Dropshipping Ürün Seçimi ve En İyi Ürünler

E-ticaret dünyasına girmek isteyen kişilerin karşısına birçok seçenek çıktığından daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Dropshipping de bu yöntemlerden yalnızca biri. Biz de bu yazımızda dropshipping ürün seçimi konusunda size yardımcı olacağız.

Dropshipping’ten kısaca bahsetmek gerekirse stok tutmadan yapılan satış şeklinde tanımlanabilir. Satıcılar ürünleri tedarikçiden almadan ve stok yapmadan satışa sunar. Sipariş geldikçe ürünler satıcıdan alınıp kargolanır.

Dropshipping ile satış yapan satıcılar, bu satış üzerinden kazanç sağlar. Bu nedenle kendi maliyetlerinizi hesaplayıp satıcıdan aldığınız fiyatın üzerinde makul bir fiyattan ürünlerinizi satışa sunmalısınız.

Dropshipping işinde depolama, nakliye masrafları, ulaştırma gibi pek çok masraf kaleminden de feragat etmiş olursunuz. Ancak yine de ürün pazarlaması yapmalı, satış için fikirler üretmelisiniz. Çünkü dropshipping işinde ne kadar çok satarsanız o kadar çok kazanırsınız.

En iyi dropshipping kursları için tıklayın!

Bu yazımızda sizlere dropshipping ürün seçimi hakkında bilgiler vereceğiz. Dropshipping için ürün seçerken dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsedip, bu ürünleri nereden bulacağınız hakkında fikirler vereceğiz. Öyleyse başlayalım!

Dropshipping Ürün Seçimi Neye Göre Yapılmalı?

Dropshipping yöntemiyle e-ticaret dünyasına girmeniz için ne satacağınızı çok iyi bilmeniz gerekir. Araştırmadan bir ürünü satışa koyarsanız astarı yüzünden pahalıya gelebilir. Bu yüzden de hiç hesapta yokken zarara uğrayabilirsiniz.

İlk Olarak Hedef Kitlenizi Belirleyin

Dropshipping ürün seçimi konusunda en önemli kıstaslardan biri ürünü kime satacağınızdır. Hedef kitlenizin sorunlarını ve bu sorunları çözecek ürünleri, hedef kitlenizin günlük yaşamda ihtiyaç şeyleri kapsamlı olarak düşünüp listesini çıkarın.

Hedef kitleniz kendinizin de içinde bulunduğu insanlar olabilir. Kendinizden ilham alabilirsiniz. Neler satın alıyorsunuz? Nelere ihtiyaç duyuyorsunuz? Bu konuda çevrenizden de geniş bir destek alabilirsiniz. Arkadaş sohbetlerinde neler satın aldıklarını sorabilir nelere ihtiyaç duyduklarını öğrenebilirsiniz.

Hedef kitlenizi belli bir yaş grubuna göre de belirleyebilirsiniz. Örneğin hedef kitle olarak öğrencileri seçip, öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik dropshipping ürünler seçebilirsiniz.

Rakipleri Kontrol Edin

Yaptığınız araştırmalar sonucunda bulduğunuz dropshipping ürünleri satan rakiplerinizin olup olmadığını kontrol edin. E-ticaret sitelerinde aklınızdaki ürünü aratın ve satılıp satılmadığını kontrol edin. Böylece ürünün trend olup olmadığını, potansiyel müşterilerinizin tepkilerini de önceden öğrenmiş olursunuz.

Satmayı düşündüğünüz ürünü Google Trendler’e yazarak yine potansiyel müşterilerinizin bu kelimeleri hangi zamanlarda ve ne kadar araştırdıklarını öğrenebilirsiniz.

Parçaları Birleştirin

Bazı ürün grupları set olarak satılsa da birçoğu ayrı ayrı satılır ve tüketiciler her birini ayrı satıcılardan almak zorunda kalır. Böyle bir ihtiyacı belirleyip bir set (bundle) haline getirip toplu halde satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Örneğin bir el sanatları malzemelerini bir araya getirip set yapabilirsiniz. Ya da defter kalem setleri, resim setleri satmayı düşünebilirsiniz.

Bir Temanız Olsun

Satmayı düşündüğünüz ürünleri bir tema etrafında toplamayı başarmanız gerekir. Bu pazarlama süreçlerinde anahtar kelimeleri belirlerken ve belirli kişileri hedeflerken size yardımcı olur.

Aynı anda hem bebek maması hem tencere hem saç kurutma makinesi satmak isterseniz insanlar işletmenizin ne üzerine olduğunu anlayamazlar. Üstelik aradıkları şeyi bulamayacakları konusunda şüpheye düşüp alışverişten vazgeçebilirler.

Üstelik bu durum yüzünden tedarik sürecinde de zorlanabilirsiniz. Bütün bu ürün grupları için farklı tedarikçilerle anlaşmanız gerekir. Hepsi için en iyi tedarikçileri bulmak, iletişimi ve koordinasyonu sağlamak oldukça zor ve yıpratıcı olabilir.

Bunun yerine bir temaya yönelin. Belirlediğiniz ürünleri o tema etrafında toparlamaya gayret edin. Bu hem sayfanızın güzel gözükmesini hem de hangi ihtiyaçlara çözüm sunduğunuzu net bir biçimde ortaya koyar.

Kendi markamı nasıl kurarım yazımız markalaşma sürecinize katkıda bulunabilir.

Dropshipping Ürün Bulma

dropshipping-urun-secimi-baskili-tisort

Yukarıda anlattıklarımız doğrultusunda kafanızda fikirler oluşmaya başladıysa bir sonraki aşama olarak mağazanıza eklenecek ürünleri aramaya başlayabilirsiniz. Bunu yaparken belirli kıstaslara öncelik vermeniz gerekir.

Yaptığınız pazar araştırmasında karşılaştığınız yüksek puanlı ürünler, en olumlu yorumları alanlar, birlikte satın alınması mantıklı, açıklaması net olan ürünler, tek başına sipariş vermenin ucuz olduğu ürünler gibi kıstaslara göre ürünlerinizi seçebilirsiniz.

Türkiye’de dropshipping yapmak için rehberimize göz atabilirsiniz.

Dropshipping Ürün Örnekleri

Hala aklınızda bir şeyler canlanmadıysa biz sizler için en çok tercih edilen dropshipping ürünleri ve neden tercih edildiklerini anlatıyoruz.

Slogan Baskılı Tişörtler

Tişörtler her gün kullandığımız, gündelik hayatımızın vazgeçilmez ürünlerindendir. Bu yüzden de dropshipping ürünleri denildiğinde de akla ilk tişörtler gelir.

Mağazanızın temasına yönelik tişörtler bastırabilirsiniz. İçinde bulunulan dönemin trendlerine uygun telifsiz görselleri ve cümleleri bastırarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Şapkalar ve Rahat Spor Giysileri

En çok tercih edilen ürün gruplarından bir diğeri de şapkalardır. Plaj şapkaları, bereler, hasır şapkalar, balıkçı şapkası gibi pek çok şapka modeli bulunmakta ve dropshipping ürün arayanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Rahat spor giyim ürünleri de son yıllarda sıkça tercih edilen ürünler arasındadır. Bunun sebebi de çoğu şirketin evden çalışma sistemine geçmesi. Evde geçen vakit arttıkça rahat kıyafetlere olan ilgi de artıyor.

Hijyen Ürünleri

Bu süreç aynı zamanda hijyen ürünlerinin satışlarında da büyük artışlar meydana geldi. Kolonyalar, maskeler, el dezenfektanları gibi pek çok ürün dropshipping için tercih edildi. Şimdi etkisi azalmış olsa da çoğumuz hijyen konusunda farklı alışkanlıklar kazandık.

Su Şişeleri

Son yıllarda popülerliği ve kullanımı artan ürünlerden bir diğeri de su şişeleri. Üzerinde zamanlayıcı, miktar belirten ya da birbirinden renkli, eğlenceli baskılı su şişeleri sıkça tercih edilen ürün gruplarından biri haline geldi. Öyle ki bazı su şişeleri Amazon’da 16 binden fazla yorum alarak en popüler ürünlerden biri olmayı başardı.

Amazon dropshipping rehberimiz için tıklayın!

Dekoratif Duvar Süsleri ve Saksılar

Evde geçirilen zaman arttıkça dekorasyon da daha fazla insanın hobisi halini aldı. Bunun sonucunda tablolar, ahşap, metal tabelalar büyük ilgi gören ürün grupları arasındaki yerini aldı. Yine bununla birlikte evde çiçek yetiştiriciliği de büyük bir artış göstererek saksı satışlarının artmasına neden oldu.

Temel Bebek Ürünleri

Talebi hiçbir zaman azalmayacak olan ürün gruplarının başında bebek ürünleri geliyor. Artan çevre bilinciyle birlikte anne babalar organik ve doğa için zararsız ürünlere yöneldiler.

Son yıllarda organik bebek ürünlerinin satışları epey arttı. Organik bebek bezleri, organik emzikler, yeniden kullanıma uygun bez gibi ürünler yüksek puanlara sahip.

Buna bağlı olarak çocuk giyim ve aksesuarları da her zaman satışı yüksek ürün gruplarının başında geliyor.

Evcil Hayvan Ürünleri

Evcil hayvan olmayan ev neredeyse kalmadı. Bu nedenle dropshipping ürün arayanların en çok tercih ettiği ürünlerin başında mama kapları, mamalar, kafesler, taşıyıcılar, evcil hayvan yatakları gelmekte.

Dropshipping Ürünlerini Nereden Bulacağım?

Satmak istediğiniz ürünlere karar verdikten sonra karşımıza ürünleri nereden temin edeceğiniz sorusu çıkar. Ürünlerinizi satın alacağınız tedarikçi firma sizin ortağınız kadar önemli bir konumdadır. Doğru firmayı seçmeniz ürünlerinizin sağlıklı bir şekilde alıcılara ulaşması için oldukça önemlidir.

Dropshipping XML ve bayilik veren firmalar yazımıza göz atabilirsiniz.

Tedarikçiyi seçerken dikkat etmeniz gerekenler;

Kanunlara Uygunluk: Tedarikçinizin güvenilir olması önemlidir. Para ve zaman kaybetmemek için dolandırıcılardan uzak durmanız gerekir. Tedarikçinin vergi levhasını, kimlik numarası gibi detayları bilmeniz gerekir.

Deneyimli, Yardımsever Olması: Tedarikçiniz ortağınız gibi olacağı için deneyimli ve yardımsever olmasına dikkat edin. Gün içerisinde hem siz hem de müşterileriniz tedarikçi ile sıkça muhatap olacağı için bu belki de en önemli kıstas.

Ürün Fiyatları: Ürün fiyatları üzerinden tedarikçi arayabilirsiniz. Tedarikçiden alacağınız fiyatın üzerine kendi karınızı da ekleyeceğiniz için en uygun fiyatı veren tedarikçileri seçmeniz kar yapmanız için oldukça önemli.

Kargo Süreci: Tedarikçinizin çalıştığı kargo şirketi, kargoların kaç günde ulaştırıldığı, nasıl paketlendiği gibi konular da dropshipping için tedarikçi seçerken oldukça önemlidir.

Faturalandırma: Bazı tedarikçiler aylık fatura keserken bazıları ürün başına fatura kesiyor. Sizin için hangisinin daha iyi olduğuna karar verebilir, ölçüp tartabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere dropshipping ürün bulma konusunda fikirler verdik ve çeşitli droshipping ürünlerinden bahsettik. Siz kendiniz için en doğrusunu, en karlısını seçip işe başlayabilirsiniz. Şimdiden bol şanslar diliyoruz!

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın