E-Ticaret Sitesinde Ne Satabilirim?

E-ticaret günümüzün en hızlı büyüyen iş kollarından biri. İnsanlar internet çağına ayak uydurmaya devam ettikçe de büyümeye devam edecek. Eğer siz de e-ticaret işine girmek istiyorsanız ve e-ticaret sitesinde ne satabilirim diye soruyorsanız bu yazımız size göre!

Elektronik ticaret sayesinde dört duvarı olmadan da dükkan açıp günün her saati müşterilerle buluşabiliyoruz. Tabii ki müşterilere ulaşmak için doğru ürünleri seçmemiz gerekiyor. Kimsenin ihtiyaç duymadığı bir ürün satmaya kalkarsanız mağazanızın ömrü uzun olmaz. Bu yüzden e-ticaret yapmak istiyorum, ne satabilirim diye soruyorsanız aşağıdaki örneklerden ilham alabilirsiniz.

Neler satabileceğinizden bahsetmeden önce kısaca e-ticaret yapmanın avantajlarından bahsedelim.

Neden E-Ticaret Yapmalıyım?

Bu sorunun cevabını e-ticaret neden yükselmektedir yazımızda uzun uzun anlattık. Yine de özetlemek gerekirse tüm dünyada ve Türkiye’de e-ticaret hacmi hızla artıyor. Satıcılar dört duvarı olan dükkanlarla gereksiz masrafa girmediği için müşteriler ise aradıkları her ürünü kolayca bulabildikleri için her geçen gün daha çok online alışverişe yöneliyor.

Üstelik e-ticaret sayesinde ülkenin hatta belki dünyanın her yerinden müşteriye ulaşabiliyoruz. Geleneksel ticarette bu pek de başarabileceğimiz bir şey değil. Eğer fiziksel dükkanınız varsa bu dükkanı da e-ticaret ortamına taşıyabilirsiniz. Böylelikle yeni müşteriler edinebilirsiniz.

E-Ticarette Ne Satılır?

E-ticaret sitesinde ne sababilirim sorusuna cevap verirken belli kıstasları göz önünde bulundurmalısınız. Bunlar;

  1. Talep (insanlar aramadıkları bir şeyi satın da alamazlar),
  2. Kârlılık (çok ucuz ya da çok pahalı şeylerle kâr elde etmeniz zordur),
  3. Rekabet (rekabetin yoğun olduğu alanlarda öne çıkmanız zorlaşır),
  4. Depolama ve kargolama (çok büyük ya da kırılgan ürünler sorun yaratabilir).

Bu kıstaslara dikkat ettiğiniz takdirde e-ticarette başarıya ulaşmamanız için bir sebep yok. Uygun pazarlama hamleleriyle işinizi kısa sürede büyütebilirsiniz. Bu konuyla alakalı daha fazla bilgi için e-ticaret ve dijital pazarlama yazımızı okuyabilirsiniz. Şimdi e-ticaret sitesinde ne satabilirim diyenler için ürün fikirlerimize geçelim.

1- Home Office Aksesuarları

e-ticarette-ne-satabilirim-home-office

2020’nin başlarından beri çoğumuz evden çalışmaya başladık. Üstelik birçok şirket bu sistemin faydalarını görüp ofise geri dönmedi. Siz de bu trendi e-ticaret şirketinizde yakalayabilirsiniz. Ortopedik çalışma sandalyeleri, oturma minderleri, dizüstü bilgisayar standı gibi pek çok ürün satabilirsiniz.

Bu alanda çok fazla seçenek yok. Şık tasarımlarla rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. Google ve Instagram reklamları sayesinde hedef kitlenize kolayca ulaşabilirsiniz. Ürününüzü doğru tanıtarak Trendyol gibi pazar yerlerinde de ön plana çıkabilirsiniz.

2- Sağlıklı Atıştırmalıklar

“Bağırsaklar ikinci beynimizdir” mottosu çıktığından beri ne yediğimize daha çok dikkat etmeye başladık. Günümüzde gaz, şişkinlik gibi sorunların dışında akne, anksiyete ve kronik yorgunluk gibi diğer sorunların bile bağırsaklarla alakalı olabileceği konuşuluyor.

Siz de e-ticaret sitesinde ne satabilirim diye düşünüyorsanız glütensiz ve vegan sağlıklı atıştırmalıkları değerlendirebilirsiniz. Sonuçta beslenme hep hayatımızda olacak ve günümüzde sağlıklı gıda bulabilmek oldukça zor. Bu konuyla alakalı daha fazla bilgi için internetten gıda satışı nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

3- Hobi Kitleri

Çoğumuz artık evde daha fazla vakit geçiriyoruz. Bu yüzden de daha fazla boş vaktimiz oluyor. Akıl sağlığımızı korumak için internetten biraz uzak kalıp kendi içimize dönebiliriz. Bunun en güzel yollarından biri ise hobi edinmek.

Siz de e-ticaret mağazanızda hobi ürünleri satabilirsiniz. Örgü, dikiş-nakış, amigurumi, boyama gibi çok farklı alanlarda ürün bulabilirsiniz. Bu tarz konularda kolayca blog içeriği de ürebilirsiniz. Böylelikle arama motorları ve Pinterest üzerinden de trafik çekebilirsiniz.

4- Bitki Bakım Ürünleri

İnternetten ürün satmak konusunda hep günceli yakalamalısınız. Çünkü demode şeyleri satamazsınız. Evden çalışmak ve evde daha çok vakit geçirmek bitkilerle aramızdaki ilişkiyi de güçlendirdi. Artık çoğumuz evde bitki ya da hayvan bakıyoruz.

İnternet üzerinden bitki bakım ürünleri satabilirsiniz. Sonuçta çoğumuz bu işte yeniyiz ve zaman zaman bocalayabiliriz. Siz de bu noktada sosyal medya üzerinden tavsiyeler paylaşıp kendi ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz. Saksı, fısfıs, sulama kabı gibi ürünler satabilirsiniz.

5- Cruelty-Free Vegan Kozmetik

Nisan 2021’de yayınlanan deney tavşanı Ralph videosundan sonra insanlar cruelty-free kavramını daha çok araştırmaya başladı. E-ticarette güzellik sektörüne girmek istiyorsanız vegan kozmetik ürünlerini tercih edebilirsiniz. Hayvanlar üzerinde denenmemiş, temiz içerikli bitkisel ürünlerle hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

Güzellik sektöründe bu tarz bir nişe girerseniz daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Sonuçta 1 haftada bütün lekeleri ve kırışıklıkları yok edecek bir formül bulmak imkansız. Fakat çevreye duyarlı doğal içerikler herkese daha iyi hissettirecektir.

İnternetten kozmetik satmak hakkındaki yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

6- Kahve ve Çay Ekipmanları

e-ticaret-ne-satabilirim-kahve-cay-ekipmanlari

Bu yazıda en çok evde vakit geçirmeyi vurguladık. Bu durumda kahve ve çay ekipmanlarına değinmesek olmazdı. Artık kafelerde artan fiyatlar ve uzayan kuyruklar insanları evlerinin baristası olmaya itiyor. Siz de bu talebi değerlendirerek e-ticaret mağazanızda ekipmanlara yer verebilirsiniz.

Pratik süzgeçler, bardaklar, 3. nesil kahve demleme ekipmanları satabilirsiniz. Üstelik bu alanda pek çok stok video ve fotoğraf da bulabilirsiniz. Sosyal medyada ve sitenizde paylaştığınız kaliteli görseller ziyaretçilerinizin iştahını açacaktır.

7- Evcil Hayvan Bakımı

Artık insanlar eskisine göre daha az çok yapıp daha fazla hayvan bakıyor. Bu yüzden evcil hayvanlarına da bebek gibi bakım yapıyorlar. Eğer siz de mahallenizde açılan “Evcil Hayvan SPA’larına” şaşırmayı bıraktıysanız bu alanda e-ticaret yapabilirsiniz.

Online mağazanızda evcil hayvanlar için şampuan, bakım yağı, yıkama fırçası, banyo kiti gibi ürünler satabilirsiniz.

8- Evlilik Aksesuarları

Evlilik, uğruna en çok para harcadığımız şeylerden biri. Takı, çiçek, kına gecesi süsleri, taçlar, nikah şekeri gibi pek çok ürünü e-ticaret sitenizde satabilirsiniz. Şık bir konsept oturtarak pek çok kişiye ulaşabilirsiniz. Üstelik bu alanda influencer marketing de yapabilirsiniz. Örneğin yeni evlenecek fenomenlere küçük hediyeler gönderebilirsiniz.

Bu konuda ilerlemek istiyorsanız Kendi markamı nasıl kurarım başlıklı yazımız size yol gösterebilir.

9- Ev için Spor Ekipmanları

Dönüp dolaşıp yine eve geldik. Geçtiğimiz iki yılda normale göre çok az insan gördük ve çoğumuz bu duruma alıştık. Artık kalabalık spor salonlarına gitmek istemiyoruz. Evimizde, istediğimiz saatte istediğimiz halimizle spor yapmak istiyoruz. Siz de böyle düşünüyorsanız ev için spor ekipmanları satabilirsiniz.

Üstelik bu alanda yoga matı, dumbbell, pilates çorabı, atlama ipi gibi pek çok farklı kategori var. İşinizi büyüttükçe ürün skalanızı farklı alanlara doğru genişletebilirsiniz.

10- Telefon Aksesuarları

Son olarak telefon aksesuarlarına da değinmek istedik. Sosyal medya platformları (özellikle de TikTok) dünya üzerindeki herkesin içerik üretmesini istiyor. İnsanlar da kendi kitlelerini yaratmak için kaliteli içerikler üretmenin yolunu arıyorlar. Telefonların kalitesi arttıkça kameralara duyduğumuz ihtiyaç da azalıyor.

E-ticarette ne satabilirim diye düşünüyorsanız telefon aksesuarlarını değerlendirebilirsiniz. Tripod, ışık, su geçirmez kılıf, kamera sabitleyici gibi ürünler satabilirsiniz.

Son olarak konuyla alakalı daha fazla bilgi için blogumuzdaki diğer yazılara da bakabilirsiniz. Aklınıza takılan sorular varsa yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın