Joomla ile E-ticaret Sitesi Yapmak

E-ticaret sektörüne girmek isteyenlerin çözmesi gereken konulardan birisi de internet sitesidir. E-ticaret sitenizi oluşturmak için kullanacağınız pek çok platform vardır. Bunlardan birisi de Joomla. Bu yazımızda sizlere Joomla ile e-ticaret sitesi yapımı konusunda bilgiler verip detaylıca anlatacağız.

Konuyla ilgili sorularınız olursa bize yorum bırakabilir ya da [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz. Şimdi yazımıza Joomla’yı tanıyarak başlayalım.

Joomla Nedir, Ne İşe Yarar?

Joomla, e-ticaret sitesi yapmak isteyenlerin kullanabileceği en iyi CMS platformları içinde yer alır. Diğer bir deyişle açık kaynak içerik yönetim sistemidir. Joomla kullanarak sağlam ve dinamik web siteleri yapmak mümkündür. Ayrıca akıcı ve kolay kullanılan ara yüzü ve çeşitli temalarıyla kullananları memnun etmektedir.

2005 yılında  kurulan Joomla’yı bugüne geldiğimizde 2 milyondan fazla internet sitesi kullanmaktadır. IKEA’nın da tercih ettiği Joomla, WordPress’ten sonra en çok tercih edilen platformlardan biridir.

Peki Ne İşe Yarar?

Aslında Joomla bir içerik yönetim sistemidir. PHP altyapısına sahiptir. Ücretsiz şekilde kullanıcıların hizmetine sunulması çok tercih edilmesinin nedenlerinden biridir. Çok sayıda ve çeşitli temaları bulunur. Ayrıca kullanımı oldukça basittir.

Aşağıdaki video ile tek sayfadan oluşan basit bir site tasarlamayı öğrenebilirsiniz:

İçerisinde SEO açısından geliştirmeler yapabilmenizi sağlayan bir eklenti de vardır. Bu eklentiyi kullanarak içeriklerinizi ve ürün açıklamalarınızı SEO uyumlu hale getirebilir ve Google aramalarında üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Joomla’nın en güzel özelliklerinden birisi de hazır olarak sunulmasıdır. Joomla’nın başına geçtiğinizde kod yazmanız gerekmez. İçerisindeki e-ticaret sitesi tasarımlarını sitenize kolayca ve tek tıkla uygulayabilmenizi mümkün kılar.

Sizler de Joomla e-ticaret eklentisi yardımıyla bir e-ticaret sitesi oluşturabilirsiniz. Eğer halihazırda bir e-ticaret siteniz varsa yine ücretsiz bir şekilde bu internet sitesini Joomla’ya taşıyabilirsiniz. Taşıma işlemlerini de kolaylıkla halledebilirsiniz.

Joomla ile E-Ticaret Sitesi Nasıl Yapılır?

Joomla ile internet sitenizi oluşturmaya başlamadan önce bazı şeyleri planlamanız gerekiyor. Gelin, e-ticarete başlarken göz önünde bulundurmanız gereken şeylere birlikte bakalım.

Alan Adı

Bulmanız gereken şeylerden biri alan adınız. Sitenizin alan adını önceden belirlemeniz gerekir. Alan adınızın benzersiz, kolay, akılda kalıcı bir isim olmasına özen göstermelisiniz.

Alan adınız sizin kurumsal kimliğinizin en önemli parçasıdır. Bu noktada karşınıza .com, .net gibi bir sürü seçenek çıkacaktır. .com uzantısını seçmeniz bilinirliğinden ve güven algısı oluşturmasından dolayı çok daha iyi bir seçim olacaktır.

Alan adınızı satın almak için çeşitli internet sitelerinden faydalanabilirsiniz. Namecheap ya da GoDaddy’yi tercih edebilirsiniz.

Hosting

Sonraki aşama ise Hosting konusudur. Hosting internet sitenizin dayanıklılığını ifade eder. Sürekli çöken bir alışveriş sitesinden hiç kimse alışveriş yapmak istemez. Hostingi genelde alan adının satın alındığı internet sitesinden alırlar. Siz de öyle yapabilirsiniz. Veya diğer seçenekleri değerlendirebilirsiniz. DigitalOcean, SiteGround gibi sitelerden hosting hizmeti satın alabilirsiniz.

Template

E-ticaret sitenizin görünen yüzü şablonunuz yani seçtiğiniz tasarımınızdır. Karmaşık olmayan, akıcı,  hızlı temaları tercih etmelisiniz. Yavaş çalışan bir internet sitesi müşterilerinizi tatmin etmekten uzak olacaktır. İyi tasarlanmış templatelerle müşterilerin ilgisini çekebilir, ürünlerinize uygun sayfalar tasarlayarak da ilgiyi sürekli olarak canlı tutabilirsiniz.

Joomla templateleri ücretsiz sunar. Ayrıca şablonların farklı renklerde ve görünümleri de seçtiğiniz temayla birlikte size sunulur. İstediğinizi kullanırsınız. Joomla, internet sitenizi dilediğiniz şekilde kişiselleştirmenize olanak sağlar.

E-Ticaret Eklentisi

Joomla kullanarak oluşturduğunuz siteye istediğiniz e-ticaret eklentisini kolayca ekleyebilirsiniz. Bu eklentiler CMS ile e-ticaret sitesi oluşturmanız için Joomla’nın çekirdek yapısına bazı işlevleri ekler.

Joomla üzerinden seçeceğiniz şablonların kendi içinde e-ticaret uzantıları da mevcuttur. İçerisinde e-ticaret uzantısı olan bir şablon seçerseniz bu konuda endişelenmenize gerek kalmaz. Kolaylıkla halletmiş olursunuz.

Web Sitesi Oluşturmak

joomla-nasil-kullanilir-temalar

Bütün bu işlemleri tamamladıktan sonra sıra e-ticaret sitenizi oluşturmaya gelir. Bir önceki aşamada içerisinde e-ticaret eklentisi olan şablonunu seçmiştiniz. Bu şablonla birlikte internet sitenizi oluşturabilirsiniz. Fakat Joomla, şablonun ayrıca kurulmasını pek önermiyor. İnternet sitenizin şablonuyla birlikte kurulmasını öneriyor.

Joomla üzerinden seçtiğiniz şablonun QuickStart paketini indirebilirsiniz. Bu sayede şablonla aynı anda kurulum başlayacaktır. Oldukça kolay olan bu kurulumu özelleştirmelerinizi yaparak sağlayabilirsiniz. Daha detaylı bilgiler için Joomla internet sitesi üzerindeki bilgilerle kurulumu yapabilirsiniz.

İnternet sitenizi kurmaya başladığınızda karşınıza kontrol paneli çıkar. Burası E-ticaret mağazanızın en sık kullanacağınız yeridir. Bu sayfa internet sitenizin istatistiki bilgilerini verir.  Siparişlerinizi kolayca takip etmenizi sağlar.

Admin paneli üzerindeki ürünler bölümü size ayrıntılı bilgileri ve durumları sunar. Yeni düğmesi ile yeni ürünler ekleyebilir, mevcut ürünlerinizi silebilirsiniz. Envanterinizi görüntülemek için envanter bölümüne de bakabilirsiniz ancak bu alana girebilmek için Joomla e-ticaret eklentisi paketlerine ihtiyacınız olabilir.

Siparişler kısmından ise müşteriler tarafından verilen tüm siparişleri görebilirsiniz. Bu sayfayı lojistik bölümle koordineli bir biçimde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda sipariş yönetiminizi kolayca kontrol edebilirsiniz.

Buraya kadar her şeyi hallettikten sonra geriye sadece başlamak kalıyor. Joomla e-ticaret sitesi yapımını tamamladıktan sonra tanıtım yapmalısınız. E-ticaret sitenizden herkesin haberdar olması için sosyal medya üzerinden reklam kampanyaları düzenleyebilirsiniz. E-ticaret ve dijital pazarlama yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir e-ticaret sitesi oluşturduğunuzda sürekli çalışmanız gerektiğini unutmayın. İşinizi büyütmeniz ve sürekli olarak geliştirmeniz gerekir.

Ücretsiz Joomla Temaları

Joomla üzerinden ücretsiz olarak birçok temaya ulaşabilirsiniz. E-ticaret siteniz için dinamik, güçlü ve sizi rakiplerinizin arasından sıyıracak muhteşem temalar seçebilirsiniz. Üstelik daha önce de söylediğimiz gibi seçtiğiniz temanın da birçok renk ve çeşitli özelleştirme olanakları olduğunu unutmayın.

En güzel ücretsiz Joomla temalarını sizin için listeliyoruz.

Bu Sezondaki En İyi Fırsatlar – İsmindeki temanın ön izlemesine bakabilirsiniz. Kolayca Joomla ile entegre edebilirsiniz. Joomla e-ticaret sitesi yapımı aşamasında tercih edebilirsiniz.

Çanta Koleksiyonu – İsmindeki bu temanın ön izlemesini görebilirsiniz.

İç Detaylar – İsmindeki bu şablonu kolayca uygulayabilirsiniz. Ön izlemesini linkten görebilirsiniz.

Modern Cihazlar – İsmindeki bu temayı da ücretsiz bir şekilde Joomla ile entegre edebilirsiniz. Ön izlemesi için linke tıklayabilirsiniz.

Size önerdiğimiz bu şablonlar dışında Joomla üzerinden binlerce şablonla karşılaşırsınız. İçlerinden seçim yaparken karmaşık gözükmemesine özen göstermelisiniz. Kullanıcılar anlayamadıkları, karışık buldukları, sürekli tıklama yapmak zorunda kaldıkları internet sitelerini sevmezler. Alışverişlerinde zorlayıcı siteleri tercih etmezler.

Bu nedenle detaylı açıklamalar, detaylı ürün fotoğrafları ve sade görünümüyle internet siteniz kullanıcı dostu olmalı. Bu şartları sağladığınızda ve iyi bir tanıtım yaptığınızda sitenizin tercih edilmemesi için hiçbir neden kalmaz.

Joomla mı WordPress mi?

E-ticaret sitenizi kurmak için pek çok yardımcı platform olduğunu söylemiştik. Bunlardan en çok tercih edileni WordPress’tir. İlham verici WordPress temaları için tıklayın!

WordPress’in öne çıkan avantajlarına göz atmamız gerekirse;

  • Kullanımı oldukça kolaydır. Üstelik geliştiriciler için pek çok seçenek sunar.
  • Bloglarınız için uygundur. Blog gönderileri için seçenekler ve bazı sayfalar sunarken Joomla sadece makale türünü sunar.
  • WordPress üçüncü taraf tema ve eklentilerinizle genişleyebilir. Bu sayede bu eklentileri rahatlıkla ekleyebilir, değiştirebilirsiniz.
  • Ayrıca WordPress destek konusunda da çok iyidir. İstediğiniz an karşınızda size yardımcı olacak birilerini bulabilirsiniz.
  • Geliştirme maliyetleri oldukça uygundur. Ayrıca size sunduğu çözümler arasından en uygun olanı seçerek ekonomik açıdan rahat bir çalışma yapabilirsiniz.

Joomla’nın öne çıkan avantajları ise;

  • Kullanıcı yönetimi çok geliştirmiştir. Kontrol paneli ve yönetim sayfaları çok kapsamlıdır.
  • Farklı içerikler için esneyebilen bir yapıdadır. Her türlü içerik konusunda her türlü şablonu bulunur. Bütün içerikler için bileşenleri vardır.
  • Çoklu dil desteği sunar. Ne yazık ki WordPress ise 3. taraf eklentilere ihtiyaç duyabilir.

Siz de bu avantajlara göre kendinize en uygun platformu seçebilirsiniz. E-ticaret sitenizi her iki platform üzerinden de kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Her zaman olduğu gibi iki platformunda kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. İstekleriniz ve beklentileriniz doğrultusunda seçimlerinizi yapmalısınız.

Bu yazımızda sizlere detaylı bir Joomla rehberi sunduk. Herkese bol şans!

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın