İnternetten Aksesuar Satmak

Gün geçtikçe büyüyen e-ticaret dünyasında her şeyi satabilirsiniz. Tekstil ürünleri, teknoloji ürünleri gibi ürünlerin yanında aksesuarlar da internet üzerinden en çok satılan ürün gruplarından biri. İnternetten aksesuar satmak da son yıllarda iyice yaygınlaştı.

Her yaştan her gelir seviyesinden her kültürden kadın erkek herkes aksesuar kullanmaktadır. Siz de internetten takı satarak para kazanmak isteyebilirsiniz. Bu geniş pazarda yer almak istiyorsanız yazımızda online aksesuar satışı ile ilgili detaylı bilgiler vereceğiz.

İnternetten Takı Satmak

Takılar her zaman e-ticarette en çok satılan ürün grupları arasındadır. Küpe, bileklik, zincir, kolye, yüzük gibi ürünlere olan ilgi moda dünyasının da yönlendirmesiyle her geçen gün artmaktadır. Bu açıdan avantajlı bir alan olduğunu söyleyebiliriz.

İnternetten takı satmak için bazı durumları göz önünde bulundurmalısınız. Gelin adım adım bu durumları inceleyelim.

Satacağınız Takıyı Belirleyin

Takı dediğimizde aklımıza pek çok şey gelmektedir. Satacağınız takının ne olduğunu belirlemeniz gerekir. E-ticarette bir ürüne yoğunlaşmak her zaman için daha iyidir.

El yapımı takılar, kişiye özel olarak tasarlanan ürünler, pahalı takılar, altın kaplama ya da gümüş kaplama takılar, bileklikler, küpeler, kolyeler gibi pek çok takı vardır. Hangisi üzerine yoğunlaşacağınıza karar verirseniz daha hızlı yol alabilirsiniz.

Biz bu yazıda daha çok takılar üzerinde dursak da siz saatlere, gözlüklere ya da çantalara odaklanmak isteyebilirsiniz. Bunlar da her kombine göre farklı tasarımlarını aldığımız aksesuarlar. Bu yüzden satış şansınız bir hayli yüksek.

Örneğin en başta nazar boncuğu temalı küpeler üzerinde yoğunlaşabilirsiniz. Ürünlerinizi seçerken insanların hangi takıyı ne kadar aradığına Mangools gibi siteler sayesinde göz atabilirsiniz.

nazar boncugu ornek

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Satacağınız takıya karar verirken en önemli faktör takıyı kime satmak istediğinizdir. Hedef kitlenin belirlenmesi ürünlerin doğrudan o kişilere ulaşması ve satılması açısından oldukça önemlidir.

Eğer takı satışı yapmak istiyorum diyorsanız hedef kitlenizi kimlerin oluşturacağını mutlaka bilmelisiniz. Erkekler, kadınlar, gençler, yaşlılar; üst gelir grubundakiler, alt gelir grubundakiler gibi bir sürü grup vardır. Bu nedenle satışa başlamadan önce hedef kitlenizi ve ürününüzü belirlemelisiniz.

Böylelikle onlara nasıl ulaşabileceğinize yönelik çalışmalara başlayabilirsiniz. Ürünlerinizi tanıtacağınız modelleri, çekim açılarını, sosyal medyadaki gönderilerinizi hatta ambalajlarınızı hedef kitleye göre belirleyebilirsiniz.

Maliyetleri Hesaplayın

online-aksesuar-satisi

Satacağınız takıları nereden temin edeceğinize bakın. Kendiniz mi üreteceksiniz, dışarıdan mı alacaksınız bunun kararını vermelisiniz.

Eğer ürünlerinizi kendiniz üretmeyeceksiniz bir tedarikçi ile anlaşarak ürünlerin teminini satış öncesinde gerçekleştirmeniz gerekir. Bu aşamada iyi bir tedarikçiyle anlaşmak önem taşımaktadır. İşe yeni girdiğiniz için ilk etapta çok fazla ürün almamak da faydalı olmaktadır.

Ürünün masraflarına ek olarak reklam masraflarınız, kargo, ambalaj, iade, internet sitenizin kurulması gibi masraflar da ekleneceğini unutmayın. Tüm bunları göz önünde bulundurarak fiyatlama yapmalısınız.

Marka Hikayesi Yaratmak

Satacağınız takının türünü ve hedef kitlenizi belirledikten sonra sıra marka hikayesi yaratmakta. Kullanıcılar hikayesi olan markaları severler. Bu işe neden başladığınızı ve ürünlerinizin nasıl hazırlandığını anlatmalısınız.

Sizi rakiplerinizden ayıran önemli faktörler hakkında müşterilerinizi bilgilendirmelisiniz. Hikayesi olan firmalar ve ürünler her zaman için daha ilgi çekicidir. Çünkü duygusal olarak tetiklenen insanlar bu markalarla daha kolay bağ kurarlar.

Hikayenizi anlatırken net ve etkileyici olmaya özen gösterin. Hikayeniz ilgi çekici olursa okuyan müşteriler etkilenir ve sizden alışveriş yapmaya devam ederler. Markanızın hikayesinin olması satışlarınıza kesinlikle olumlu etki edecek faktörlerden biridir.

Bu konuda hazırladığımız “E-Ticaret Ürün Kartı” yazımıza göz atabilir bütün detaylarıyla ürün kartlarınızı nasıl hazırlamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Hedef kitlenizle kuracağınız iletişimin dili de çok önemlidir. Bu işe başlamadan önce dilinizi de belirlemelisiniz. Dili hedef kitlenizin tarzına göre belirleyebilirsiniz.

Doğru Platformda Satın

İnternetten takı satarak para kazanmak için pek çok platform bulunmaktadır. Kendi e-ticaret sitenizi kurup ürünlerinizi satabileceğiniz gibi büyük e-ticaret sitelerinde sanal mağazanızı açarak da ürün satışı gerçekleştirebilirsiniz. Hatta Instagram üzerinden bile satabilirsiniz.

Bu aşamada rakiplerinizden nasıl sıyrılacağınızı da düşünmeniz gerekir. Takılar e-ticaretin en çok satan ürünleri arasında olduğu için rekabet bir hayli yüksektir. Bu yüzden benzersiz ürünler seçmelisiniz. Kişiye özel tasarım, hiç kimsede olmayan takılar satarsanız rakiplerinizin arasından daha kolay sıyrılabilirsiniz.

Kendinizi Gösterin

Online aksesuar satışı rakibi bol bir alan olduğu için sosyal medya hesaplarınızdan sürekli olarak tanıtım yapmanız gerekir. Markanızın bilinirliği ne kadar artarsa ürünlerinizden o kadar çok kişi haberdar olur. Bu durum da satışlarınızı arttırır.

Müşterilerinize sosyal medya hesaplarınızı takip etmek için sebepler yaratabilirsiniz. Mesela yeni ürünleri internet sitenizden önce “çok yakında geliyor” gibi bir tanıtım yaparak Instagram hesabınızda paylaşabilirsiniz. Bu da müşterilerinizin yeni ürünleri merak etmesini ve hesabınızı takip etmesini sağlar.

İnternetten Eşarp Satmak

Aksesuar denildiğinde akla sadece takılar gelmemeli. Eşarp da internette en çok satılan aksesuarlar arasındaki yerini yıllardır korumaktadır. Eşarp kullanan milyonlarca kadın vardır. Dolayısıyla bu alanda hedef kitleniz çok nettir.

Birbirinden farklı desenlerde, renkte ve türde eşarp mevcuttur. Ürün kataloğunuzu özgün tutarsanız müşterilerin ilgisini çekebilirsiniz. Bu anlamda trendleri takip etmenizi öneririz. Böylelikle kısa zamanda büyüyerek internetten satış yapabilirsiniz. Para kazanmak konusunda hızla ilerleyebilirsiniz.

esarp trendleri

Trendleri takip etmek için Google Trends ve Meet Glimpse gibi siteleri kullanabilirsiniz.

Üstelik eşarp satmak için büyük depolama alanlarına da ihtiyacınız yok. İstediğiniz ürünlerden belirli sayılarda seçerek tedarikçinizden satın alabilir ve satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Eşarp kullanan kadınlar her gün farklı eşarplar takarlar. Giyilen kıyafete göre eşarp seçtiklerinden dolayı sürekli olarak eşarp satın alabilirler. Bu da sitenizin satışlarına olumlu yansır.

Bu kadar çok satan bir ürün olduğu için de haliyle rakipleriniz de çok fazla olacaktır. Rakiplerinizin arasından sıyrılmanız için yapmanız gereken bazı stratejiler bulunmaktadır.

  • Rakiplerinizin internet sitelerini inceleyip sattıkları ürünlere göz atabilirsiniz.
  • Ürün çeşitliliğinizi oluştururken rakiplerinizde olmayan ürünleri de tercih edebilirsiniz.
  • En çok satan tekstil ürünlerini incelemek eşarplarınızın öne çıkması için işinize yarayabilir.
esarp trend

İnternetten Aksesuar Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İster kendi internet sitenizden, ister pazar yerlerinden, isterseniz Instagram üzerinden ürün satın; dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Gelin bunlara hep birlikte bakalım.

Ürün Fotoğrafları ve Videoları: Ürünlerinizin fotoğraflarını ve videolarını çekerken her açıdan ve detaylı olmasına özen göstermelisiniz. Müşteriler ürünü incelediğinde detaylı bir şekilde neyle karşılaşacaklarını bilmeliler.

Ürün fotoğrafı çekerken de dikkat etmeniz gereken bazı kurallar vardır. Model veya kullandığınız dekor ürünün önüne geçmemelidir.

Hedef Kitlenizi Çekecek Açıklamalar: Aksesuar sektörünün ne kadar kalabalık olduğundan bahsetmiştik. Ürün açıklamalarınızı yazarken de göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli noktalar vardır.

Ürün açıklamalarında anahtar kelime çalışması yapmalısınız. Müşterilerin Google’da hangi kelimeleri arattığına bakarak ürün açıklamalarınızda SEO çalışması yapmanız gerekmektedir. Aynı zamanda ürün hakkında çok detaylı ve doğru bilgi vermeniz gerektiğini unutmayın.

Sitenizin Durumu: Aksesuar satışını kendi internet siteniz üzerinden gerçekleştirecekseniz sağlıklı bir yazılım olmasına dikkat etmeniz gerekir. Kullanıcılara güven veren, gözü yormayan, sade ve şık bir tasarım tercih etmelisiniz. Aynı şekilde yavaş ve sıkıcı yazılımlardan uzak durmanız gerekir.

Gözlem: Rakiplerinizi her daim incelemelisiniz. Rakiplerinizin satmayan ürünlerini, en çok satan ürünlerini takip etmelisiniz. Bu tabloya göre kendi ürünlerinizi belirlemelisiniz.

Hiç satmayan bir ürünü satabilmek ekstra uğraş gerektirir. Bu nedenle bu analizleri doğru biçimde yapmalısınız. Aynı şekilde rakiplerinizde olmayan ürünlerle de satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Özetle

Online aksesuar satışı yapmak istiyorsanız pek çok açıdan şanslısınız. Gözlük ve saat gibi kırılgan bazı aksesuarlar dışında bu ürünler kargoda pek zarar görmezler. Üstelik az yer kapladıkları için ambalaj ve kargo masraflarınız da az olacaktır.

Fakat tabii internetten takı satarak para kazanmak istiyorsanız tüm bunların yanında bazı zorluklar da var. Rekabetin fazla olması, ön plana çıkmanızı zorlaştıracaktır. Özgün tasarımlarla ve trendleri yakalayarak hedef kitlenizi ikna edebilirsiniz.

Sizler de bu rehber ışığında online aksesuar satışı yapabilir ve para kazanabilirsiniz. Herkese bol şans! Sorularınız varsa aşağıya yazabilirsiniz.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın