Kışın En Çok Satılan Ürünler Nelerdir?

Günden güne büyüyen e-ticaret sektörü, her sezon değişen ürünleriyle dalgalı sektörlerden biri. E-ticaret işine girmeyi düşünüyorsanız her sezon belli başlı ürün gruplarını satmayı düşünebilirsiniz. Diğer bir deyişle; mevsime göre dükkanınızı yenileyerek trendleri takip edebilirsiniz.

E-ticarette en çok satan ürünler yaz aylarında ve kış aylarında farklılıklar gösterir. Bazı ürün grupları yazın daha fazla satarken bazıları kışın satılan ürünler arasındadır. Kış aylarında değişen tüketim alışkanlıklarına e-ticaret mağaza sahiplerinin de ayak uydurması gerekir. Kışın en çok satılan ürünleri takip edip satışa sunduğunuzda kâr oranınızı ve cironuzu arttırabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere kışın en çok satılan ürünler hakkında bilgiler verip detaylı incelemeler yapacağız. Biz bu yazıdaki örneklerin birçoğunu Google Trends ve Glimpse kullanarak inceledik. Siz de aynı şekilde bu tarz araçlardan faydalanabilirsiniz. Aklınıza takılan soruları yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kışın Çok Satan Ürünler

E-ticaret dünyasında belli başlı ürün grupları hariç çok satanlar sürekli olarak değişir. Bu değişim mevsime bağlı olduğu gibi dönemin ekonomik koşulları, viral olan ürünleri, dönemin modası, duygusu gibi pek çok değişkene bağlı olarak gerçekleşir.

E-ticaret sektörüne girmek istiyorsanız trend ürünlerdeki bu hızlı değişime adapte olmanız gerekir. Bu değişimleri hesaba katarak satış politikaları üretmelisiniz. Bu sayede olabilecek zararları minimuma indirmiş olursunuz.

Gelin kışın en çok satılan ürünler neler, birlikte bakalım.

Kar Botları ve Yağmur Çizmeleri

Kışın en çok satılan ürünler insanların kışın en çok ihtiyaç duyduğu ürünlerdir. Bunların başında botlar ve çizmeler gelir. Pandemi döneminde eski popülerliğini kaybetmiş olsa da bu sene satışlarının artmasını bekliyoruz. Kamp yapma trendinin yükselişte olması da bunu kanıtlar nitelikte.

Yağmur botları, kar botları gibi farklı çeşitlerde, her renk ve modelde bot satarak satışlarınızı arttırabilir, kâr elde edebilirsiniz. Google Trends üzerinden arama yaparak daha isabetli seçimler yapabilirsiniz. Su geçirmez outdoor ayakkabılar da özellikle kampla ilgilenen kişiler için ideal olabilir.

Kokulu Mumlar

İyi bir tedarikçi bulursanız kokulu mumlarla iyi bir kazanç elde edebilirsiniz. Tarçın, portakal, zencefil, vanilya, lavanta gibi kokulara sahip mumlar kışın kapalı alanların havasını değiştirmek için ideal. Siz de bunu vurgulayarak şık tasarımlara sahip mumlar satabilirsiniz. İlham almak için Bath and Body Works, Candle and Friends gibi sitelere göz atabilirsiniz.

Panduflar ve Çoraplar

panduf google trends

Hafif ve dayanıklı olduğu için en kolay kargolayabileceğiniz ürünlerden biri de panduf. Kadın, erkek ve çocuklara hitap ettiği için istediğiniz hedef kitleye yönelebilirsiniz. Rakiplerinizden sıyrılmak için koala, Kral Şakir, unicorn gibi trendleri takip edebilirsiniz. Panfudun yanı sıra kalın çoraplar da kışın satmak için oldukça uygun.

İnternetten çorap satmak yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yağmurluk

Son yılların gözde moda trendlerinden biri olan yağmurluklar birkaç senedir kış aylarında en çok satılan ürünler arasındadır. Yalnızca yağmurdan korunmak için değil şık kombinler oluşturmak için kullanıldığından pazarlamanız da kolay olacaktır.

Şeffaf ve ilgi çekici yağmurlukların yanında çeşitli renklerde de üretebilirsiniz. İnsanların neler aradığına göz atarak seçim yapabilirsiniz. Örneğin kanguru yağmurluk modeli son yıllarda oldukça ilgi çekiyordu.

Kendin Yap ve Hobi Ürünleri

Soğuk havalarda evde daha fazla vakit geçirdiğimiz için hobiler de ihtiyaç haline geliyor. Kışın e-ticarette ne satsam diye düşünüyorsanız hobi malzemelerine şans verebilirsiniz. Kâr marjı yüksek kendin yap ve hobi malzemelerini setler haline getirerek satabilirsiniz.

Sıcak Su Torbası

sicak su torbasi google trends

Kolay kargolayabileceğiniz bir başka ürün de sıcak su torbası. Üstelik el yapımı ürünler yapıp satmak istiyorsanız kışın birbirinden sevimli örgü kılıflar satabilirsiniz. Yine dönemin popüler konularına göre seçim yapabilirsiniz. Meyve, çizgi film karakterleri ya da hayvan motifleri kullanabilirsiniz.

Atkı Bere ve Eldivenler

Kış aylarında hem e-ticarette hem de fiziki mağazalarda en çok satılan ürün gruplarının başında atkı ve bereler gelir. Her kombine farklı bir aksesuar tercih edebildiğimiz için bir tane bere ya da atkıyla yetinmeyiz. Bu da daha fazla satış yapabilmenizin anahtarıdır.

Atkı, eldiven ve bereler aynı zamanda hediyelik olarak da çokça tercih edilir. Dönemin popüler olaylarını, cümlelerini, figürlerini üzerine basabileceğiniz atkı ve berelerle yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Özel günler öncesi hediye konseptli kampanyalar hazırlayabilirsiniz.

Dokunmatik ekranla uyumlu eldiven modelleriyle de hedef kitlenizin ilgisini çekebilirsiniz.

Elektrikli Sobalar ve Elektrikli Battaniyeler

Kışın en çok satan ürünler denildiğinde akla elektrikli sobalar ve battaniyeler de gelir. Kış aylarının sert geçtiği ülkemizde doğalgaz fiyatlarından dolayı kullanıcılar elektrikli sobalara yönelmiş durumdalar. Doğalgazını yakmayı tercih etmeyen kişiler, elektrikli sobalarla ve battaniyelerle soğuk sorununu çözmeye çalışmaktadır.

Son yıllarda bu sektöre giren işletmeler özellikle elektrik tasarruflu ürünleri piyasaya sunmuş durumdalar. Bu alanda rakibiniz çok olsa da etkili özellikler ve uygun fiyatla rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

Bitki Çayları

bitki cayi google trends

Kışın nezle ve grip gibi hastalıklar sıklıkla yaşandığından bitki çaylarının satışlarında inanılmaz artışlar yaşanır. Bunun yanı sıra soğuklarda içimizi ısıtmak için de sıklıkla bitki çaylarına başvururuz.

Grip ve nezle gibi durumlar olmasa da tercih edilen bitki çayları arasında kış çayı, rezene, papatya, ıhlamur ve kuşburnu en popüler olanlarıdır. Yaz aylarında fiyatları daha uygun olan bitki çaylarını alarak kış aylarında üzerine kâr marjınızı ekleyerek satabilirsiniz.

Bitki çaylarının yanında termos da satabilirsiniz.

Araba Ön Cam Koruyucu

E-ticaret ile her şeyi satabileceğinizden daha önce bahsetmiştik. E-ticarette araba aksesuarları da çok satılmaktadır. Yaz kış satabilirsiniz. Ancak yazın farklı, kışın farklı ürünler daha çok rağbet görür. Araba aksesuarlarında kışın en çok ön cam koruyucu satılır.

Sürücüler kış mevsiminde en çok kar yağışından sonra kapanan ön cam veya soğuk nedeniyle buz tutan camlardan şikayet ederler. Araba ön cam koruyucular ise tam olarak bu sorunu çözen ürünler. Satışı en çok İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu bölgelerinde yapılmaktadır. Satmaya karar verirseniz, bu bölgelere uygun bir tedarikçi ile çalışmalısınız.

Kışlık Tekstil Ürünleri

Kışın satılan ürünlerden bir diğeri de kışlık kıyafetlerdir. Eşofmanlar, pijama takımları, içlikler, kazaklar, kapüşonlular, kotlar, ayakkabılar, saat ve aksesuarlar, kışlık abiyeler, etekler, elbiseler, tesettür giyim ürünleri kışın çok satarlar. Hem erkek hem de kadınların büyük rağbet gösterdiği bu ürün grubu hem tek tek hem de kombin yaparak satmanıza olanak sağlar.

Yılbaşı Ürünleri

agac susu google trends

Özel günler düşünüldüğünde akla ilk gelen günlerden biri yılbaşıdır. Genellikle insanlar yılbaşında sevdiklerine hediye alır. Evlerini süsler. Bunlar için gereken pek çok ürünü de internetten satın alırlar. Sizler de kış aylarında bu ürünleri satarak kar elde edebilirsiniz. Yılbaşı çamları, ağaç süsleri, kutu oyunları, yılbaşı hediye kutusu gibi ürünleri satabilirsiniz.

Yılbaşında en çok satılan ürünler için tıklayın!

Evcil Hayvan Ürünleri

Günümüzde evcil hayvan besleyen kişi sayısı giderek artıyor. Evcil hayvan sahibi kişiler bu ihtiyaçlarını ise en çok e-ticaretten karşılıyor. Evcil hayvan ürünlerinde çeşitli kıyafetler, tasmalar, tuvaletler, kum ve mama gibi birçok seçenek mevcut.

Siz de bu ürün grubunu tercih ederek satışlarınızı arttırabilirsiniz. Üstelik bu ürün grubu sadece kışın değil hem yazın hem kışın en çok satanlar arasında yer alır. Kışın artan satışlarınızın yazın da devam etmesi mümkün.

Bebek Giyim ve Bebek Kıyafetleri

Bebek kıyafetleri her dönem popülerliğini koruyan her zaman e-ticarette çok satan ürünler arasında olmuştur. Yaz kış fark etmeksizin çok satan ürünlerden olan bebek giyim sektörü çok büyüktür. Hamilelik süreci ve doğum sonrası süreç düşünüldüğünde ürün çeşitliliği de oldukça fazladır. Üstelik bebek ile alışveriş yapmaya çıkmak oldukça zor olduğundan bu ürünleri için e-ticaret sıklıkla tercih edilmektedir.

Kış Aylarında Uygulanacak Pazarlama Taktikleri

kis-icin-pazarlama-taktikleri

E-ticarette ne kadar ürün sattığınız yaptığınız pazarlamaya bağlıdır. Gelin kış aylarında uygulayabileceğiniz pazarlama taktiklerine hep birlikte bakalım.

  • Hedef kitle belirlemeyi ve onlara yönelik tanıtımlar hazırlamayı ihmal etmeyin. Doğru tanıtım hedef kitlenizi ne kadar iyi tanıdığınızla alakalıdır. Kış aylarında ürün satmak istiyorsanız kış aylarında alışveriş yapan insanları, satmayı düşündüğünüz ürüne ihtiyacı olan insanları sınıflandırmalı ve bütün mecralardan o kişilere yönelik reklamlar hazırlamalısınız.
  • Anahtar kelimeler kullanın. Kış aylarında internetten en çok aranan kelimeleri öğrenip ürün açıklamalarında ve isimlerinde bu kelimeleri kullanmaya özen gösterin. Google’da o kelime aratıldığında sizin ürünlerinizin çıkması için çaba harcamalısınız. Örnek vermek gerekirse kışlık eşyalar, kışlık ayakkabı, kışlık kazak… gibi.
  • Kampanyalar ve indirimler yapın. Bunlar her zaman müşterilerin ilgisini çeker. E-ticaretten alışveriş yapan kişilerin büyük bir çoğunluğu hiç ihtiyacı olmamasına rağmen indirimden ürün almaktadır. Siz de bu durumdan faydalanarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.
  • Mobil kullanıcıları hedefleyin. Kış aylarında herkes evinde oturduğu için telefonlar sıklıkla kullanılmaktadır. Ürünleri satışa çıkardığınız internet sitesinin mobil uyumlu olmasına özen gösterin. Ayrıca müşterinizle doğrudan iletişime geçebileceğiniz sosyal medya kanallarınızın olması çok önemlidir. Müşteriler kendilerini güvende hisseder.

Sonuç olarak bu yazımızda kış aylarında en çok satılan ürünler hakkında bilgiler verdik. Bu ürünlerin özelliklerini anlattık. Kışın uygulayabileceğiniz pazarlama taktiklerinden de bahsettik. Bu yazımızı beğendiyseniz diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz. Herkese bol şans!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın