Anneler Günü Pazarlama Taktikleri | Satışları Arttırın!

Bugüne kadar Anneler Günü’nü kuru kuru kutlamış olabilirsiniz. Eğer artık özel günlerde satışlarınızı arttıracak hamleler yapmak istiyorsanız Anneler Günü pazarlama taktikleri ile hedefinize ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda farklı platformlarda nelere yapabileceğinize bakacağız.

2020-2021 senelerindeki kısıtlamalar, alışverişlerimizi çok hızlı bir şekilde online ortamlara taşıdı. Üstelik 2021’in ilk e-ticaret satış rekoru da Anneler Günü döneminde kırılmıştı. Bu yüzden siz de e-ticaret işinizde satışları arttırmak istiyorsanız Anneler Günü dönemini fırsata çevirebilirsiniz.

Türkiye’de en çok aranan özel gün Anneler Günü. Sevgililer Günü, yılbaşı, Babalar Günü gibi diğer özel günlerden katbekat daha fazla ilgi var. Bu yüzden diğer özel günlerde kampanya oluşturmanız zor olsa bile Anneler Günü’nü es geçmeyin deriz. Aşağıdaki tabloda farklı özel günlerin arama hacimlerini görebilirsiniz. Biz bu verileri Mangools‘tan aldık.

ozel gunlerin aranma hacmi tablosu

Gördüğünüz gibi insanlar en çok Anneler Günü’nü arıyor. Bunun pek çok sebebi olsa da en önemlisi hepimizin hayatında bizi bugünlere getiren bir anne figürünün olması. Bazen bir öğretmen bazen ablamız bazen halamız hatta bazen komşumuz bile olabilir. Üstelik dünyaya yeni bir canlı getirecek anne adaylarını da herkes şımartmak ister.

Bu yüzden e-ticaret işinizde Anneler Günü kampanyası yaparak pek çok insana ulaşabilirsiniz. Şimdi Anneler Günü için nasıl bir konsept oluşturabileceğinize bakalım.

Anneler Günü’nde En Çok Satılan Ürünler

  • El yapımı ürünler
  • Çiçek
  • Takı ve aksesuar
  • Hazır giyim ve ayakkabı
  • Akıllı telefon

Sattığınız ürün kategorisi de Anneler Günü pazarlama taktikleri belirlemede önem taşıyor. Eğer yukarıda bahsettiğimiz ürünlerden birini satıyorsanız Anneler Günü kapsamında daha büyük bir kampanya düşünebilirsiniz.

Bunlardan farklı ve alakasız bir kategoride satış yapıyorsanız bu süreci öne sürerek genel bir indirim yapabilirsiniz.

Anneler Günü Kampanyası Nasıl Tasarlanır?

anneler-gunu-kampanyasi-nasil-tasarlanir

Anneler Günü pazarlama taktikleri içinde ilk yer vereceğimiz konu konsept belirleme. Öncelikle elinizdeki ürünlerle nasıl bir kampanya yapabileceğinize bakmalısınız. Sonuçta her ürünü annelere bağlayabilirsiniz. Fakat başarılı bir kampanya için konseptinizin üzerine düşünmelisiniz.

Çiçek ya da elektrikli ev aletleri satıyorsanız işiniz kolay. İnsanlar her ne kadar artık bunlardan uzaklaşmaları tembihlense de annelerine hâlâ çiçek ya da elektrikli süpürge gibi ürünler almayı seçiyor.

Özellikle robot süpürge, son dönemlerde popülerliği iyice artan AirFryer gibi ürünleri ön plana çıkabilirsiniz. Giyilebilir teknoloji ürünlerine de kampanyanızda yer verebilirsiniz. Akıllı saat gibi ürünler özellikle yaşlılar için hayatı kolaylaştırabiliyor.

Siz de bu tarz elektronik ürünler satıyorsanız kampanyanızı “Annenizin hayatını kolaylaştırın” teması üzerine oturtabilirsiniz. Annelerimizin bizim için yaptığı fedakarlıklara dikkat çekip kendi ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz.

İnsanlar özel günlerde en çok çiçek almayı tercih ediyor. Çiçekçi dükkanınız varsa Anneler Günü’ne özel aranjmanlar hazırlayabilirsiniz. “Annelerin en sevdiği çiçekler” konseptiyle kampanyanızı oluşturabilirsiniz.

Onun dışında takı, kıyafet, kozmetik gibi kategorilerde satış yapıyorsanız zaten Anneler Günü sizin için biçilmiş kaftan! Bu ürünlerin içinden zarif ve feminen modelleri belirleyip ön plana çıkarabilirsiniz. Anneler Günü koleksiyonunu anasayfanıza ve menünüze ekleyebilirsiniz.

Alakasız ürünler satıyorsanız yine de Anneler Günü dönemine özel indirim yapabilirsiniz. Ya da Anneler Günü döneminde ücretsiz kargo hizmeti sunabilirsiniz. Burada kısıtlı bir süre geçerli olduğunu vurgulayabilirsiniz.

Kampanya belirlerken ürünlerin alış fiyatını ve kargo, paketleme gibi maliyetleri iyi hesaplamalısınız. Satışları arttırmak uğruna zarar etmemelisiniz. İndirim kodu hazırlayacaksanız tüm senaryoları düzgün kurgulamanızı öneririz.

Anneler Günü için Kullanabileceğiniz Kanallar

Her özel günün kendine özgü kanalları var. Anneler Günü için email marketing, sosyal medya, SMS ve site içinden push notifications kullanabilirsiniz. E-mail hazırlarken Anneler Günü koleksiyonunuzu tanıtabilir, indirim duyurusu yapabilir ya da hediye kodu verebilirsiniz. Örneğin ANNELERGUNU kodunu kullanan herkese kuru çiçek buketi hediye edebilirsiniz.

Anneler Günü pazarlama taktikleri deyince aklımıza ilk sosyal medya geliyor. Sosyal medya üzerinden duyuru yapacaksanız materyallerinizi en geç 10 gün öncesinden hazırlayın. Çünkü aşağıdaki grafikte gördüğünüz gibi aramalar mayısın ilk haftası başlayıp 3 gün kala hızla yükseliyor. Bu grafiği Glimpse eklentisi kurduğumuz Google Trends’den aldık.

anneler gunu trend

Sosyal medya paylaşımlarınızda stok video ve fotoğraf kullanabilirsiniz. Fakat görsel seçerken doğal olmasına dikkat edin. Örneğin Türkiye pazarına iş yapıyorsanız Uzak Doğulu bir anne-kız paylaşmanız insanların empati kurmasını zorlaştıracaktır. Anneler Günü seçkinizin duyurusuna, indirim ya da kampanyanıza ve son olarak da özel günü kutlamaya yönelik görseller hazırlayabilirsiniz.

Instagram’da üzerinde yazı olan gönderiler pek etkileşim almıyor. Belki kısa bir cümle yazıp görsele ağırlık verebilirsiniz. Mesajınızı da caption (açıklama) kısmında verebilirsiniz. İlk cümlenizin kısa, net ve etkileyici olmasına dikkat edin.

Aynı şekilde Facebook, Google ve Instagram üzerinden reklam da verebilirsiniz.

Sosyal medya Instagram’dan ibaret değil. Anneler Günü pazarlama taktikleri için Pinterest’e de şans verebilirsiniz. İnsanlar Pinterest’te en çok hediye önerileri ve güzel sözler arıyor. Siz de çeşitli görsellerde anneler için seçtiğiniz ürünlere yer vererek hediye önerileri paylaşabilirsiniz. Anneler Günü kutlama mesajları yazabilir, bunları blogunuza yönlendirebilirsiniz.

E-ticaret ve dijital pazarlama yazımız sayesinde daha fazla fikir bulabilirsiniz.

Anneler Günü için İçerik Pazarlaması Taktikleri

Blog demişken Anneler Günü, içerik pazarlaması için de oldukça uygun. Bu konseptte pek çok yazı fikri bulabilirsiniz. Mangools gibi araçlar sayesinde insanların en çok ne aradığını bulabilirsiniz. Ardından bu konulardan sizin için uygun olanları belirleyerek içerikler üretebilirsiniz.

Anneler Günü içeriklerinizi en geç 2 ay önce hazırlamaya başlayın. Böylelikle Google’da indexlenip Anneler Günü döneminde trafik çekmeye başlarlar. Bunun için landing page’inize, kategori sayfanıza ve blogunuza içerik üretebilirsiniz. Yazılarınızı yazarken insanları ürünlere yönlendirmeyi ihmal etmeyin.

Blog yazarsanız buradaki içerikleri sosyal medya hesaplarınız üzerinden de paylaşabilirsiniz. İnsanlara faydalı içerikler sunarak etkileşimi ve takipçi sayınızı arttırabilirsiniz.

Anneler Günü’nün yanı sıra Black Friday döneminde de uygun taktiklerle satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Özetle

Sattığınız ürün kategorisi Anneler Günü döneminde hazırlayacağınız kampanyalar konusunda önemli olsa da farklı kategorilerde de özel günlerde satışı arttıracak küçük kampanyalar yapabilirsiniz. Bunun için;

  • Öncelikle Anneler Günü’ne özel koleksiyonunuzu hazırlayın. Belirli ürünleri seçerek bunları bir başlık altında toplayın.
  • Gerekli fiyatlamaları, içerikleri ve görselleri en geç iki hafta önce planlayın. Geç kalırsanız süreç çok sıkışır ve kampanyanız başarılı olmaz.
  • Kampanyanızı paylaşmak için Anneler Günü’nü beklemeyin. 5 gün öncesinde duyurunuzu yapın. 3 gün kala hatırlatma yapın.
  • İçerik pazarlaması için kategori ve blog yazılarınızı 2-3 ay öncesinden hazırlayın. Gerekirse son hafta güncelleme yaparsınız.

Son olarak aklınıza takılan sorular varsa yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Hepinize bol kazançlı bir Anneler Günü dönemi diliyoruz!

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın