Amazon Dropshipping Rehberi 2022

Bu yazımızda Amazon’da drop shipping yapmaya nasıl başlanacağını, drop shipping’in avantajlarını ve bunların yanı sıra Amazon dropshipping başarı stratejilerini anlatacağız.

E-ticarete girmek isteyen kişilerin büyük çoğunluğu dropshipping yöntemini tercih ederler. Dropshipping yöntemiyle hem yurt içi pazarda hem de yurt dışı pazarda faaliyet göstermek mümkündür.

Amazon’da dropshipping yapmak konusuna gelmeden önce kısaca Amazon’dan bahsetmemiz gerekir. Amazon stoksuz e-ticaret alanında pazarda en çok söz sahibi olan, sektörü domine etmiş bir şirkettir. Dolayısıyla e-ticaret alanında birçok büyük şirket olmasına rağmen e-ticarete girmek isteyenler en çok Amazon’u tercih ederler.

Amazon satış politikası gereğince de satıcıyı ve alıcıyı koruduğu ve hızlı kargo işini çözdüğü için dropshipping yapmaya en uygun platform olarak sektörde yer edinmiştir.

Amazon Dropshipping Nasıl Çalışır?

Amazon’da drop shipping 3 temel adımda çalışan çok da zor olmayan bir süreçtir. Amazon dropshipping, hesap açma işlemlerinin hemen ardından başlayabileceğiniz bir sistemdir.
Bu adımlar dropshippingin temel mantığı ile aynıdır.

 1. Amazonda listelediğiniz ürün alıcı tarafından satın alınır.
 2. Siparişi alınan ürünü anlaştığınız tedarikçi gönderir ya da siz tedarikçiden satın alıp gönderirsiniz.
 3. Sonuç olarak siparişinizi tedarikçi alıcıya iletir.

Siz de bu sayede aradaki fiyat farkından dolayı kâr etmiş olursunuz. Amazon’da dropshipping yapmak alıcı ve üretici arasındaki bağlantıyı kurmanızı sağlar.

Amazon Dropshipping Kuralları

Amazon stoksuz satış yani dropshipping yapmak isteyenlere bazı kurallar da getirmiştir. Bunlar hem alıcıları hem de satıcıları korumak adına ortaya çıkmış kurallardır. Gelin, bu kurallara birlikte bakalım.

 1. Ürünlerinizin kayıtlı bir satıcısı olmak zorundadır.
 2. Sevk irsaliyelerinde ve gerekli belgelerde kendinizi satıcı olarak göstermeniz gerekir.
 3. Ürünü göndermeden önce tedarikçinizi tanımlayan bilgileri Amazon ile paylaşmanız gerekir.
 4. İade ve iptal işlemlerinde sorumluluğunuzu kabul etmeniz gerekir.
 5. Amazon politikalarına ve müşteri sözleşmesine uymanız gerekmektedir.
 6. Herhangi başka bir perakendeciden ürün alıp bu perakendecinin bilgilerini müşterinize iletmemeniz gerekli.
 7. Gönderimi size ait olmayan ve iletişim bilgileri içerek makbuzların faturaların ve bazı başka bilgilerin alıcılarla paylaşılmaması gerekir.

Amazon FBA Nedir?

Amazonda stoksuz satış yapmak için birden fazla seçenek vardır. Amazon’un kendi içinde sunduğu hizmetlerden birisi de FBA hizmetidir.

Amazon FBA, gönderilerinizi Amazon deposuna yönlendirdiğiniz ve ürün çıkışının oradan sağlandığı ve belli bir ücret karşılığında sizin adınıza teslim edildiği yöntemdir. Türkiye’den Amerika ve Almanya deposuna ürün gönderme yazımıza göz atabilirsiniz.

FBA programına kayıtlı olduğunuzu ve müşteriden bir sipariş aldığınızı düşünürsek Amazon bu siparişi alır, paketlemeyi yapar ve direkt olarak müşterinize gönderir. Amazon aynı zamanda iade meselesini ve müşteri hizmetlerini de ele almış olur. Böylelikle müşteri ilişkileri bütçenizi azaltır. Bu şekilde satılan ürünlere ise “Prime” denir.

Amazon FBA sistemi oldukça işlevseldir. Amazon’un marka değeri düşünüldüğünde siparişlerinizin Amazon logosu altında müşteriye teslim edilmesi markanızı olumlu etkileyecektir.

Amazon Dropshipping’in Avantajları

Amazon’da dropshipping yapmak konusunda hem bazı avantajlar hem de bazı dezavantajlar söz konusudur. Gelin önce avantajlara bakalım.

 • Depo maliyeti yok: Ürünlerinizi stoklamadan uygun tedarikçileri bularak ya da Amazon FBA programına dahil olarak ürünlerinizi satabilirsiniz.
 • Milyonlarca sabit müşteri garantisi: Amazon en büyük ve en çok para kazanan e-ticaret sitesidir. Gün içinde milyonlarca kişi siteyi ziyaret etmekte ve alışveriş yapmaktadır. Bu ziyaretçileri ürünlerinize çekecek formüller ve reklamlar geliştirebilirsiniz.
 • İyi müşteri hizmetleri ve hızlı teslimat: Amazon FBA sayesinde hem müşteri hizmetlerini hem kargolamayı çözmüş olursunuz. Amazon sektörde hızlı kargo özelliğiyle öne çıkmakta, müşteri memnuniyetini en üst sıraya koymaktadır.
 • Arama motorlarında öne çıkma fırsatı: Kendi web siteniz üzerinden satış yaptığınızda Google’da görünür olmak için de çok para ödemeniz gerekir. Amazon halihazırda muhteşem bir trafiği üzerine çektiği için sizin ürününüz de Google’da listelenmiş olur.

Amazon Dropshipping’in Dezavantajları

Amazon’da dropshipping yapmak konusunda avantajlar olduğu kadar dezavantajlar da mevcuttur.

 • Büyük rekabet: Dropshipping minimum sermayeyle girilen bir iş olduğu için çok fazla rakibiniz olacaktır. Unutmamanız gereken en önemli şey sizin sattığınız ürünü başkalarının da Amazon’da satmaya devam edeceği gerçeği. Amazon dropshipping satış arttırma konusunda bilgi sahibi olursanız bu rekabetten sıyrılmanız mümkün.
 • Azalan kâr marjı: Satış sürecindeki en önemli faktörlerden biri olan fiyatlandırma rakiplerinizin de hesaba katılmasıyla çok daha makul bir zeminde olmak durumunda. Aynı ürünü rakibinizden daha pahalıya sattığınızda kimse sizi tercih etmez. Daha ucuza sattığınızda tercih edilirsiniz ancak bu sefer de kâr marjınız azalır. Bu konuda bir denge tutturmak çok önemli.
 • Yavaş teslimat süresi: Amazon uluslararası gönderimlerde çoğu zaman denizaşırı tedarikçilerle çalışır ve bu nedenle teslimat süreleri uzayabilir. Öncelikle nereye ürün satacağınıza iyi karar vermelisiniz.
 • Sıfır kalite kontrol: Dropshippingin en temel dezavantajlarından biri Amazon’da dropshipping yaparken de karşımıza çıkıyor. Ürünler Amazon depolarından ya da tedarikçinizden alıcıya gittiği için siz hiç görmemiş olursunuz. Bu da müşteriden gelecek memnuniyeti azaltabilir.

Amazon Dropshipping Ürün Bulma

Amazon’da drop shipping yapmak için ürün seçerken oldukça özgür olabilirsiniz. Amazon her şeyin satıldığı bir pazar yeridir. Amazon üzerinden en çok cep telefonu aksesuarları, spor kıyafetleri, anne bebek ürünleri, evcil hayvan ürünleri, tekstil ürünleri, dekorasyon ürünleri ve elektronik eşyalar satılmaktadır.

Neyin ne kadar satılacağı döneme ve insanların tüketim alışkanlıklarına göre de değişiklik göstermektedir. Ne satacağınıza karar vermek için oldukça kapsamlı bir çalışma yapmalısınız.

Dropshipping ürün seçimi yazımız için tıklayın!

Amazon Dropshipping’e Başlamak

amazon-drop-shippinge-baslamak

Amazon’da stoksuz satış yapmak için uygulamanız gereken ilk adım bir satıcı hesabı oluşturmaktır. amazon.com üzerinden bir satıcı sayfası oluşturabilirsiniz.

 1. Amazon’da ne satacaksınız?
  Amazon dropshipping ürün bulma konusunda en avantajlı sitelerden biridir. Her şey satıldığı için birçok ürünle şansınızı deneyebilirsiniz. Bu aşamada yüksek talep-düşük rekabet ürünlerin bir listesini oluşturup kategorilere ayırıp belirlediğiniz hedef kitlenin en çok tercih edeceğini düşündüğünüz ürünlerle başlayabilirsiniz.
 2. Güvenilir tedarikçi bulun
  Hangi ürünleri satmaya karar verdikten sonraki aşama ise iyi bir tedarikçiyle anlaşmak. Amazon dropshipping tedarikçileri çok fazladır. Satacağınız ürün için bu hizmeti veren firmaları listeleyip tek tek görüşerek sizin için en iyisine karar verebilirsiniz.
 3. Ürünlerinizi Amazon’da listeleyin
  Amazon satıcı merkezi hesabınızda ürün listenizi oluşturabilirsiniz. Envanter bölümündeki ürün ekleme alanına yeni gönderi oluştur komutu vererek ekrandaki bilgileri doldurduğunuzda ürünleriniz Amazon’da listelenmeye başlar.
 4. Amazon mağazanızı tanıtın
  Reklam bu işin çok önemli bir parçası. Binlerce rakibiniz olduğunu unutmayın. Bir şekilde insanların sizi fark etmesini sağlamak ve adınızı duyurmak zorundasınız. Mağazanıza trafik çekmek için sosyal medya üzerinden ücretli reklamlarla başlayabilirsiniz. Google optimizasyonu için ürün açıklamalarınızı düzgün yazmaya özen göstermelisiniz.

Amazon Dropshipping Para Kazandırır mı?

Amazon’da dropshipping oldukça popüler bir yöntemdir. Ancak bu yöntemin ne kadar kâr getireceği, ne gibi zararları bulunduğu bellidir. Çok para harcamadığınız için kaybınız büyük olmayacaktır.

Kâr oranınız ise anlaştığınız tedarikçiye ve yaptığınız anlaşmalara göre değişiklik gösterecektir. Ürünleri düşük fiyata satan güvenilir bir tedarikçiyle anlaştıktan sonra ürünlerinizi, Amazon ücretini ve diğer masrafları karşılayacak biçimde fiyatlandırmak en doğrusu olacaktır. Kâr marjınız, gönderilen her üründen kâr edecek kadar yüksek olmalıdır. Rekabetin az olduğu bir ürün grubunda başlarsanız kâr oranınız da yüksek olur.

Bu yazımızda sizlere Amazon üzerinden dropshipping’in nasıl yapılacağından bahsettik. Aklınıza takılan sorular varsa yorum bırakabilirsiniz. Umarız her şey istediğiniz gibi ilerler. Şimdiden bol şanslar!

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın