Oberlo Nedir, Dropshipping için Nasıl Kullanılır?

Daha önce dropshipping ile e-ticaret yapmaktan bahsetmiştik. Bu yazımıza başlamadan önce dropshipping yönteminin nasıl işlediğini bir kez daha açıklayalım. Dropshipping nedir, nasıl yapılır yazımızı okuyarak bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dropshipping stoksuz, deposuz e-ticaret yapmanızı sağlayan bir yöntemdir. Kısaca sattığınız ürünün satış, pazarlama ve müşteri hizmetleri süreçlerini yönettiğiniz ancak gönderim kısmını başka bir tedarikçiye bıraktığınız e-ticaret modelidir. Dropshipping yöntemiyle e-ticaret sektörüne girdiğinizde alacağınız riskleri minimuma indirmiş olursunuz.

Dropshipping yapmak isteyenler için geliştirilen Oberlo ve Shopify gibi dropshipping platformlarının da ortaya çıkmasıyla bu yöntem e-ticarette daha çok tercih edilir hale geldi.

Oberlo Nedir?

Shopify teknik destek sunarak işinizi kolaylaştıran bir e-ticaret platformuyken Oberlo ise, Shopify’da dropshipping yapmanızı sağlayan bir uygulamadır. Oberlo sayesinde dropshipping tedarikçilerinin ürünlerini ve fiyatlarını kolayca görünteleyebilirsiniz.

Aynı zamanda kodlama bilgisine gerek kalmadan beğendiğiniz ve test etmek istediğiniz ürünleri e-ticaret sitenize ekleyebilir, mevcut olan görselleri ve metinleri kullanabilirsiniz.

Bütün bunların yanında mevcut ürünlerinizin içerikleri tek tuşla düzenleyebilir, değişiklikler yapabilirsiniz. Kısaca Oberlo nedir derseniz, dropshipping ağına doğrudan erişim sağlayan esnek yapıya sahip bir platformdur diyebiliriz.

Oberlo ile Neler Yapabilirsiniz?

Oberlo dropshipping alanında çok önemli bir oyuncudur. Onunla yapabileceğiniz pek çok şey vardır ve işinizi kolaylaştırmak amacıyla geliştirilmiştir.

Gelin, Oberlo’nun özelliklerine bakalım:

Kolayca ürün ekleme ve sevkiyat: Mağazanıza ürün ekledikten sonra trafik oluşturun ve satış yapın. Satış yapıldıktan sonra tedarikçiniz ürünü alıcıya gönderirken siz de Oberlo üzerinden envanter yönetiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Gerçek zamanlı stok durumu ve fiyat güncellemeleri: Ürünlerinizin stok durumunu takip etmek bazen bir karmaşaya dönüşebilir. Oberlo, gelişmiş dropshipping modeli ile bunu değiştirmek için yola çıkan bir uygulama.

Sanal mağazanıza çok kolay bir şekilde ürün ekleyebileceğiniz gibi Oberlo, gerçek zamanlı stok takibi ve fiyat güncellemesi aracı da sunar.

Bütün bu özellikler sayesinde ürünlerin fiyatını sürekli güncel tutabilir, stok durumlarını dikkatle takip edebilirsiniz.

Gönderi takibi: Dropshipping yapıyor olmanız ürünlerle ve nasıl gönderildiğiyle hiç ilgilenmeyeceğiniz anlamına gelmez. Bulduğunuz tedarikçiye güveniniz tam olsa da bu süreçlerle de ilgilenmek zorundasınız. Gönderi takibi müşteri memnuniyeti için son derece önemlidir.

Müşterilerinize mümkün olan en kısa süre içerisinde en doğru şekilde ürünlerinizin gönderilmesi gerekir. Oberlo size bu konuda da yardımcı olarak araçlara sahiptir. Gönderi takibini de Oberlo üzerinden yapabilirsiniz.

Ancak Oberlo ile yapacaklarınız bunlarla sınırlı değildir. Oberlo, Shopify ile Aliexpress platformları arasında bir köprü olarak çalışır. Oberlo kullanarak Aliexpress üzerinden ürünlerinizi doğrudan Shopify mağazanıza aktarabilir, istediğiniz ürünü dropshipping için sanal mağazanıza kolaylıkla ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda ürünleri aktarabilir, girişlerini yapabilir, istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Bu işlemi Oberlo’nun özel bir eklentisiyle daha da kolay hale getirebilirsiniz. Chrome Extension ile Aliexpress sitesinde dolaşırken siteye ürün eklemek çok daha kolay hale gelir.

Oberlo Avantajları ve Dezavantajları

Oberlo kullanmak çoğu durumda avantajlıdır ancak her uygulamanın olduğu dezavantajları vardır. Gelin bunlara birlikte bakalım.

Oberlo Avantajları

  • Oberlo kod bilgisi gerekliliğini minimuma indirir. Hazır ve kullanışlı araçları sayesinde kodlama bilmenize gerek kalmaz, istediğiniz değişiklikleri kolayca yapabilirsiniz.
  • Dropshipping ürünlerine kolay erişim ve zaman tasarrufu sağlar. Dropshipping yaparken ürünlere erişmek için fazla zaman harcamamanız gerekir ve Oberlo bu noktada bu özelliği sayesinde size zaman tasarrufu sağlar.
  • Ürün bulma konusunda toplu envanter sağlar ve fikir verir. Dropshipping yapmanın avantajlarından birisi de değişen ürün trendlerini kolaylıkla yakalayabilmektir. Bir ürün trend olduğunda Oberlo üzerinden kolayca ürünleri bulabilirsiniz. Ayrıca Oberlo’nun verdiği ürün fikirlerini de değerlendirerek satışlarınızı arttırabilirsiniz.
  • 3 farklı hizmet paketi sunarak farklı büyüklükteki girişimcilere de hitap eder. Oberlo 3 farklı hizmet paketi sunar. Bu konuyu Oberlo ücretli mi başlığında anlatacağız.

Oberlo Dezavantajları

  • Sadece Oberlo kullanan girişimciler için dropshipping yapılabilecek ürün envanteri, sistemle sınırlı kalabiliyor. Oberlo kendi seçtiği ürünleri gösterdiği için aklınıza gelen her ürünü bulamayabiliyorsunuz. Sistemin içinden ürün seçerek satışa çıkarmak durumundasınız.
  • Dileyen herkes sisteme rahat bir biçimde erişebildiği için belli bir süre sonunda, ürün bazlı rekabet artıp kâr oranları düşebilir. E-ticaret için Oberlo dropshipping tercih edenlerin sayısı bir hayli fazla olduğu için seçtiğiniz ürünlerdeki rekabet de çok fazla olacaktır. Bu da ürünlerinizin satışını düşüreceği gibi kar oranlarını da azaltır.

Oberlo’da Kargo Süreçleri

oberloda-kargo-surecleri

Oberlo ilk ortaya çıktığı günlerde sadece Aliexpress bağlantısı sunuyordu ve çoğu ürünün tedariği Çin üzerinden yapılıyordu. Bu da tedarik sürecinin uzamasına neden oluyordu.

Ancak şu ana gelindiğinde Oberlo iki tür tedarikçi seçeneği sunuyor. Bunlar Oberlo Onaylı Tedarikçiler ve Oberlo Tedarikçileri.

Standart Oberlo Tedarikçileri, Oberlo pazarında izlenen ve denetlemesi yapılan şirketlerdir. Bu yönteme dahil olan tedarikçilerin büyük bir çoğunluğu da ürünlerini Çin üzerinden tedarik ediyor. Bu yüzden standart tedarikçilerle çalıştığınızda kargolarınız gecikebilir.

Oberlo Onaylı Tedarikçiler ise sistem tarafından en yüksek performans gösteren tedarikçiler olarak belirlenmiştir. Burada kargo seçenekleri arasında tercihte bulabilir ve hangisini kullanmak istediğinizi seçebilirsiniz.

Oberlo Ücretli mi?

E-ticaretteki iş yükünüzü hafifleten araçlar sunan Oberlo bu hizmeti temelde ücretsiz olarak sunuyor diyebiliriz. Aklınızda e-ticaret sektörüne girmek varsa, risk almak istemiyorsanız ve servis sağlayıcılarına para ödemek istemiyorsanız Oberlo’yu tercih edebilirsiniz.

Oberlo hesabınızı ücretsiz bir şekilde oluşturduktan sonra 500 ürüne kadar ücretsiz listeleme yapabilirsiniz ve 50 siparişe kadar ücret ödemezsiniz. Daha fazla ürün listelemek isterseniz, Oberlo’nun ücretli versiyonlarına geçebilirsiniz. Aylık 79,90 dolara kadar abonelik fiyatları mevcut. Böylelikle daha fazla ürünü sitenize ekleyebilirsiniz.

Oberlo kurslarını ise Shopify Learn üzerinden sunar. Konuyla alakalı daha fazla bilgi almak için bu kurslara göz atabilirsiniz. Aynı zamanda En İyi Dropshipping Kursları yazımızı da ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda Oberlo üzerinden e-kitapları da PDF formatında indirebilirsiniz.

Sonuç olarak; kalabalık pazar yerlerinde yer almak istemiyorsanız ve kendi web siteniz üzerinden e-ticaret yapmak istiyorsanız yararlanabileceğiniz araçlardan biri Oberlo’dur.

Bu yazımızda size Oberlo ile dropshipping yapmanın tüm süreçlerini, avantajlarını ve dezavantajlarını anlattık. Oberlo kullanarak pek çok özelliğinden faydalanabilir ve e-ticaret sürecinizi kolaylıkla yönetebilirsiniz. Hepinize bol şans dileriz.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın