Dropshipping Yapanlar ve Başarı Hikayeleri

Dropshipping e-ticarette en çok başvurulan yöntemlerden biridir. Herkesin bildiği gibi dropshipping stoksuz satış anlamına gelir. Başka bir deyişle dropshipping yapmak için satacağınız ürünleri almanız, depolarda tutmanız gerekmez. Sadece mağazanızda listelemeniz yeterlidir.

Bir müşteriniz sayfanız üzerinden sipariş verdiğinde anlaştığınız tedarikçiniz ürünü paketler ve alıcıya kargolar. Böylece siz minimum risk ile maksimum kazanç elde etmiş olursunuz.

Bu yazımızda sizlerle dropshipping başarı hikayeleri paylaşacağız ve ardından da dropshipping’de başarılı olmanın püf noktalarına değineceğiz.

Başarılı Dropshipping Girişimleri

Dropshipping’de başarılı olmak için yapılması gerekenleri anlattık. Şimdi sizlere dropshipping yaparak başarılı olan kişilerden bahsedeceğiz.

Ross Madden

İrlandalı Ross Madden 25 yaşında bir genç ve e-ticaret serüvenine üniversitede okurken başlamış. 2017 yılının Ağustos ayında diş beyazlatma macunu satarak dropshippinge başlayan Madden, bu ürün ile 1 yıl içerisinde yaklaşık 200.000 dolar ve 2018 yılından sonra ayda 50.000 dolar kâr eden bir dropshipping girişimcisine dönüşmüş.

Peki bunu nasıl başarmış?

Ross Madden bu ürünleri satışa çıkarmadan önce 2 kez farklı niş kategorilerde e-ticaret sitesi açtığını ve başarısız olduğunu söylüyor. Üçüncü kez bu işi yapmak istediğinde başarılı dropshipping siteleri hakkında araştırmalar yapmış ve bu sitelerde diş beyazlatma ürünlerinin satıldığını görmüş. Hemen ardından diş beyazlatma ürünleri satan bir e-ticaret sitesi kuran Madden’in ilk müşterileri arkadaşları olsa da Facebook gönderileri sayesinde ayda 400 dolar kâr eden bir girişim kurmayı başarmış.

Bu aşamada karşısına rakiplerin çıktığını aktaran Madden, “kendi sitemi birebir taklit eden bir siteyi bir gün boyunca inceledim ve o gün ben hiç satış yapmadığım halde onun 5 adet ürün sattığını gördüm.” diyor.

Bu olaydan ders çıkaran Madden, kazandığı parayı işine yatırarak sosyal medya reklamları yapmak istemiş ancak elindeki parayla istediği müşteri sayısına ulaşamamış.

Bu sistemde istediği başarıya ulaşamayınca çok takipçili hesaplara ürün göndererek reklam yapmalarını istemiş ve diğer Avrupa ülkelerine reklam yaptığında istediği satış oranlarını yakalamış. Bugün kendi adını dropshippingin başarılı isimleri arasına yazdıran Ross Madden halen dropshipping yapmaya devam ediyor.

Michael Mackay

Dropshippingin başarılı isimlerinden Michael Mackay’in hikayesi başka bir şehre taşınmak zorunda kalmasıyla başlıyor. New York City’e taşınmak zorunda kalan Mackay, elindeki parayla bu şehirde yaşamanın mümkün olmadığını anlayınca bir şeyler yapması gerektiğini fark etmiş.

2017 yılında bir e-ticaret sitesi açtığında ne yapacağından pek de haberi olmadığından 4-5 farklı siteyle başarısızlığa uğradıktan sonra 2018 yılının Nisan ayında yeni bir e-ticaret sitesi açtığını ve huni, sapan gibi enteresan ürünleri dropshipping yöntemiyle satmaya karar verdiğini anlatıyor.

Mackay, tüm enerjisini e-ticareti öğrenmeye verdiği için patronu işteki performansının düştüğünü söylediğinde bir karar vermesi gerektiğini fark ediyor. Ardından büyük bir seçim yapması gerektiği gerçeğiyle yüzleşiyor. Kısa bir düşünmenin ardından bütün enerjisini ve vaktini e-ticarete vermeye karar veriyor. Üstelik bu sırada ayda sadece 1000 dolar geliri olduğunu söylüyor.

Her şey yolunda gidecek gibi görünse de Aliexpress sapanların fiyatlarını arttırınca Mackay ürün satamaz hale gelir. Sonrasında da evinden taşınmak zorunda kalır. Taşındığı yerde taksi şoförlüğü yaparken aklına yepyeni bir fikir gelir. Böylelikle yeni bir e-ticaret macerasına atılır.

Ekim 2018 sonlarında yeni bir e-ticaret sitesi açar ve gerçekten istediği başarıyı gösterir. 2019 yılında 800.000 dolar kâr elde eder. Sonrasındaki yıllar içinde bunu daha da büyütür.

Mackay, dropshipping işinde pes etmemek gerektiğini ve denemekten asla korkulmamasını söylüyor.

Dropshipping’de Başarılı Olmak için Yapılacaklar

dropshippingde-basarili-olmak-icin-ipuclari

Dropshipping yaparken dikkat edilmesi gereken bir çok ayrıntı vardır. Ne sattığınızdan hangi sitelerde yapacağınıza kadar pek çok şeye karar vermeniz gerekir. Dropshipping yapanlar için satılacak ürünler yazımız site satacağınız ürünler hakkında fikir verebilir.

Dropshipping’de başarılı olmak için aşağıdaki noktalara dikkat edebilirsiniz.

Rekabeti Az Olan Niş Bir Ürün Seçin

Büyük ölçekli pazarlama imkanınız ve reklam bütçeniz yoksa niş bir ürüne yönelmelisiniz. Tişört satan bir mağazaya sahip olmanızın hiçbir zararı yoktur ancak rekabet fazladır. Tişört satmak istiyorsanız kimsenin satmadığı baskılarda, kimsede olmayan özelliklerde olmalıdır. Satış yapabilmek için üst sıralarda listelenmeli ve geniş kategorilerde yer almalısınız.

Satışını yapmayı düşündüğünüz ürünü yeterince daralttığınızdan, spesifikleştirdiğinizden emin olun. Bu müşterilerinizin sizi aramalarda daha hızlı bulmasını sağlar.

Daha fazla bilgi için Niş Ürün Bulma Rehberimize göz atabilirsiniz.

Yeterince Araştırma Yaptığınızdan Emin Olun

Dropshipping yapmadan önce mutlaka satmayı düşündüğünüz ürünle ilgili pazar araştırması yaptırmalısınız. Pazar araştırması bir işletmenin potansiyelini ve ideal müşterilerin analizidir. Bu analiz neticesinde satmaya karar verdiğiniz ürün hakkında daha sağlam bilgiler elde etmiş olursunuz. Bu bilgiler ışığında mağazanızı diğerlerinden ayırabilir, ürün yelpazenizi ve pazarlama stratejinizi oluşturabilirsiniz.

Her ne kadar pazar araştırmasını profesyonel firmalara yaptırmanız gerektiğini düşünsek de kendiniz de ürünlerinizi daha büyük kitlelerle buluşturmak için araştırmalar yapabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için Pazar Araştırması Nasıl Yapılır başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Ürün Açıklamalarınızı Mümkün Olduğunca Ayrıntılı Yazın

Dropshipping yapanlar ürün açıklaması kısmına çok dikkat etmelidir. Potansiyel müşterilerinizi ürünü almaya ikna etmelisiniz. Ürün hakkında mümkün olduğunca doğru, faydalı ve düzenli bilgi vermeniz gerekir.

Araştırma yaparken sizinle benzer ürünler satan rakiplerinizin sayfalarını inceleyin. Ürün açıklamaları kısa mı uzun mu kontrol edin. Hangi ayrıntıları sunduklarını ve metnin biçimini inceleyin. Unutmayın SEO optimizasyonu yapmazsanız Google aramalarda sayfanız üst sıralarda yer almaz ve önerilmez.

Açıklamaları yazarken fotoğrafların da ürünü bütün detaylarıyla gösterdiğinden emin olun. Doğru ışıkta doğru şekilde çekilmiş olması son derece önemlidir.

Sizi Rakiplerinizden Ayıran Özellikleriniz Olsun

Mağazanızı rakiplerinizden ayıran bir özelliğinizin olmasına dikkat edin. E-ticaret dünyasında müşterilerin sizin mağazanızı tercih etmesi için nedenleri olmalı. Ürünlerin fiyatıyla, kalitesiyle ya da benzersiz oluşuyla diğer mağazalardan ayrılmalı ve tercih edilebilir olmalı.

Pazarlama ve reklam yapmak istediğinizde de bu benzersiz özelliklerinizi öne çıkaran reklamlar tercih etmelisiniz.

Müşteri ilişkileriniz de markanızın farklılaşmasını ve rakiplerin arasından sıyrılmanızı sağlayabilir. Örneğin sağlam bir iade politikasına sahip olduğunuzda bir adım öne geçersiniz. Müşteri hizmetleri bütün platformlar için önemli olsa da Amazon dropshipping yapanlar için çok daha önemlidir. Amazon müşteri yorumlarına çok önem verir.

Bütün bunları yaptıktan sonra başarılı olmamak için hiçbir nedeniniz kalmaz.

Özetle; dropshippingin ne olduğunu ve nasıl başarılı olabileceğinizi anlattık. Dropshipping yapanlar ve başarı hikayeleri size umut verebilir aynı zamanda cesaretlendirebilir. Son olarak bize sorularınız olursa aşağıya yorum bırakabilirsiniz. Şimdiden bol şans dileriz.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın