İçerik Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır?

İçerik pazarlama (content marketing) hem yeni potansiyel müşteriler kazanmak hem de halihazırda müşterilerinizi markanıza bağlı tutmak için uygulayabileceğiniz akıllıca bir strateji. Konunuzla alakalı içerikler üreterek hedef kitlenizin karşısına çıkabilirsiniz.

Online pazarlamanın pek çok farklı yolu var. İçerik pazarlaması da onlardan biri. Markanız hangi sorunla alakalı çözüm üretiyorsa içerik pazarlaması yaparken de o alanla alakalı düşünebilirsiniz. Aşağıda bazı örnekler de paylaşacağız.

Blog yazıları, gönderdiğiniz emailler, çektiğiniz videolar, paylaştığınız sosyal medya gönderileri içerik pazarlamanın kapsama alanındadır. İnsanlara bilgi veya ilham veren, ilgi çekici içerikler sayesinde markanızın bilinirliğini arttırabilirsiniz. Aynı zamanda içerik pazarlama yaparak; kaliteli içerikler üreterek güven de kazanabilirsiniz.

Şimdi daha detaylı bir şekilde içerik pazarlama yapmanın avantajlarına bakalım.

Neden İçerik Pazarlaması Yapalım?

 • Markanızın görünürlüğünü arttırır. Bu sayede daha fazla insan sizden haberdar olur.
 • Daha fazla tık alır, satış yaparsınız. Hayattaki problemlere yönelik çözümler öneren içerikler sunuyorsanız insanların karşısına çıkmanız ve onları ürününüze çekmeniz oldukça muhtemel.
 • Sadakati ve otoritenizi arttırır. Özellikle e-ticarette güven kazanmak ve sadık müşteriler edinmek çok önemli. Ürettiğiniz içerikler sayesinde insanların güvenini kazanır ve sektörde lider hale gelebilirsiniz.

Demand Metric’teki bir araştırmaya göre blog sayfası olan şirketler %67 daha fazla lead üretiyor. Yani doğal olarak daha fazla potansiyel müşteriye erişiyor diyebiliriz. Bir başka araştırmada ise insanların %88’i satın alma davranışlarında video izlemenin güveni arttırdığını ve ikna ettiğini belirtmiş.

Daha önce Pazarlama Hunisi hakkında bir yazı yazmıştık. Orada da müşterinin dikkatini çekme, etkileşime girme ve satışa dönüştürme aşamalarından bahsetmiştik. Daha detaylı göz atmak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

İçerik Pazarlama Nasıl Yapılır?

icerik pazarlamasi nasil yapilir ornek

Evet, içerik pazarlamasının pek çok avantajı var. Fakat başarıya ulaşmak için belli noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

 • Öncelikle çözdüğünüz sorunu ve hedef kitlenizi yakından tanımalısınız. Siz bu sektörde neyi çözüyor, iyileştiriyor ya da kolaylaştırıyorsunuz? Ve bunu kimler için yapıyorsunuz? Faydalı içerikler üretmek için bu soruların cevabına hakim olmalısınız.
 • Ardından sizin için en kullanışlı formatın ne olduğuna karar verebilirsiniz. Bunlar blog yazısı yazmak, podcast yapmak, video çekmek, bir PDF hazırlamak, mail göndermek olabilir. Farklı dönemlerde farklı formatlar deneyebilir, karşılaştırma yapabilirsiniz.
 • Devam ettirebileceğiniz bir program oluşturun. Her gün e-mail göndermek ilk 2 hafta mümkün olabilir. Fakat bir süre sonra konunuz bittiğinde kendinizi bitmiş hissedebilirsiniz. Bu yüzden daha gerçekçi bir plan yapabilirsiniz. Haftada 1 mail göndermek, ayda 8 blog yazısı paylaşmak gibi.
 • Kaliteye önem verin. Sırf yazmış olmak ya da Google’dan trafik çekebilmek için anahtar kelimeleri üst üste yığdığınız yazılar yazmanın ne size ne de müşterilere bir faydası olur. Belki trafik çekersiniz ama daha önce bahsettiğimiz güven, sadakat gibi kavramlardan mahrum kalırsınız. Bu yüzden amacı olan, kendini net ifade eden içerikler üretmenizde fayda var.
 • Doğru zamanda, doğru platformda olun. Blog yazısınızı YouTube’da paylaşmanızın bir anlamı yok. Ya da yılbaşında Sevgililer Günü’yle alakalı içerik paylaşmanın. Türkiye pazarında iş yapıyorsanız fark etmişsinizdir gündem çok hızlı değişiyor. Eğlenceli olaylara hızlıca tepki vererek içerik üretirseniz viral olma fırsatı yakalayabilirsiniz. Üzüntülü, zor dönemlerde eğlenceli içerik üretirseniz ise linç yiyebilirsiniz.

Bu işte bazen kendinizi çok yorgun ve tükenmiş hissedebilirsiniz. Böyle durumlarda biraz durup, eğlenmeye çalışmak, dinlenmek iyi gelebilir. Ardından neden bu ürünü/hizmeti sattığınızı tekrar düşünebilirsiniz. En başa sarıp düşünmek bazen detaylarda kaybolmanızı önler.

İçerik üretirken SEO’yu da gözetmek isterseniz aşağıdaki yazıya göz atabilirsiniz:

İçerik Pazarlaması Örnekleri

Bazı örneklerle konuyu somutlaştıralım.

 • Örneğin lüks tekstil ürünleri satıyorsanız blog yazısı olarak “Sessiz Lüks Nedir, Nasıl Uygulanır? Ünlülerden Sessiz Lüks Örnekleri” gibi bir içerik üretebilirsiniz. Hayatında sessiz lüksü uygulamak isteyen kişilere bu akımın çıkış dinamiklerini anlatıp ilham verici örnekler gösterirseniz markanızla bağ kurmaları kolaylaşır. Üstelik bu durumda sizden alışveriş yapmaları da kolaylaşır.
 • Aynı şekilde tekstil işindeyseniz kapsül dolap gibi konular üzerine de blog yazıları yazabilirsiniz. Video üretmek isterseniz Instagram, TikTok ya da YouTube gibi sosyal medya kanallarına içerik üretebilirsiniz.
 • Tuhafiye alanındaysanız ve ip, şiş, tığ gibi ürünler satıyorsanız Pinterest, YouTube, blog gibi kanalları kullanabilirsiniz. Mevsime göre “Nasıl Örülür” videoları hazırlayabilirsiniz. Örneğin; atkı nasıl örülür, pareo nasıl örülür gibi.
 • Hediye satıyorsanız blog sayfanızda “Kadın Sınıf Öğretmeni için 5 Öğretmenler Günü Hediyesi Fikri” paylaşabilirsiniz. Ardından bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızdan da paylaşabilirsiniz. Böylelikle bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz.
 • Bunlar çeşitli sorunları çözmek üzereydi. Farklı bir fikir olarak e-ticaret altyapısı satıyorsanız sektörde öne çıkan isimlerle röportaj yapabilirsiniz. Böylelikle ilham verici bir içerik üretmiş olursunuz.
 • Estetik medikal işlemler yapıyorsanız (tabii ki izin alarak) öncesi-sonrası fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz. Gönüllüler varsa işlemin nasıl geçtiğini anlatabilir. Siz de insanlara sürecin öncesi ve sonrasıyla ilgili bilgi verebilirsiniz. Böylelikle insanlar içleri rahat bir şekilde size güvenebilir.

Daha pek çok örnek verebiliriz. Siz de bunlardan fikir alarak kendi sektörünüzle ilgili yapabileceklerinize bakabilirsiniz.

Sonuç ve Özet

Kısacası içerik pazarlama oldukça potansiyelli bir alan. Eğer gerekli desteğiniz, ekibiniz ve planınız varsa kesinlikle denemenizi öneririz. Markanızla, değerlerinizle ve konunuzla alakalı pek çok içerik üretebilirsiniz. Aklınıza takılan sorular varsa bize yorum bırakabilirsiniz.

İçerik pazarlaması yaparken başarınızı ölçmeyi unutmayın. Ürettiğiniz içeriklere ulaşan kişi sayısı, sitenize aldığınız trafik, dönüşüm oranı gibi metrikleri inceleyebilirsiniz. Buna göre yolunuzu değiştirip yeni şeyler deneyebilirsiniz.

Eski yazıları ya da içerikleri güncelleyebilirsiniz. Bu alanda esnek olmak size rahatlık getirir. Böylelikle hem güncel kalır hem de faydalı işler üretmeye devam edersiniz. Kendinizi kasar, kısar ve içerik üretmek için üretmeye başlarsanız maalesef kaliteniz giderek düşer. Bu yüzden amacınızı sık sık düşünerek faydalı ve güncel içerikler üretmeye devam etmenizi öneririz.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın