E-Ticaret için Instagram Reels Fikirleri

2020’de hayatımıza giren pandemi, sosyal medya kullanımını da oldukça arttırdı. Özellikle TikTok inanılmaz bir popülerlik kazandı. Bunu gören Instagram ise Reels özelliğini duyurdu. Biz de bu yazımızda e-ticaret için Instagram Reels fikirleri paylaşacağız.

🔎 Daha fazla fikir için e-ticaret story fikirleri yazımıza da göz atabilirsiniz.

An itibarıyla Z kuşağının en çok vakit geçirdiği platform TikTok. Instagram da bununla yarışabilmek için kısa videoların paylaşıldığı Reels özelliğini çıkardı. Reels’ın bu kadar tutmasının bazı sebepleri var.

 • Dikkat süresi giderek kısalıyor. Instagram Reels da 15, 30 ve 60 saniyelik videolarla dikkati hep canlı tutuyor.
 • Kullanıcılar saatler boyu kolayca reels izleyebiliyor.
 • Storyler gibi kısa sürede silinmiyorlar. Günlerce akışta kalabiliyorlar.
 • Kullanıcılar bu videoları kaydederek tekrar tekrar izleyebiliyorlar.
 • Ve en önemlisi de alakalı içerik olarak çok fazla kişinin reels akışına ve keşfetine düşebiliyor.

Reelların pek çok avantajı var. Üstelik Instagram daha önce de olduğu gibi yeni özelliğini daha fazla öne çıkarıyor. Bu yüzden e-ticaret yapıyorsanız kesinlikle Instagram reels işine girmelisiniz. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız kısaca açıklayalım.

E-Ticaret için Instagram Reels Nasıl Çekilir?

e ticaret reels adimlar
 • Anasayfanızda veya profilinizde sağ üst köşede bulunan + ikonuna tıklayın ve Reel’ı seçin.
 • Soldaki bölümden uzunluk (15-30-60) belirleyin. Ardından istiyorsanız bir filtre seçin.
 • Hızlandırmak ya da yavaşlatmak istiyorsanız 1x yazan yerden istediğiniz hızı seçin. İstemiyorsanız 1x kalsın.
 • Eğer kendinizi seçecekseniz zamanlayıcı açabilirsiniz.
 • Çekim yaptıktan sonra aynı konumdan devam etmek için time ikonunun altındaki hizala özelliğini kullanabilirsiniz.
 • Videolarınızı çektikten sonra klipleri düzenle kısmından kırpabilirsiniz.
 • Üstteki nota ikonuna tıklayarak müzik ekleyebilirsiniz. Ses kütüphanesinden popüler sesleri seçebilirsiniz. Bu tarz popüler sesler keşfete düşmenize yardımcı olabilir.
 • Videonuzun üzerine yazılar ekleyebilirsiniz. Klibinizin üstüne tıklayıp Aa ikonundan yazınızı yazın. Ardından alttaki kırpma bölümünden zamanlamasını ayarlayın. Böylelikle yazılar istediğiniz yerde belirip istediğiniz yerde kaybolacak.

Videonuz hazır! Şimdi sıra paylaşmada.

 • Reels paylaşırken açıklama eklemeyi unutmayın. Ürününüzle alakalı içerik yazabilir, ipuçları paylaşabilir ya da kendinizi tanıtabilirsiniz.
 • İsterseniz açıklamaya alakalı hashtagleri de ekleyebilirsiniz. Böylelikle insanlar bu hashtagleri aradığında reelsınızla sonuçlarda çıkma şansınız artar.
 • Reels’ı akışta da paylaşabilirsiniz. Böylelikle takipçileriniz anasayfalarında gezinirken videonuzu görebilir.
 • Reels kapağını videonun içinden seçebileceğiniz gibi dilerseniz galeriden başka bir fotoğraf da seçebilirsiniz. Fakat kapak görselinin içerikle uyumlu olmasına dikkat edin.
 • İşletme hesabınız varsa ve Instagram Shopping özelliği aktifse ürünlerinizi de videoya etiketleyebilirsiniz.
 • Son olarak paylaş butonuna basarak reels’ınızı kullanıcılarla buluşturabilirsiniz! Hazır değilseniz taslak olarak kaydedip daha sonra paylaşabilirsiniz.

Instagram’da içerik üretmek hiç zor değil. Fakat ilk seferde harika bir reel çekeceğinizi düşünmeyin. Her şeyde olduğu gibi sosyal medyada da başarılı içerikler oluşturmak zaman alabilir. Bu süreçte farklı videolar hazırlayarak istatistiklerini takip etmeyi unutmayın.

Kullanıcıların olumlu tepki vermediği, izlenmeyen, etkileşim almayan tarzda reelları tekrar tekrar çekmeyin. Bunun yerine başka alternatifler bulmaya çalışın. Aşağıda yer verdiğimiz e-ticaret için reels fikirlerinden ilham alabilirsiniz.

E-Ticaret için Instagram Reels Fikirleri

Reel nasıl çekilir öğrendiğimize göre şimdi sırada konsept belirlemek var. Instagram’da pek çok farklı içerik üretebilirsiniz. Fakat e-ticaret işinizde Instagram Reels özelliğini kullanmak istiyorsanız biraz daha seçici olmanızı öneririz.

1- Ürünlerinizi Tanıtın

e ticaret icin urun reellari

E-ticaret için reels çekmek istiyorsanız yapabileceğiniz ilk şey ürünlerinizi göstermek. Üstelik bu tarz videolarda insan gözükmesine de gerek yok. Masanın üzerine dizdiğiniz ürünleri çekip paylaşabilirsiniz.

İmkanınız varsa ve örneğin butik işindeyseniz modelle fotoğraf çekimi yaparken bir yandan da reels çekebilirsiniz. Böylelikle kullanıcılara daha zengin bir içerik sunmuş olursunuz. E-ticaret fotoğraf çekimi yazımızdan da ilham alabilirsiniz.

El yapımı ürünler satıyorsanız bu ürünleri nasıl hazırladığınızı gösterebilirsiniz. El yapımı sabun videoları izlemesi en keyifli reellardan biri! Üstelik el emeğinizin görülmesi de potansiyel müşterilerinizin ürüne olan ilgisini arttıracaktır.

2- Ekibinizi Tanıtın

Alışveriş alışkanlıklarımızı en çok etkileyen şeylerden biri de markayla kurduğumuz duygusal bağ. Eğer siz de e-ticaret işinizi büyütmek için Instagram reels kullanmak istiyorsanız ekibinizi tanıtabilirsiniz. Böylelikle takipçilerinizle marka arasında bir bağ oluşturabilirsiniz.

Kendinizi ve ekibinizi kısaca tanıtabilirsiniz. Bu işe nasıl ve neden girdiğinizi anlatabilirsiniz. Videonun sonunda markayla ilgili sorularını sorabilirsiniz. Böylelikle etkileşim alma şansı da yakalarsınız.

3- Eğitici İçerikler Paylaşın

e ticaret ornek egitim reels

Takip etmeye değer bir Instagram hesabı oluşturmak istiyorsanız eğitici içerikler paylaşabilirsiniz. Bu tarz videolarda rününüzle alakalı konular bulmaya çalışın. Örneğin internet üzerinden kahve satıyorsanız örnekteki gibi tarif videosu çekebilirsiniz.

Ürününüzün kullanıldığını görmek de potansiyel müşterilerinizi olumlu etkileyecektir. Seviyeyi biraz daha yükseltmek isterseniz DIY yani kendin yap projeleri de çekebilirsiniz. Bu videolar seyir zevki yüksek olduğu için çok popüler.

4- Kampanyalarınızı Duyurun

Instagram Reels’ta kampanyalarınızı da duyurabilirsiniz. Fakat kısa süre geçerli bir kampanyaysa story ve postu tercih etmenizi öneririz. Çünkü reels çok uzun süre boyunca akışta kalabiliyor.

Örneğin ilk alışverişe indirim yapabilirsiniz. İlk alışverişe özel bir indirim kodu belirleyip en çok satan ürünlerinizle birlikte bu kodu paylaşabilirsiniz. Böylelikle keşfete düşerseniz ziyaretçilerinizi müşteriye çevirmeniz kolaylaşır.

Kampanyalar konusunda yardıma ihtiyacınız varsa e-ticaret ve dijital pazarlama yazımız ilginizi çekebilir.

5- Müşterilerinizden Gelen Yorumları ve İçerikleri Paylaşın

Instagram’da e-ticaret için en iyi içeriklerden biri müşterilerinizden gelenler. Çünkü hem takipçilerinizde güven oluşturur hem de size ekstra içerik sunar. Müşterilerinizden gelen videoları, yorumları ve mesajları reels olarak paylaşabilirsiniz. Tabii izin aldıktan sonra!

Gördüğünüz gibi e-ticarette reels kullanmanızın pek çok yolu var. Bu konuyla alakalı aklınıza takılan sorular olursa bize yorum bırakabilirsiniz. Biz de yazımızı dikkat etmeniz gerekenlerle noktalayalım.

Instagram Reels Çekerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Kaliteli görseller kullanmalısınız. Bunun için ışığın yeterli olduğu bir ortamda çekim yapmanızı öneririz. Işık ne kadar azsa görüntü kalitesi de o kadar düşer.
 • Reels, tıpkı story gibi dikey gözüküyor. Bu yüzden telefonunuzu yatay değil dikey tutarak çekim yapın.
 • Görüntülerin çok hızlı akmamasına dikkat edin. Çok hızlı videolarda maalesef hiçbir şey anlaşılmıyor ve emek boşa gidiyor.
 • Çalışmayan fikirleri tekrar tekrar denemeyin. Farklı içerikler üretin ve en iyi çalışanlardan devam edin.
 • İyi sonuç almazsanız hemen pes etmeyin. Aklınıza fikirler geldikçe mutlaka vakit ayırın. Böylelikle daha fazla takipçiye ulaşma şansınız da artar.

E-ticarete dair başka sorularınız varsa bize yorum bırakabilirsiniz. Sizin ilgilendiğiniz konularla alakalı da detaylı yazılar yazabiliriz.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın