Yılbaşında En Çok Satılan Ürünler

Yıl içinde e-ticaret sitelerinin hareketlendiği ve satışların arttığı bazı dönemler bulunmaktadır. Bu dönemlerden birisi de yılbaşı dönemidir. Yılbaşı geldiğinde insanlar pek çok ürün grubunda alışverişlerini arttırlar. Hem dekorasyon ürünleri hem de yılbaşı hediyeleri kategorilerinde satışlar büyük oranda artar. Bu nedenle e-ticaret sitesi sahipleri ya da sektöre yeni girecek kişiler yılbaşında en çok satılan ürünler nelerdir, merak ederler.

Bizler bu yazımızda yılbaşında en çok satılan ürünler hakkında bilgiler vereceğiz. Yılın çeyrek dönemlerine göre e-ticaret verilerini paylaşacağız. Siz bu verilerle alakalı daha detaylı bilgi almak isterseniz Türkiye’de E-Ticaret İstatistikleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Çeyreklere Göre E-Ticaret Verileri

E-ticarette yılın her döneminde aynı miktarda satış yapılmamaktadır. Yılın bazı dönemlerinde satışlar artmaktadır. Örneğin kış ayları geldiğinde satışlar artarken havaların ısınmasıyla birlikte e-ticaret satışlarında azalmalar görülmektedir. Gelin rakamlarla birlikte e-ticaret ve fiziksel ticaretin çeyreklere göre karşılaştırmasına bakalım.

2021 yılında e-ticaretin, fiziksel ticarete oranına göre artışları aşağıdaki gibidir.

  • Yılın ilk çeyreğinde (ocak, şubat, mart) artış oranı %16,9 olmuştur.
  • İkinci çeyreğinde ise (nisan, mayıs, haziran) artış oranı %18,2 olarak belirlenmiştir.
  • Yılın üçüncü çeyreğinde (temmuz, ağustos, eylül) artış oranı %17,4 olmuştur.
  • Yılın son çeyreğinde ise (ekim, kasım, aralık) artışın oranı %19,1 olmuştur.

Buradaki rakamlardan da görüldüğü gibi yılın son çeyreğinde e-ticaret satışlarında büyük oranda artış meydana gelmiştir. Hem kendileri hem de sevdikleri için yılbaşı ürünleri almak isteyen kişiler pek çok e-ticaret sitesinden alışverişlerini yapmıştır.

Yılbaşı Döneminde E-Ticaret Sitenizde ve Pazar Yerlerinde Ne Satabilirsiniz?

Yılbaşı geldiğinde internetten satabileceğiniz pek çok ürün bulunmaktadır. İnsanlar yılbaşında evlerini süsleyebilecekleri dekorasyon ürünlerine de yönelirler. Ayrıca sevdikleri için yılbaşı hediyeleri alırlar. Gelin yılbaşında en çok satılan ürünler neler, birlikte inceleyelim.

Dekorasyon Ürünleri

Yılbaşının en çok satılan ürünlerin başında dekorasyon ürünleri bulunmaktadır. Bu dekorasyon ürünleri arasında çam ağaçları, çam ağacı süsleri, ev süsleri, kar küreleri, maskeler, masa örtüsü, peçeteler gibi ürünler yer almaktadır.

Ülkemizde bazı kişiler karşı çıksa da hatırı sayılır bir kalabalık her yıl farklı boyutlarda plastik çam ağacı satın almaktadır. Sizler de yılbaşı döneminde plastik çam ağaçları ve süslerini satarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Ayrıca kapı süsleri de yılbaşında e-ticarette çok satılmaktadır. Birbirinden farklı model ve çeşitlerdeki kapı süsleri yılbaşının vazgeçilmez parçalarındandır. Bunun yanında kokina çiçeği de yılbaşı ile özdeşleşmiştir. Bu çiçeğin satışları da yılbaşında artmaktadır. Kar spreyi, ışık gibi ürünlerle birlikte bu ürünleri de satmanız satışlarınıza olumlu yansıyacaktır.

Yılbaşı Paketleri

yilbasi-hediyeleri-eticaret

Özel ürünlerin bir araya geldiği yılbaşı paketleri de çok satılmaktadır. Yılbaşı hediye kutularının içerisinde gıda ürünleri bulunabildiği gibi pek çok ürün grubu bulunabilmektedir. Hem içeriği hem de paketin görünümünü değiştirerek rakipleriniz arasından sıyrılabileceğiniz bir paket yapabilirsiniz.

Örneğin yeni yıl gecesi meditasyon yaparak dileklerini yazmak isteyenler için dinlendirici çayların, defterlerin, kokuların, mum ve tütsülerin bulunduğu bir yılbaşı paketi hazırlayıp satışa çıkarabilirsiniz.

İnternette hediye kutusu konseptli pek çok markaya denk gelebilirsiniz. Siz de farkınızı ortaya koyacak şekilde değişik yılbaşı içerikleriyle internetten yılbaşı hediyeleri satabilirsiniz.

Tekstil Ürünleri

E-ticaretin her dönem en çok satılan ürünleri arasında bulunan tekstil ürünleri yılbaşında da çok satılmaktadır. Havaların iyice soğuması ile birlikte battaniyeler, kalın çoraplar, kazaklar, oduncu gömlekleri gibi ürünlerin satışı artmaktadır.

Fikir vermesi için Instagram’da kıyafet satmak yazımıza göz atabilirsiniz.

Hem yılbaşı hediyesi olarak tercih edilen bu ürünler hem de kişisel kullanım için satın alınmaktadır. Bu gibi ürünlerin dışında yılbaşında iç çamaşır satışları da artmaktadır. Kırmızı iç çamaşırının uğur getirdiği batıl inancı nedeniyle yılbaşında en çok satılan ürünler arasında kırmızı iç çamaşırları bulunmaktadır.

Kutu Oyunları

Yılbaşında en çok satılan ürünler arasında kutu oyunları da bulunmaktadır. Yılbaşı insanların birlikte vakit geçirmekten keyif aldığı günlerden biridir. Bu nedenle de kutu oyunlarına olan ilgi artmaktadır. Özellikle Tabu, Monopoly gibi ürünlerin satışlarında büyük artış görülmektedir.

Ayrıca yılbaşının vazgeçilmez oyunları arasında bulunan tombala da yılbaşında çok satılmaktadır. Pek çok kişi yeni yıla sevdikleriyle birlikte kutu oyunları oynayarak girmektedir.

Bebek Kostümleri

Yılbaşında pek çok kostümün satışları artmaktadır. Bebekler için hazırlanan kardan adam, Noel Baba kostümleri de çok satılmaktadır. Özellikle bebekleriyle unutulmaz bir yılbaşı yaşamak isteyen ailelerin tercih ettiği bebek Noel Baba kostümleri e-ticaret üzerinden satın alınmaktadır. Sizler de yılbaşında bebek kıyafeti satabilirsiniz.

Evcil Hayvan Ürünleri

Aynı şekilde evcil hayvan ürünlerinin de yılbaşı temalı versiyonlarının satışları artmaktadır. Yılbaşı geldiğinde evcil hayvanlarını süslemek isteyen pek çok insan yılbaşı temalı mama kabı, tasma, giysi almaktadır. Ayrıca yapılan indirimlerden kaynaklı mama satışları da artış göstermektedir.

Günümüzde bireselleşmenin bir sonucu olarak evcil hayvan sahibi kitlenin sayısı artıyor. Eğer e-ticarete girerken bu sektörde yer almak istiyorsanız yılbaşı sizin için iyi bir dönem olabilir. Üstelik bu tarz eğlenceli ürünler satarken sosyal medyada ilgi çekici içerikler üretmeniz de çok kolay!

Züccaciye Ürünleri

Yılbaşının vazgeçilmezlerinden birisi de uzun yılbaşı masalarıdır. En sevilen yemeklerin en güzel tabaklarda sunulmak istendiği bu gece için tabak, bardak gibi ürünlerin de satışları artmaktadır. Diğer bir deyişle yılbaşı temalı zücaciye ürünleri de yılbaşında en çok satılan ürünler arasındadır.

Yeni yıl ruhunu yansıtan tasarımlarla birbirinden farklı sunum tabakları mevcuttur. Bunun yanı sıra çatal bıçak, servis kaşığı gibi ürünler de bulabilirsiniz. İyi ürün tanıtım metinleri ile reklamlar vererek kârınızı arttırabilirsiniz.

E-ticaret ve dijital pazarlama yazımız için tıklayın!

Erkek Saatleri

Yılbaşında sevgilisine hediye almak isteyen kadınların ilk tercihi erkek saatleri olmaktadır. Dolayısıyla erkek saatlerinin satışlarında büyük artışlar yaşanır. Sizler de saat satıyorsanız ya da e-ticaret sitesine saat satarak giriş yapacaksanız yılın son çeyreğinde indirimler yaparak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Kişisel Bakım Malzemeleri

Yılbaşı yaklaştığında kişisel bakım ürünleri kategorisindeki ürünlerin de satışlarında artış yaşanmaktadır. İnsanların hem kendilerine hem de çevresindeki kişilere hediye olarak aldıkları bu ürünler yüzlerce farklı çeşittedir.

Yılbaşında en çok satılan kişisel bakım ürünleri arasında parfümler, saç bakım ürünleri, tıraş makineleri gibi ürünler bulunmaktadır. Yılbaşı döneminde e-ticaret sektörüne adım atacak firmalar bu ürünlerle kâr marjlarını arttırabilirler.

Aynı zamanda kışın en çok satılan ürünler yazımızdan da fikir alabilirsiniz.

Kupalar

yilbasi-kalem-kupa-ve-defter

Vazgeçilmez yılbaşı hediyelerinden birisi de kupalardır. Binlerce çeşit renk ve desende olan kupalar her dönem çok satılsa da yılbaşında satışlarını arttırmaktadır. En çok yılbaşı temalı olanlarının satıldığı bu dönemde sizler de kupa satmayı düşünebilirsiniz.

Kupalar kâr marjları yüksek ürün grupları arasında yer almaktadır. Satışların iyi olması durumunda sürümden kazanabileceğiniz ürünlerdendir. Elinizde kalmasından korkuyorsanız üzerinde yıl yazmayan tasarımları tercih etmenizi öneririz.

Kuru Yemiş

Yılbaşında bir araya gelen kişilerin en çok tükettiği ürünlerden birisi de kuru yemiştir. Yenilen güzel yemeklerin ardından kuru yemişe sıra gelir. Adeta bir Türk geleneğine dönüşen bu durum yılbaşı döneminde kuru yemiş satışlarına olumlu şekilde yansır.

Ayrıca yılbaşı fiziksel işlerini e-ticarete geçiren pek çok kuru yemişçinin de yılın en mutlu olduğu dönemdir. Bu alanda ön plana çıkmak için papaya, mango kurusu; pekan cevizi, makademya fındığı gibi her yerde bulunmayan ürünlere odaklanabilirsiniz.

Teknolojik Ürünler

Yılın bütün dönemlerinde e-ticarette en çok satan ürünler arasında bulunsa da hediye alınmasından dolayı teknolojik ürünlerin de yılbaşında satışları artmaktadır. Özellikle kulaklıklar, kablosuz hoparlörler, klavyeler gibi uygun fiyatlı teknoloji ürünleri satılsa da cep telefonu, bilgisayar, televizyon gibi ürünlerin de satışlarında küçük artışlar meydana gelmektedir. Sizler de e-ticaret sektörüne yeni giriş yapacaksanız küçük elektronik aletler satarak başlayabilirsiniz.

Özetlememiz gerekirse bu yazımızda yılbaşında en çok satılan ürünler hakkında detaylı bilgiler verdik. Ayrıca e-ticaretin dönemlere göre fiziksel ticarete olan üstünlüğüne baktık. Sizler de e-ticaret işine girecekseniz yılbaşı dönemlerinde indirimler ve kampanyalar yaparak satışlarınızı arttırabileceğinizi unutmayın. Herkese bol şans!

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın