Web Site Tasarımları için En Uygun Yazı Karakterleri ve Kombinasyonlar

Gün içerisinde ne kadar yazıyla karşılaşıyoruz hiç düşündünüz mü? Elimize aldığımız kitaplar, televizyonu açtığımızda gördüğümüz yazılar, internette dolaşırken karşımıza çıkanlar, gazeteler, marketten aldığımız ürünler… Her yerde bir sürü yazıyla karşılaşıyoruz. Bu yazılara biraz daha dikkatli baktığımızdaysa hepsinin bambaşka yazı karakterleri kullanılarak yazıldığını görüyoruz.

Bu yazımızda internet siteleri için en iyi yazı karakterleri, web sitesine uygun font seçme yöntemleri, en popüler yazı stilleri gibi konularda bilgiler vereceğiz. Gelin web sitesine uygun font nasıl seçilir, birlikte inceleyelim.

Web Sitesine Uygun Fontu Nasıl Seçeriz?

İnternet sitesi hazırlarken dikkat etmeniz gereken konulardan belki de en önemlisi yazı fontudur. Ziyaretçileriniz sitenizdeki içerikleri rahatça okuyabilmeliler. Aynı zamanda cümlelerinizi rahatça anlayabilmeliler. Müşterilerin rahat anlayabildiği ve böylelikle kolayca alışveriş yapabildiği, güvenilir gözüken bir e ticaret web sitesi tasarlamak için en uygun fontu seçmelisiniz.

Web sitenizi tasarlerken Marka Kimliği Oluşturma Rehberimiz de işinize yarayabilir. Şimdi gelin, web sitenizde kullanacağınız fontu seçerken dikkat etmeniz gereken noktalara teker teker bakalım.

İlham Alın

Sıfırdan bir web sitesi oluşturuyorsanız karar vermeniz gereken pek çok şey olacaktır. Bunlardan birisi de yazı karakterleri. Binlerce font arasından sitenize uygun olanı bulmanız için sevdiğiniz web sitelerinden ilham alabilirsiniz.

Diğer e-ticaret sitelerini inceleyip hangi fontları kullandıklarına bakabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden popüler yazı stilleri araması yaparak kendinize uygun olanları belirleyebilirsiniz. İlham almak başlangıç için oldukça iyi bir seçenektir.

Beğendiğiniz sitelerin fontlarını kolayca öğrenebilmek için Font Finder eklentisini kullanabilirsiniz.

Fontları Tanıyın

fontlari-taniyin

Her yazı tipi aslında bir ruh halini yansıtır. Hedef kitlenizi ve nasıl hissetmelerini istediğinizi düşünün. Genellikle serif yazı karakterleri resmi ve zarif bir hava yaratması için kullanılmaktadır. En çok kullanıldığı alanlar ise dergiler ve moda endüstrisidir.

Sans yazı karakterleri ise çoğu zaman minimalizmi ve sadeliği temsil eder. Müşterilerinizi rahat ve güvende hissettirmek istiyorsanız sans yazı karakterleri arasından bir seçim yapabilirsiniz. Amacınızı ve hangi kitleye hitap ettiğinizi  bilirseniz web sitesine font seçmek konusunda önemli bir adımı tamamlamış olursunuz.

Markanızı Tanıyın

Uygun yazı tipini seçmek için markanızı da tanımanız gerekir. Markanızın kimlere hitap ettiği kadar içeriği de önemlidir.

Gençlere yönelik eğlenceli bir marka mısınız? Yoksa lüks ürünler mi satıyorsunuz? Her iki durumda da farklı yazı karakterlerini seçmelisiniz. Ayrıca amacınız da önemlidir. Klasik okunaklı bir internet sitesi mi hazırlamak istiyorsunuz yoksa fark yaratacak bir internet sitesi mi? Bu soruya verdiğiniz yanıta göre font aralığını daraltabilirsiniz.

Kolay Yüklenen Yazı Karakterleri

Günümüzde pek çok kişi internet sitelerinin yavaş yüklenmesine tahammül edememektedir. Bu nedenle müşterileri web sitenizde tutabilmeniz için sitenizin kolay açılabilir olması oldukça önemlidir.

Seçtiğiniz yazı tipinin yüklenmesinin uzun sürmemesi gerekir. Bu nedenle sitedeki yazı tipini en fazla 2 olarak belirlemelisiniz. Çok büyük boyutlu yazılardan kaçınmalısınız. İndireceğiniz yazı tipinin sadece normal ve kalın versiyonlarını indirerek de dosya boyutunu küçültebilirsiniz. Ayrıca seçtiğiniz yazı tipini indirirken sadece kullanacağınız dilleri indirmelisiniz. Diğer dilleri indirmenize gerek yok.

Okunabilirliği Düşünün

Yazı fonlarınızı seçerken en çok önem vermeniz gereken konulardan biri okunaklı olmasıdır. Modern ve okunaklı fontlar arasından bir seçim yapmalısınız. Yazı karakterleri birbirlerine çok yakın olmamalı, tuhaf semboller ve şekiller içermemelidir.

Kimse hiçbir yazının okunmadığı bir internet sitesinde kalmak istemez. Bu siteden ürün de almazlar. Bu nedenle ürün açıklamalarınız için seçeceğiniz fontun okunaklı olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Ölçeklendirilebilir Fontlar

Seçtiğiniz yazı tipinin ölçeklendirilebilir olduğundan emin olmanız gerekir. Yazı fontunuz büyük haldeyken güzel gözükürken küçüldüğünde o kadar da güzel gözükmeyebilir. Harfler sıkışabilir, okunaklı olmaktan çıkabilir.

Bu nedenle bir yazı tipini seçmeden önce çeşitli boyutlardaki versiyonlarını kontrol etmeniz gerekir. Ancak bu şekilde göz yormayan yazı tipi seçebilirsiniz.

Türkçe Fontlar

Seçeceğiniz yazı tipinin Türkçe dilini destekleyip desteklemediğinden emin olmanız gerekir. Eğer desteklemiyorsa ne yazık ki başka bir font seçmeniz gerekecektir. Çünkü Türkçede bulunan ç,ş,ı gibi harfler pek çok yazı fontunda bulunmamaktadır. Bu nedenle bu harfler olmadığı için font tercihinizi değiştirmeniz gerekir.

Eğer bu adımları takip ederseniz web siteniz için modern ve okunaklı fontlar seçebilirsiniz. Doğru seçeceğiniz font ile sitenize giren kişilere bilinçaltı mesajlar gönderebilirsiniz. Ayrıca onları satın almaya götürebilirsiniz.

Türkçe içerikler üretecekseniz fontunuzun Türkçe karakterleri desteklediğinden emin olmalısınız. Şu iki pangram örneğiyle fontlarınızı Türkçe karakter uyumluluğu açısında test edebilirsiniz:

  • PİJAMALI HASTA YAĞIZ ŞOFÖRE ÇABUCAK GÜVENDİ.
  • Açgözlü ve hoşnut, prestije feci bağımlıydık.

Web Siteniz için Okunaklı ve Modern Yazı Fontları + Kombinasyonlar

Gelin, modern ve okunaklı fontlar kombinasyonlarına birlikte bakalım. Görsellerde hangi iki yazı fontunun bir araya geldiği de yazmaktadır. Nasıl durduğuna göz atabilirsiniz.

okunakli font kombinasyonlari
okunakli font kombinasyonlari devam

Bir internet sitesinde çoğu zaman iki farklı yazı tipi görürüz. Başlıklar farklı bir yazı tipiyle yazılırlar. Ana metinlerde de başlıktakinden farklı bir yazı stili tercih edilir.

İşin uzmanları bir internet sitesi için en fazla 2 farklı yazı tipinin bir araya gelmesini önermektedir. Bu durum da yazı fontu kombinasyonlarını öne çıkarmaktadır. Yazı fontu kombinasyonları; birbirinden farklı iki yazı tipinin uyum içerisinde bir araya gelmesini ifade etmektedir.

Yukarıda da söylediğimiz gibi yazı karakterleri ruh halinin belirlenmesinde rol oynar. Kombinasyon oluştururken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bir araya getireceğiniz farklı karakterlerin birbiriyle uyumlu olmasıdır. Örneğin sans ve serif yazı tipleri bir arada oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Bu iki yazı tipinin karşıtlığı hafif ama belirgin bir fark yaratacaktır.

Font Kombinasyonu Oluşturmak için Yardımcı Uygulamalar

Yazı tipleri kombinasyonu oluştururken yardım alabileceğiniz bazı uygulamalar ve araçlar da bulunmaktadır. Google yazı karakterleri koleksiyonundan yardım alabilirsiniz. Bu koleksiyondaki yazı tiplerinin uyumlu olduğu fontlarda gösterilmektedir.

Ayrıca Type Genius isimli uygulamadan da faydalanabilirsiniz. Bu uygulamada başlangıç fontunu seçtikten sonra fontunuza uyumlu olarak kombinasyon yapabileceğiniz popüler yazı stilleri karşınıza çıkacaktır.

Yukarıda gördüğünüz bütün Türkçe fontlar bir uyum içerisinde yan yana gelmiştir. Web siteniz için font seçerken ve kombinasyon hazırlarken kullanabileceğiniz başka araçlar ve uygulamalar da mevcuttur.

Bunlar arasında bulunan Tiff, iki farklı yazı tipinin karakterlerine göre karşılaştırmasını ücretsiz olarak yapmanızı sağlayan bir araçtır. İki yazı tipi arasındaki farkları ve benzerlikleri ücretsiz olarak görmenizi sağlar. Yazı tipi kombinasyonu oluştururken mutlaka bu araçtan yardım almalısınız.

Type Wonder isimli sitede ise internet sitelerinde görüp beğendiğiniz yazı tiplerini kopyalamanız mümkündür. Beğendiğiniz yazı tipinin bulunduğu sitenin adresini Type Wonder’a girdiğinizde sizin için web sitesinde kullanılan fontlar hazırlanacaktır. Bu aracı ayrıca hangi fontların birbiriyle kombinlendiğini görmek için de kullanabilirsiniz. Böylece kombinasyon yapabileceğiniz yazı karakterlerini de inceleyebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra sosyal medya gönderisi, poster, teşekkür kartı gibi farklı görseller tasarlayabildiğiniz Canva üzerinden de website templateleri kullanarak font ve tasarım kararlarınızı verebilirsiniz.

En Çok Beğenilen Yazı Fontları

en-begenilen-fontlar

Günümüzde binlerce yazı fontunun olduğunu söylersek yalan söylemiş olmayız. Bugün herkesin kendi yazı fontunu geliştirmesi bile mümkündür. Ancak biz şimdi en popüler olan, en çok beğenilen yazı tiplerine bakacağız.

Alegreya Bold

Web sitelerinde en çok karşılaştığımız yazı tiplerinden biridir. Her türlü tasarımla bütünleşebilmesi adına 3 farklı şekli vardır. Alegreya, Alegreya Sans ve Alegreya Sans SC şekilde 3 farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler de kendi içinde orta, kalın gibi tiplere ayrılmaktadır. Hem ciddi hem de samimi bir hava için tercih edilmektedir.

Dosis Semi Bold

Simetrik yapısıyla öne çıkan bu font, her türden internet sitesi için kullanılmaktadır. E-ticaret siteleriniz için de oldukça güzel bir seçenektir. 4 farklı çeşidi bulunmaktadır. Çok ince, normal, kalın ve çok kalın çeşitleri her türlü tasarıma uyum sağlamaktadır.

Georgia

En sık karşımıza çıkan yazı tiplerinden bir diğeri olan Verdana’ya benzemektedir. Georgia, pek çok kişinin severek kullandığı modern yazı fontları arasındadır.

Öne çıkan bu yazı karakterleri dışında Garamond, Courier, Verdana, Times New Roman, Roboto, Montserrat Classic, Raleway, Sorts Mill Goudy gibi fontlar da sıklıkla tercih edilmektedir.

Özetlemek gerekirse bu yazımızda web siteleriniz için yazı karakterlerinin ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Türkçe fontlar tercih etmeniz gerektiğinden, nasıl font kombinasyonları oluşturabileceğinize, web sitenizi hazırlarken uygun font seçimi için ipuçlarına kadar pek çok konuda geniş bilgiler verdik.

Eğer aklınıza takılan bir soru olursa yorum olarak bırakabilirsiniz. Herkese bol şans!

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın