Twitter’da Takipçi Arttırmak | Ücretsiz ve Hilesiz

E-ticaret yapan kişiler için sosyal medya oldukça önemli bir konu. Ürünlerin ve markanızın tanıtımını ücretsiz bir şekilde sosyal medya aracılığıyla yapabilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle takipçilere ihtiyacınız var. Hesabınızla etkileşime giren, gönderilerinizi farklı insanlarla paylaşan bir takipçi kitlesine. Ürün tanıtımları ve marka bilinirliği için en etkili mecralardan biri olan Twitter’da takipçi arttırma için uygulayabileceğiniz bazı formüller bulunmaktadır.

Bu yazımızda Twitter takipçi arttırma yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz. Etkileşiminizi arttırmanız için bazı ipuçları paylaşacağız. Sizler de yazımızı okuyarak ve bu tavsiyeleri uygulayarak markanızı büyütebilirsiniz. Böylelikle satışlarınızın artmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Sosyal medya ve e-ticaret konusunda daha fazla bilgi edinmek için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Twitter’da Takipçi Kazanma Yolları

Twitter, diğer sosyal mecralara göre takipçi kazanmanın zor olduğu bir platform. Ancak tabii ki imkansız değil. Bazı formüllerle Twitter’da takipçi arttırmanız kolaylaşabilmektedir. Gelin Twitter’da doğal takipçi arttırma yöntemlerine birlikte bakalım.

Benzersiz Kullanıcı Adı

Twitter’daki kişilerin ilk gördükleri şey kullanıcı adınız ve profil resminizdir. Bu yüzden de benzersiz olması önemlidir. Ayrıca aramalarda kolay bulunması gerekir. İçerisinde işaret (-, *, _) barındıran kullanıcı isimleri genellikle profesyonel gözükmezler. Bu nedenle markanızın ismini profesyonel bir şekilde içerisinde hiçbir işaret bulunmadan kullanmaya özen göstermelisiniz.

Bunun dışında profil fotoğrafınızı da seçerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. İnsanların dikkatini çekecek bir profil fotoğrafı kullanmalısınız. Bu nedenle de biraz yaratıcı olmalısınız. Markanızın isminin yazdığı düz bir görsel dışında kullanabileceğiniz seçeneklere yönelmelisiniz.

Yılın belli dönemlerinde profil resminize eklemeler yapabilirsiniz. Örneğin yılbaşı döneminde logonuza bir yılbaşı şapkası geçirebilirsiniz. Kadınlara yönelik bir iş yapıyorsanız Kadınlar Günü’nde profil fotoğrafınıza mor çiçekler ekleyebilirsiniz. Ya da gündemdeki bazı olaylara bağlı olarak markanızla da uyumlu olduğu takdirde küçük dokunuşlar yapabilirsiniz.

Esprili isimler ve esprili profil fotoğraflarıyla Twitter’da dikkat çekmeniz kolaylaşacaktır.

Aktif Olun

tweet-kurmak

Twitter’da takipçi arttırmak istiyorum diyorsanız yapmanız gereken en önemli şey aktif olmaktır. Günün belirli saatlerinde tweet atmalısınız. Aktif olmayan profiller doğal olarak kullanıcılar tarafından ilgi görmezler. Ne kadar çok tweet atarsanız o kadar ilgi görürsünüz. Çünkü tweetleriniz bu sayede daha çok etkileşim alabilir, bu da farklı insanların da akışına düşmeniz anlamına gelir.

Her hafta başında atabileceğiniz tweetleri taslak olarak kaydedebilir ya da zamanlayabilirsiniz. Üstelik tweet kurmak için herhangi bir araç kullanmanıza da gerek yok. Doğrudan Twitter’ın içinden tweetlerinizi kurabilirsiniz.

Beğenilen Tweetler

Attığınız tweetlerin beğenilmesi çok önemlidir. Twitter’ın yeni algoritması beğendiğiniz tweetleri sizi takip eden kişilerin akışında göstermeye yönelik olarak düzenlenmiştir. Bu nedenle sizin tweetlerinizi beğenen kişileri takip edenler de tweetinizi görürler. Bu şekilde attığınız tweetler yayılır. Ve beğenen kişiler de sizi takip edebilirler.

Kısacası Twitter’da aktif olmanın yanı sıra beğenilebilir, etkileşime girilebilir içerikler üretmeniz oldukça önemli.

Hashtag Kullanın

Twitter hilesiz takipçi arttırma yöntemlerinden biri de hashtag kullanmak. Twitter’da en çok konuşulan konular “keşfet” sekmesinde bulunmaktadır. Bu konulara markanızı ya da ürünlerinizi entegre ederek tweet atabilirsiniz. Paylaşımlarınızda bu hashtagleri kullanabilirsiniz.

Bunu yaptığınızda hashtag’i takip eden kişiler tweetlerinizi görür ve görünürlüğünüzü arttırmış olursunuz. Yine yukarıdaki maddede olduğu gibi eğer tweetinizi beğenirlerse sizi takip ederler.

Twitter’daki trendler maalesef çok kullanışsız olabiliyor. Bu yüzden her hashtage tweet atmak gibi bir hataya düşmeyin. Sizinle alakalı konularda ve markanızı anlatan etiketlerle içeriklerinizi oluşturun. Böylelikle sizin tweetinizin üzerinden zaman geçmiş bile olsa bu etiketi arayan biri sizinle karşılaşabilir.

Çok Takipçili Hesaplarla Etkileşim

Twitter hesabında takipçi arttırma yollarından bir diğeri de çok takipçili hesapların tweetlerine cevap yazmaktır. Çok takipçili kişilerin attığı tweetler çoğu zaman milyonlarca kişinin karşısına çıkarlar. Siz de eğer bu gönderilere cevap yazarsanız sizin de tweetinizi görmüş olurlar. Bu da organik olarak insanlara ulaşmanıza ve sizi takip etmelerine yarar.

Ancak ne yazacağınızı iyi tasarlamalısınız. Markanızla, ürünlerinizle ilgisi olmayan şeylerden kaçınmalısınız. Profesyonel gözükmek her zaman için önemlidir. Ayrıca diğer markalarla iş birliği de yapabilirsiniz. Geçtiğimiz yıllarda Teknosa ve Çiçeksepeti güzel bir iş birliğine imza atmıştı.

çiçeksepeti-teknosa-komik-tweet

Esprili Olun

Attığınız tweetlerin esprili olmasına özen gösterin. Twitter en çok mizah üretilen, en komik içeriklerin dolaştığı sosyal medya platformudur. Bu nedenle çok büyük markalar bile esprili tweetler atarak Twitter’da takipçi arttırma yoluna giderler.

Örneğin Netflix Türkiye’nin tweetlerine göz atabilirsiniz. Neredeyse bütün tweetleri esprilidir. Ancak Netflix’in bir eğlence platformu olduğunu da gözden kaçırmayın.

netflix-komik-tweet

Görsel Kullanın

Yapılan araştırmalar görsel kullanılan tweetlerin daha fazla kişiye ulaştığı görüşündedir. Görsel içeren tweetler daha çok kişi tarafından ilgi görmektedir. Görselli tweetlerle ilgi çekmeyi başarırsanız takipçileriniz de artabilmektedir. Markanızla, ürünlerinizle ilgili yaratıcı görseller hazırlayabilirsiniz. Bu görselleri Twitter’da paylaşarak takipçilerinizi arttırabilirsiniz.

İstatistikleri Doğru Okuyun

Twitter bütün kullanıcılar için çeşitli istatistikler sunmaktadır. Bu istatistikleri düzenli olarak takip ederek atacağınız tweetlere dair fikir üretebilirsiniz. En çok beğenilen, en çok ilgi gören, size en çok takipçi getiren tweetlerinize ulaşıp o tarzda tweet atmaya çalışabilirsiniz. Ancak samimi olmayı unutmayın. Sürekli aynı tarz tweet atmanız da takipçilerinizi olumsuz etkileyebilir.

Takipçi Satın Almak

Twitter takipçi arttırma yöntemleri arasında en az tavsiye edilen yöntem takipçi satın almaktır. Takipçi satın almanıza yardımcı olan pek çok site bulunmaktadır. Bu tarz siteler üzerinden şifrenizi vermeden takipçi satın almanız mümkündür.

Ancak bu takipçiler çoğunlukla bot hesaplardan oluşur. Bot hesaplar attığınız tweetlere etkileşim vermediği için Twitter da öne çıkamazsanız. Sadece bir sayı olarak orada gözükürler. Çok takipçinizin olması ancak hiç etkileşim almamanız da sizi takip etmeyi düşünen kişileri olumsuz etkiler

Twitter Takipçi Arttırma Siteleri Güvenilir mi?

twitter-takipci-arttirma-siteleri-guvenilir-mi

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi takipçi alabileceğiniz pek çok site bulunmaktadır. Ancak bu siteler ne kadar güvenilirdir? Öncelikle ücretsiz takipçi vereceğini söyleyen hiçbir site güvenilir değildir. Bu tarz siteler şifrenizi ister ve sizin adınıza tweet atma yetkisine sahip olurlar. Bu nedenle ücretsiz takipçi satın alma siteleri güvenilir değildir.

Ücretli Twitter takipçisi satan sitelerin büyük bir bölümü şifrenizi istemez. Bu sitelerden alışveriş yapabilirsiniz. Twitter’da takipçi arttırma için takipçi satın alabilirsiniz. Ancak yukarıda da söylediğimiz gibi bu hesapların çoğu bottur. Gerçek takipçi değildir. Paylaşımlarınıza etkileşim vermezler.

Ayrıca bu işlemi çok sık yaparsanız ya da çok fazla miktarlarda takipçi satın alırsanız Twitter olağanüstü bir durum olduğunu fark eder ve hesabınızı incelemek üzere kilitler. Bu inceleme süreci hesabınızın kapanmasıyla sonuçlanabilmektedir. Önerimiz bu tarz işlere hiç girmemeniz; Takipçilerinizi doğal ve organik yollardan arttırmaya çalışmanızdır.

Twitter’da Etkileşim Nasıl Arttırılır?

Twitter’da takipçilerinizi arttırmak için etkileşimlerinizi arttırmanız gerekir. Etkileşim alan gönderileriniz sizi takip etmeyen kişilerin akışına düştüğünde yeni kişilere ulaşabilirsiniz. Gelin, Twitter’da etkileşim arttırma yöntemleri neler birlikte inceleyelim.

Anket Yapın

Güncel konuları da dahil ederek anketler oluşturabilirsiniz. Anketler sosyal medya kullanıcılarının sevdiği içeriklerden biridir. Kullanıcılar fikirlerinin sorulmasından hoşlanırlar. Ayrıca anketler takipçilerinizin düşüncelerini de öğrenmenizi de sağlar. Bu durum takipçilere kendilerini değerli ve önemli hissettirirken sizin de etkileşiminizi arttırır.

Soru Sorun

Takipçilerinize soru sorabilirsiniz. Sorular Twitter’da en çok etkileşim alan içeriklerden biridir. Sorduğunuz sorular ürünlerinizle ya da ürününüzün çözdüğü sorunlarla ilgili olabilir. Takipçilerinizden ürünlerle ilgili hikayelerini anlatmalarını isteyebilirsiniz. Ayrıca özel günlerde de bunu yapabilirsiniz.

Reklam Verin

Twitter’da etkileşim arttırma yolları arasında sponsorlu içerik dediğimiz reklam vermek de bulunur. Twitter’da gönderinizi öne çıkarmak için bir miktar ödeme yapabilir ve etkileşiminizi arttırabilirsiniz. Bu işlemin ücreti, kaç kişinin görmesini istediğinize, reklamınızın kaç gün süreceğine bağlı olarak değişecektir.

Size Yazılanlara Cevap Verin

Etkileşim istiyorsanız etkileşim içinde olmalısınız. Sizi takip eden kullanıcıların size yazdıklarına hızlıca cevap verin. Takipçilerinizle iletişim kurduğunuzda etkileşim doğal yollarla artmış olur.

Bunun yanı sıra markanızı ya da ürünlerinizi paylaşan, sizi etiketlememiş bile olsa bunlardan bahseden tweetleri retweetleyebilir ve onlarla iletişime geçebilirsiniz. Böylelikle bu hesapların sizi takip etme ihtimali de artacaktır.

Gündeme Dair Tweet Atın

En etkili etkileşim arttırma yöntemi gündeme dair tweetler atmaktır. Çok fazla kişinin konuştuğu konularda markanızı da içine koyarak tweet atabilirsiniz. Bunu yaparken hashtag kullanırsanız pek çok kişiye ulaşabilirsiniz. Bu da etkileşimlerinizi arttırabilir.

Gerçek zamanlı pazarlama yazımız da bu noktada size fikir verebilir.

Rakiplerinizi İnceleyin

Sizinle benzer ürünler satan markaların Twitter hesaplarını inceleyin. Ne tarz tweetler attıklarını gözlemleyin. Onlardan ilham alın ama benzersiz olmaya çalışın. Çünkü ancak rakiplerinizden daha farklı bir strateji izlerseniz fark yaratabilirsiniz. Bu sayede etkileşimlerinizi de arttırabilirsiniz.

Yarışma ve Çekiliş*

Hem takipçi hem de etkileşim arttıran yöntemlerden bir diğeri de yarışma ve çekiliş düzenlemektir. Sizi takip etmek, tweetlerinizi beğenmek, retweet etmek şartıyla takipçilerinize ürünlerinizi gönderebilirsiniz. Bu yöntemi büyük markalar bile Twitter’da fav arttırma yöntemi olarak kullanmaktadır.

*Sosyal medyadaki çekilişlerin normal şartlarda Milli Piyango onaylı olması gerekiyor. Bu konuya dikkat etmenizi öneririz.

Özetle bu yazımızda Twitter takipçi arttırma yöntemlerinden bahsettik. Etkileşimlerinizi arttırabilecek önerilerde bulunduk. Sizler de bu yöntemleri uygulayarak takipçilerinizi arttırabilirsiniz. Bu sayede markanızı büyütme yolunda adımlar atabilirsiniz. Son olarak herkese bol şans diliyoruz!

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın