Instagram’da Shopier Üzerinden Satış Yapmak

E-ticarete başlamak isteyenlerin merak ettiği konulardan biri de Instagram’da Shopier üzerinden satış yapmak. Bugün e-ticaret yapmak istediğinizde pek çok farkı yöntem izleyebilirsiniz. Örneğin kendi internet sitenizi açarak satış yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra popüler pazar yeri usulü ile çalışan e-ticaret sitelerinde sanal mağaza açarak da satış yapabilirsiniz. Ya da bu yazıda bahsedeceğimiz gibi sosyal medya üzerinden satış yapabilirsiniz.

Instagram yakın bir zamanda uygulama içi alışveriş modelini ülkemizde de kullanıma soktu ve bir anda çok yaygınlaştı. Bu yöntemle e-ticaret sitesi açmanın, sitenin yükümlülükleri ve sorumlulukları ile uğraşmanın zorunlulukları da ortadan kalkıyor.

Instagram üzerinden satış yapmanıza yardımcı olmak amacıyla pek çok uygulamayı kullanmanız mümkün. Bu yazımızda Instagram satışı için Shopier kullanımını anlatacağız. Bu alana yeniyseniz E-Ticarete Başlama Rehberimiz sayesinde daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Shopier Nedir?

Shopierle Instagramdan satış yapmak için bilmeniz gerekenlere geçmeden önce Shopier’in ne olduğunu anlayalım.

Shopier;

  • Kendinize ait sanal bir dükkan oluşturabildiğiniz,
  • İnternet üzerinden müşterilerinize satış yapıp ödeme alabildiğiniz,
  • Anlaşmalı kargo hizmetleri ile gönderilerinizi çok avantajlı koşullarda yapabildiğiniz bir e-ticaret çözüm sistemidir.

İnternet üzerinden satış yapan kişiler ve işletmeler, bireysel veya ticari olarak ücretsiz üyelik oluşturup çok kolay bir şekilde müşterilerine satış yapabilirler. Üstelik dükkanınızdan alışveriş yapmak için müşterilerinizin Shopier’e üye olmasına da gerek yok. Beğendikleri ürün veya hizmeti dükkanınızda görüntüleyip kredi kartı veya banka kartı ile ödeyip kolayca satın alabilirler.

Shopier ile Instagram Satışının Avantajları

Shopier’le Instagram üzerinden satış yapmanın pek çok avantajı vardır. Bu avantajları sıralamak gerekirse;

Müşterileriniz ister bilgisayardan ister mobil cihazlarından ürünlerinizi görüntüleyebilir. Üye olmalarına gerek yoktur. Sayfanıza girip Shopier ile kolayca ödeme yapabilirler ve ürün siparişi verebilirler. Ödemeler için Shopier size özel bir sayfa oluşturur ve müşteriniz o sayfa üzerinden ödemeyi gerçekleştirir.

Instagram Shopier bağlantısı yaptığınızda sosyal medya hesabınızdaki herkes potansiyel müşterileriniz haline gelir. Müşterilerinize Shopier aracılığı ile taksitli ya da tek çekim, banka ya da kredi kartı gibi ödeme seçenekleri sunulur. Siparişi aldığınızda tüm bilgilendirmeler otomatik olarak gerçekleştirilir ve sipariş takibini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kullanıcılar için de avantajları mevcuttur. Kullanım kolaylığı sunar ve Instagram üzerinden doğrudan alışveriş yapabilmelerini sağlar. Kartlı ödeme yöntemi sayesinde bilgileri daima güvendedir. Beğendikleri ürünleri Shopier Instagram satışı sayesinde taksitli olarak da satın alabilirler.

Shopier ile Instagram Mağazası Nasıl Açılır?

Instagram Shopier açma işlemlerinden önce Shopier’e üye olmalısınız. Shopier üzerinden Instagram’da satış yapabilmek için Shopier ana sayfasında bulunan “ücretsiz üye ol” linkine tıklayarak üyelik kaydınızı oluşturabilirsiniz.

Kaydınızı oluşturduktan sonraki 24 saat içerisinde üyelik bilgileriniz kontrol edilir ve ardından da hesabınız aktif hale getirilir. Shopier size iki farklı üyelik tipi sunar. İster bireysel isterseniz de ticari üye olabilirsiniz.

Bireysel üyelik oluşturmak için kendinize ait kimlik bilgilerini ve kişisel banka hesap bilgilerinizi girmelisiniz. Ticari üye olmak istiyorsanız bu bilgilerin yanında şirket bilgilerinizi de paylaşmalısınız. Bunun dışında şirketiniz adına kayıtlı banka hesaplarını da paylaşmanız gerekir. Ticari üyeliklerde şirket tipiniz fark etmeksizin üye olabilirsiniz. Shopier ücretlendirmeleri üyelik tipine göre farklılık göstermez.

Shopier Instagram Bağlantısı Nasıl Kurulur?

instagram shopier baglantisi

Instagram Shopier nasıl açılır diyenler bu kısımları dikkatli okumalılar. Shopier üyeliğinizi oluşturduktan sonra Shopier üzerinden ürünlerinizi listeleyerek dükkanınızı oluşturmalısınız. Dükkanda ürünler listelendikten sonra dükkan linkini Instagram profilinize ekleyebilirsiniz.

Dükkan linkinizi öğrenmek ve Instagram’da kullanmak da son derece kolaydır.

  • Bilgisayarınızda ya da mobil cihazınızda Shopier hesabınıza giriş yapıp menü üzerinden “dükkan yönetimi-dükkan seçenekleri” bölümüne gitmeniz ve dükkan adı alanının yanında yer alan seçeneklere tıklayarak “linki kopyala” seçeneğini işaretlemeniz gerekir. Bu sayede dükkan linkini elde etmiş ve Instagram’da paylaşmaya hazır hale getirmiş olursunuz.
  • Shopier mobil uygulamasında ise giriş yaptıktan sonra “diğer” seçeneğine gelerek alt kısımda dükkan linkini görebilirsiniz. Buradan “dükkan linkini kopyala” diyerek Instagram’a ekleyebilirsiniz.
  • Dükkan linkinizi kopyaladıktan sonra Instagram hesabınızda “profili düzenle” butonuna tıklayın ve açılan sayfanın “internet sayfası” kısmına yapıştırın.
  • Siz bu işlemi tamamladıktan sonra Instagram hesabınızı ziyaret eden müşterileriniz Shopier dükkan linkinizi profilinizde görüntüleyecek ve bu linke tıklayarak alışveriş yapmak üzere dükkanınıza gideceklerdir.
  • Aynı zamanda Instagram hesabınızda paylaştığınız storylerle de Shopier dükkanınıza yönlendirme yapabilirsiniz. Instagram story fikirleri için tıklayın!

Shopier Ücretli mi?

Instagram satış konusunda bir diğer bilmeniz gereken konu da Shopier komisyon oranlardır. Shopier kullanıcılarına büyük avantajlar sunan bir platformdur ve bunun karşılığında küçük bir ücret talep eder. Bu bedel sattığınız ürünler üzerinden komisyon usulü ile Shopier’e ödenir. Yurt içi ve yurt dışı satışlardan ayrı ayrı olmak üzere komisyon talep eder. Sattığınız ürünün fiyatı ne kadar yüksekse ödeyeceğiniz komisyon da o kadar yüksek olur.

Shopier’e üye olmak ve ürünlerinizi listelemek tamamen ücretsizdir. Ancak Shopier ne kadar kesinti yapıyor sorusuna cevap vermek gerekirse; satılan her ürün başına belirli miktarlarda komisyon aldığını söyleyebiliriz. Yurt içi satışlarda ürün fiyatı üzerinden %2,99 komisyon alırken yurt dışı satışlarda bu oran %3,99 a çıkmaktadır.

Shopier Fatura Kesiyor mu?

Instagram üzerinden Shopier ile satış yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de Shopier’in fatura kesip kesmediği oluyor. Shopier hem satıcıları hem de alıcıları korumak üzerine hareket eden bir platformdur. Sizin adınıza fatura kesmez ve satış yapmaz. Sadece ürünlerinizi online olarak Instagram üzerinden satmanıza ve ödeme almanıza aracılık eder.

Shopier ile Instagram satışı yaptığınızda fatura kesme işlemleri sizin tarafınızdan gerçekleşir. Bu işi nasıl yapacağınızı çözmeden Instagram üzerinden ürün satışı gerçekleştirmemeniz konusunda küçük bir uyarıda bulunmak isteriz. E-ticaret için şahıs şirketi kurma rehberimize göz atabilirsiniz.

Shopier Ödemeleri Ne Zaman Alınır?

Shopier müşterilerinizden gelen ödemeleri haftalık olarak yatırır. Hafta boyunca yaptığınız satışlardan gelen ücretler, komisyonları kesilmiş bir şekilde her hafta çarşamba günleri hesabınıza yatar. Ödemelerinizi doğru bir şekilde ve zamanında alabilmeniz için salı günleri 18.00’a kadar kargo takip bilgilerini doğru bir şekilde Shopier ile paylaşmanız gerekir.

Shopier Ürün Kargolaması Nasıl Yapılır?

Shopier ile Instagram üzerinden satış yapmak konusunda en çok kafa karıştıran kısımlardan birisi de ürünlerin kargolama aşamasıdır. Bu aşamayı da Shopier ile çözebilirsiniz.

Shopier de “kargoyu alıcı öder” ya da “satıcı öder” seçeneklerinden birini seçmeniz gerekir. Shopier ile ortak çalışarak anlaşmalı kargo firmalarından faydalanabilirsiniz. Bunun için “siparişler” bölümüne giderek siparişin üzerine tıklamanız ve “anlaşmalı kargo” butonuna tıklamanız yeterlidir. Siparişinize özel bir kargo kodu oluşacaktır. Bu kod sayesinde düşük bir fiyata anlaşmalı firmayla alıcıya kargolamayı yapabilirsiniz. Ancak anlaşmalı kargo seçeneklerini kullanabilmeniz için satılan ürün fiyatının en az 20 TL olması gerektiğini de hatırlatalım.

Ayrıca Shopier size hızlı gönderi ve takip kolaylığı gibi seçenekler de sunar. Bu aşamalardaki yorucu detaylarla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Ödemeleriniz Shopier hesabı üzerinden direkt gerçekleşeceği için kargo faturalarını takip etmeniz gerekmez. Bu işlemleri Shopier sizin yerinize gerçekleştirir.

Sonuç olarak; Instagram üzerinden satış yapmak Shopier aracılığı ile oldukça mümkün ve rahattır. Günümüzde e-ticaret yapmanın birçok formülü vardır, sizin sadece istemeniz ve harekete geçmeniz yeterli. Bol şanslar! Aklınıza takılan sorular varsa bize yorum bırakabilirsiniz.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın