E-Ticaret Lojistiği Nedir? E-Ticaret ve Lojistik

E-ticaret sektörüne girdiğinizde sadece ürünlerinizi satışa sunmanız ve pazarlama süreçlerini yönetmeniz yeterli değildir. Bu süreçlerin yanında ilgilenmeniz gereken pek çok şey vardır: Örneğin ürünlerinizin müşteriye nasıl ulaştığı. E-ticaret lojistiği, en çok önem vermeniz gereken alanların başında gelmektedir.

E-ticaret lojistiği, operasyon yönetimine dahil olan bir konudur. Siteniz üzerinden yapılacak tüm işlerin önceden planlanarak doğru ve sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesi anlamına gelen operasyon yönetiminin en önemli kısımlarından biri lojistik yönetimidir.

⚠️ Doğru planlanmış bir lojistik yönetiminizin olmaması e-ticaret sitenizde yaptığınız tüm çalışmaların boşa gitmesine sebebiyet verebilir. Kısacası lojistik süreçlerinin iyi planlanması ve yönetilmesi gerekir. Bu durum e-ticaret şirketinizin daha verimli çalışmasını ve daha sürdürülebilir olmasını sağlar.

Bu yazımızda sizlere e-ticaret lojistik süreçlerinden ve öneminden bahsettikten sonra başvurabileceğiniz en iyi lojistik şirketlerini anlatacağız. Aklınıza takılanları soru olarak bırakabilirsiniz.

E-Ticaret Lojistiği Nedir?

E-ticaret lojistiği en genel anlamıyla sitenizden satın alınan ürünlerin tedarik edilmesi ve alıcıya ulaştırılması süreçleri olarak tanımlanmaktadır. Ürün satın alındıktan sonra siparişi veren müşteriye zamanında, eksiksiz ve doğru şekilde ulaştırılması; ulaşım sırasında ürünün güvenli bir şekilde taşınması gerekir.

Bu süreçlerde doğru lojistik ortağı ile çalışmak son derece önemlidir. Çünkü e-ticaret firmaları artan müşteri memnuniyetiyle doğru oranda büyüme göstermektedir. Müşterileriniz ne kadar memnun olursa o kadar çok tercih edilirsiniz.

Büyük e-ticaret firmaları bu alana büyük yatırımlar yapmıştır. Bu yatırımlarla ürünlerin depolanmasından müşteriye ulaştırılmasına kadar bütün aşamalar titizlikle planlanmıştır. Ayrıca bu şirketlerin yeni teknolojilerden faydalanmaları da adeta lojistik meselesinin önemini vurgulamaktadır.

Henüz ülkemizde yaygınlaşmasa da Amazon bazı ülkelerde dronelarla ürün teslimine başlamıştır. Bu sayede müşteriler güven içerisinde ürünlerine kavuşabilmektedir.

E-Ticaret Lojistik Süreçleri

e-ticaret-lojistik-surecleri

E-ticaret sektöründe lojistiğin ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Bu süreci oluşturan bazı aşamalar bulunmaktadır.

  • Tedarik aşaması, satın aldığınız ürünlerin depolarınıza ya da dağıtım merkezine götürüldüğü aşamasıdır.
  • Envanter aşamasında ise gelen malları kayıt altına alırsınız, stok takibi yaparsınız.
  • Bu aşamadan sonra depolama aşaması gelir. Depolama aşamasında satışa hazır hale gelen ürünleri depolara kaldırırsınız. Deponun büyüklüğü, firmanızın büyüklüğüne sattığınız ürünlerin miktarına, hacmine göre değişiklik göstermektedir.
  • Sonrasında ise sipariş geldikçe paketleme yaparsınız. Paketleme aşaması müşteri memnuniyeti açısından önemli aşamalardan biridir. Ürünler güzel ve sağlam paketlenmelidir. Satın alan kişiye gidene kadar deforme olmamalıdır.
  • Paketleme aşamasında ürünlerin içerisinde teşekkür kartı koyabilirsiniz. Teşekkür kartları müşterilerin kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar. Ayrıca müşteriler markanız ve hikayeniz hakkında bilgi sahibi olurlar.

E-ticaret teşekkür kartı nasıl yazılır merak ediyorsanız ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

  • Yine benzer şekilde paketleme aşamasında paketlere küçük hediyeler de ekleyebilirsiniz. Bu durumda müşterileri tekrar sipariş vermeye teşvik edebilmektedir.
  • Son aşama olaraksa gönderim gelmektedir. Paketlenen ürünleri anlaştığınız kargo firması aracılığıyla müşteriye göndermeniz gerekir.
  • Ayrıca iade sürecinin de bu aşamaya dahil olduğunu unutmamalısınız. İade süreçlerinizi de profesyonel bir şekilde yönetmeniz gerekir. Eğer çok fazla iptal ve iadeyle karşılaşıyorsanız e-ticaret iade süreçleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

E-Lojistiğin Faydaları

Bir e-lojistik firması ile anlaşma sağlamanın pek çok avantajı vardır. Yapılan araştırmalar e-ticaret müşterilerinin yaklaşık %62’sinin bir sonraki alışveriş için elindeki deneyime göre karar verdiğini ortaya çıkarmıştır.

Bu nedenle müşterilerinizin ürünü satın alma deneyiminin tümünden memnun ayrılması oldukça önemlidir. E-lojistik bu noktada işlerinizi kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

E-lojistiğin pek çok faydası da bulunmaktadır. Gelin bu faydalara birlikte bakalım.

Geniş Teslimat Seçenekleri

E-lojistik firmaları sayesinde sitenizden ürün satın alan müşterilere gelişmiş teslimat seçenekleri sunabilirsiniz. Ürünlerin kargo firması aracılığıyla eve teslim edilmesi hâlâ en popüler seçenekken “teslim noktası” uygulaması da hızla gelişim göstermektedir.

Ülkemizde de Trendyol’un öncesi olduğu “teslimat noktasından al” seçeneği önümüzdeki günlerde daha da yaygın hale gelecektir. Bu doğrultuda firmalar, belirlenen teslim noktalarına ürünleri bırakırlar siz de kargo firmasının gelmesini beklemeden ürünlerinizi belirlenen noktalardan satın alabilirsiniz.

Pek çok e-ticaret uzmanı, gelecek yıl birçok büyük e-ticaret sitesinin tamamıyla express teslimata geçeceğini düşünmektedir.

Hızlı ya da Ücretsiz Gönderimler

E-ticaret müşterilerinin “kargo bedava” yazısını görmeyi sevdiklerinden bahsetmeye gerek yoktur. Bu hepimizi mutlu etmektedir. Bu nedenle müşterilerinize ücretsiz kargo hizmeti sunmayı düşünebilirsiniz.

Bu durum müşteri memnuniyetini yüksek oranlarda arttırmaktadır. Yapılan araştırmalar da müşterilerin ücretsiz kargolu ürünleri, ücretli olanlara göre çok daha fazla tercih ettiğini göstermiştir.

Hızlı ve İşlevsel Kargo Takibi

E-lojistiğin en büyük avantajları arasında şüphesiz doğru bir kargo takip hizmeti sunması bulunmaktadır. E-ticaretin güvensiz müşterileri için kargo takibi oldukça önemlidir.

Anlaştığınız firmanın kargo takip hizmetini doğru ve hızlı bir biçimde sunduğundan emin olmalısınız. Müşteriler sabırsız bir şekilde ürünlerinin nerede olduğuna bakarken doğru bilgilere ulaşmaları hanenize artı olarak yazılacaktır.

Bu hizmeti kullandığınız takdirde müşterileriniz daha rahat hisseder, satın alma işlemi daha şeffaf, güvenilir hale gelir. Müşterileriniz üzerinde marka sadakati oluşmasına yardımcı olur.

E-Ticaret Lojistiği Dezavantajları

e-ticaret-lojistik-dezavantajlari

Her durumun olduğu gibi e-ticaret lojistiği konusunda da bazı dezavantajları bulunmaktadır. Bunlar avantajlar kadar fazla olmasa da bilgi sahibi olmanız adına bilmeniz gerekmektedir. Bu dezavantajlara birlikte bakmamız gerekirse;

Fiziksel Sistemlere Entegrasyon Sorunları

Eğer büyük bir e-ticaret firması olma yolunda ilerliyorsanız stok takibi, depo takibi, envanter güncellemesi gibi konuların hızla yapılması zaman zaman mümkün olmayabilir. Bu durumda da stoklarda bulunmayan ürünler, internet sitenizde satılmaya devam edebilir. Bu sistemlerin hemen güncellenmeleri gerekir.

Bazı sistemler manuel olarak güncellenirken bazıları otomatik olarak güncellenmektedir. Otomatik güncelleme içeren bir firmayla çalışırsanız bu dezavantajı, avantaja çevirebilirsiniz.

Çevrim İçi Güvenlik

Bu sistemler tamamen dijital ortamlarda olduğu için siber saldırılara da açıktır. Çoğu firma üst düzey güvenlik önlemleri alsa da internet ortamında böyle bir tehlike her zaman bulunmaktadır.

İnternet siteniz üzerinden çeşitli güvenlik önlemleri aldığınızı müşterilerinizle paylaşabilirsiniz. Aldığınız güvenlik hizmetlerinin logolarını ödeme ekranına yerleştirebilirsiniz.

Nitelikli İş Gücü

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi büyüyen bir e-ticaret firması iseniz mutlaka çalışan kadronuzu genişletmeniz gerekir. E-lojistik yoğun bir iştir. Her şeyle ilgilenirken bir yandan da bununla ilgilenemezsiniz. E-lojistik süreçlerinin tamamıyla ele alacak çalışanlara ihtiyacınız olacaktır.

En İyi E-Lojistik Şirketleri 2022

E-ticaret lojistik süreçlerinin en iyi şekilde yönetilmesi için profesyonel bir lojistik firmasıyla çalışmanın avantajlarından yukarıda bahsettik. Bu doğrultuda e-lojistik firmalarının sahip olması ve uygulaması gereken prensipler bulunmaktadır.

E-lojistik firmanızı seçerken ekonomik olmasına, değişime uyum sağlamasına, takip edilebilir ve güvenilir olmasına özen göstermelisiniz. Sizin için en iyi e-ticaret lojistik şirketlerini listeliyoruz.

Borusan Lojistik (B-Yol)

En sık tercih edilen e-lojistik firmalarından biri B-Yol’dur. B-Yol “Yetkilendirilmiş Yükümlü Statü Belgesi”ne sahiptir ve bu sayede yurt dışına göndermek istediğiniz ürünler iç gümrüğe uğramadan doğrudan transfer edilebilir.

Ayrıca gelişmiş altyapısı sayesinde elektronik olarak bütün işlemlerinizi internet sitesi üzerinden halledebilirsiniz. Bütün bunların yanında yurt dışı depo hizmeti vermesiyle de tercih edenleri memnun eden bir firmadır.

Park Palet

Ürünlerinizin depolanmasını, sipariş hazırlanmasını, faturalandırmasını, paketlenmesini, kargolanmasını ve iade süreçlerini üstlenen Park Palet hizmet anlayışı ve alanında uzman kadrosu ile öne çıkmayı başarmaktadır.

ITG Fulfillment

Gönderim maliyetlerinizi en aza düşürme isteğiyle yola çıkan ITG; FedEX ve USPS ile anlaşmalı çalışır. Çıkış sayılarına göre değişiklik gösteren fiyat politikalarına rağmen yapılan toplu anlaşmalarla yurt dışına ürün göndermek diğer şirketlere göre bir tık daha ucuz olabilmektedir.

ITG yurt içi ürün gönderimi için sizden ürünlerinizi alır, güvenle fulfillment merkezine yerleştirir ve müşteriler ürünlerinizi satın aldıkça paketleyip gönderir. Bu piyasadaki en uygun hizmetlerden biridir.

fiCommerce

fiCommerce, ürünlerinizi depoya göndermenizle birlikte lojistik sürecini başlatır. Modern ve yüksek hacimli depolarda son teknoloji depo yönetim sistemleri kullanan şirket, depolama, paketleme ve kargolama gibi işlerin hepsini en iyi şekilde halletmektedir.

Ekol Logistics

Ekol, %100 müşteri memnuniyeti anlayışıyla yola çıkan bir firmadır. Sepet birleştirme, tekli sipariş- çoklu sipariş- iptal olan ürünü silme ve stokta olanları anında sevk edebilme, fatura kesebilme, depodaki topla & dağıt algoritmalarının müşteriye özel tasarlanması, kısıtlı zamanda %100 doğruluk hedefiyle ürünü sevk etme ve sistemsel takibinin link ile sağlanması gibi süreçleri yöneten Ekol tam entegrasyon ile müşterileri ile kol kola çalışmaktadır.

Ekol depolarında e-ticaret müşterilerinin Call Center’ına özel bir ekip istihdam edilmekte ve bu ekip müşterilerine anında geri dönüşte bulunmaktadır.

Sonuç olarak

Sizlere e-ticaret sektöründe lojistik kısmının ne kadar önemli olduğundan bahsettik, lojistik firması ile anlaşmanın faydalı olacağını anlatıp en iyi e-ticaret lojistik firmalarını sıraladık.

Sizler de bir lojistik firmasıyla anlaşırsanız gelen siparişler ile ilgili bütün işleri lojistik firması yapar size de işinizi nasıl büyütüp sürdürülebilir hale getireceğinizi düşünmek kalır. Bol şanslar!

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın