Niş Ürünler Nasıl Bulunur? 2023 için Niş Ürün Örnekleri

Günümüzde ticaret savaşları artık online olarak internet üzerinden devam ediyor. Rekabetin oldukça yüksek olduğu e-ticaret dünyasında rakiplerden sıyrılıp öne geçmek için niş ürünler gibi çeşitli stratejiler belirlenmesi, firmanızın faaliyetlerine devam edebilmesi için hayati öneme sahiptir.

Satış ve pazarlama stratejileri her ne kadar başarı için belirleyici olsa da satılacak olan ürün veya hizmetin seçimi de en az onlar kadar önemlidir. Bu nedenle e-ticaret dünyası içerisinde satış yapmayı planladığınız ürünlerin niş ürün kapsamında olması başarıya giden yollardan biri olabilir.

Bu yazı içerisinde merak edilen konulardan olan; Niş ürünler nedir? Niş ürünler nasıl bulunur? Niş ürün örnekleri nelerdir? gibi bilgileri detaylandıracağız.  

Niş Ürün Nedir?

Niş ürün, belirli ve dar bir kitleye hitap eden hem pazarınızı daraltıp rekabet avantajı sağlamanızı amaçlayan hem de dar bir marketi domine etmenizi sağlayan ürün grubudur.

Niş ürünler içerisine piyasada olmayan ama çok ciddi bir soruna cevap veren ve sizin ürettiğiniz ürünler de olabilir. Kendi ürettiğiniz bir ürün pazara daha kolay hakim olmanızı sağlasa da niş ürünleri üretmek zorunda değilsiniz. Toptancı firmalarla çalışarak ya da yurtdışından ithal ederek de bu ürünlere erişebilirsiniz. En kârlı ithal ürünler yazımızdan da bunun gibi ürünleri keşfedebilirsiniz.

Eğer ürünün tek satıcısı değilseniz pazarda kendinize avantaj sağlamak için dijital pazarlama stratejileri ile firmanızı öne çıkarabilirsiniz.

2023 için Niş Pazar Örnekleri Nelerdir?

Niş ürünler bulabilmek için öncelikle kendinize niş bir pazar belirlemelisiniz. Çok basit düşünmek gerekirse dünya üzerindeki tüm insanların hedef kitleniz olduğunu düşünün. Ardından bu kitleyi yavaş yavaş daraltmaya başlayın. Cinsiyet, değerler, lokasyon, ilgi alanları, fiyat hassasiyeti gibi konular üzerinden giderek kitlenizi daraltabilirsiniz.

Hedef kitlenizi belirledikten sonra bu hedef kitleye uygun ürünler ve kategorileri belirleyebilirsiniz. Örnek niş kategoriler:

 • Araba İçi Aksesuarlar
 • Yoga Ekipmanları
 • Havuz Ürünleri
 • Kamp Eşyaları
 • Vücut Geliştirme Ürünleri
 • Evcil Hayvan Ürünleri

Bahsettiğimiz ürün kategorileri aslında tek başına niş ürün olarak değerlendirilemez. Bu kategorilerin altında satmayı belirlediğiniz bazı ürünler ise niş ürünün ne demek olduğunu tanımlar.

Niş Ürün Örnekleri

 • Araba İçi Aksesuarlar:
  Telefon tutacağı-bardak tutacağı, araba silme mikrofiber bez, cam buz kazıyıcı gibi ürünler.
 • Yoga Ekipmanları:
  Yoga matı, yoga yastığı, yoga block, yoga bandı, göz yastığı, yoga kemeri gibi ürünler.
 • Havuz Ürünleri:
  Bu kategori ile evinde havuz olanları ve havuzlu otelleri hedef olarak belirleyebilirsiniz. Ürün fiyatları yüksek olduğu için hedef kitle küçük olsa bile yüksek kazanç elde edebilirsiniz. Sermaye gereksinimi de yüksek olan bu kategori içerisinde; havuz aydınlatma ürünleri, havuz kimyasalları, havuz robotları, havuz pompaları gibi ürünler bulunur.
 • Kamp Eşyaları:
  Çadır, uyku matı, uyku tulumu, termos, kamp sandalyesi gibi ürünler son zamanlarda oldukça ilgi çekiyor.
 • Vücut Geliştirme Ürünleri:
  Kendi özel hayran kitlesine sahip kategorilerden biridir. Protein tozları, vücut geliştirme takviyeleri gibi ürünler bu kategoriye dahildir.
 • Evcil Hayvan Ürünleri:
  Son zamanlarda yükselişte olan ürünler arasında yer alan bu kategori, farklı hayvanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan ürünler içerir. Bu kategori kapsamında; özel diyet kedi mamaları, kedi ağaçları, tırmalama direkleri, köpekler için tasmalar ve hamsterlar için kafes gibi ürünler bulunur.

Hatta bu ürünleri de yukarıda saydığımız pazar daraltma önerileriyle birlikte değerlendirebilirsiniz. Daha spesifik niş ürün örnekleri elde etmek için kadın araba sahiplerine yönelik araç içi aksesuarları, geri dönüştürülebilir materyallerden oluşan(değerler) kamp eşyaları gibi ürünler ne demek istediğimizi daha iyi anlatabilir.

Not: Yeni bir e-ticaret şirketiyseniz sizinle aynı ürünleri satan birçok şirket varken pazara daha ucuza satmayı deneyerek girmemenizi öneririz. Fiyat hassasiyeti başlangıçta hedeflemenizi önermediğimiz bir segmenttir. Daha düşük kâr marjı, daha yüksek operasyon ve iş gücü gerektirdiğinden daha yüksek bir sermaye ve daha büyük tecrübe gerektirecektir.

Niş Ürünlerin Avantajları Nelerdir?

E-ticaret dünyasında niş ürünler satmak, içinde olduğunuz pazarlarda adınızdan söz edilmesini sağlayacaktır. Piyasaya hakim olmanızı sağlayacak olan bu ürünlerin satışının firmanıza sağladığı avantajları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Sattığınız ürünleri belirli bir alanda toplamanız, piyasada o ürünleri satan az sayıda tedarikçiden biri olmanızı sağlar. Bu şekilde ticari faaliyete devam edecek zamanla kendi sektörünüz içerisinde lider olabilirsiniz.
 • Niş ürünler, e-ticaret platformlarındaki rekabet oranını düşürür. Bu sayede kâr marjınızı artırabilir, kısa sürede cironuzu yüksek rakamlara ulaştırabilirsiniz.
 • Niş ürünler konusunda yoğunlaşarak satış yapmak, kısa süre içerisinde marka algısı oluşturmanızı sağlar. Bu sayede firmanız markalaşma yolunda emin adımlarla ticari hayatına devam edebilir.
 • Niş ürünler kapsamını daraltarak oluşturduğunuz satış stratejisi, arama motorlarında üst sıralarda yer almanızı sağlayabilir. Bu durum zaman içerisinde sektörde lider konuma geldikçe daha da belirgin olacaktır.
 • Niş ürünler, pazar içerisinde satışı en kolay gerçekleşen ürünler olduğu için faaliyetlerinizin sürekli olmasına yardımcı olur. Satış oranınız rekabet içerisinde kendinize bir alan bulmanız ile doğru orantılı olarak büyüyecektir.

Niş Ürün Nasıl Bulunur?

Niş ürün bulmak için farklı hedef kitleleri analiz etmeli ve bu kitlelerin ihtiyaçlarını değerlendirmelisiniz. Niş ürünleri bulmanın en etkili yollarından biri trendleri takip etmekten geçer. Trend ürünleri bulmak için meetglimpse.com ve explodingtopics.com gibi sitelerden yararlanabilirsiniz. Bu web siteleri, trend olan ürün, sektör ve firmaları düzenli bir şekilde mail olarak kullanıcılarına gönderiyor.

Trendleri takip etmenin bir başka yolu da Google’ın sunduğu trends hizmetidir. Google Trends, ücretsiz olarak araştırma yapabileceğiniz en etkili yöntemlerden biridir. Bu sayede dünya genelinde en çok kullanılan arama motoru olan Google’ın istatistiklerine ulaşabilir, satmak istediğiniz niş ürünlerin ve ona bağlı aramaların artış azalışını kontrol edebilirsiniz. Burada araştırmanız gereken konu sadece ürününüz değildir. Satış yapmak istediğiniz sektörü ve hedef grubu araştırmak da önemlidir.

Yazımızın başında yoga ve giyim örneğini vermiştik. Burada hedef kitleniz yoga yapan insanlar olacağı için yogaya ilgi olduğu sürece ürünleriniz de talep görecektir.

E-ticaret ürün bulma rehberimize de farklı fikirler edinmek için göz atabilirsiniz.

Niş Ürün Pazarlama Önerileri

Niş ürün konusunun en büyük avantajı hedef kitlenizin belli olmasıdır. Şimdi sırada bu hedef kitleye hangi kanallarla ulaşacağınızı belirlemek var.

Hedef kitleniz gezginlere hitap eden bir ürünse seyahat Youtube kanallarıyla işbirliği yapabilirsiniz. Bakım ve güzelliğe önem verecek kadınları hedef kitleniz olarak görüyorsanız benzer hedef kitleye sahip Instagram kanallarıyla iş birliği yapabilirsiniz. Daha yaşlı bir hedef kitle için Facebook reklamlarını değerlendirebilirsiniz.

Evinde havuz olan kişileri hedeflemek istiyorsanız havuzlar hakkında bakım rehberleri hazırlayabilir ve hedef kitlenizi Google üzerinden web sitenize çekebilirsiniz.

Yani kısaca işin formülü niş pazar belirleyip bu niş pazara uygun bir ürün seçmek, ardından hedef kitlenizin bulunduğu platformları takip ettiği Influencerlar, Google üzerinden yaptığı aramaları belirleyip onları sitenize çekmelisiniz. Ürününüz ne kadar dar ve spesifik bir hedef kitleye hitap ederse pazarlama stratejinizin de o kadar nokta atışı olma ihtimali artar.

Pazar Araştırması Yapın

Pazar araştırması yapmak, ürünlerinizin gelecekteki satış performansı ile ilgili ilk verileri edinmeniz için yardımcı olabilir. Bu yöntem sadece niş ürünler için geçerli değildir. Ticari faaliyette olan tüm firmaların pazara girmeden önce yapması gereken araştırmaların başında yer alır. Pazar araştırması yapmanın birçok farklı yolu vardır. Öncelikli olarak bizzat yapabileceğiniz ücretsiz yöntemleri kullanabilirsiniz.

Sosyal medya platformları ve forumlar ücretsiz olarak pazar araştırması yapabileceğiniz mecralardır. Satışını yapmayı planladığınız niş ürünlerin bu noktalardaki popülaritesine bakabilir, ürün hakkında kapsamlı bilgi elde edebilirsiniz.

Pazar araştırması nedir, nasıl yapılır başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Ayrıca sosyal medya kanallarını kullanarak çeşitli anketler yapabilir, satışını planladığınız ürünler ile ilgili hedef kitleden veri toplayabilirsiniz. Bu aynı zamanda piyasada olan boşluğu görmeniz ve ihtiyaç olan ürünleri keşfetmeniz için de ideal yollardan biridir.  


Son olarak satışları kendi siteniz üzerinden yapmak istiyorsanız ve ürünlerinizden emin değilseniz satmak istediğiniz ürünü yeni bir web sitesine ekleyerek siteye yakında açılacak duyurusuyla mail toplayıp açılışa özel indirim vaat edebilirsiniz.

Ardından Facebook ve Google reklamlarıyla bu sayfaya trafik çekip ufak bir bütçeyle insanların ilgisini test edebilirsiniz.


Rakiplerinizi Analiz Edin

Rakip analizi yapmak, piyasa içerisinde hangi firmalar ile rekabet içerisinde olduğunuzu görmenizi sağlar. Satışını yapmayı düşündüğünüz ürünü sizden çok önce piyasaya sunan firmaların genel durumu, şirketinizin gelecekteki konumunu daha rahat görmenizi sağlayacaktır. Bu yöntem sayesinde, rakip firmaların pazarlama ve satış stratejilerini öğrenebilir, hangilerinini işe yaradığını belirleyebilirsiniz. Bu sayede zamandan ve paradan tasarruf edebilirsiniz.

Rakip analizini etkili bir şekilde yapmak, satacağınız niş ürünlerin pazar içerisindeki konumunu görmenizi sağlar. Bu sayede pazara hangi yenilikleri getirebileceğinizi belirleyebilirsiniz. Daha sonra uygun stratejiler geliştirerek, kısa sürede başarı sağlayabilirsiniz.

Seçtiğiniz Ürünlerin Bir Soruna Çözüm Olduğuna Emin Olun

Satışını yapmayı planladığınız niş ürünlerin hayat içerisinde bir soruna cevap olması oldukça önemlidir. Günlük yaşantıyı kolaylaştıran ve pratik çözümler sunan ürünler her zaman ilgi odağı olmuştur. Bu nedenle insanların sizi tercih etmesi için birneden olması gerekir. Bu konuda araştırmaya kendi hayatınızdan başlayabilirsiniz.

Günlük olarak en çok ihtiyacınız olan, kullandığınız eşyanın daha pratik olması ilgi çekici olabilir. Bu konuda fikir yürüterek bu ihtiyacın başkalarına da hitap edebileceğine karar verebilirsiniz. Önemli olan tekerleği yeniden icat etmek değil, tekerleğe işlevsellik ve pratiklik kazandırmaktır.

İnternetten satılacak ürünler yazımız da size bu konuda yardımcı olabilir.


Kendi hayatınız üzerinden düşünürken hangi ürünleri marka bilinirliği yüksek şirketlerden almaya çalıştığınıza hangi ürünlerde bunu çok da önemsemediğinizi de düşünebilirsiniz. Tanınmamış bir markadan alınma ihtimali yüksek ürünler sizin de daha kolay satabileceğiniz ürünlerdir.

Oldukça basit bir örnek verecek olursak telefon kılıfları bu kategoriye girer. Bu sebeple belli bir dönem niş ürün denince akla gelen ilk ürün telefon kılıflarıydı fakat şimdi bu ürün o kadar çok yayıldı ki rekabet de çok yükseldi.

Bu sebeple şu an bu alanda satış yapmak isterseniz hedefiniz telefon kılıfları satmak değil belirli ve dar bir gruba yönelik telefon kılıfları satmak olmalı. Örneğin yaşlı insanlar, çocuklar, seyahat etmeyi sevenler gibi farklı niş pazarlardan kendinize birini seçebilirsiniz.

Kâr Marjını Her Zaman Hesaba Katın

E-ticaret, rekabetin yüksek olduğu, her geçen gün daha da kalabalık bir hal almaya başladı. Satmayı planladığınız niş ürünlerin piyasadaki rekabeti düşürmesi gerektiğini unutmayın.

Tedarikçi olarak özel bir konumda olmanız, ürünlerinizin kâr oranını artıracak etkenlerden biridir. Ayrıca, lüks malların kâr marjları daha yüksek olur. Bu tarz ürünleri satın alan müşteriler marka adı ve alışveriş deneyimine daha çok önem verir. Gıda gibi ürünlerin kâr marjları ise daha düşüktür. Sürümden kazanmak için stratejiler geliştirilmelidir. Niş ürünler satarak piyasaya hakim olup, fiyatlandırma konusunda otorite haline gelebilir, kâr oranınızı yüksek seviyelere çıkarabilirsiniz.


Özetle

Niş ürünler, e-ticaret dünyasında firmanızın söz sahibi konumda olmasını sağlayabilir. Kendine özgü, tutkulu takipçileri olan bu ürünleri doğru belirleyip, piyasaya hızlı bir giriş yapabilirsiniz. Niş ürünleri bulmanın en kolay yolunun trendleri takip etmekten geçtiğini de mutlaka göz önünde bulundurun.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.