Gerçek Zamanlı Pazarlama Nedir? En İyi Örnekler

İnternet kullanımının günden güne artmasıyla, sosyal medya uygulamalarında geçirdiğimiz vakit de bir hayli artmış durumda. Hal böyle olunca da pek çok konuda yeni yaklaşımlar öne çıkıyor. Özellikle sosyal medyanın hayatımızda kapladığı alanın artması pazarlama dünyasında büyük yenilikler, farklı yöntemlerle kendini gösteriyor. Gerçek zamanlı pazarlama da bu yöntemlerden biri.

Bu yazımızda gerçek zamanlı pazarlama nedir sorusuna cevap vereceğiz. Detaylı bir şekilde sosyal medya hesaplarınızda eş zamanlı pazarlamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Son bölümde de real time marketing olarak da bilinen gerçek zamanlı pazarlama örnekleri paylaşacağız.

Gelin gerçek pazarlama nedir, birlikte öğrenelim.

Gerçek Zamanlı Pazarlama (Real Time Marketing) Nedir?

En genel tanımıyla gerçek zamanlı pazarlama; markaların, güncel olaylardan yola çıkarak marka veya ürünlerle ilgili içerik oluşturması; içerikleri bu olaylara eş zamanlı olarak paylaşmasıyla yapılan pazarlama çalışmasıdır.

Diğer pazarlama stratejileri ile karşılaştırmak gerekirse real time marketing, önceden planlanmayan, anlık olarak gelişen bir pazarlama yöntemidir.   

Güncel olaylara, viral videolara, trendlere göre kurgulanan gerçek zamanlı pazarlama yöntemi, tüketicilerle doğrudan iletişim kurma fırsatı yakalamanıza da yardımcı olur. Gündemde olan konulardan beslendiği için hızlı bir şekilde hayata geçmek zorundadır. Yine de bu plansız olacağınız anlamını taşımaz. Bu gibi durumlara karşı daima hazırlıklı olmanız gerekir.

Gerçek zamanlı pazarlama yönteminde büyük bütçelere ihtiyacınız yoktur. Oluşturduğunuz içerik bazen bir görsel, bazen bir tweet, bir SMS, bir mail bazen kısa bir video olabilir. Büyük küçük bütün markaların uygulayabileceği bir yöntemdir. Düşük bütçeyle uygulayabileceğiniz, sonuç odaklı, marka bilinirliğinizi sağlayan ve satışlarınızı arttırabileceğiniz bir yöntemdir.

Bazı konular her yıl tekrarlanır. Bazı önemli günlerse önceden ilan edilmektedir. Bu günler için özel içerikler hazırlayabilirsiniz. Örneğin yılbaşı, Sevgililer Günü, Oscar ödüllerinin dağıtım tarihi, önemli dizilerin yayın tarihleri önceden belirlenmektedir. Bu gibi tarihleri göz önünde bulundurursanız doğru içerikler için de zaman kazanırsınız.

Ayrıca eş zamanlı pazarlama olarak da bilinen gerçek zamanlı pazarlama, etkileşimlerinizin de artmasını sağlar. Güncel olaylardan esinlenen bir kampanya oluşturduğunuzda o konuyla ilgilenen herkese hitap etmiş olursunuz. Bu da doğrudan müşterilerle iletişim kurmanız anlamına gelir. Aynı şekilde marka bilinirliğiniz de artar.

Normalde markanızdan haberi olmayan ancak içerik ürettiğiniz konuyu takip eden kişiler de markanızdan haberdar olurlar. Bu da doğrudan yeni müşteriler kazanmanıza neden olur. Daha geniş kitlelere ulaşmış olursunuz.

Eğer ürettiğiniz içerik insanlar tarafından beğenilirse kulaktan kulağa yayılma etkisi gösterir. E-ticarette bu etki oldukça önemlidir. İnsanlar görüp beğendiği içerikleri sevdikleriyle paylaşır. Gerçekten farkınızı ortaya koyan farklı bir içerik hazırlarsanız paylaşılma ihtimaliniz çok yüksektir. Bu da size marka bilinirliği olarak geri döner.

Sosyal Medyada Gerçek Zamanlı Pazarlama Nasıl Yapılır?

sosyal-medyada-gercek-zamanli-pazarlama

Yapılan araştırmalar günümüzde insanların büyük bir kısmının, sosyal medyada uzun vakitler geçirdiğini söylüyor. We Are Social ve Hootsuite ortaklığında yapılan İnternet Kullanımı ve Sosyal Medya Alışkanlıkları 2021 araştırmasında Türkiye, Instagram’da en çok vakit geçiren ülke konumunda.

Ayrıca dünya genelinde bir gün içinde internette geçirilen süre ortalama 7 saat iken, Türkiye’de 8 saati buluyor. Instagram’ın Türkiye’deki kullanıcı sayısı ise 52 milyondan fazla (Aralık 2021 verileri). Durum böyle olunca da markalar için sosyal medyada kampanya yapmak neredeyse bir zorunluluk halini alıyor.

Sosyal medyada en çok öne çıkan kampanyalar ise gerçek zamanlı pazarlama metodunu uygulayan kampanyalar. O halde sosyal medyada gerçek zamanlı pazarlama kampanyası yapmak için uygulamanız gereken adımlara gelin birlikte bakalım.

Sosyal medya ve e-ticaretle ilgili ipuçları için yazımıza göz atmayı unutmayın!

Güncel Olayları Takip Edin

Güncel olayları çok sıkı bir şekilde takip etmelisiniz. Sosyal medyada gelişen anlık trenleri kaçırmamalısınız. Sosyal medyadaki kullanıcılarının en çok ilgi gösterdikleri, büyük katılımlarla konuştuğu konuların üzerinde durmalısınız. Konunun nereye kadar gideceğini tahmin ederek versiyonlu içerikler oluşturmalısınız.

Bu noktada ipleri elinize almanız gerekebilir. Çünkü sosyal medya hesaplarınızı yöneten çalışanınız hafta sonu ya da akşam saatleri çalışmak isteyebilir. Bu tarz durumlarda sizin hızlıca paylaşım yapmanız başarıya götürecektir.

Markanızla Bağdaşmayan Konuları Seçmeyin

Sadece güncel olduğu için markanızla bağdaşmayan konuları seçmemelisiniz. Bu marka değerinize olumsuz etki edebilir. Güncel olaylar arasından markanızla bağlantı kurulabilecek olanları seçmeniz gerekir.

Örneğin geçtiğimiz günlerde kapıyı çalarak kaçmak isteyen çocukların ev sahibine yakalanma videosu viral olmuştu. Eğer bir ayakkabı markası olsaydınız, “asla yakalayamazlar, sizi hızlandırır” gibi bir tanıtım hazırlayabilirdiniz. Kameralı zil sistemi markasınız olsaydı “kapıyı kimin çaldığını her zaman bilirsiniz” gibi bir tanıtım hazırlayabilirdiniz.

Bu video herkes tarafından çok beğenilip paylaşıldığı için markanızın içerikleri de bu yükselişten yararlanabilirdi.

Yaratıcı İçerikler Üretin

Seçtiğiniz konuda yaratıcı olmalısınız. Pek çok marka eş zamanlı pazarlama yöntemini kullanmaktadır. Bu da yaratıcı olmanız gerektiği anlamına gelir. Hazırladığınız tanıtımın benzerini rakibinizin de yapması kötü bir tesadüf olur. Aşağıdaki gerçek zamanlı pazarlama örnekleri arasında aynı olaylar hakkında içerik hazırlayan firmalara göz atabilirsiniz.

Yaratıcı fikirler bulmak için aklınıza gelen fikirleri liste halinde yazın. Saçma da olsa düşündüğünüz her şeyi kağıda geçirin. Eleme yaparak en yaratıcı olduğunu düşündüğünüz fikri seçin.

Takipçilerinizi Gözlemleyin

Sizi sosyal medya hesaplarınızdan takip eden insanların en çok ilgi gösterdiği konuları araştırın. Gündemdeki trendlere, olaylara, viral videolara verdikleri tepkileri ölçün. Hangi akımlara ilgi göstermişler, neleri sevmişler gibi soruların cevaplarını bulun.

Gerçek zamanlı pazarlama için içerik oluştururken bu bilgileri göz önünde bulundurun. Çünkü yeni müşterilere ulaşmak kadar mevcut müşterilerinizin beğenisini kazanmak da önemlidir.

Hassas Konuları Seçmeyin

Hassas konulardan kaçınmalısınız. Yukarıda da söylediğimiz gibi markanızla bağdaşmayan konularda içerik üretmek zorunda değilsiniz. Hatta çoğu durumda yapmamanız sizin için daha olumlu olabilir.

Bazı olaylar kimi kullanıcıların hassas tepkiler gösterdiği konuları içerebilir.  Bu konulardan uzak durabilirsiniz. Bir grubun onayını alırken diğer grubun eleştiri oklarının hedefine yerleşmek hiçbir marka için olumlu sonuçlar doğurmaz. Bu nedenle konu seçimi yaparken ekstra dikkatli olmalısınız.

Yardımcı Araçlar Kullanın

Markanızı ilgilendiren, markanızın tanıtımı için uygun olan konular konuşulduğu zaman haberdar olmanız gerekir. Bunun için bazı yardımcı araçlar vardır.  Bunlardan biri olan Google Alerts, seçtiğiniz anahtar kelimeler arandığında size haber veren bir uygulamadır.  

Bunun dışında Buffer, Hootsuite gibi sitelerde de markanızı ilgilendirebilecek anahtar kelimeleri takip edebilirsiniz. Ayrıca trendler hakkında da bilgi edinebilirsiniz. Google Trends ve Glimpse de işinize yarayabilir.

Doğru Zamanda Paylaşın

Paylaşımları yapacağınız zamanları doğru seçmelisiniz. Olayın en çok konuşulduğu anda içeriklerinizi paylaşmalısınız. Bütün espriler yapıldıktan, herkes diğer konuya geçtikten sonra paylaşırsanız insanlar ilgi göstermeyebilir.

Bildiğiniz gibi ülkemizde gündem çok hızlı değişir. Her an bambaşka bir konu patlayabilir. Bir önceki konu bir anda eskir. Bu nedenle zamanlama hatası yapmamalı ve en doğru zamanda içeriklerinizi girerek insanlarla buluşmalısınız.

En İyi Gerçek Zamanlı Pazarlama Örnekleri

Gerçek zamanlı pazarlama yöntemi son yıllarda ülkemizde oldukça popüler durumda. Pek çok marka bu yönteme başvurarak gündemdeki içerikleri tanıtım kampanyalarında kullanmaktadır. Biz sizler için en iyi gerçek zamanlı pazarlama örnekleri neler, sıraladık.

Örneğin 2018 yılının Haziran ayında arka arkaya yağan dolular pek çok kişiyi arabasının üzerine halı, kilim gibi ürünleri örtmeye mecbur bırakmıştı. Pek çok marka, sosyal medyanın gündemi haline gelen bu olayı kaçırmadı.

Bir  anda ortaya çıkıp her yeri kasıp kavuran Pokemon Go oyununu unutmak olmaz. Gelin Pokemon Go oyununu kullanan real time marketing örnekleri neler bakalım.

pokemon-gerçek-zamanlı-pazarlama

Özetlemek gerekirse gerçek zamanlı pazarlama; sosyal medyada, televizyonda, gündelik hayatta konuşulan konuları kullanarak pazarlama yapmanız anlamına gelir. Bu yazımızda real time marketing hakkında detaylı bilgi paylaştık. Ayrıca sosyal medya hesaplarınızdan eş zamanlı pazarlama yöntemini nasıl kullanacağınızı anlattık.

Sizler de bu yöntemi deneyerek satışlarınızı arttırabilirsiniz. Aklınıza takılan konuları yorum olarak bırakabilirsiniz. Herkese bol şans!

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın