Instagram’dan Yurtdışına Satış

Teknolojinin gelişmesiyle uluslararası ticaretin farklı çeşitleri hayatımıza girmeye başladı. Klasik ticaret yöntemlerinin son versiyonu olan e-ticaret, piyasayı yavaş yavaş domine ediyor. Bu yüzden Instagram’dan yurtdışına satış konusu da her geçen gün daha fazla aranıyor.

İnternet üzerinden yapılan ticaret, günümüz şartlarına uyum sağlayacak şekilde sürekli farklılaşıyor. Bu durum hem kullanıcı alışkanlıklarını hem de ticaret yapan firmaların bakış açısını değiştiriyor. İrili ufaklı tüm firmalar artık e-ticaret sektöründe yoğun bir şekilde faaliyet gösteriyor.

E-ticaretin sağladığı tüm olanakların kullanılabildiği Instagram ise uluslararası ticaret yapmak için tercih edilebilecek platformların başında yer alıyor.

Instagram, belirli bir hedef kitleye hızlıca ulaşılabileceğiniz sosyal medya platformlarından biri. Zaman içerisinde ticaretin daha rahat yapılabilmesi için çeşitli geliştirmeler yapan Instagramdan yurtdışına satış yapmak günümüzde oldukça kolay bir hal aldı. Satacağınız ürünle alakalı bir işletme hesabı açarak potansiyel müşterilerinize hızlıca ulaşabilirsiniz. Böylelikle dilediğiniz gibi Instagram üzerinden yurtdışına ürün satabilirsiniz.

Ticari amaçlı olarak kullanılabilen Instagram, rekabetin oldukça yoğun olduğu sosyal mecralardan biri. Bu nedenle başarılı olmak için dikkat etmeniz gereken belli noktalar var. Instagram’dan yurtdışına ürün satmak için hesabınızın hedef kitlenize göre özelleştirilmesi de bunlardan biri. Satacağınız ürünü belirlemek ve platformun sağladığı olanakları doğru şekilde kullanmak da sizi başarıya bir adım daha yaklaştıracaktır.

Instagram’dan Yurtdışına Satış Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Instagram, başlangıçta sadece fotoğrafların paylaşıldığı ve daha sonra internet hızının artmasıyla birlikte video gönderilerinin de dolaşıma girdiği bir sosyal medya platformu olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde dünya genelinde 2 milyarın üzerinde kullanıcıya sahip olan büyük bir platform haline geldi. Bu nedenle irili ufaklı firmalar ve kişisel hesaplar da Instagram üzerinden e-ticaret yapmanın yollarını arıyor.

Instagram üzerinden satış faaliyetleri başlangıçta belli lokasyonlarla sınırlıydı. Kargo firmalarının etkisinin ve çeşitliliğinin artmasıyla birlikte Instagram’dan yurtdışına satış yapmak da kolaylaştı. Her ne kadar kolaylaştı desek de yoğun rekabet içerisinden sıyrılmak ve uluslararası ticaretin inceliklerini bilmek başarılı olmak için şart.

Aslında sosyal medya platformları tam olarak bir e-ticaret sitesi sayılmaz. Yine de bu platformlar üzerinden yapılacak olan ticari faaliyetler e-ticaret dahilinde yer alıyor. Bu nedenle özellikle yurtdışına satış konusunda ilgili yasal mevzuatları iyi öğrenmelisiniz. Instagram üzerinden yurtdışına ürün satmak için dikkat etmeniz gereken diğer noktalar ise şöyle;

  • Bulunduğunuz ülkedeki gelir vergilerini öğrenin ve fatura kesmeyi unutmayın.
  • Satış yaptığınız ülkenin gümrük vergilerini öğrenin.
  • Satış yapmayı düşündüğünüz ülkenin kültürü hakkında bilgi sahibi olun.
  • Pazar araştırması yaparak potansiyel müşteri sayınızı arttırın.
  • Satış yapmak istediğiniz ülkeleri belirleyin, dünyanın her yerine satış yapmak ilk etapta uçuk bir fikir olabilir.
  • Daha fazla insana ulaşmak için hesabınızı İngilizce yönetin.
  • Kargo süreci hakkında potansiyel müşterilerinizi detaylı ve gerçekçi bir şekilde bilgilendirin.
  • İade ve ürün değişimi ile ilgili detaylı bilgi verin.

Instagram’dan Yurtdışına Satış Yaparken Başarınızı Artıracak Taktikler

Instagram’dan yurtdışına ürün satmak, e-ticaret içerisindeki etkili yollardan biridir. Ticari faaliyetlerde oldukça yoğun bir şekilde kullanılan bu platform üzerinden yapacağınız satışları etkileyecek püf noktalarına hakim olmanız başarıya ulaşmanızı sağlayacaktır.

Platformun ticari faaliyetler için kullanıcılarına sunduğu hizmetleri doğru şekilde kullanarak potansiyel müşteri kitlenizi artırabilirsiniz. Dolayısıyla satış oranınızı da aynı ölçüde yükseltebilirsiniz. 

Instagram üzerinden yurtdışına satış yapmak ve başarılı olmak için öncelikle hedef kitlenizi belirleyin. Hesabınızda yapacağınız düzenlemeler ve platformun sunduğu olanakları doğru kullanmak sizi doğru kitleyle buluşturarak yüksek satış yapmanızı sağlayacaktır. Bu sayede firmanız uzun süreler boyunca sektörde ayakta kalacaktır.

1. Firmanıza Ait Bir İşletme Hesabı Açın

Instagram’dan yurtdışına satış yapmak için öncelikli olarak bir işletme hesabına sahip olmanız gerekiyor. Bu dönüşüm mecburi olmasa da potansiyel müşterilerinizi analiz etmeniz ve hesabınızı büyütmeniz için oldukça faydalıdır. Mevcut kişisel Instagram hesabınızı Ayarlar > Hesap bölümünden kolayca işletme profiline geçirebilirsiniz. Bunun yerine sıfırdan hesap da açabilirsiniz.

Instagram’dan yurtdışına satış yapmak için hesap bilgilerinizin günümüzdeki evrensel dil olan İngilizce olması gerekiyor. Bu sayede dünya genelindeki kullanıcılarınıza daha rahat ulaşabilirsiniz. Tabii ki belirli ülkeler özelinde satış yapmak istiyorsanız o ülkenin dilini de kullanabilirsiniz.

2. Ürününüz İhtiyaçlara Karşılık Vermeli

instagramdan-yurtdisina-satis-yaparken-urun-secimi

Sadece Instagram üzerinden değil, tüm ticari faaliyetlerde ürünü seçimi çok önemlidir. Instagram’dan yurtdışına ürün satmak ve başarılı olmak için satacağınız ürünün pazar içerisinde ihtiyaç duyulan bir özellikte olmasına dikkat edin. İnsanlar tarafından çok fazla talep edilen ama pazarda pek bulunmayan veya belirli bir kitlenin her daim ilgisini çekecek ürünlere odaklanın.

Niş ürün olarak tabir edilen bu potansiyeli çok yüksek ticari eşyalar, satış oranınızı doğrudan olumlu olarak etkileyecektir. Niş ürün, belirli bir kategoride yer almaz. Dönemlik trendler arasında olabilir. Genellikle belirli bir kitle tarafından her daim ilgi ile takip edilen bu ürünler, düzenli satış için biçilmiş kaftandır. Bu nedenle, satış öncesi iyi bir pazar araştırması yapıp niş ürünleri tespit edebilirsiniz. Böylelikle işiniz daha uzun ömürlü olacaktır.

3. İlgi Çekici Gönderiler Hazırlayın

Instagram, kurulduğu günden beri görselliğe her zaman önem veren bir platform oldu. Bu yüzden gönderilerinizin kalitesi sizi bir adım öne taşıyacaktır. Instagram’dan satış yapmak için öncelikli olarak ürünlerinizin doğru bir şekilde sunulması gerekir. Bu nedenle satacağınız ürünlerin fotoğraf ya da videolarının yüksek kalitede ve profesonel bir şekilde hazırlanması gerekir.

Gönderi veya hikayelerde kullandığınız görsellerin, ürünü detaylı bir şekilde anlattığına emin olun.

Satışını yapmak istediğiniz ürün veya hizmetin detaylı bir şekilde aktarılması, potansiyel müşterilerinizle olan etkileşimi de arttıracaktır. Gönderilerde kullandığınız görsellerin kaliteli ve ilgi çekici olması, ürünle doğrudan alakalı olmayan kişilerin bile ilgisini çekecektir. Bu sayede daha çok etkileşim alarak gönderinizin organik olarak çok daha fazla insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz. 

4. Profil Açıklamalarını Etkili Kullanın

Sosyal medya profiliniz potansiyel müşterilerinizi karşıladığınız yerdir. Bu nedenle profil bölümüne verdiğiniz önem karşı tarafın sizi nasıl gördüğünü doğrudan etkileyecektir. Instagramdan yurtdışına satış konusunda başarı kazanmak için öncelikli olarak kaliteli bir profil fotoğrafı kullanın. Bu fotoğraf, ürünleriniz veya markanızın logosu olabilir. Profil fotoğrafı olarak logo kullanmak çok daha profesyonel bir görüntü elde etmenizi sağlayacaktır. 

Profilinizdeki bilgilerin düzenli ve net olması da iyi bir etki yaratacaktır. Kısıtlı bir alanınız olduğu için yazdıklarınızın doğrudan bilgi verici ve ilgi çekici olmasını sağlayın. Bu bölüme dükkanınızın linkini de ekleyerek satış potansiyelinizi artırabilirsiniz. Açıklamanızda da ürünler için linki ziyaret edebileceklerini belirtebilirsiniz.

5. Hashtagleri Doğru Şekilde Kullanın

Instagram’ın sunduğu en büyük olanaklardan biri hashtag özelliğidir. Hashtagler doğru kullanıldığında oldukça etkili olabilir. Gönderilerinizi hazırlarken açıklama kısmının kapsamlı ve ilgi çekici olarak hazırlanması önemlidir. Instagram’dan yurtdışına satış konusunda başarılı olmak için hazırladığınız gönderilerin sonuna ürününüz ile alakalı hashtagler ekleyebilirsiniz.

Ürünlerinizi uluslararası gönderebileceğinizi belirten açıklamaların sonuna ürününüzün İngilizce karşılığını ve bunun yanı sıra #worldwideshipping, #freeshipping, #onlineshopping, #internationalseller gibi hashtagleri ekleyebilir; etkileşim oranınızı artırabilirsiniz. Bu sayede gönderileriniz ürünle ilgili araştırma yapanların dikkatini çekecektir. 

Instagram’dan yurtdışına satış yapmak ve başarılı olmak için düzenli şekilde gönderi ve hikaye yayınlamanız yararlı olacaktır. Gönderilerinizde ve profilinizdeki açıklama kısmında uluslararası ürün gönderimi yaptığınızı mutlaka belirtin. Bu önemli detaylı her gönderide özellikle belirtip hashtagler ile destekleyin. Bu sayede potansiyel müşterilerinize çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. 

6. Reklamların Gücünden Yararlanın

Instagram’dan yurt dışına satış yapmak ve başarılı olmak için doğru hedef kitleye hitap etmeniz gerek. Bu nedenle takipçi sayınızın nicelik olarak değil nitelik olarak kaliteli olması gerekir. Çok fazla takipçiniz olması satış sayısını arttırmaz. Önemli olan, satışını yaptığınız ürünle ilgilenen potansiyel müşterilerin sizi takip etmesini sağlamaktır.

Bunu farklı yöntemlerle sağlayabilirsiniz. Platformun sunduğu IGTV, Reels, Post, Storyler gibi olanakları doğru şekilde kullanarak organik bir şekilde potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Bu yöntemlerle takipçi sayınız hızlı bir şekilde artmasa bile doğru hedef kitleyi edinmenizi sağlar.

E-ticaret için Instagram reels ve e-ticaret için story fikirleri için yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Takipçi sayısını artırmanın yollarından biri de reklamlardır. Instagram hedef kitleniz üzerinde etki yaratabileceğiniz bir şekilde reklam vermenizi sağlar. Bütçeniz dahilinde, instagramdan yurtdışına reklam vererek satışını yapmayı planladığınız ürünle ilgili gönderinizi doğru kişilere ulaştırabilirsiniz. Bu sayede etkileşimin e-ticarete dönüşme oranı da artacaktır.

Reklamla doğru takipçiye ulaşmanın bir başka yolu da influencerlarla çalışmaktır. Sosyal medya fenomeni de denilen instagram ünlüleriyle yapacağınız anlaşmalar sayesinde takipçi sayınızı artırabilirsiniz.

Bu yöntemde önemli olan satışını yaptığınız ürünle alakalı fenomenlerle çalışmaktır. Örneğin; Instagram üzerinden kozmetik ve kişisel bakım ürünleri satışı yapıyorsanız, makyaj konusunda içerik üreten bir sosyal medya fenomeniyle iş birliği yapabilirsiniz.

7. Dropshipping Yönteminden Yararlanın

instagramdan-yurtdisina-satis-dropshipping

Instagram’dan yurtdışına ürün satmak oldukça geniş kapsamlı değerlendirilmesi gereken bir konudur. Sizi başarıya ulaştıracak detaylardan biri de ticaret yöntemini doğru seçmenizdir. Yurtdışına satış yapmak için dropshipping satış yöntemini kullanabilirsiniz.

Stoksuz e ticaret olarak da bilinen bu yöntem ile kısa sürede başarı elde edebilirsiniz. Stoksuz satış yöntemi sayesinde daha düşük bütçe ile e-ticaret dünyasına giriş yapabilirsiniz. 

Bu yöntemi kullanarak yurtdışına satış yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken öncelikli konu tedarikçilerdir. Bu yöntemle doğrudan bir stoğa sahip olamayacağınız için, ihtiyaç anında sizi yarı yolda bırakmayacak bir tedarikçiyle çalışmanız gerekir. Tedarikçi sayısını arttırmak da zor duruma düşmenizin önüne geçecektir.

8. Uluslararası Gönderi Yapabileceğiniz Bir Kargo Firması ile Çalışın

Instagram’dan yurtdışına kargo konusuna özen göstermelisiniz. Ürünlerinizin sorunsuz ve eksiksiz bir şekilde müşteriye ulaşması size duyulan güvenin en önemli fiziksel göstergesi olacaktır. Bu nedenle lojistik süreçlerinin kesintisiz devam etmesi için uluslararası işlem yapabilen bir kargo firmasıyla anlaşmalısınız.

Dropshipping yöntemi ile satış yapıyorsanız, lojistik sürecini tedarikçiniz sağlayabilir. Bu durumda tedarikçinizle anlaşma yapmadan önce hangi kargo firmasıyla çalıştığını öğrenmelisiniz. Sizin kriterlerinize uygun lojistik firmasıyla anlaşması olan tedarikçilerle çalışarak, hizmetinizin kesintisiz olmasını sağlayabilirsiniz.

Özetle

Instagram’dan yurtdışına satış yapmak ve başarılı olmak kapsamlı bir çalışma gerektirir. Öncelikli olarak, uluslararası satış yapmak istediğiniz ürünün pazar içerisindeki potansiyeli hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Yaptığınız araştırma sonrasında belirlediğiniz ürünü doğru kişilere ulaştırmanız gerekir.

Platformun imkanlarından yararlanarak nitelikli potansiyel kitlenizi yaratabilirsiniz. Böylelikle etkileşimleri hızlı bir şekilde e-ticarete dönüştürebilirsiniz. Aklınıza takılan sorular varsa yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın