En İyi Black Friday Kampanyaları 2022

E-ticaret sektöründe kampanyalar size daha fazla müşteriye ulaşma ve daha fazla satış yapma şansı verir. Black Friday de bu indirim dönemlerinden biri ve dünyaca en ünlüsü. Siz de ürünlerinizin satışlarını arttırmak, markanızdan daha fazla kişinin haberdar olmasını sağlamak, yeni müşterilere ulaşmak için Black Friday kampanyaları düzenleyebilirsiniz.

E-ticaret siteleri geçtiğimiz yıl düzenledikleri Black Friday kampanyaları sayesinde ziyaretçi sayılarını rekor oranlarda arttırdı. Bu yazımızda derinlemesine bir Black Friday incelemesi yapacağız. Avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedeceğiz. Gelin Black Friday’i birlikte inceleyelim.

Black Friday Nedir? 2022 Black Friday Tarihi

Amerika’da ortaya çıkan Black Friday, her yıl Şükran Gününden sonra gelen ilk cuma günü yapılmaktadır. İçinde bulunduğumuz 2022 yılında ise 25 Kasım 2022 Cuma gününe denk gelmektedir.

Black Friday ilk olarak Amerika’da ortaya çıksa da kısa zamanda Kanada, İngiltere gibi ülkelere de yayılmıştır. Günümüzde ise neredeyse bütün dünyada bu gün indirim şenliği olarak kendini göstermektedir.

Amerika’da ilk kez 1961 yılında gazetede çıkan “Black Friday” kavramı günümüzde internet üzerinden yapılan alışverişler sayesinde herkes tarafından beklenen bir gün haline gelmiştir. Bu günün isminin Black Friday olması hakkında kesin olmasa da bazı bilgiler mevcuttur.

Bunlardan ilki mağazalarda gerçekleşen izdihamlardan geldiği iddiasıdır. Geçmiş yıllarda indirimlerin çok büyük olduğu ve bazı kişilerin bu izdihamlarda hayatını kaybettiği söylenmektedir. Bir diğer iddia ise bu büyük indirim gününde pek çok kara borsacının alışveriş yaptığı ve sonrasında ürünleri daha pahalıya sattığı yönündedir.

Black Friday Kampanyası Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları

Firmalar için Black Friday kampanyaları düzenlemenin pek çok avantajı bulunsa da bazı küçük dezavantajlar da mevcut. Gelin, bu avantaj ve dezavantajlara birlikte bakalım.

Black Friday kampanyaları yapmanın avantajları arasında;

Geri Dönüşüm Oranını Yükseltir

Black Friday kampanyaları düzenlemek e-ticaret siteniz için yaptığınız yatırımların geri dönmesine büyük oranda katkı sağlar. İndirim düzenlediğiniz insanların sizi tercih etme oranları artış göstereceği için yapacağınız reklam ve tanıtımın da karşılığını en iyi şekilde almış olursunuz.

Satılan Ürün Sayısı Artar

Ayrıca satılan ürünlerin sayısında büyük bir artış yaşanır. Örneğin normal günlerde sepet ortalamanız 100 lira ise Black Friday gününde bu miktar büyük oranda artacaktır. Bu da müşterilerinizin daha fazla ürün alması ve gelirinizi arttırmanız anlamına gelmektedir.

Müşteri Sadakati Oluşur

Markanızda Black Friday indiriminde haberdar olan müşteriler ürünlerinizi kullandıktan sonra beğendikleri takdirde tekrar sizi tercih ederler. Aldıkları sonuçtan memnun olan kişileri devamlı müşteriniz haline getirebilirsiniz.

Unutmayın ürünlerinizin kalitesi tek başına yeterli değildir. İnsanların bu ürünü satın alıp deneyimlemeleri de önemlidir. Bu indirimler ürünlerin müşteriler tarafından deneyimlenmesine ve tekrar tercih edilmenize yardımcı olurlar. Sadakati arttırmak ve love brand olmak için ilgili yazımıza gidebilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Genişletebilirsiniz

Black Friday indirimi düzenlediğinizde sizden haberi olmayan kişiler de e-ticaret sitenizi ziyaret edecektir. Bu ziyaretler sonucunda pek çok kişi ürünlerinizi satın alabilir. Bu da hedef kitlenizi genişletmeniz ve daha fazla ürün satmanız anlamına gelir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu kişiler indirim günü sona erdiğinde de sizi tercih etmeye devam edebilirler. Bu tarz kampanya dönemlerinde müşterilerin aklında yer edebilmek için teşekkür kartları kullanabilirsiniz.

Satış Hedefinizi Tutturursunuz

E-ticaret şirketleri aylık olarak bir satış hedefi belirlerler. Black Friday kampanyaları da şirketlerin aylık satış hedeflerini tutturmalarına yardımcı olur. Bugün satılan ürün miktarı normal zamandan kat kat fazla olacaktır.

Stokları Eritebilirsiniz

black-friday-stok-eritmek

Yapacağınız indirim oranlarına bağlı olarak elinizde kalan ürünleri bitirebilirsiniz. Birçok e-ticaret müşterisi indirimli bir ürün olduğunda ihtiyacı olup olmadığını düşünmeden alışveriş yapabilmektedir. Öncesinde çok fazla satılmayan ürünleriniz tam da bu nedenle Black Friday gününde satılabilmektedir.

Bütün bunlar Black Friday kampanyaları düzenlemenin avantajları arasındadır. Avantajları kadar fazla olmasa da dezavantajları da bulunmaktadır.

Şimdi gelin Black Friday’in dezavantajlarına bakalım.

Kârınız Azalabilir

Ürünlere yaptığınız indirim miktarına göre kârınızda birtakım azalmalar yaşanabilir. Normalde 100 liraya sattığınız bir üründen 40 lira kâr ediyorsanız bu ürünü 70 liraya sattığınızda 10 lira kâr edersiniz. 40 lira kâr etmek için ise aynı üründen 4 tane satmanız gerekir. Bu nedenle indirim yapacağınız ürünleri ve kâr marjınızı dikkatli planlamanız gerekir.

Tek Seferlik Müşteriler

Black Friday kampanyaları düzenlediğinizde hedef kitlenizde olmayan kişilere de ulaşmanız mümkündür. Bu kişiler markanızı sadece indirim döneminde tercih edip bir daha geri dönmeyebilirler. Bu da indirim döneminin sizin için iyi geçmesini sağlarken sonrasındaki satışlarınızın düşmesine neden olabilir. Ayrıca marka değeriniz de bundan etkilenebilir.

Bütün bu nedenlerle birlikte Black Friday indirimleri çok iyi planlanmalı ve tasarlanmalıdır. İndirime girecek ürünlerin dikkatle seçilmesi gerekir. Doğru planlamalar yaparsanız bütün dezavantajları avantaja çevirebilirsiniz.

Black Friday Yerine Kullanabileceğiniz İsim Önerileri

Cuma gününün Müslümanlık dininde kutsal bir gün olmasından dolayı bazı muhafazakarlar Black Friday kelimelerine tepki göstermektedir. Bu nedenle pek çok firma alternatif isimler düşünmektedir. Black Friday yerine kullanabileceğiniz pek çok alternatif mevcuttur.

  • Büyük Cuma
  • Efsane Kasım İndirimi
  • Efsane Cuma
  • Başka Cuma
  • Çılgın Cuma
  • Çılgın İndirim Günü
  • Büyük İndirim
  • Büyük Cuma gibi kampanya isimleri tercih edebilirsiniz.

Black Friday Kampanyası Nasıl Planlanır?

Yukarıda Black Friday kampanyaları düzenlerken dikkat etmeniz gerekenlerden bahsetmiştik. Similarweb’in yayınladığı verilere göre 2021 yılının Black Friday indirim günlerinde ziyaretçi sayıları rekor seviyelerde artış göstermiştir.

Trendyol’un 2021 Kasım ayındaki ziyaretçi sayısı 241.8 milyona kadar çıkmıştır. Bu yükseliş Trendyol’u aynı dönemde en çok trafik alan e-ticaret siteleri listesinin 16. sıraya kadar çıkartmıştır. Amazon da trafiğini %167 oranında arttırarak Türkiye genelinde en çok ziyaret edilen 5. e-ticaret sitesi olmuştur.

Şimdi gelelim planlama aşamasına. Gelin, indirimlerinizi planlarken uygulayabileceğiniz ipuçlarına birlikte bakalım.

Doğru Ürünleri Seçin: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi indirim için doğru ürünleri seçmeniz gerekmektedir. En çok kâr edeceğiniz ürünleri seçmelisiniz. Aksi halde kâr etmek isterken zarara uğrayabilirsiniz.

Haberdar Edin: Ürünleri belirleme aşamasından sonra sitenizin ziyaretçilerine indirim yapacağınızı duyurmanız gerekmektedir. Cep telefonu ve mail üzerinden indirimin yaklaştığını bildirebilirsiniz. Ayrıca sosyal medya hesabınızdan da postlar ve hikayeler paylaşarak indirimi duyurmalısınız. Kısacası takipçilerinizin ve müşterilerinizi yapacağınız indirimden haberdar etmelisiniz.

Instagram story fikirleri için tıklayın!

Özel Sayfalar: İndirim yaptığınız ürünlerin bulunduğu özel sayfalar (Landing Page) hazırlayabilirsiniz. Bu durum müşterilerinizin hoşuna gidecektir. Ayrıca ürün açıklamalarınızı da güncelleyebilirsiniz. Bu sayede indirim arayan kişileri sitenize çekebilirsiniz.

Pop-Up Kullanın: Pop-up kullanımı çoğu zaman rahatsız edici olsa da yaratıcı olduklarında ve gerektiğinde müşterilerin dikkatini çekmektedir. Bilgi veren bir pop-up’tan hiçbir müşteriniz rahatsız olmayacaktır.

Süreyi Belirleyin: İndirimin kaç gün süreceğini de doğru şekilde planlamanız gerekir. Müşterilerinizin aniden indirimin bittiğini görmek istemezler. Bu nedenle hangi günler ve saatler arasında olduğunu önceden bildirmeniz gerekir.

Sürenin sonuna yaklaşırken tekrar email gönderebilir, post ve storylerinizde insanları harekete geçirecek ibareler kullanabilirsiniz. “Aradığınız ürüne %40 indirimle sahip olmak için son 3 saat!” gibi.

Ücretsiz Kargo: Eğer ürünlerde yaptığınız indirim miktarları çok da yüksek değilse, kargo firmanızla bir anlaşma yaparak ücretsiz kargo hizmeti sunabilirsiniz. E-ticaret müşterileri kargo ücretsiz olduğunda markaya bağlanma eğilimi gösterirler. Kısacası sadece indirim yapmak zorunda değilsiniz.

Ödeme Seçenekleri: Black Friday kampanyası yaptığınızda sitenize ilk kez giren kişiler de olacaktır. Bu nedenle herkese hitap edebilmeniz için ödeme seçeneklerini çoğaltmayı düşünebilirsiniz. Bu müşterilerinizin alışverişi mutlu tamamlamasına yardımcı olur.

Daha fazla ipucu için e-ticaret ve dijital pazarlama yazımıza göz atabilirsiniz.

Black Friday Kampanyası Yapan Firmalar

Ülkemizde Black Friday kampanyası yapan pek çok firma bulunmaktadır. Bu firmaların başında e-ticaret siteleri gelmektedir. Trendyol, HepsiBurada, N11 gibi firmalar Black Friday kampanyası düzenleyen şirketlerde başı çekmektedir.

Ayrıca ünlü giyim markası GAP, Beymen, teknolojik ürün satan mağazalardan Teknosa ve MediaMarkt, Fifa, Steam, IKEA, Apple gibi markalar Black Friday indirimleri yapmaktadır.

İlham Verici Black Friday Kampanyaları

Daha önce pek çok markanın Black Friday kampanyası düzenlediğini söylemiştik. Bu markaların düzenlediği ilham verici kampanyalar bulunmaktadır.

Örneğin IKEA geçtiğimiz yıllarda düzenlediği bir kampanya ile plastik üretiminin önüne geçmek için hazırladığı hasır çantasını afişte kullanarak “Bag Friday” sloganıyla duyurmuştur.

Apple ise Black Friday indirimlerini kendi ürünlerindeki takvim görseliyle duyurmuştur.

Bunların yanı sıra Walmart da Light Balance ile eğlenceli bir Black Friday duyurusu hazırlamıştı. Siz de işletmenizin büyüklüğüne göre dönemin trendlerini Black Friday duyurunuzda kullanabilirsiniz. Örneğin eğlenceli bir TikTok videosu hazırlayabilirsiniz. Ya da düşen alım gücü üzerinden dramatik bir video hazırlayabilirsiniz.

Azalan kaynaklardan dolayı bazı markalar dünyanın daha sürdürebilir bir yer olması için uğraşıyor. Fakat yine de birkaç sene daha bu Black Friday çılgınlığı sürecek gibi. Siz bu tüketim kültürünü desteklemiyorsanız bazı kuruluşlara bağış yapmayı düşünebilirsiniz. Böylelikle farkındalık da yaratabilirsiniz.

Özetle bu yazımızda Black Friday’in nasıl ortaya çıktığından bahsettik. Black Friday kampanyaları düzenlemenin firmanız için oluşturacağı avantajları anlattık. Sizler de bu kampanyaları düzenleyerek müşterilerinizi arttırabilirsiniz. Herkese bol şans!

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın