Photoshop Programları – Alternatif Ücretsiz Photoshop Uygulamaları

Fotoğraf düzenlemek için dilimize geçen “fotoşop”, “şoplamak” kavramları aslında yazılım devi Adobe’nin Photoshop uygulamasından geliyor. 1990’da piyasaya sunulan Adobe Photoshop, günümüzde fotoğraf manipülasyonu ve görsel tasarımlar için en çok tercih edilen uygulama. Bu kadar popüler olduğu için pek çok alternatif Photoshop programları bulabilmemiz de mümkün.

Bu yazımızda Photoshop’un kullanımını beğenmeyen ama bu işler için bütçesi olan kişilere ücretli; daha basit düzenlemeler yapmak isteyenler için de ücretsiz Photoshop uygulamalarını tanıtacağız. Kendi beklentinize ve bütçenize göre istediğinizi seçebilirsiniz. Photoshop’a şans vermek isterseniz Domestika’daki Photoshop kurslarıyla profesyonelleşebilirsiniz.

Photoshop öyle bir program ki Instagram’da kendi fotoğraflarını çeken biri, profesyonel fotoğrafçılar ya da grafik tasarımcılar kullanabiliyor. E-ticaret işindeyseniz ve sosyal medya pazarlaması yapmak ya da ürün mockupları hazırlamak istiyorsanız ücretsiz alternatifler başlığındaki Placeit‘e göz atabilirsiniz.

Adobe Photoshop ve alternatifleri hakkında sorularınız ya da görüşleriniz varsa aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Alternatif programları incelemeye başlamadan önce Adobe’ye bu uygulamayı biraz daha yakından tanıyalım.

Adobe Photoshop Nedir?

adobe-photoshop-nedir

Türkçesi “kerpiç” anlamına gelen Adobe, 1982’de John Warnock tarafından kuruldu. 1989’un sonlarındaysa foto manipülasyon aracı Photoshop‘u tanıttı. Piksel tabanlı fotoğraf işleme aracı olan Photoshop’ta görselleri düzenleyebilir, yeniden yapılandırabilir ve kendi tasarımlarınızı yapabilirsiniz.

Öğrenciyseniz Adobe uygulamalarına çok daha uygun bir fiyattan ulaşabilirsiniz. Bunun için öğrenci mail adresine ihtiyacınız var. Öğrenci değilseniz ve tasarımlarınızı ya da fotoğraf editlerinizi yapabileceğiniz daha basit bir uygulama arıyorsanız aşağıdaki ücretsiz alternatiflere bakabilirsiniz.

En İyi Photoshop Alternatifleri

Teknolojinin gelişmesi sayesinde çok sayıda şirket Photoshop standartlarını yakaladı ve hatta bazı açılardan geçti bile! Hazır şablonlar, AI desteği ve kolay kullanım özellikleriyle bugün pek çok alternatife sahibiz. Bu başlık altında ücretli Photoshop alternatiflerine değindik. Ücretsizler için aşağıdaki bölüme göz atabilirsiniz.

Affinity Photo

Ödüllü yazılım Affinity Photo’yu Mac ve Windows bilgisayarlarınızda kullanabilirsiniz. iPad için de versiyonu olsa da o ayrı satılıyor. Ya da full paket alabilirsiniz. Bu paketin içinde editör ve tasarlama araçları mevcut. Fakat maalesef Android için uygulaması yok. En büyük artılarından biri 30 gün ücretsiz deneme sürümüne sahip olması. Adobe’nin tersine Affinity Pro abonelikle değil tek seferde ödeme alıyor.

Affinity’yi aynı zamanda iPad’inize yükleyip çizim yapmak için de kullanabilirsiniz.

Procreate

domestikada-faydali-kurslari-bulmak

Fotoğraf düzenlemekten çok tasarım yapmak ve çizim için bir uygulama arıyorsanız ve iPad’iniz varsa Procreate kullanabilirsiniz. Ücretsiz versiyonu olmasa da fiyatı oldukça uygun. Sistem gereksinimlerini karşıladığından emin olduktan sonra tabletinize kurabilirsiniz.

Procreate’te sıfırdan tasarım yapabileceğiniz gibi elinizdeki fotoğraf ya da resimleri uygulamanın içine atarak düzenlemeler yapabilirsiniz. Aynı zamanda Procreate’te kendinizi geliştirmek istiyorsanız Domestika’daki kurslardan yardım alabilirsiniz.

Pixelmator Pro & Photomator

Yalnızca Mac kullanıcılarının faydalanabildiği Pixelmator Pro, tek seferlik ücret aldığı için uygun fiyatlı sayılabilir. Para ödemeden önce de 7 gün boyunca ücretsiz deneyebiliyorsunuz. RAW resimlerinizi düzenlemek için de Pixelmator Pro’yu kullanabilirsiniz. Çok kapsamlı bir uygulamaya ihtiyacınız yoksa fotoğraflarınızı kolayca düzenlemek için de Photomator’u deneyebilirsiniz.

Ücretsiz Photoshop Uygulamaları

Photoshop programları aradığınızda karşınıza ücretsiz alternatifler de çıkacaktır. Aşağıdaki photoshop alternatifleri tamamen ücretsiz ya da ücretsiz versiyonları da mevcut. Herhangi bir düzenleyiciye para ödemeden önce aşağıdaki programları deneyebilirsiniz. İşinizi görmediği noktada premium üyelik alabilir ya da farklı bir uygulamaya geçebilirsiniz.

PhotoPea

Adobe Photshop’la çok benzer bir arayüze sahip olan PhotoPea’de online olarak fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz. Bu sayede kendi bilgisayarınızda olmasanız bile Photoshop’ta yapmak isteyeceğiniz pek çok düzenlemeyi yapabilirsiniz. Tabii özellikle selection araçları Photoshop’taki kadar hızlı ve isabetli olmayacaktır.

Sitedeki reklamları kapatmak isterseniz 8 dolar gibi bir ücret ödeyebilirsiniz. PhotoPea’de fotoğraf düzenlemenin yanı sıra mockuplar ve sosyal medya şablonları da mevcut. Aynı zamanda AI kullanarak yazdıklarınızı görsele dönüştürebiliyorsunuz.

GIMP

Linux, Windows ve Mac’te kullanabileceğiniz GIMP, 1996’dan beri piyasada. Açılımı GNU Image Manipulation Program olan GIMP’i ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Photoshop kadar kapsamlı ve güçlü olmasa da özellikle basit düzenlemeler için ideal. Eğer bilgisayarınız Adobe Photoshop’unkaldırmıyorsa yine GIMP’ten faydalanabilirsiniz.

Pixlr

Pixlr’ı remove background (Remove BG) sitesiyle tanıyor olabilirsiniz. Ücretsiz çevrimiçi photoshop olarak bildiğimiz Pixlr’da aynı zamanda hazır şablonlar da var. Fotoğrafınızı tıpkı Photoshop’ta işler gibi içe aktarıp istediğiniz düzenlemeleri yapabilirsiniz. Pixlr da arayüz olarak Photoshop’a oldukça benzer. Bu sayede kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Placeit

Photoshop’u daha çok sosyal medya gönderileriniz veya ürün mockuplarınız için kullanıyorsanız Envato Placeit’i önerebiliriz. Özellikle e-ticaret sektöründe ürün mockupları ve sosyal medya şablonları hayat kurtarıcı oluyor. Siz de bir grafik tasarımcınız olmadan bile dikkat çekici sosyal medya gönderileri paylaşmak ve ürünlerinizi gerçekçi bir şekilde göstermek istiyorsanız Placeit’i deneyebilirsiniz.

Online olarak kullanabileceğiniz sitede ücretli üyelik de mevcut. Ücretsiz versiyonda yalnızca “free” ibaresi bulunan şablonları kullanabiliyorsunuz. Aylık veya yıllık paketlerle tüm tasarımları özgürce kullanabilirsiniz.

Canva

canva-instagram-story-boyutu-ayarlama

Photoshop kadar geniş kapsamlı olmasada Canva, fotoğraf düzenleyebildiğiniz ve tasarım yapabildiğiniz bir uygulama. Tıpkı Placeit’te olduğu gibi Canva’da da sosyal medya gönderileriniz için videolar ve fotoğraflar hazırlayabilir, ürün mockupları oluşturabilirsiniz.

Canva’da bunlara ek olarak arka plan silme, gölge ekleme, AI desteğiyle görsel oluşturma gibi özellikler de var. Fakat tüm özelliklerinden faydalanmak için ücret ödemeniz gerekiyor.

Özet

Kısacası Photoshop yerine kullanabileceğiniz ücretli ya da ücretsiz pek çok uygulama ve internet sitesi mevcut. Kendi ihtiyaçlarınıza göre bu sayfadaki photoshop programları alternatiflerinden birini seçebilirsiniz. Zaten çoğunun ücretsiz versiyonu veya demosu olduğu için para vermeden önce deneyebilirsiniz.

Konuyla alakalı sorularınızı, kendi kişisel tecrübelerinizi ve görüşlerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın