E-Ticaret Kursu: E-Ticaret Öğrenmek için Online Kurslar

Günümüzde özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte e-ticaret de ticaret alanında ortaya çıkan bir yöntem oldu. Birçok firma ve kişi e-ticaret yaparak ürünlerini birçok kişiye ulaştırma imkânı yakaladılar.  Yazımıza geçmeden önce ilk olarak e-ticaretin ne olduğunu kısaca açıklayalım.

E-Ticaret; ürünlerin veya hizmetlerin internet üzerinden ticaretine yapılmasına denir. Normal ticarette olduğu gibi e-ticarette de vergi, kargo, tanıtım gibi farklı alanlar hakkında bilgi sahibi olunması gerekiyor. E-Ticaret yapmak isteyen kişiler içinde farklı birçok kurs alternatifi bulunmakta.

Özellikle internet üzerinden kurs veren birçok farklı site bulunuyor. Bu yazımızda sizler için e-ticaret öğrenebileceğiniz online kursları inceledik. Bu sektöre girmeyi düşünüyorsanız e-ticarete nasıl başlanır yazımıza da göz atabilirsiniz.

Udemy Üzerinden Online E-ticaret Kursu

Dünyanın en büyük online eğitim firmalarından biri olan Udemy’de 130.000’den fazla online ders içeriği bulunmuyor. 65’den fazla dilde eğitim alabilme imkanına sahip olduğunuz bu platformdaki kurs içerikleri de oldukça fazla.

Udemy’de işletme, pazarlama, kişisel gelişim, yazılım, finans gibi birçok alanda kursa erişmeniz mümkün. E-Ticaret konusunda kurs almak isterseniz de Udemy’de bu konuda birçok kurs içeriği bulabilirsiniz. 

Udemy’de kurs almak isterseniz yapmanız gereken udemy.com üzerinden siteye kayıt olmak. Kayıt işleminden sonra istediğiniz kursları satın alarak hem mobil hem de bilgisayar üzerinden derslere katılabilir ve kurslar online olarak verildiği için kaydettiğiniz dersleri kendi istediğiniz saatlerde izleyerek öğrenme hızını kendinize göre ayarlayabilirsiniz. 

Udemy’de kurs veren eğitmenler kendi içeriklerini üretiyor. Bu yüzden de fiyatları kendileri belirleyebiliyor. Ücretsiz kurslar olduğu gibi 340 TL’ye kadar çıkan fiyatlarda kurslar bulmanız mümkün. Ayrıca %90’a varan indirimler de sitede sıkça yapılıyor. 

Ödemeler kredi kartı ile yapılıyor ve ödemeyi yaptığınız kurs istediğiniz gibi çıkmazsa 30 gün içinde parayı geri alabilme hakkınızı bulunuyor.

Satın aldığınız her kursa ömür boyu erişim hakkı elde edebilir ve güncellemeleri tekrar para ödemeden alabilirsiniz. Kursu bitirdiğiniz zaman adınıza hazırlanmış bir Udemy sertifikanız olur.

Udemy’de e-ticaret kursu almak isterseniz ders almak istediğiniz zaman istediğiniz özelliklere göre ders bulmanız oldukça kolay. Arama yerine öğrenmek istediğiniz konuyu yazdığınız Udemy size birçok eğitmenin videosunu karşınıza çıkarır.

Filtreleme kısmında ise konu, seviye, dil, ücret, puan, özellik, video süresi ve altyazı gibi alanlar karşınıza çıkar. Böylece İngilizce bir içeriği Türkçe altyazı ile izleyebileceğiniz videoları da bulabilir ya da istediğiniz seviyedeki bir videoyu izleyebilirsiniz.

Kayıt yaptırdıktan sonra derslere başlamadan önce izlemek istediğiniz ders ve eğitmen hakkında yorumlarını okumanızı öneririz. Böylece sizden önce bu konuyu izleyen insanların yorumlarını okuyabilir ve eğitmen ve ders işleyişi hakkında bilgiye sahip olabilirsiniz.

udemy-e-ticaret-kursu

Ayrıca Udemy’deki her kursta soru ve cevap bölümleri de bulunuyor. Aklınıza takılanları bu bölüme yazıp hem kursun eğitmeninden hem de diğer kişilerden cevap alabilirsiniz. Ancak bu bölüm interaktif değil bu yüzden hemen geri dönüş olamayabileceğini de belirtelim.

E-Ticaret için en çok tercih edilen Udemy kurslarından birkaçını listeledik:

Kurs: WordPress İnternet Sitesi Kurmak: Blog, E-Ticaret, Kurumsal

Eğitmen: Fikret TOZAK

Udemy Puanı: 4.6

Fiyat: 339.99 TL

Bu kursa kayıt olduğunuz zaman; kendi e-ticaret sitenizi kurmayı, sitenizi google’da daha kolay bulunabilmesi için gereken SEO ayarlarını yapmayı, sitenizi görsel olarak daha iyi tasarlamayı ve sitenizin güvenliğini arttırmayı öğrenebilirsiniz.

Kurs: Amazon FBA Eğitimi

Eğitmen: Mehmet TEK

Udemy Puanı: 4.6

Fiyat: 339.99 TL

Bu kursa kayıt olduğunuz zaman; Amazon hesabı açmayı ve Payoneer veya Hyperwallet gibi uygulamaları nasıl kullanabileceğinizi, satış stratejilerini, ürünlerinizi nasıl daha fazla insana daha etkili bir şekilde ulaştırabileceğinizi ve nasıl daha iyi geri dönüşümler alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

En iyi dropshipping kursları için tıklayın!

Kurs: Amazon Dropshipping ile Para Kazanma

Eğitmen: Burak BİLİCİ 

Udemy Puanı: 4.7

Fiyat: 249.99 TL

Bu kursa kayıt olduğunuz zaman; Dropshipping ve E-Ticaret hakkında detayları, Amazonda satıcı hesabı oluşturmayı ve Amazon Dropshipping ile nasıl gelir elde edebileceğiniz hakkında bilgileri öğrenebilirsiniz.

Udemy üzerinden daha fazla e-ticaret kursu bulmak için Udemy E-ticaret Kursları üzerine ayrıca bir yazı daha yazmıştık.

Skillshare Üzerinden Online E-ticaret Kursu

Skillshare, online olarak birçok alanda eğitim alabileceğiniz bir uygulamadır. Fotoğrafçılık, yemek yapmak ya da yazılım gibi birçok alanda Skillshare uygulaması üzerinden birçok online kursa ulaşmanız mümkün.

Skillshare’de bir derse kayıt olduğunuz zaman eğitmenlerle iletişime geçebiliyorsunuz. Aynı zamanda eğitmenler tarafından kursu alanlara projeler verilebiliyor. Böylece projeyi yaparak işin uygulama kısmını da öğrenebiliyorsunuz. 

Skillshare’e kayıt olduğunuz zaman birçok ücretsiz içerik ile öğrenmeye hemen başlayabilirsiniz. Ücretsiz bir kurs aldığınız zaman soru cevap kısımlarına ve projelere de ulaşma imkanınıza bulunuyor. Eğer Premium hesaba geçmek isterseniz Skillshare’in Premium üyelere sunduğu diğer içeriklere de ulaşabilirsiniz.

Skillshare Premium üyelik ise ayda 8 Dolar. Ayrıca kayıt yaptırmadan önce 7 günlük bir deneme süresi de bulunuyor. Bu deneme süresince Premium üyelerin bütün imkanlarına sahip oluyorsunuz. 

Skillshare şu anda daha çok İngilizce içerik ürettiği için Türkçe ders arıyorsanız bu site size uygun olmayacaktır. E-Ticaret hakkında içeriklere ulaşmak isterseniz Skillshare’in sunduğu 7 günlük denemeye bakmanızı öneririz. 

Siteye kayıt olduğunuz zaman istediğiniz online kursları kolayca arayabilir ve filtreleyebilirsiniz. Filtreleme kısmında ücretsiz ya da Premium, dersin süresi, yüklenme zamanı ve popüler olup olmadıkları bulunuyor.

Videoların altlarında ise kursu alan kişilerin yorumları bulunuyor. Bu yorumları okuyarak kursun nasıl olduğu hakkında daha bilgi edinebilirsiniz. Bizlerde E-Ticaret hakkında ücretsiz ve Premium ders veren kursları listeledik:

Kurs: E-Commerce Essentials: How to Start a Successful Online Business

Eğitmen: Tracey Wallace

Bu kurs ile E-Ticarete başlarken neler yapabileceğinizi, hangi marketlere yönelebileceğinizi, işinizi nasıl kurabileceğinizi ve e-ticaret ile nasıl gelir kazabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bugüne kadar bu kursu 37.971 kişi almış ve eğitmen kursu alan kişilere kurs süresince 28 proje vermiş.

Kurs: Shopify Theme Development: Build and Customise Your Own Online Store

Eğitmen: Christopher Dodd

Bu kursa katılarak Shopify platformunu kullanarak kendi online şirketinizi nasıl kuracağınızı ve web sitenizi nasıl daha iyi oluşturabileceğiniz gibi alanlarda bilgi edinebilirsiniz. Bu kursa bugüne kadar 4.152 öğrenci katılmış.

Ayrıca bu eğitmen Skillshare’deki en iyi eğitmenlerde biri olduğunu da söyleyelim.

Domestika Üzerinden Online E-ticaret Kursu

Birçok alanda online kurs alabileceğiniz sitelerden biri olan Domestika’da fotoğrafçılık, illüstrasyon, teknoloji ve ticaret alanlarında kurslar bulmanız mümkün. Domestika fiyatlandırma kısmında kullanıcılarına değişik imkanlar sunuyor.

Tek ders satın alabileceğiniz gibi 3 dersi birlikte satın alıp bir indirim elde edebiliyorsunuz. Ayrıca Domestika Pro’ya kayıt olarak ayda 209.99 TL’ye her ay ücretsiz kurslar alabilir ve diğer kurslardan da %20 ek indirim elde edebilirsiniz. 

Domestika’da tek bir dersin fiyatı 349.99 TL. Ancak site tarafından da zaman zaman kullanıcılarına %80’e yakın indirim imkanları da sunuyor. Bu indirimler sayesinde dersler 70 TL gibi fiyatlara da satın alabiliyorsunuz.

Domestika sitesinin dili İngilizce ancak sadece İngilizce değil farklı dillerde de eğitimler veriliyor. Genellikle birçok dilde altyazı imkanı da kullanıcılara sunulmuş durumda. Bizde sizler için E-Ticaret hakkında birkaç kurs listeledik.

Kurs: E-Commerce: Launch Your Online Business

Eğitmen: Karla Covarrubias

Fiyat: 343.99 TL

Dil: İspanyolca – İngilizce, Fransızca, Almanya Altyazı

Bu kursta işletmenizi dijital olarak nasıl geliştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Adım adım online sitenizi nasıl açabileceğiniz, nasıl geliştirebileceğiniz ve online olarak nasıl daha başarılı olabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu kursun Domestika sitesinde %96 olumlu oyu bulunuyor.

Kurs: E-Commerce Fundamentals

Eğitmen: Ellie Rivers

Fiyat: 343.99 TL

Dil: İngilizce – Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Fransızca ve Portekizce altyazı

Bu kursta e-ticaret ile kendi hedef kitlenize nasıl ulaşabileceğiniz ve küçük işletmenizi nasıl büyütebileceğiniz hakkında bilgiler öğrenebilirsiniz.

Dünya çapında birçok kullanıcısı bulunan bu online kurslar dışında Türkiye’de de E-Ticaret kursu alabileceğiniz yerler bulunuyor. Bunlardan bazıları:

İSMEK: İSMEK kursları ücretsiz olmakla birlikte sınırlı sayıda insanın katılabileceği kurslar. İSMEK’in sunduğu kurslara yüz yüze katılmanız gerekiyor. Kursu bitirdiğinizde İsmek tarafından bir belge alıyorsunuz. 

E-Ticaret Akademisi: Bu site Ticaret Bakanlığı tarafından verilen eğitimleri kapsar. Online olarak site üzerinden E-Ticaret hakkında yayınlanan videoları izleyebilirsiniz. Bu sitedeki eğitimler tamamen ücretsizdir. Aynı zamanda sitenin forum kısmına sorularınızı yazabilir ve bildiğiniz konulardaki soruları da cevaplayabilirsiniz. 

Son olarak ücretsiz e-ticaret eğitimi veren platformları incelediğimiz yazıya da göz atabilirsiniz.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın