Instagram’da Takı Satmak

Takı kategorisi online satış konusunda en rekabetçi alanlardan biri. Sosyal medya platformlarında da birçok yerli ve yabancı butik takı satışı yapıyor. Instagram’da takı satmak ve başarılı olmak için platformun sunduğu özellikleri iyi anlamalı ve uygulamalısınız.

Öncelikle şunu açıklayalım. Takı satışı neden her zaman popüler ve bu şekilde kalmaya devam edecek?

Takı ve aksesuarlar, insanların her zaman ilgi gösterdiği ticari eşyaların başında yer alıyor. Ekonomik değeri düşük ya da yüksek olsun, insanlar kendilerine özgü takıları kullanmayı oldukça seviyor.

Gümüş, altın gibi daha değerli hammadelerden üretilen takılar ya da daha basit takılar aynı zamanda az yer kaplayıp taşınması da kolay olduğundan internet satışına çok uygun. İnsanlar hediye seçerken de takıyı kolay bir tercih olarak görüyor.

Yani internetten takı satışı için rekabet yüksek olsa da pazar da oldukça geniş.

Instagram’da Nasıl Takı Satılır?

Instagram’da takı satmak için öncelikli olarak bir hesabınız olması gerekiyor. Hâlihazırda bir hesabınız varsa bunu kurumsal bir profile çevirebilirsiniz. Bu şekilde yapmak istemiyorsanız en başından kurumsal bir Instagram hesabı açabilirsiniz.

Profil açmak, Instagram’da satış yapmak için en basit işlerin başında yer alıyor. Asıl önemli olan, takı kategorisinde hedef kitlenize ulaşmak ve daha sonra olabildiğince çok etkileşime girmek olması gerekir.

Başarılı olmak için, etkileşimlerin e-ticarete dönmesi birinci hedefiniz. Etkileşim sayısını ne kadar çok artırırsanız, potansiyel kazancınız da o kadar artacaktır. Bunu başarmanın yolu, daha önce de vurguladığımız gibi platformun size sunduğu özellikleri doğru bir şekilde kullanmanızdan geçiyor.

Biz konuları 6 başlık altında topladık.

 • Profili Etkili Şekilde Oluşturma
 • İlgi Çekici Paylaşımlar
 • Gönderi Açıklamaları
 • Hashtag Kullanımı
 • Reklamların Önemi
 • Influencerlarla İşbirlikleri

Takı Satışı için Instagram Profili

Instagram’da satış yapmak için markanız adına bir profil oluşturmanız gerekir. Bu oldukça kolay bir işlem gibi görünse de, etkileyici bir profil hazırlamanız sizi bir adım öne taşıyacaktır. Profil ismi seçimine dikkat etmeniz gerekir. Markanıza ait olan isim sizden önce alınmış olsa bile, adınızdan çok sapmayacak şekilde yakın bir isim alıp kullanabilirsiniz. Marka adınız 1-30 karakter uzunluğunda olabilir. 

Hesap görünümündeki en önemli konulardan biri de profil fotoğrafıdır. Profil fotoğrafı markanızı iyi anlatan, konudan çok uzak olmayan bir görsel olabilir. Markanıza ait olan bir logo varsa, profil fotoğrafını direkt olarak bunu koymanız çok daha profesyonel bir görüntü elde etmenizi sağlayacaktır. İnternetten takı butiğiniz için logo yaptırmak da oldukça kolaydır. Eğer henüz bir logonuz yoksa hesabınızı açtıktan kısa bir süre içerisinde logonuzu hazırlayabilir ya da hazırlatabilirsiniz.

Başarılı olmak için profilinizdeki biyografi alanını da etkili bir şekilde doldurmanız oldukça etkili olacaktır. Bu bölümü kısa ve yaratıcı tutmanız gerekir. Bu alan 150 karakterle sınırlı olduğu için ilk izlenim için bu alan önemli. Instagram hesabınızın yanında basit bir web sitesi oluşturduysanız linkini ekleyebilirsiniz.

Instagram Takı Hesabı Paylaşımları Nasıl Olmalı?

Instagram’da takı satmak ve başarılı olmak için görselliği ön plana çıkarmanız gerekir. İnternetten takı satarken ürünleri müşterilerin doğrudan görme şansı olmadığından en doğru şekilde yansıtmak önemlidir. Bu nedenle ürün görselleri için kullanacağınız fotoğrafların yüksek kalitede olmasına ayrıca önem verin. 

Instagram üzerinden takı satarken kullanabileceğiniz e-ticaret story fikirleri için tıklayın!

Instagram, fotoğrafların ağırlıklı olduğu bir sosyal medya platformu olmasına rağmen video içeriklerinin sayısı da her geçen gün artıyor. Özellikle “kutu açma” deneyimi videoları ile müşterilerinize sizden ürün aldıkları canlandırabilirsiniz.

Örneğin bir yüzüğün kutusunu açıp parmağına takma anı videosu ya da sadece kutusundan çıkarılması, birçok modeliniz varsa onların bir arada göründüğü bir video güvenilirliğinizi arttıracaktır.

Instagram’da takı satmak ve başarılı olmak için seçilecek görseller belirli kriterler içerisinde olması gerekir. Bu kriterleri sağlayan görseller şu şekilde olabilir.

 • Ürün görselleri
 • Mücevher üretim sürecini gösteren video veya fotoğraflar
 • Promosyon ve kampanyaların duyuruları
 • Gidilen etkinliklere ait olan görseller
 • Kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikler
 • Ürün incelemeleri
 • Günlük hayatın içinden ürünlerinizin de dahil olduğu fotoğraflar
 • Klasik bir mağazanız varsa, mağazadaki takıların görselleri

Gönderilerinizdeki Açıklamaları Özenli Bir Şekilde Yazın

Gönderilerinizdeki görsellik kadar eklediğiniz açıklamalar da başarılı bir etkileşim için gerekli hususlardan biridir. Instagram 2200 karaktere kadar açıklama girmenize olanak sağlar. Bu yeterli oranda açıklama yazmanız için ideal bir kapasite olsa da, gönderi takipçinizin karşısına ilk aşamada 125 karakter olarak gözükecektir. Bu nedenle gönderi açıklamalarının ilk bölümüne ekstra özen göstermeniz etkileşimi arttırabilir. Kalan kısımlara hashtagleri ekleyebilirsiniz.

Instagram’da takı satmak ve başarılı olmak için bu yazıların samimi bir dille yazılması etkileşim oranını artıracaktır. Yazılar içerisine anlaşmalı olduğunuz profillerin linklerini ya da yönlendirmek istediğiniz sayfanın linklerini de ekleyebilirsiniz.

Ayrıca, bu bölümde açıklamalar dışında soru sorarak da etkileşim oranınızı artırabilirsiniz. Sorularınız ne kadar ilgi çekici ve cevap verme dürtüsü uyandırırsa o kadar etkileşim olacağını unutmayın.

Takı Satışı için Hashtagler

Instagram’da takı satmak ve başarılı olmanın en önemli yollarından biri hashtagleri doğru bir şekilde kullanmaktan geçiyor. Bu aynı zamanda gönderilerinizin organik bir şekilde hedef kitlenize ulaşmasının en kolay yolu.

Gönderiniz ile uyumlu bir açıklama yazdıktan sonra kalan bölümlere hashtagleri ekleyebilirsiniz. Instagram, gönderi başına 30a kadar hashtag eklemenize imkân tanıyor. Bu her gönderide 30 hashtag eklemenizi gerektiren bir durum değil. Önemli olan markanız ve ürününüzle ilgili olması. 

İstatistiki verilere göre gönderi başına 5 ile 10 arasında hashtag eklemek en ideal sonucu veriyor. Daha fazla hashtag eklemek, her gönderide ekstra efor harcamanıza neden olacaktır. Bunu optimum düzeyde tutup başarıya verimli  bir şekilde ulaşabilirsiniz. Markalı hashtag kullanımı çok daha yüksek etkileşim almanıza yardımcı olabilir.

Gönderilerinizdeki hashtaglerin coğrafi konumlu olması daha fazla etkileşim almanızı sağlayan bir başka püf noktası. Hedef kitleniz belirli bir lokasyonda bulunuyorsa veya siz daha lokal bir alanda çalışıyorsanız bu konuyu gönderilerinizi planlarken mutlaka aklınızda bulundurun.

Aşağıda örneğini verdiğimiz hashtaglerden görebileceğiniz gibi aslında Instagram’da takı satışı için hashtag belirlerken ürünlerinizle ilgili bazı sorulara cevap verebilirsiniz.

 • Takının materyali nedir? (altın, gümüş, bijuteri, 925ayargumus)
 • Takı kimleri hedefliyor?(kadın, erkek, anne, kız çocuğu, iş kadını, hediye)
 • Takının çeşidir nedir? (yüzük, kolye, bileklik, halhal, şahmeran)
 • Takı nerede kullanmaya uygun? (düğün, mezuniyet, günlük, davet, yıldönümü)
 • Takının rengi nedir? (kırmızı, siyah, altın rengi)

Bu sorulara cevap verip bunların çeşitli kombinasyonlarını da hashtag olarak kullanabilirsiniz. Örneğin #mezuniyethediyesi, #kırmızıkolye, #erkekbileklik

Takı Satışı için Genel Hashtagler

 • #takı, #kolye, #bileklik, #küpe, #aksesuar, #yüzük, #alışveriş, #gümüş, #tasarım, #altın, #renkli, #ithal, #mücevher, #pırlanta, #ithalürün, #saat, #süs, #bijuteri, #takım, #kırmızı, #dügün, #ürünümüsatıyorum, #kolsaati, #hediye, #tektaş

Kitleniz ile Sürekli İletişimde Olun

Instagram’da takı satmak ve başarılı olmanın bir başka kısayolu da kitlenizi sürekli canlı tutmaktan geçiyor. Uzun uğraşlar sonucunda oluşturduğunuz takipçileriniz ile her zaman etkileşim olmanız sizi daha samimi bir konuma getirecektir.

Düzenli bir şekilde gönderi paylaşmanız ve paylaşımlara verilen cevaplara sizin de ortak olmanız marka güvenilirliğini arttırır. Bu sayede etkileşim potansiyelinizi sürekli canlı tutabilirsiniz. Unutmayın alınan etkileşimler sizin için potansiyel bir e-ticaret dönüşümü demektir.

Kitleniz ile birlikte sürekli devam eden bağınız haricinde sizinle aynı takı kategorisinde hizmet veren rakiplerinizin sayfalarını da araştırabilirsiniz. Rakiplerinizin gönderilerine de yorum yazabilirsiniz. Bu aynı zamanda onların takipçileri tarafından da görülecektir. Bu bölüme samimi olarak yazdığınız yazılar size ekstra takipçi olarak geri dönebilir.

Rakip analizi, hangi işle uğraşıyor olursanız olun üzerinde önemle durmanız gereken bir husustur. Unutmamanız gereken rakiplerinize yorum yaptığınızda sadece reklam içerikli yapacağınız yorumlar hızlıca silinebilir.

Instagram Reklamlarını Kullanarak Potansiyel Müşterilerinize Ulaşın

Instagram’da takı satmak ve başarılı olmanın yolları arasında platformun sunduğu reklam olanakları da mevcut. Bütçenize göre yapacağınız reklamlar ile kısa sürede takipçi sayınızı artırabilirsiniz.

Reklamların, başarılı bir şekilde geri dönüş sağlaması için potansiyel hedef kitleye doğru bir şekilde ulaştırılması gerekir. Bu konuda daha önce bir deneyiminiz yoksa yapacağınız reklamlar başarısızlıkla sonuçlanabilir. Bu nedenle, daha etkili bir sonuç için konuyla ilgili profesyonel yardım alabilirsiniz. 

Dijital pazarlama, günümüzde popülaritesini her geçen gün artıran pazarlama türlerinden biri. İnternetten takı satmak için reklamlar üzerinden de avantaj sağlayabilirsiniz. Özellikle hiç takipçiniz olmayan ilk günlerde ilk etkileşimlerinizi sağlayıp adınızı duyurmak için pozitif bir etki sağlayabilir.

Dijital pazarlama uzmanları ile çalışarak hem paradan hem de zamanınızdan tasarruf edebilirsiniz. Platform içerisinde reklam yapmak, takipçi sayısını artıracak ve potansiyel müşterilerinize sizi bir adım daha yaklaştıracaktır.

Influencerlar İle İşbirliği Yapın

Sosyal medya ile birlikte hayatımıza giren bir kavram da influencerlar. Sosyal medya fenomeni olarak da adlandırılan bu internet ünlüleri, oldukça geniş kitlelere hitap eder. Instagram bünyesinde faaliyet gösteren hem yerel hem de global oldukça fazla fenomen bulunur. Instagram’da takı satmak ve başarılı olmak için bu ünlülerle anlaşma yaparak, hedef kitlenizi daha çok genişletebilirsiniz. 

Bu yöntem ile hedef kitlenize ulaşmak istiyorsanız sadece Instagram’ı kullanmanız gerekmez. Diğer sosyal medya platformlarındaki ünlülerle de anlaşmalar yapıp potansiyel müşterilerinizi artırabilirsiniz.

Burada önemli olan diğer reklam stratejilerinde de olduğu gibi doğru hedef kitlenin belirlenmesidir. Markanız ile uyumlu içerikler üreten fenomenler ile anlaşmalar yapabilirsiniz. Örneğin, kişisel bakım ve makyaj konusunda içerikler üreten bir fenomen takı kategorisine uygun bir partner olabilir. 

Mikro Influencerların Önemi

Influencerlar sadece adını neredeyse artık herkesin bildiği fenomenlerden oluşmaz. Belki daha önce hiçbir markanın bile işbirliği yapmadığı fakat belli bir takipçi kitlesi olan ve gönderilerinden takıları sevdiği anlaşılan kişilere ulaşıp onlara ücretsiz ürün göndererek de tanıtım faaliyetlerinizi başlatabilirsiniz.

Instagram’dan Takı Satışı ve Vergi

Yaptığınız tüm ticari faaliyetler normal şartlarda vergiye tabiidir. Yani Instagram’dan satış yapan herkes de vergi mükellefi olmak zorundadır. Genç girişimci ve el yapımı ürünler konusunda devletin uyguladığı bazı vergi muafiyetleri bulunur. Bir muhasabeciye bu konuda danışıp en doğru bilgiyi almanızı tavsiye ederiz. Şirket kurmadan e-ticaret yapmak yazımızda el yapımı ürün konusundan bahsetmiştik.

Özetle

Instagram’da takı satmak ve başarılı olmak için gördüğünüz gibi çeşitli püf noktaları var. Başarıya giden yollar arasında doğru hashtag çalışması gibi organik yöntemler uygulanabilir.

Organik geri dönüşler için yapacağınız çalışmalar çok daha kalıcı olacaktır. Belirli bütçe gerektiren, influencer ve dijital pazarlama yöntemleri de size kısa sürede size potansiyel müşteri kazandıracaktır. Seçeceğiniz yöntem ne olursa olsun, platformun sunduğu hizmetleri doğru bir şekilde kullanmanız sizi bir adım öne çıkaracak olan en önemli faktördür.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.