Ücretsiz E-Ticaret Eğitimi Veren Platformlar

E-ticaret öğrenmek istiyorum diyenler için en iyi ücretsiz e-ticaret eğitimi seçeneklerini bir araya getirdik. Aşağıda listelediğimiz kurslar arasından kendi hedeflerinize göre istediğinizi seçebilirsiniz.

E-ticaret, pek çok avantajından dolayı giderek büyüyor. İnsanlar artık mağazalardan alışveriş yapmak yerine daha uygun fiyatlı online alternatifleri değerlendiriyor. Siz de e-ticaret eğitimi veren kurumlar sayesinde bu sektöre girebilirsiniz. Rekabet her geçen gün daha da arttığı için ne kadar erken davranırsanız o kadar iyi. Üstelik bu yazıda paylaştığımız kurslar sayesinde eğitiminize herhangi bir ücret de ödemeyeceksiniz. Yalnızca belli bir vaktinizi ayırarak sektöre rakiplerinizden 1-0 önde başlayabileceksiniz.

Kursların yanı sıra kendinizi başka kaynaklarla da besleyebilirsiniz. Örneğin e ticaret eğitim kitaplarına göz atmayı düşünebilirsiniz. Girişimcilere 11 kitap önerdiğimiz yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

E Ticaret Eğitimi Nedir, Nereden Alınır?

E-ticaret eğitimini online platformlardan, kitaplardan ya da şehrinizdeki akademilerden alabilirsiniz. Bazı üniversitelerde temel bilgileri öğrenebileceğiniz sertifika programları bulabilirsiniz. Bu programlarda kontenjan sınırı olduğu için düzenli olarak takip etmelisiniz.

Yüksek lisans yapmak istiyorsanız üniversitelerin dijital ekonomi, elektronik ticaret gibi programlarını da değerlendirebilirsiniz. Böyle bir imkanınız varsa E-ticaret için yüksek lisans tercihi yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Ücretsiz e-ticaret eğitimi sonunda kapsamlı bir şekilde tüm sürece teorik şekilde hakim olursunuz. Eğitimin başında bu kavramın temelini, yıllar içindeki gelişimini ve geleceğini; yazılımları, entegrasyonları, tasarımları; ödeme sistemlerini, işin hukuksal boyutunu; pazarlama stratejilerini, arama motoru optimizasyonunu; operasyon yönetimini, iade süreçlerini ve müşteri desteğini öğrenirsiniz.

Tüm bu bilgileri kendi e-ticaret işinizde nasıl kullanacağınız ise tamamen size bağlı. Eğitimin ardından kendi yöntemlerinizi geliştirip bol bol pratik yapabilirsiniz. Böylelikle rekabetin içinde adınızı duyurabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Udemy’deki Ücretsiz Online E Ticaret Eğitimi Seçenekleri

Online eğitim denince aklımıza gelen ilk yer Udemy. Yüzlerce kategoride eğitim veren Udemy’de ücretsiz pek çok kurs yer alıyor. Üstelik sitede Türk uzmanlardan da eğitimler bulabilirsiniz.

Udemy’deki Türkçe kurslar daha çok pazar yerleri üzerine. Trendyol, GittiGidiyor, HepsiBurada, Amazon gibi platformlarda satış yapmak istiyorsanız bu eğitimlere hemen katılabilirsiniz.

Sitede İngilizce ücretsiz kurs sayısı daha fazla. WordPress kullanarak eTicaret sitesi kurmak ve geliştirmek üzerine pek çok ders bulabilirsiniz. Bu derslerin alt yazısı olduğu için dile çok hakim olmasanız da pek çok yeni bilgi öğreneceğinize eminiz.

Udemy, ücretsiz online e ticaret eğitimlerinde sertifika vermiyor. Bu yüzden sertifika istiyorsanız para ödemeniz gerekiyor. Fakat sitede 30 gün içerisinde iade garantisi olduğu için memnun kalmazsanız paranızı geri alabiliyorsunuz.

Google’daki Online Kurslar

google-online-e-ticaret-egitimi

Learn Digital with Google üzerinden de çeşitli eğitimler alabilirsiniz. Örneğin başlangıç seviyesi için 3 saatlik online işletme dersi işinize yarayabilir. 7 modülden oluşan bu kursa ücretsiz olarak katılabilirsiniz.

Bu eğitimde e ticareti öğrenerek satış yapmak, ödeme almak, siparişleri yönetmek gibi konuları öğreneceksiniz. Bu dersler İngilizce olsa da alt yazısını Türkçe yapıp transkriptini de Türkçe olarak okuyabilirsiniz. Her videonun sonundaki testi çözerek bilginizi sınayabilirsiniz.

Bu eğitimde olmasa da Google üzerinden alacağınız kursların bazılarında sertifika da veriliyor. Online Kurslar anasayfası üzerinden sertifikasyonu olan eğitimleri seçebilirsiniz.

Dilerseniz e-ticaret ve dijital pazarlama hakkındaki yazımıza da göz atabilirsiniz.

Elektronik Ticaret Bilgi Platformu’ndaki Eğitimler

Ticaret Bakanlığı’na bağlı olan E Ticaret Bilgi Platformu’nda onlarca farklı eğitim yer alıyor. Bu eğitimlerin arasında SEO, hedef kitle analizi, içerik yönetimi, sosyal medya, fiyatlandırma, devlet teşvikleri, ödeme altyapısı, operasyon süreci gibi pek çok farklı konu var.

Üstelik bu platformda eğitimleri video olarak izleyip aşağıdaki ders notlarıyla bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz. Sitedeki videolar genellikle 10 dakikanın altında. Yani konu hakkında temel bilgiler veriliyor. Bazı konularda ise video olmaksızın yalnızca yazılı bilgi var. Yine de tüm eğitimlerin sonunda online satış yapma konusunda pek çok şey öğreneceğinize eminiz.

Elektronik Ticaret Bilgi Platformu’nda alacağınız kurs sonunda herhangi bir e ticaret uzmanlığı sertifikası verilmediğini de ekleyelim.

TEKDEV’deki Ücretsiz Sertifikalı Eğitimler

Teknolojik Dönüşüm Eğitim Vakfı’nda da farklı programlar bulabilirsiniz. Sitede belirli tarihlerde eğitimler olduğu için düzenli olarak takip etmenizi öneririz.

Sitedeki sertifika programlarında e ticaret yöneticisi eğitimi yer alıyor. Bu eğitimde 10 gün boyunca pazar yerlerinde mağaza açmak, XML ile ürün ekleme, ödeme yöntemleri, yurt dışına ürün satma, kampanya oluşturma gibi pek çok konuyu öğreneceksiniz. Ardından sınavda başarılı olursanız sertifikanızı alabilirsiniz.

Bu eğitim hem kendi işinizi kurarken hem de sektördeki diğer işlere başvururken işinize yarayabilir. Bunun yanı sıra sitede farklı online eğitimler de bulabilirsiniz. Farklı kaynaklar kullanarak kendinizi geliştirmek isterseniz eksik kaldığınız noktalarda TEKDEV’in kurslarından faydalanabilirsiniz.

Global Enstitü’deki E-Ticaret Eğitimi Sertifika Programları

global-enstitu-sertifika

Global Enstitü’deki ücretsiz kursa 7 gün boyunca katılabilirsiniz. Buradaki derslerde video yok. Konulara sitedeki yazılı kaynaklardan ulaşıyorsunuz. Fakat bu ücretsiz eğitimi tamamladıktan sonra sınavı geçerseniz sertifikanızı alabilmek için para ödemeniz gerekiyor.

Kursta elektronik ticaretin özellikleri ve yararları gibi temel bilgileri öğreneceksiniz. 4 farklı ana kategoride eğitimi tamamladıktan sonra toplamda 10 dakika süren, 10 soruluk bir sınava giriyorsunuz. Bu sınavda 10 sorunun en az 6’sını doğru cevaplayıp sertifikaya hak kazanabilirsiniz.

Ücretsiz e-ticaret eğitimi için kullanabileceğiniz farklı kaynakları paylaştık. Önerileriniz ya da sorularınız olursa yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz. Bu kaynaklar içerisinden ilgi alanınıza, eksiklerinize ve sertifika ihtiyacınıza göre uygun olanı seçebilirsiniz. Bu sektöre yeni giriyorsanız blogumuzdaki diğer yazılara da göz atabilirsiniz.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın