İyzico mu Shopier mi?

E-ticaret sitesi açanlar için en önemli konulardan biri de hangi sanal POS sistemini kullanacakları ve satışlarını nasıl gerçekleştirecekleridir.

İyzico Türkiye’nin en ünlü sanal pos şirketlerinin başında gelirken Shopier de son yıllarda pazar payını gitgide arttırıyor. Daha büyük rakiplerinin pastadaki paylarından almaya devam ediyor. Peki öyleyse İyzico mu Shopier mi?

En iyi sanal POS firmaları yazımıza da göz atabilirsiniz.

Şirketler Hakkında

Öncelikle şirketler hakkında genel bilgiler vererek başlayalım. Shopier mi İyzico mu sorusuna cevap ararken şirketin güvenilirliğinin yanı sıra kaç yıldır piyasada hizmet verdiğini bilmek de önemli.

İyzico Hakkında

İyzico 2013 yılında online satış alanında faaliyet gösteren şirketlere sanal POS hizmeti vermek için kuruldu. 2019 yılında dünyanın en büyük ödeme şirketlerinden biri olan PayU tarafından satın alındı. Bugüne geldiğimizde şirket Merkez Bankası lisansı ve PCI-DSS 1. Seviye sertifikasına sahip bir finans teknolojileri kuruluşudur. 

Şu an İyzico aracılığıyla ödeme alan 29 binden fazla web sitesi bulunuyor. Toplamda 2 milyondan fazla kez İyzico aracılığıyla online alışveriş yapıldı.

İyzico mu Paytr mi yazımızda da İyzico’yu yine Türkiye’nin önde gelen sanal POS şirketlerinden olan PayTR ile kıyaslamıştık.

Shopier Hakkında

2016 yılında kullanıcıların sosyal medya sayfaları ya da web siteleri aracılığıyla satış yapabilmesini kolaylaştırmak için kurulan Shopier, TÜBİTAK tarafından da desteklenen yerli finans teknolojisi şirketlerinden biridir.

Bireysel kullanıcıların sosyal medya siteleri ve doğrudan Shopier aracılığıyla kolayca satış yapabildiği Shopier özellikle de küçük, orta ölçekteki işletmelerin ihtiyaçlarına güvenli ve sorunsuz bir şekilde cevap verir.

İyzico ile Satış Yapabilmek için Gereklilikler

  • Web siteniz, ürün ve fiyat bilgilerinizle birlikte kullanıma hazır olmalıdır.
  • Gizlilik politikası, mesafeli satış sözleşmesi, teslimat ve iade şartları, sitenizin Hakkımızda ve İletişim sayfaları bulunmalıdır.
  • Ödeme sayfanızda SSL sertifikası bulunması gerekmektedir.
  • Satışa sunduğunuz ürün ile alakalı faaliyet gereği ilgili makamlarca verilen lisans ve belgeler olması gerekmektedir.
  • Web sitenizde “iyzico ile Öde” , Visa ve Mastercard logolarının yer alması gerekmektedir.

İyzico ile satış yapabilmek için bu gereklilikleri sağlamanız gerekmektedir.

Listedeki gereklilikler dışında İyzico ile satış yapabilmek için İyzico’nun içeriğini onaylamadığı bir site olmamanız gerekir. Örneğin kumar, bahis içerikli siteler, ilaç satan siteler, tütün mamulleri, danışmanlık hizmeti satışı gibi bazı satış içeriklerine İyzico hizmet vermemektedir.

İyzico mu, Shopier mi: Komisyon Oranları & Ücretler

İyzico mu Shopier mi kullanacağından emin olamayan bir satıcının karar vermesine yardımcı olacak en önemli konulardan biri de şirketlerin komisyon oranları ve aldıklar ücretlerdir.

Shopier

Shopier kullanırken aylık ya da yıllık herhangi bir üyelik ücreti ödemezsiniz. Anlaşmalı kargo seçenekleri ile kargo sürecinizde de fiyat avantajı elde edebilirsiniz. Shopier’in kendi platformunu kullanmanız halinde ürünlerinizi listelemek için ek bir ücret ödemezsiniz.

shopier-ucretleri

Komisyon oranları satış başı %2,99 + 0,49TL + KDV’den başlayan fiyatlardadır. Ücretler satış hacmine göre ufak değişikliklere uğrayabilir. Özellikle yeni başlayanlar ve satış hedefleri düşük olanlar için komisyon oranları daha yüksek olabilir.

Alıcılarınız için taksitli işlem seçeneği koymak isterseniz Shopier’de taksitli alışveriş de mümkündür fakat komisyon oranları taksit seçeneği için daha yüksek olacaktır. Müşteriler 12 taksite kadar alışveriş yapabilir.

Shopier’i kullanmak için kurumsal bir şirket olmanız gerekmez. Bireysel olarak da Shopier kullanıcısı olabilirsiniz. Ödeyeceğiniz vergilerin sizin sorumluluğunuzda olduğunu hatırlatalım.

Ödemelerinizi her hafta çarşamba günü alırsınız.

Shopier ile alıcılarınıza kredi kartı ve banka kartı ile ödeme seçeneği sunarsınız.

İyzico

İşlem başı %2,99 + 0,25 TL komisyon oranıyla kurumsal satıcılar İyzico’yu kullanmaya başlayabilir. Aylık 20.000 TL üzeri satış yapanların özel teklif alması mümkündür.

iyzico-ucretleri

İyzico ile satışları yaptıktan sonra ertesi gün ödeme alma imkanınız bulunur. Bunun için yıllık ek ücret ödemeniz gerekir.

İyzico ile Bonus, World, Maximum, CardFinans, Paraf, Axess ve Advantage kartları ile taksitli ödeme alabilirsiniz.

Taksitli olarak yapılan işlemlerde ise her bankanın ayrı vade farkı oranları bulunmaktadır. Taksitli işlemlerde, vade farkının tamamını ya da bir kısmını kendiniz üstlenerek müşterilerinize daha avantajlı fiyatlar sunabilirsiniz.

İyzico’da yabancı para birimleri ile ödeme almak istiyorsanız panelinizden Multi Currency eklentisini aktif etmeniz gerekmektedir. Bu eklentinin yıllık ücreti 99TL’dir. Yabancı para birimleriyle gelen satışlarda o günün TCMB kuru üzerinden satışlar Türk lirasına çevrilir.

Para Çekim Süreleri

İyzico mu Shopier mi kararını vermeden önce para çekim sürelerinin ne olacağını öğrenmek de önemlidir. Özellikle toptan alım yapması gereken satıcılar için vade konusu çok önemli hale gelebilmektedir.

İyzico Para Çekim Süresi

İyzico ile gelen ödemelerinizi ertesi gün hesabınıza çekme imkanınıza bulunur. Bu imkandan faydalanmak için Erken Ödeme sistemini panelinizden yıllık ek ücret ödeyerek aktif etmeniz gerekir.

Eğer bu özelliğiniz aktif değilse çarşamba günleri ödemenizi alırsınız. Çarşamba günleri alacağınız ödemeler 21 gün geriden gelir. Yani ilk ödeme alacağınız çarşamba günü aslında 3 hafta önceki satışlardan gelen ödemeleri alırsınız.

Bunun sebebini İyzico potansiyel iade ve bankalardan istenen chargebacklere karşı kullanıcıları ve satıcıları korumak olarak açıklıyor.

Shopier Para Çekim Süresi

Shopier ile gelen ödemelerinizi çarşamba günleri haftalık olarak alırsınız. Müşteri ve satıcı güvenliği gereği ilk ödemenin ardından belli blokaj süreleri uygulayabilir.

Entegrasyon Seçenekleri

E-ticarete yeni başlayanlar için en önemli konulardan biri de entegrasyon. İyzico ve Shopier’i sitenize nasıl entegre edebileceğinizi öğrendikten sonra seçiminizi yapabilirsiniz.

İyzico Entegrasyon

İyzico ile siteniz özel bir yazılım ile kodlansa da WordPress gibi hazır sistemleri kullansa da entegrasyon sürecinizi kolayca tamamlayabilirsiniz. Hemen, iyzico Sanal POS ile online satışa başlayabilirsiniz. Ödeme yapmak isteyen müşterileriniz İyzico sayesinde sitenizden çıkmadan entegre ödeme sistemi aracılığıyla ödemesini kolayca tamamlar.

Entegrasyondan ödeme almaya her süreçte İyzico ekibi geniş destek ekibiyle yanınızda olur. Her sorunuzda kolayca iletişim kurabileceğiniz bir şekilde sizi bekliyor olacak.

Shopier Entegrasyon

Shopier’i sosyal medya aracılığıyla yapacağınız satışlar için kullanmak isterseniz herhangi bir entegrasyon gerekmez. Hızlı bir şekilde ürünlerinizi girip linklerinizi oluşturarak sosyal medyada bu linkleri kullanabilirsiniz.

Satışlarınızı web siteniz aracılığıyla gerçekleştirmek isterseniz Shopier en kolay entegrasyon sistemlerinden birine sahiptir. Yalnızca birkaç satır HTML kod aracılığıyla hızlıca entegrasyonu aynı gün içinde tamamlayabilirsiniz. Takıldığınız bir nokta olursa Shopier destek ekibi de size yardımcı olacaktır.

Sağlanan İmkanlar

Yazımızda bahsettiğimiz İyzico da Shopier de temelde birer sanal pos şirketi olsa da farklı tip müşteriler ve farklı ihtiyaçlara yönelik sağladıkları ek imkanlar ve kolaylıklar vardır.

Shopier’in Sağladığı Kolaylıklar

Shopier’in ilk çıkış noktasında aslında klasik bir sanal pos gibi web sitesi entegrasyonu kadar sosyal medyanın da büyük bir yeri var. Yani sosyal medyadan satış yapacaksanız Shopier’den alacağınız linkler ile müşterilerinizden kolayca ödeme alabilirsiniz. 

Aynı zamanda sosyal medyada ya da farklı kanallarda bir takipçi kitleniz var ve kendi sitenizi açıp açmamak konusunda kararsızsanız Shopier’in websitesi üzerinden de dükkanınızı açarak hemen satış yapmaya başlayabilirsiniz. Bu özellikleri ile Shopier yeni başlayan kullanıcılar için oldukça idealdir.

Vergi levhasız sanal pos alabilmenizi sağlayan az sayıda şirketten biri olan Shopier, bireysel kullanıcıların online satış yapmaya hemen başlayabilmesi için oldukça avantajlı.

İyzico’nun Sağladığı Ek İmkanlar

İyzico ile gelen tüm ödemeleri ister bilgisayarınızdan online panel aracılığıyla isterseniz de mobil uygulama aracılığıyla kolayca kontrol edebilirsiniz. Sanal pos ürününü sadece kurumsal müşteriler kullanabiliyor olsa da İyziLink aracılığıyla link üzerinden satışları bireysel müşteriler de kullanabilir.

İyzico Türkiye’nin en yaygın sanal pos seçeneklerinden biri olduğu için kullanıcılara İyzico ile öde seçeceğini de sunar. Bu sayede daha önce İyzico aracılığıyla bir sitede ödeme yapmış kullanıcılar eğer bu uygulamayı kullanıyorsa sizin sitenizde çok daha hızlı ve kolay şekilde de ödeme yapabilirler. Bu da satışlarınızı olumlu etkileyebilir ve ödeme sayfasından ayrılma oranlarını düşürür.

İyzico kadın girişimciler için ek desteklerde bulunur. 100.000TL satış limitine kadar 6 ay boyunca İyzico sizden 0 komisyon alır ve farklı iş ortaklarından da özel indirimler sağlar. E-ticaret kadın girişimci destekleri yazımız aracılığıyla farklı destekleri de inceleyebilirsiniz..

İyzico ve Shopier Referansları

İyzico hangi şirketlerle çalıştığını referanslar sayfası aracılığıyla görebilirsiniz. Türkiye’de letgo, Nike, Dechatlon, sahibinden gibi birçok büyük firmanın ödemelerine İyzico aracılık etmektedir. Bu da güven konusunda satıcılar ve alıcılar için ek bir artı puan oluşturur.

Biz de İyzico ile satış yapan siteler yazımızda farklı sitelere de yer vermiştik.

Shopier sitesinde doğrudan çalıştığı şirketlere dair bir bilgi barındırmıyor fakat platformundaki birçok satıcının doğrudan Shopier aracılığıyla satışlarını gerçekleştirdiğini görebilirsiniz.

Sonuç

İyzico da Shopier de Türkiye’de e-ticaret sektörünün önde gelen şirketleri arasında yer alıyor. Her 2 şirket için de güvenlik açısından endişe edeceğiniz bir durum yok.

Daha küçük ölçekli işletmeler ve bireysel kullanıcılar için Shopier daha hızlı entegre olabileceğiniz ve hemen satışlara başlayabileceğiniz bir şirket olabilir.

İyzico ise Erken Ödeme avantajı komisyon oranlarının daha düşük olması gibi ek avantajlarla özellikle yüksek satış hacmine ulaşabilecek şirketler için doğru tercih olacaktır.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.