Türkiye’den Amazon Deposuna Ürün Göndermek: Almanya ve Amerika

E-ticaret siteleri arasında en çok tercih edilen ve en güvenilir olan hiç şüphesiz ki Amazon. Bu yüzden de Türkiye’den Amazon deposuna ürün göndermek konusu her geçen gün daha fazla aranıyor. Son yıllarda artan rakip sayısına rağmen hâlâ internet alışverişinde akla ilk gelen marka olmayı başardığı için siz de e-ticaret yaparak gelir elde etmek istiyorsanız tercih etmeyi düşündüğünüz ilk kanal Amazon olmalı.

Amazon hem marka kalitesiyle hem de sahip olduğu geniş alıcı kitlesiyle satıcılara benzersiz fırsatlar sunmaktadır. Bunun yanı sıra satıcılara ürünlerini rahat ve güvenilir bir şekilde depolarına ulaştırma imkanı sağlamaktadır.

Amazon’da mağaza açma rehberimiz için tıklayın.

Özellikle yurt dışına satış konusu, ürün sahibinde oluşabilecek problemlere yönelik kaygı oluşturmaktadır. Bunlardan en önemlisi de lojistik problemlerden kaynaklanabilecek sorunlar olmaktadır. Eğer siz de benzer kaygıları yaşıyorsanız bu içeriğimiz tam size göre.

Yazımızda Türkiye’nin en çok etkileşimde bulunduğu ülkeler olan Almanya ve Amerikada, Amazon depolarına nasıl ürün gönderebileceğinizden bahsettik. Okumayı bitirdiğinizde kaygılarınızın giderilmiş ve aklınızdaki soruların cevaplanmış olduğunu göreceksiniz. 

Almanya’daki Amazon Deposuna Türkiye’den Nasıl Ürün Gönderebilirim?

Dünya ülkeleri arasında Türkiye’nin en çok ilişki kurduğu ülke Almanya. Türkiye’den Almanya’ya karşı gerçekleşen yoğun göç etkisiyle iki kültür birbirine daha çok yaklaşmış ve bu durum ülkeler arası ticareti de etkilemiştir.

Bu nedenle yurt dışına yönelik ticari satış işlemi gerçekleştirmek isteyenler için Almanya benzersiz bir seçim olmaktadır. Gerek ülkede yaşayan yurttaşlarımız gerekse Alman vatandaşları, Türkiye’den getirilen ürünlere büyük ilgi göstermektedir. Bu da pazar payında kendinize büyük bir yer edinme şansınızı arttırmaktadır. 

Almanya Amazon Depolarına Ürün Göndermeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler:

İnternet satışları üzerinden gelir elde etmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Satışa başlamadan önce bunları bilmek ürünlerinizi Amazon depolarına gönderme sürecinde işinizi kolaylaştıracaktır.

 • Öncelikle hangi site üzerinden olduğu fark etmeksizin, eğer bir e-ticaret sitesi üzerinden satış yapmaya karar verdiyseniz yeterli sermayeye sahip olmalısınız. Yeterli sermayenin miktarı elbette sizin tercih edeceğiniz ürünlere göre değişiklik gösterecektir.
 • Yeterli sermayeye sahip olduğunuzu düşündüğünüzde, detaylı ve titiz bir şekilde ürün araştırması yapmalısınız. Bu konuda en kârlı ithal ürünler yazımızdan yardım alabilirsiniz.
  • Araştırma yaparken Amazon üzerinden satmak istediğiniz ürünün çok büyük, kırılgan ve çok ağır olmamasına dikkat etmelisiniz.
  • Ürünlerinizi Türkiye’den  Almanya depolarına gönderirken ek kargo ücreti ödemekten kaçınmak için tercih edeceğiniz ürünlerin 1 kg’nin altında olduğundan emin olun.
  • Hacimsel olarak küçük ve ağırlığı az olan ürünler tercih ederseniz ayrıca Amazon’un sizden keseceği paketleme, depolama, kargolama gibi hizmet ücretleri de daha düşük olacaktır.
 • Satışını yapacağınız ürüne karar vermeden önce mutlaka Amazon’un belirlemiş olduğu kısıtlı kategorileri inceleyin. Eğer seçtiğiniz ürün Amazon üzerinden satışını gerçekleştiremeyeceğiniz bir ürün ise bunu yolun başındayken fark etmenizde fayda var. Eğer kısıtlı kategorilerden bir ürünün satışını yapmak istiyorsanız izlenilecek evrak prosedürü farklılık göstermektedir.
 • Ürününüze karar verdikten sonra hemen satışa geçmemenizi öneririz. Ürününüz için 1 haftalık taslak içerik oluşturun. Bu sür boyunca Amazon ürününüzü inceleyip sizden bazı evraklar talep edebilir. Siz de talep edilen bu evrakları sağlayıp sağlayamayacağınızı ürün satışına başlamadan kontrol etme fırsatı bulursunuz. Böylece olası bir evrak problemini daha satışa başlamadan tespit etmiş ve zarara uğramamış olursunuz. 
 • Ürünleriniz için bir ürün listesi hazırlayın. Ürünleri Almanya’ya göndereceğiniz için tercihen içeriğinizi Almanca hazırlamanız size kolaylık sağlayacaktır. Eğer bu imkana sahip değilseniz elbette İngilizce olarak hazırlanmış bir içerik de iş görecektir.
 • Ürün listenizi oluşturduktan sonra uluslararası kargo planı çıkarmalısınız. 
 • Ürünlere ait barkodları ve koliler için gerekli olan label’ları temin etmelisiniz.
 • Ürünlerinize ait kolilerin toplam ağırlığına çok dikkat etmelisiniz. Eğer toplam ağırlık 150 kg ve üzeri ise kargo işleminiz ihracat kategorisine girer ve buna bağlı olarak da gümrük vergisi ödemeniz gerekir. Böyle bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız tercih edeceğiniz kargo şirketini iyi araştırmalısınız. Bazı kargo şirketleri bu sorunu, kargo miktarını iki aşamada göndererek gidermektedir.

Tüm bunlara dikkat ettiğiniz sürece Türkiye’den Almanya Amazon depolarına rahat ve güvenilir bir şekilde ürünlerinizi gönderebilirsiniz. 

Amerika’daki Amazon Deposuna Türkiye’den Nasıl Ürün Gönderebilirim?

amazon-deposuna-urun-gondermek

Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın en kalabalık üçüncü ülkesi. Aynı zamanda toplumsal refahı da oldukça yüksektir. Hem sahip olduğu nüfus hem de alım gücü yüksek potansiyel müşteri profili sayesinde ticaret akışı hızlı olan bir ülke haline gelmiştir.

Buna bağlı olarak pek çok ülke Amerika ile ticari ilişki kurmak istemektedir. Yalnızca ülkeler değil bireyler de kendi ticari faaliyetlerini Amerika üzerinden sürdürmeyi tercih etmektedir. Bizim ülkemizde de Amerika’ya ürün satışlarında yoğun talep bulunmaktadır. 

Aslında Türkiye’den Amazon deposuna ürün göndermek konusunda ekstra bir

Türkiye’den Amazon Amerika Deposuna Ürün Göndermek için Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • Ürün teminatında süreklilik sağlayabileceğiniz ve kargo, paketleme gibi ek masraflarınızı karşılayabileceğiniz bir sermayeye sahip olduğunuzdan emin olunuz.
 • Satacağınız ürüne karar vermeden önce detaylı bir ürün araştırması yapın:
  • Ürününüzün Amerika pazardaki yerini,
  • Amerika’da ne kadar talep gördüğünü, 
  • Aynı ürünü satanların satış verilerini,
  • Ürünün genel oranda getirdiği kâr payını satışa başlamadan önce tespit etmiş olun.
 • Satmak istediğiniz ürünün hacim olarak çok yer kaplamamasına dikkat edin.
 • Satmak istediğiniz ürünün ağırlık bakımından düşük olmasına dikkat edin. Ağır ürünler hem paketleme ve kargolama işleminde size zorluk çıkarır hem de ek kargo ücreti ödemenize neden olur.
 • Türkiye’den Amerika’ya ürün satışı yaparken bunların kırılmayacak ürünler olmasına dikkat ediniz. Eğer tercih ettiğiniz ürünler kolayca kırılacak yapıya sahip ise düzgün bir şekilde paketlendiğinden emin olunuz.
 • Satışa başlamadan önce Amerika Amazon’da yer alan kısıtlı ürünler kategorisini mutlaka inceleyin.
 • Ürün listenizi İngilizce olarak oluşturun.
 • Ürünlerinize ait barkodların ve kolileriniz için label’ların eksiksiz olduğundan emin olun.
 • Son olarak da kargolayacağınız ürünlerin total ağırlığını kontrol edin. Unutmayın ki toplam ağırlık 150 kg ve üzeri ise gümrük vergisi ödemek zorundasınız! Böyle bir problemle karşılaştığınızda size çözüm sağlayacak bir kargo şirketi ile anlaşmanızda fayda var olacaktır.

Türkiye’den Almanya ve Amerika Amazon depolarına ürünlerinizi bu şekilde rahat ve güvenilir yollardan gönderebilirsiniz. Umarım sizler için faydalı bir içerik olmuştur, bol kazançlı günler dileriz. Sorularınız olursa yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.