İyzico Mu iPara Mı?

E-ticarete girmek isteyenler için önemli kararlardan biri de ödeme sistemi tercihidir. Ödeme sistemleri kazancınıza, ödeyeceğiniz komisyonlara ve ne zaman ödeme alacağınıza doğrudan etki eder. Aynı zamanda müşterilerinize güven oluşturmak konusunda da hangi ödeme sistemiyle entegre şekilde çalıştığınız önemli olabilir.

Biz de bu yazımızda Türkiye’de öne çıkan ödeme sistemleri arasında yer alan iyzico mu iPara mı sizin için daha doğru tercih olur sorusunun cevabını arayacağız.

Yazımızda tanıtacağımız 2 ödeme sistemi de yıllardır bu sektörde faaliyet gösteren köklü şirketlerdir. Iyzico alanında ilk kurulan şirketlerden biri olup birçok global firmanın da Türkiye’deki çözüm ortağı haline gelmiştir. iPara da 2012’de kurulmuş, ertesi gün ödeme almanızı sağlayan ve e-ticaret alanında Türkiye’nin önde gelen sanal pos şirketlerinden biridir. 

iyzico ve iPara Hakkında Genel Bilgiler

2013 yılında kurulan iyzico, küçük orta ve büyük e-ticaret işletmeleri gibi farklı ölçekteki e-ticaret sitelerinin ödeme almasını kolaylaştırmak için kuruldu. Bu süreçte birçok şirketin dijitalleşmesini kolaylaştırdı. Ardından 2019 yılında dünyanın önde gelen ödeme şirketlerinden olan PayU, Iyzico’yu satın aldı. 

iPara, iyzico’dan daha önce, 2012 yılında kuruldu. Yenilikçi çözümlerle çevrim içi ticaret yapmak isteyen satıcıların taleplerini karşıladı. Günümüzde ise sektördeki 10 yılını doldurdu. İki kurum da  Türkiye’de TCMB tarafından sağlanan kredi kartı ile ödeme alma güvenlik standardı olan PCI-DSS sertifikasına sahiptir.

Iyzico ve iPara’nın Gereklilikleri Benzer mi?

Iyzico ile satış yapabilmek için aşağıdaki gereklilikleri sağlamanız gerekmektedir.

  • Web siteniz, ürün ve fiyat bilgilerinizle birlikte kullanıma hazır olmalıdır.
  • Gizlilik Politikası, Mesafeli Satış Sözleşmesi, Teslimat ve İade Şartları; ve bunların yanında sitenizin Hakkımızda ve İletişim sayfaları bulunmalıdır.
  • Ödeme sayfanızda SSL sertifikası bulunması gerekmektedir.
  • Satışa sunduğunuz ürün ile alakalı faaliyet gereği ilgili makamlarca verilen lisans ve belgeler olması gerekmektedir.
  • Web sitenizde “iyzico ile Öde” , Visa ve Mastercard logolarının yer alması gerekmektedir.

Listedeki gereklilikler dışında Iyzico ile satış yapabilmek için Iyzico’nun içeriğini onaylamadığı bir site olmamanız gerekir. Örneğin kumar, bahis içerikli siteler, ilaç satan siteler, tütün mamülleri, danışmanlık hizmeti satışı gibi bazı satış içeriklerine Iyzico hizmet vermemektedir.


iPara sisteme entegre olabilmeniz için ihtiyaç duyulan gereklilikleri sitesinde açık bir şekilde belirtmemiştir. Fakat genellikle istenen evraklar iyzico ile benzer şekilde sitenizin gizlilik politikası, mesafeli satış sözleşmesi ve iade şartları gibi bilgileri kullanıcılarına sunmasıdır.

Siteniz ödeme sayfasında mutlaka SSL sertifikasına sahip olmalıdır. Satışa sunulan ürünlerin yasal olması ve gerekliyse ilgili kurumlardan alınmış lisanslara sahip olması gerekir.

Iyzico ve iPara Komisyon Oranları

Iyzico’yu işlem başı %2,99 + 0,25 TL komisyon oranıyla kurumsal satıcılar kullanmaya başlayabilir. Aylık 20.000 TL üzeri satış yapanların özel teklif alması mümkündür. Iyzico ile satış yaptıktan sonra ertesi gün ödeme alabilirsiniz.

iyzico ile Bonus, World, Maximum, CardFinans, Paraf, Axess ve Advantage kartları ile taksitli ödeme alabilirsiniz. Taksitli olarak yapılan işlemlerde ise her bankanın ayrı vade farkı oranları bulunmaktadır. Taksitli işlemlerde, vade farkının tamamını ya da bir kısmını kendiniz üstlenerek müşterilerinize daha avantajlı fiyatlar sunabilirsiniz.

Iyzico’da yabancı para birimleri ile ödeme almak istiyorsanız panelinizden Multi Currency eklentisini aktif etmeniz gerekmektedir. Bu eklentinin yıllık ücreti 99 TL’dir. Yabancı para birimleriyle gelen satışlarda ödemeler, o günün TCMB kuru üzerinden Türk lirasına çevrilir.


iPara ile komisyon oranınızı belirlerken 2 kriter belirleyici olur: Ödemeyi alma zamanınız ve aylık cironuz. Sisteme başvuru yaparken de ciro olarak 3 seçeneğiniz var:

  • 0-50.000 TL arası
  • 50.000 – 100.000 TL arası
  • 100.000 TL üstü

Komisyon oranlarınız kategorinize göre hesaplanır. Ardından buna göre bir teklif alabilirsiniz. 

Iyzico’nun Kullanıcılarına Sunduğu Ek Avantajlar

iyzico avantajlari

Iyzico ile gelen tüm ödemeleri ister bilgisayarınızdan online panel aracılığıyla isterseniz de mobil uygulama aracılığıyla kolayca kontrol edebilirsiniz. iyzico sanal posu sadece kurumsal müşteriler kullanabiliyor olsa da iyziLink aracılığıyla link üzerinden satışları bireysel müşteriler de kullanabilir.

Iyzico, Türkiye’nin en yaygın sanal pos seçeneklerinden biri olduğu için kullanıcılara iyzico ile öde seçeceğini de sunar. Bu sayede daha önce Iyzico aracılığıyla bir sitede ödeme yapmış kullanıcılar eğer bu uygulamayı kullanıyorsa sizin sitenizde çok daha hızlı ve kolay şekilde de ödeme yapabilirler. Bu da satışlarınızı olumlu etkileyebilir. Diğer taraftan ödeme sayfasından ayrılma oranlarını da düşürür.

iyzico kadın girişimciler için ek desteklerde bulunur. 100.000 TL satış limitine kadar 6 ay boyunca Iyzico sizden 0 komisyon alır. Bunun yanı sıra farklı iş ortaklarından da özel indirimler sağlar. E-ticaret kadın girişimci destekleri yazımızdan farklı destekleri inceleyebilirsiniz.

Iyzico ve iPara Hangi Markalarla Çalışıyor?

iyzico hangi şirketlerle çalıştığını referanslar sayfası aracılığıyla görebilirsiniz. Türkiye’de letgo, Nike, Dechatlon, sahibinden gibi birçok büyük firmanın ödemelerine iyzico aracılık etmektedir. Bu da güven konusunda satıcılar ve alıcılar için ek bir artı puan oluşturur.

İyzico kullanan siteler yazımızda Iyzico’yu kullanan farklı sitelere de yer vermiştik.

iPara sitesinde hangi markalarla çalıştığına dair bir bilgi vermemektedir. İki şirketi de yaptığınız çevrim içi alışverişlerde ödeme yaptıktan sonra kredi kartı ya da banka kartı ekstresinde görebilirsiniz. Örneğin iPara ile çalışan bir sitede alışveriş yaptıktan sonra alışveriş yaptığınız sitenin adına ek olarak ekstrenizde iPara adı da geçmektedir.

iyzico ve iPara Alternatifleri

E-ticaret sektörünün yıllar içinde gitgide büyümesi ülkemizdeki sanal POS alternatiflerini de oldukça arttırdı. Bu sebeple e-ticaret sitesi kurmak isteyenler için seçeneklerin kısıtlı olmadığını söylemek gerek.

Yine de hem kullanıcılar hem de sizin için güven faktörünü yükseltmek adına popüler sanal pos şirketleriyle çalışmanızı tavsiye ederiz. iyzico mu iPara mı diye sorarken bu 2 sanal pos sizin için tek alternatif değilse aşağıda bahsettiğimiz diğer 4 sanal POS şirketine de göz atmanızı tavsiye ederiz:

Son olarak e-ticaret ya da sanal Poslara dair sorularınız varsa bize yorum bırakmayı unutmayın!

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın