İnternetten Ayakkabı Satmak: Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde her ürünü internet üzerinden almak oldukça kolay. Farklı marka ve ürünleri bir arada anında görmek ve fiyat karşılaştırması yapmak da online alışverişin önemli artıları arasında. Ayakkabı da internet üzerinden sıkça satılan ürünlerin başında geliyor. Peki, internetten ayakkabı satmak istiyorsanız neler yapmanız gerekiyor?

Bu yazımızda internetten ayakkabı satmak hakkında bilmeniz gerekenleri detaylı bir şekilde anlatacağız.

İnternet Üzerinden Ayakkabı Satmak için Şirket Açmanız Gerekir mi?

İnternet üzerinden ayakkabı satışı yapmak için ilk olarak yapmanız gereken bir şirket açmaktır. E-ticarette sattığınız ürünler üzerinden müşterilere fatura kesmeniz gerekir. Aynı zamanda e-ticaret yaparak satış yapmaya başladığınız zaman vergi mükellefi olursunuz ve sattığınız ürünler üzerinden vergi ödemeniz gerekir.

Bunun içinde ilk olarak bir şirket kurmanız gereklidir. Bu şirket şahıs veya limited şirket olarak açabilirsiniz. Ayrıca e-ticarette de bankalar ile sanal pos için anlaşma yapabilmek, kargo firmalarıyla anlaşmalı çalışabilmek ve Ticaret Odası kayıtları için şirket açmanız gerekir. Trendyol gibi web sitelerinde de sanal dükkan oluşturmak için bir şirket sahibi olmanız gerektiğini de hatırlatalım.

Şirket kurduktan sonra ise yapmanız gereken bir diğer önemli adım Ticaret Odası’na kayıt olmak olacaktır. Ticaret Odası’na kayıt olmak için bir ücret ödemeniz gerekir ancak bu kayıt ücreti bulunduğunuz şehre göre değişiklik göstermektedir.

Ayrıca işinizi pazaryerleri değil de internet sitesi üzerinden yürütecekseniz bankalardan sanal pos cihazı ya da aracı ödeme sistemleriyle çalışmalısınız. Örneğin bu alanda 2 başarılı aracı kurumu değerlendirdiğimiz Paytr mi İyzico mu yazısını okuyabilirsiniz. 

İnternet Üzerinden Sanal Ayakkabı Mağazası Nasıl Açılır?

E-ticaret için hangi site üzerinden bir sanal mağaza açmak istediğinize karar vermelisiniz. İlk etapta Hepsiburada, Amazon, Gittigidiyor, N11 ve Trendyol gibi sitelerde bir sanal mağaza açarak satış yapmaya başlayabilirsiniz. Böylece mağazanızı tanıtarak sattığınız ayakkabıların daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

İkinci seçenek ise; kendinize ait bir internet sitesi kurmak olacaktır. Bizim önerimiz ikisini aynı anda bir arada götürmeniz olacaktır. Özellikle açacağınız internet sitesinin kullanıcı dostu bir şekilde kurulmuş olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca internet sitesinin güvenliği de oldukça önemli.

Sitenizden alışveriş yapan kişiler adres, isim ve kredi kartı bilgilerini gireceği için herhangi bir olumsuzluk yaşanması durumunda işiniz olumsuz etkilenecektir. Bu sebeple kredi kartı bilgilerini doğrudan tutmamanız ve aracı firmalarla süreci yürütmeniz en sağlıklısı olacaktır.

İnternet Üzerinden Ayakkabı Satmak için Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

İnternet üzerinden ayakkabı satışı yaptığınızda markanızı büyütmek ve iyi geri dönüşler almak için dikkat etmeniz gereken birçok detay bulunur. Bunlardan en önemlisi de sattığınız ürünlerin kalitesinin iyi olmasıdır.

Özellikle ayakkabının farklı çeşitleri bulunduğundan nasıl bir satış stratejisi izlediğiniz de önemlidir. Çünkü kalitesiz ürünler veya orijinal olmayan ürünler satarsanız bu ayakkabıları alan kişiler bir kez daha sizden alışveriş yapamayacak ve internet üzerinde olumsuz yorumlar yüzünden işinizde kötü bir şekilde etkilenecektir. 

ayakkabi-satis-urun-fotografi

İnternetten ayakkabı satmak için ürün fotoğraflarınızın da kalitesi çok önemlidir. Fark yaratan, orijinal fotoğraflarla rakiplerinizden ayrışmak daha kolay olacaktır.

Okuma Önerisi: E-ticaret Ürün Fotoğrafı Çekimi

Ayakkabı çeşitliliği çok fazla olan ve fazla yer kaplayan bir ürün. Bu yüzden ayakkabıları önceden alıp kalitesini göremiyorsanız (bu gibi durumda depo masrafı da ortaya çıkacaktır) dropshipping yöntemi ile satış yapabilirsiniz.

Eğer dropshipping yöntemini kullanarak satış yapıyorsanız da çalıştığınız tedarikçi firmanın ürünlerinin kaliteli olduğundan emin olmalısınız.

Mutlaka bu tedarikçi firmalar ile çalışmadan numune görmeye dikkat edin. Tedarikçi firmaların sunduğu referansları da dikkate alabilirsiniz. Çünkü ürün kötü olduğu zaman etkilenen tedarikçi firma değil sizin işiniz olacaktır.

İnternet üzerinden satış yapacağınız için bir diğer dikkat etmeniz gereken detay ise web sitenizdir. Web sitenizi düzenli aralıklarla güncellemeyi ve altyapısını kontrol ettirmeyi unutmayın. Bu şekilde müşterilerinize daha güvenli bir alışveriş deneyimi sunabilirsiniz.

İnternetten ayakkabı satmak için çalıştığınız kargo firması da işinizi etkileyebilecek önemli etkenlerdendir. Kargo firmalarının gönderim süresi gibi etkenleri oldukça önemlidir. Eğer yurtdışına da ürün satmayı düşünüyorsanız bazı kargo firmaları gümrük gibi birçok durumda yardımcı olmaktadır.

Bu farklı seçenekler arasında size uygun kargo firmasını bulmanız gerekiyor. Sattığınız ürün adedi arttıkça kargo firmalarıyla da daha kârlı anlaşmalar yapmanız mümkün.

Son olarak da stok durumunuzu belirli aralıklarla kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Bu stok kontrolleri sırasında daha çok satın alınan ayakkabı modellerini ve daha az ilgi çeken ürünleri görebilirsiniz. Buna göre stok azaltması yapabilir veya müşterilerin ilgisini çekebilecek indirim gibi kampanyalar düzenleyebilirsiniz.

İnternet Üzerinden Ayakkabı Mağazası Açmanın Avantajları Nelerdir?

İnternet üzerinden e-ticaret yapmak bir dükkan açarak ürünlerinizi satmaktan daha farklıdır. E-ticaret yapmanın kendine göre avantajları bulunur. 

Sanal mağazanın en önemli avantajı mağazanızın daha fazla kişiye daha kolay bir şekilde ulaşabilmesidir. Doğru bir pazarlama ve reklam çalışması ile dünyanın her yerinden kolayca müşteri bulabilir ve ürünlerinizi çok daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bir diğer avantajı ise kendi işinizin patronu olmanızdır. İstediğiniz saatlerde çalışabilir ve işinizi kendi istediğiniz yönde kolayca yönlendirebilirsiniz. 

İnternetten ayakkabı satmak ilk başta zor gibi gözükse de kendine ait birçok avantajı bulunuyor. Eğer kurduğunuz şirketi düzgün bir şekilde yönetirseniz e-ticaret sayesinde şirketinizi kolayca büyütebilir ve ürünlerinizin dünya çapında satışını gerçekleştirebilirsiniz.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.