Stoksuz E-Ticaret (Dropshipping) Nedir? Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden alışverişlerin artışıyla birçok firma ve kişi ürünlerini daha çok kişiye ulaştırmak için e-ticarete yönelmektedir. Bu da firmaların veya e-ticaret yapan kişilerin daha çok gelir elde etmesine ve işlerini daha çabuk büyütmesine olanak sağlar. 

E-ticaret yapmak istiyorsanız bunu yapmanın da birden fazla yolu bulunuyor. Bunlardan biri satmak istediğiniz ürünleri stoklu olarak e-ticaretini yapmak biri de dropshipping yani stoksuz olarak e-ticaretini yapmaktır.

Günümüzde dropshipping yani stoksuz e-ticaret ile satış birçok yapmak gittikçe popülerleşen bir yöntem haline geldi. Özellikle e-ticarete yeni başlayan kişilerin ve düşük sermayesi olanların daha çok tercih ettiği e-ticaret yöntemlerinden biri.

Biz de bu yazımızda dropshipping nedir, nasıl yapılmaya başlanır konusunu inceledik. Yazımıza ilk olarak dropshipping’in (stoksuz e-ticaret) ne olduğunu açıklayarak başlayalım.

Dropshipping (Stoksuz E-Ticaret) Nedir?

Dropshipping; bir işletmenin ürünleri stokta tutmadan aldığı siparişleri tedarikçi firma üzerinden satışını yapmasına denir. Yani işletme ürünü satar ve sattığı ürün üçüncü taraf bir tedarikçiye aktarılır. Ardından da tedarikçi firma kendi deposundan siparişi ürünü alan müşteriye gönderir.

Stoksuz satış ile stoklu satış arasındaki en büyük fark satış yapan kişinin ürünlerini stok olarak bulundurmaması ve bunun yerine ürünlerin firma, ürün ve açıklama gibi envanterine sahip olmasıdır. Dropshipping ile hızlı bir kazanç sağlayamazsınız ancak düzgün tedarikçiler ile çalıştığınızda ve doğru bir pazara girdiğinizde kısa sürede başarılı bir işe çevirebilirsiniz.

En iyi dropshipping kurslarını listelediğimiz yazı için tıklayın!

Dropshipping (Stoksuz E-Ticaret) Yapmak Yasal Mıdır?

Stoksuz e-ticaret yaparken satıcının elinde olmayan bir ürün satılır yani başkasının ürünlerini satarak bu satış üzerinden kâr edilir. Türkiye’de dropshipping yapmak için yasal bir engelleme bulunmuyor. Ancak sattığınız ürünlerin de Türkiye’de satışının yasak olmamasına dikkat etmelisiniz. 

Türkiye’de dropshipping yapmak yazımız için tıklayın!

Dropshipping (Stoksuz E-Ticaret) Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Özellikle uzun vadede dropshipping yapmayı planlıyorsanız dikkat etmeniz gereken aşamalar şunlar:

 • Ürün seçimi: Hangi ürünün satışını yapmak istediğiniz o ürünün hedef kitlesini belirler. Birden fazla ürün satabileceğiniz gibi ilk başlarda tek bir ürüne odaklanabilirsiniz. Daha fazla fikir için dropshipping ürün seçimi yazımıza göz atabilirsiniz.
 • Tedarikçi bulmak: Özellikle dropshipping’i uzun süre yapmak istiyorsanız düzgün bir tedarikçi işinizin büyümesi için oldukça avantajlı olacaktır. Ürünün kalitesi ve nakliyesi tedarikçi tarafından yapılacağı için iyi bir tedarikçi seçmeye dikkat edin. Tedarikçi, müşteriye kötü ya da yanlış ürün gönderdiği zaman sizin firmanız bundan zarar görecektir. İade konusunda tedarikçinin nasıl bir politikası olduğunu mutlaka önceden konuşmalısınız.
 • Satış platformu: Ürünlerinizi nereden satacağınız işinizin büyümesi için oldukça önemli bir etken. eBay, Amazon, Trendyol, N11 gibi siteleri tercih edebileceğiniz gibi sosyal medya platformlarından da satış yapabilirsiniz. Örneğin; Instagram satış yapmak isteyen kişiler için mağaza aç seçeneği getirdi. Bu siteler dışında kendi web sitenizi açarak da dropshipping yapmaya başlayabilirsiniz.
 • Pazarlama: Etkin ve iyi bir pazarlama yöntemiyle işinizi kolaylıkla büyütebilirsiniz. Özellikle müşterilerinizle olan iyi iletişim her zaman olumlu bir sonuç yaratır. Ayrıca şirketinizin reklamını yapmanız da satışlarınızı arttırmanıza yardımcı olacaktır.
  Dropshipping konusunda en kritik konu pazarlamadır. Çünkü aslında sattığınız ürün markanıza ait değil ve mutlaka sizin haricinizde online olarak bu ürünü başka satıcılar da bulunuyor. Bu sebeple pazarlamayla kendinizi öne çıkarmalısınız.

Dropshipping (Stoksuz E-Ticaret) Nasıl Yapılır?

Dropshipping masrafı oldukça az olduğundan günümüzde sıkça tercih edilen bir e-ticaret yöntemi. Siz de dropshipping ile e-ticarete başlamak istiyorsanız yapmanız gereken bazı işlemler bulunuyor. Bizde adım adım dropshipping yapmak için neler yapmanız gerektiği anlattık.

İlk olarak yukarıda belirttiğimiz maddeleri belirlemiş olmalısınız Ürünlerinizi, tedarikçiyi ve ürünlerinizin satışını nereden yapılacağına karar verme kısmı çok basit gözükse de aslında işinizin temelini oluşturacağı için rastgele seçimler yapmamalısınız. Eğer kazanç getirmeyen bir ürün seçerseniz ya da yanlış bir pazarlama taktiği uygularsanız zarar etmeniz kaçınılmaz olabilir. 

Nasıl bir ürün satmak istediğinize karar veremiyorsanız trend olan ürünlere bakabilir ya da alıcı tarafından istenen ama kolay ulaşılamayan ürünlere bakabilirsiniz.

Ürünü seçtiniz sıra tedarikçi firmayı seçmeye geldi. Tedarikçi firmayı seçerken, firmanın güvenilir olduğuna ve ürünlerin kaliteli olduğuna mutlaka bakmalısınız. Tedarikçi firmayı bulduğunuz zaman firma size ürünlerin fotoğraf, açıklama ve fiyatlarının olduğu bir dosya gönderimi yapacak. Bu işleme XML entegrasyonu denmektedir. E-ticaret sitenizle bu entegrasyonu yaptığınızda satış yaptığınız ürünler tedarikçi firma tarafından alıcıya gönderilir.

Ürünlerinizi hangi site üzerinden satacağınız da önemli. İlk başta kendi sitenizi açmak istemiyorsanız satış platformları üzerinden satış yapmaya başlayabilirsiniz. Yurtdışına dropshipping yapmak isterseniz eBay, Amazon gibi satış sitelerini kullanabilirsiniz.

Türkiye’de de Gittigidiyor , N11, Hepsiburada ve Trendyol gibi siteler üzerinden dropshipping yapabilirsiniz. Ancak her sitenin kendi kuralları olduğunu da hatırlatalım.

Örneğin; Gittigidiyor, kendi sitesi üzerinden satış yapanlardan aidat ve üyelik ücreti almaz. Aynı zamanda da komisyon oranları diğer satış sitelerine göre daha düşüktür. Bu yüzden dropshipping yapmaya başlamak isteyen kişiler işin ideal bir site olabilir. Fakat eBay Türkiye’den çekildiği için 18 Temmuz’da kapanıyor.

Trendyol ise satıcılarının dropshipping yapmalarına imkan sağlasa da komisyon oranları oldukça yüksektir ve satıcılardan birçok belge istemektedir.

Bunları yaptıktan sonra e-ticaret sitenizi açabilir ve dropshipping yapmaya başlayabilirsiniz. Bir alıcı ürünlerinizi kullandığınız site üzerinden satın aldığı zaman da satışınız tedarikçi firmaya iletilir. Tedarikçi firma da alıcıya satın almış olduğu ürünü gönderir. Sizde tedarikçi firmanın istediği fiyat üzerine kendi kârınızı koyarak satış yaparsınız. Böylece iki taraf da gelir elde etmiş olur.

Tedarikçi bulmakta zorlanıyorsanız sadece Dropshipping üzerine hizmet veren ve tedarikçileri otomatik olarak bulmanızı sağlayan Oberlo gibi web siteleri de bulunuyor.

oberlo-dropshipping

Dropshipping (Stoksuz E-Ticaret) ile Hangi Ürünler Satılabilir?

Dropshipping yaparak hemen hemen her ürünü satabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken sattığınız ürünün satış yaptığınız ülkede yasaklı olarak nitelendirilmemesidir. Dropshipping yaparken ürünlerin tedarikçi firma tarafından gelme süresini de göz önüne katarak daha çok bozulmayan ve kırılmayan ürünlerin satışına yönelirseniz daha iyi olabilir.

Örneğin; hobi malzemeleri, elektronik eşyalar için aksesuarlar (telefon kılıfları, bilgisayar taşıma çantaları, kulaklık gibi), kıyafet veya aksesuarlar, kırılmayacak dekoratif aletler gibi ürünlerin satışını dropshipping ile yapabilirsiniz.

Dropshipping (Stoksuz E-Ticaret) ile Hangi Ürünler Satılamaz?

Dropshipping ile ülkelerin yasaklı ürünler listesine soktuğu ürünlerin satışını yapamazsınız. Ayrıca bir ürün bir ülkede serbest iken başka bir ülkede yasaklı olabiliyor. Bu yüzden başka bir ülkeye gönderim yapmak istiyorsanız bunları mutlaka araştırmalısınız.

Yasaklı ürünler dışında satışını yaptığınızda herhangi bir zarar ile karşılaşabileceğiniz ürünlerin satışını yapmanız şirketinizin zarar elde etmesine yol açacaktır. Kolay kırılabilen, bozulabilen ya da oldukça değerli ürünleri dropshipping ile satış yapmamalısınız.

Örneğin; yiyecek veya içecekler, antika, değerli mücevher ya da bardak, tabak gibi kolay kırılabilen ürünler. Özellikle yiyecek ve içecek gibi ürünler tedarik süresini de göz önüne aldığınızda bozulma yaşayabilir.

Cam gibi kırılabilecek eşyaların paketlenmesi düzgün yapılmadığında kolay kırılabileceği için herhangi bir problem oluştuğunda tedarikçi firma değil sizin firmanız zarar göreceği için bu ürünleri de dropshipping ile satışını yapılmayacak ürünler arasına koyabiliriz.

Dropshipping (Stoksuz E-Ticaret) Yapılarak Ne Kadar Kazanç Elde Edilir?

Dropshipping kazancınız sattığınız ürünlerin üzerine belirli bir kâr payı ekleyerek elde edersiniz. Bu durumda da ne kadar bir gelir kazanacağınız gelir tamamen size bağlıdır. Yukarıda belirttiğimiz gibi dropshipping ile bir anda büyük paralar kazanamazsınız ancak stoksuz e-ticaret yaparak bunu tek gelir kaynağı yapıp büyük işletme sahibi olan insanlar da bulunuyor.

Burada göz önüne almanız gereken noktalar ise doğru tedarikçilerle çalışmak, düzgün bir pazar bulmak ve düzgün bir pazarlama süreci oluşturmak. Bunları düzgün bir şekilde yaparsanız siz de kendi şirketinizi büyütebilir ve bundan yüksek bir gelir kazanabilirsiniz.

Dropshipping (Stoksuz E-Ticaret) Avantajları Nelerdir?

Dropshipping düşük maliyeti ve satıcıya sunduğu avantajları sayesinde oldukça tercih edilen bir e-ticaret yöntemidir. Dropshipping’in sağladığı avantajlar şunlardır:

 • Ürünlerinizi stok olarak tutmanız gerekmez. 
 • Düşük sermaye ile işe başlayabilirsiniz.
 • Depo tutmanız gerekmez.
 • Kira maliyetiniz olmaz.
 • Depo ya da paketleme gibi alanlarda çalışacak kişilere ihtiyaç duymazsınız.
 • Farklı tedarikçiler ile çalışabilirsiniz.
 • Ürün çeşitliliğiniz olur.
 • Ürünlerin paketlenmesi ve nakliyesi ile ilgilenmeniz gerekmez.
 • Satmadığınız ürünlerin fiyatını ödemediğiniz için herhangi bir problemde düşük risk yaşarsınız.
 • Çalışma şartlarını siz belirleyebilirsiniz.

Dropshipping (Stoksuz E-Ticaret) Dezavantajları Nelerdir?

Dropshipping oldukça avantajlı gözükse de her işin olduğu gibi dropshipping’in de dezavantajları bulunuyor. Bu işe girmeden önce dezavantajlarını da göz önünde tutmanızda fayda olduğunu hatırlatalım. 

 • Sattığınız ürünleri görme gibi bir durumunuz olmadığından kalitesi ve içeriği gibi bilgilere sahip olamayabilirsiniz. Bu durumda sattığınız ürün görsel ile eşleşmiyorsa tedarikçi firmadan çok sizin işiniz zarar görür. (Tedarikçi firmadan numune göndermesini mutlaka isteyin.)
 • Tedarikçi firma ile iyi anlaşamıyorsanız olası problemlerde zorlanabilirsiniz.
 • Tüketiciler ürün sorunlarıyla ilgili sizi suçlayabilir.
 • Kargo gönderimini tedarikçi firma yapsa da kargo takibini sizin de yapmanız gerekir.
 • Kargonun geç gönderilmesi ya da kargonun alıcıya ulaşmaması gibi durumlarda alıcının iletişime geçeceği kişi siz olacaksınız.
 • Stoklu ürün almasanız da tedarikçi firmadaki stok ürünlerin takibini yapmanız gerekir. Tedarikçi firma da başka e-ticaret firmaları ile çalışacağından satışını yaptığınız ürünün stokları tükendiğinde sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
 • Ürünler alıcıya yanlış ya da hasarlı gittiğinde ürünlerin para iadesi tedarikçi firmadan değil sizin cebinizden çıkar. Bu noktada sizin de iade politikasını tedarikçinizle konuşmuş olmanız gerekir.
 • Günümüzde oldukça rağbet gören bir e-ticaret yöntemi olduğu için rekabet oldukça fazladır.
 • Uluslararası çalışacaksanız gümrük vergileri gibi vergileri ödemek zorunda kalacağınız için düşündüğünüzden daha az bir gelir elde edebilirsiniz.

Dropshipping ile e-ticarete başlamak isteyen kişiler için dezavantajları göz korkutsa da aslında düzgün firmalarla çalışırsanız ve düzgün bir çalışma stratejisi belirlerseniz çok iyi bir kazanç sağlayabilir ve firmanızı daha da büyütebilirsiniz. 

Dropshipping (Stoksuz E-Ticaret) Öğrenmek İçin Neler Yapılabilir?

Her konuda olduğu gibi bir işe başlamadan önce o konu hakkında bilgi sahibi olmanız her zaman avantaj yaratacaktır. Eğer daha önce ticaret yaptıysanız dropshipping size çok farklı gelmeyebilir. Ancak ticaret konusunda hiçbir fikriniz yoksa önceden bir araştırma yapmanızda fayda var. Bu konuda internet üzerinde bir sürü kaynağa ulaşmanız mümkün.

Skillshare, Udemy ve Domestika gibi online öğrenme sitelerine kayıt olarak ders alabilirsiniz. Bunlar dışında Youtube gibi sitelerde uzmanların konuşmalarını dinleyebilirsiniz. Dropshipping ve e-ticaret hakkında nasıl kurs bulacağınız hakkında daha detaylı bir yazı okumak isterseniz “E-Ticaret Öğrenmek için Online Kurslar” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Dropshipping (Stoksuz E-Ticaret) Vergisi Var Mı?

Türkiye’de dropshipping yapanlara özel bir vergi bulunmuyor. Ancak gene de ticaret yaptığınız için sattığınız ürünleri faturalandırmanız gerekir ve bunun üzerinden bir kazanç sağladığınız için kazancınız üzerinden devlete vergi vermeniz gerekmektedir.

Stoksuz e-ticaret yaptığınızda aslında siz bir aracı olacağınız için tedarikçiden gelen ürünler sizin için gider satışlarınız da gelir oluşturacaktır. Yani kazancınız aslında sizin alış ve satışınız arasındaki farktır. Giderlerinizi de sıkı bir şekilde hatasız tutmanız fazla vergi ödememeniz için çok önemlidir.

Ayrıca Trendyol, N11 gibi sitelerde satış yaptığınız takdirde vergilendirmeye de tabi tutulursunuz. E-ticaret vergileri hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız bir mali müşavir ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.