyle satışa da izin vermiyor.

Etsy’de mağaza açmak yazımıza göz atarak bu konu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bir diğer satış yapabileceğiniz site ise sosyal medya platformlarıdır. Instagram uygulamasına mağaza aç kısmını getirerek işletmelerin ürünlerini daha geniş kitlelere tanıtmasına olanak sağlamıştır.

Evden E-Ticaret Yapanlar Vergi Öder mi?

Bir şirket açıp e-ticaret yapıyorsanız vergi mükellefi sayılırsınız. Evden e-ticaret yaptığınız zaman da vergi vermeniz gerekiyor. Ancak yıllık kazancınız belirli bir gelirin altındaysa ve el yapımı ürünler üretiyorsanız şirket kurma zorunluluğunuz dolayısıyla vergi mükellefi olma şartınız bulunmuyor.

Aynı zamanda 29 yaşını doldurmamış ve ilk kez şahıs şirketi kuracak olanlar için de devletin vergi muafiyeti teşvikleri bulunuyor. E-ticaret vergileri hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız bir mali müşavir ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

İnternette en çok satılan el yapımı ürünler yazımıza göz atarak evden e ticaret yapmak için farklı fikirler edinebilirsiniz.

E-Ticaret Kursları

Son olarak evden e-ticaret yapmak istiyorsanız nerelerden bilgi alabileceğinizden bahsedelim. Eğer daha önce ticaret ile ilgilenmişseniz ve e-ticaret sizin için çok farklı bir alan olmayabilir. Ancak bu konuda bir bilginiz yoksa önceden bilgi sahibi olmanız her zaman daha avantajlı olacaktır. 

E-ticaret hakkında genel bilgiye internet üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Youtube gibi platformlarda uzmanların konuşmalarını dinleyebilir ya da Skillshare ve Udemy gibi siteler üzerinden e-ticaret hakkında dersler alabilirsiniz. Nasıl kurs bulacağınız hakkında daha detaylı bir yazı okumak isterseniz ‘’E-Ticaret Öğrenmek için Online Kurslar’’ adlı yazımızı okumanızı öneririz.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.