WooCommerce Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bu yazımızda WooCommerce nedir ve nasıl kullanılır sorularının yanıtını arayacağız. Online dünyanın hayatımıza katmış olduğu değerler arasında yer alan e-ticarette kullanılan WordPress eklentisi WooCommerce; bugün pek çok işletme tarafından kabul görmüş ve oldukça yoğun kullanım alanına sahip bir eklentidir.

E-ticaret yapmayı planlayanlar için özellikle tavsiye edilen WooCommerce; e-ticaret ürün satışı başta olmak üzere abonelik, randevu ve rezervasyon işlemleri için ücretli veya ücretsiz seçenekler sunmaktadır. 

WordPress altyapılı e-ticaret işletmeleri ücretsiz olmasının da etkisiyle Woocommerce’e eğilim göstermektedir. Kolay kullanım ve uyumluluk çok sayıda WordPress kullanıcısının WooCommerce’ı tercih etmesindeki en büyük kriterdir. Online olarak mağaza kurmak ve bu işte büyük kazançlar elde etmek isteyenler için özel olarak tasarlanmış bu yapı ile işletmenizin gücüne güç katabilirsiniz.

Kullanımı oldukça kolay olan bu eklenti sayesinde online mağazanızı vakit kaybetmeden kolaylıkla kurarak sipariş toplamaya başlayabilirsiniz.  İlham verici ve kullanışlı WordPress e-ticaret temaları yazımızda göz atabilirsiniz.

Online ortamların gücü günden güne daha fazla artarken işletmeniz geride kalmasın istiyorsanız, bir an önce WooCommerce ile tanışarak iş yerinizi bu alana taşımalısınız. Gelişmelere kapalı olan işletmeler küçülmeye hatta yok olmaya mahkumdur. Günün şartlarına uygun bir ticaret ile işletmenizin büyümesini ve yüksek gelirler elde etmesini sağlayabilirsiniz. 

WooCommerce Hangi İşletmeler için Uygundur?

Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin yardımcısı olacak WooCommerce işletmelerin gereksiz harcamalarının önüne geçmektedir. İlk denemeniz için ücretsiz sürümü ile yola çıkabilir ve online satışta ayaklarınızın yere daha sağlam basması için zemin hazırlayabilirsiniz.

Yeni kurulmuş e-ticaret şirketleri için küçük harcamalar bile özellikle ilk dönemlerde büyük önem taşımaktadır. E-ticarete adım atmış yeni üyeler için büyük kolaylıklar sunan bu platform, büyüyerek kârlı bir işletme olunmasında önemli ölçülerde fayda sağlamaktadır. 

Online satışlarda sipariş kaçırmamanın büyük önemi bulunmaktadır. WooCommerce özellikleri sayesinde evinizde veya ofisinizde olmadığınız zamanlarda bile işinizden geri kalmazsınız. 

Muazzam bir ekosisteme sahip olduğu için WooCommerce kullanımı sizlere binlerce ücretsiz eklentiyi sunmaktadır. Ücretsiz eklentilerin taleplerinizi karşılamadığı durumlarda size sunulan ücretli eklentilere küçük miktarlar ödeyerek sahip olabilir ve işinizin gücünü arttırabilirsiniz.

Tüm bu kurulum işlemleri ile ilgilenecek vaktiniz veya bu işlemler hakkında detaylı bilginiz olmaması durumunda yazılımcılardan destek alabilirsiniz. Sektörde çok sayıda freelance yazılımcı var. Bu konularda en üst yetkinlikle donatıldıkları için sizlere kusursuz bir kurulum sağlayacaklardır. 

WooCommerce Güvenli mi?

Çevrim içi dolandırıcılığın hat safhalarda yaşandığı günümüzde müşteriler kişisel bilgilerin güvende olmasına büyük dikkat etmektedir. Online ortamların mecburiyetleri arasında bulunan kredi kartı bilgilerinin ve adreslerin paylaşılması kişilerde güvensizlik oluşturabilmektedir. Bu platformu kullanarak müşterilerinizin bilgilerini ve kendi şirketinizin bilgilerini güvence altında tutabilirsiniz. 

Automattic şirketi tarafından yapılan düzenli güncellemeler ve web güvenliği konusunda uzman kişiler tarafından güvenliği sağlanan platform son derece güvenilir sistemleri sunmaktadır. Sistemin zayıf yönleri sürekli olarak gözlem altına alınmakta ve gerekli görülmesi halinde müdahale edilerek sistem güvenliği üst düzeylere getirilmektedir. 

Bir e-ticaret siteniz varsa müşterileriniz hakkında edineceğiniz bilgiler satışlarınızda artış sağlayacaktır. Bu bilgiler WooCommerce ile analiz edilerek sizlere raporlar halinde sunulur. Müşterilerin hangi saat aralıklarında satın alma işlemleri üzerinde yoğunlaştıklarını bilmek bir satıcı için mükemmel bir satış stratejisi olacaktır.

Teknik açıdan herhangi bir ekstra bilgi istemeyen bu analizler işlerinizin yolunda gitmesi için büyük önem taşırlar. Analizlerle işlerinizi ve satışlarınızı kontrol altında tutmanız kolaylaşırken, kâr-zarar durumlarını da daha net biçimlerde ele alabilirsiniz. Analizler grafik olarak önünüze geleceği için kolayca anlayabilir ve kolay adımlar ile işlerinizin kontrolünü elinize alabilirsiniz. 

WooCommerce Eklentisinin Dezavantajları 

Avantajlarının yanında birtakım dezavantajları da olan platformda yaşanılan en büyük sıkıntı mağazanızdaki kategori ve ürün sayfalarının yüklenirken zaman almasıdır. 

Dahili sitenin yedeklemesinin olmaması da yine bir dezavantaj olarak karşımıza çıkmaktadır. Manuel olarak yapabilseniz de bu işlemin otomatik olmaması birtakım sıkıntılarla karşılaşmanıza sebep olabilir.

Açık kaynak kodlarını kullanması nedeniyle güvenlik sorunlarına açık olan uygulama alınan yüksek güvenlik önemleri ile güçlendirilmektedir.  İşinizi büyütmek için çok sayıda eklenti kullanmanız gerekebilir. Bu eklentilerin bir kısmı paralı olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Diğer seçenekler için En İyi 7 E-ticaret Yazılımı yazımıza göz atabilirsiniz.

WooCommerce Nasıl Kurulur?

WooCommerce nedir öğrendiğimize göre şimdi kurulum sürecine geçelim. Halihazırda bir WordPress altyapınız varsa birkaç adımda kolaylıkla WooCommerce’in kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Altyapı modülünü bilgisayarınıza indirmeniz ile FTP üzerinden sunucunuza kolaylıkla yükleyebilirsiniz. WordPress eklentiler bölümü yardımı ile aktivasyonunu gerçekleştirebilirsiniz. 

Bir diğer kurulum ise WordPress yönetici paneli ile gerçekleştirilmektedir. Yeni eklenti kurulumu bölmesinden WooCommerce’ı rahatlıkla yükleyebilirsiniz. Yükleme işlemlerini tamamladıktan sonra gerekli ayarları da mutlaka yapmanız gerekmektedir.

Bu ayarlar genellikle kişisel bilgilerin girildiği; mağaza adı, ödeme yöntemleri, kargo seçenekleri, vergi oranları, mağaza adresi gibi temel basit ayarlardan oluşmaktadır. Bu ayarları yaparken ara verebilir veya daha sonra bu ayarları yapmak üzere işlemleri tamamlayabilirsiniz. 

Kurulumu kendiniz yapıyorsanız ekstra bir ücret ödemeden eklentiyi kolaylıkla kurabilir ve blogunuzu bir e ticaret mağazasına dönüştürebilirsiniz. Bu işlemi bir yazılımcıya yaptırmanız halinde belli bir ücret ödemeniz gerekebilir.

WooCommerce Ödemeleri Nasıl Gerçekleştirilir?

woocommerce-odemeleri

E-ticaret ve WordPress’i bir araya getiren WooCommerce pek çok ödeme yöntemi ile karşımıza çıkmaktadır. E-ticarette kullandığımuz ödeme biçimleri arasında en çok tercih edilen sanal pos ödemeleri olsa da diğer ödeme yöntemleri de platformda yerini almış bulunmaktadır.

Örneğin kapıda ödeme ve PayPal da bu sistemle entegre olmuş durumdadır. Tabii ülkemizde PayPal kullanılmadığı için ancak yurt dışı satışlarınızda kullanabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz kripto para ödeme sistemi de kurabilirsiniz.

Kolay ödeme seçenekleri ve birden fazla ödeme seçeneğinin bulunması şirketler için büyük avantajları birlikte getirmektedir. Dünya üzerinde oldukça fazla kullanılan bir sistem olan PayU ile de ödemeler kolaylıkla yapılabilmektedir.

PayU çalışma sistemi biraz farklı bir yapılanma olarak karşımıza çıkmaktadır. Bankanın belirlemiş olduğu oranlar doğrultusunda komisyon alıyor olması bu ödeme yönteminin pek tercih edilmemesinin başlıca sebepleri arasında yer almaktadır.

PayU’nun yerli versiyonu olarak görülen İyzico lokal müşteri kitlesine hitap etmektedir. Online ortamlarda güvenle alışveriş yapmak ve eğer bir işletme sahibiyseniz güvenle satış yapmak için yeterli bilgiye sahip değilseniz bu konuda hizmet veren kişilerden kolaylıkla yardım talep edebilirsiniz. 

Özet

E-ticaret yapmak isteyenler için WooCommerce nedir sorusunun yanıtını vermeye çalıştık. Kurulum aşamasında herhangi bir problem yaşarsanız işin profesyonellerinden yardım alabilirsiniz. E-ticarete sağlam bir şekilde girmek isteyenler için WooCommerce güvenli ticaretin kapılarını sonuna kadar açmaktadır. 

Bu eklentiyle ile web sitenizin tasarımını değiştirerek çok daha ilgi çekici bir hale getirmeniz mümkün. Hazır olarak bulunan tasarımlardan yararlanarak istediğiniz gibi şekillendirebileceğiniz web siteniz görsel olarak da üst düzeylerde olacağı için daha çok ziyaretçi almanızı sağlayacaktır.

Tasarımcılar tarafından yapılan ücretsiz demoları deneyerek web sitenizdeki müşteri deneyimini iyileştirebilirsiniz.

Gelişmekte olan dünya düzenine entegre olmuş yapılanmalarla kolaylıkla pek çok müşteriye ulaşabilir ve güvenle satış yapabilirsiniz. Artık çok az kişinin mağaza mağaza dolaşarak alışveriş yaptığını göz önünde bulundurursanız ticareti elektronik ortama taşımanın ne kadar yerinde bir karar olduğunu da anlayabilirsiniz.

WooCommerce nedir ve nasıl kullanılır dışındaki sorularınız için de bize yorumlar kısmından ulaşabilirsiniz.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın