Placeit Nedir, Nasıl Kullanılır? Online Mockup Yapımı

E-ticarete adım atanlar için hayatı kolaylaştıran pek çok internet sitesi ve uygulama var. Bunlardan biri de Placeit. Bugün bizim de severek kullandığımız Placeit nedir ve nasıl kullanılır sorularının cevabını vereceğiz.

E-ticarete yeni girdiğinizi varsayalım. Yaratıcı tişört fikirleriniz var fakat nasıl çalışacağını henüz bilmiyorsunuz. Bu noktada onlarca tişört bastırıp model ayarlamak mantıksız olabilir. Çünkü neyin ne kadar satacağını bilmiyorsunuz ve henüz para kazanmadınız. O halde ne yapabilirsiniz? Mockup kullanarak tişört baskılarınızın model üzerinde nasıl durduğunu potansiyel müşterilerinize gösterebilirsiniz.

Diğer bir senaryoda ise sosyal medya hesaplarını ele alalım. Özellikle Instagram, e-ticaret işletmeleri için çok önemli bir kaynak. Instagram hesabınız üzerinden paylaştığınız postlar, storyler, reellar ve reklamlar pek çok insana ulaşmanızı sağlar. Peki bu gönderileri nasıl daha ilgi çekici kılabilirsiniz? Placeit gibi sitelerin hazır şablonlarını kullanarak!

Envato Placeit, mock-upları ve sosyal medya gönderilerini tek tıkla hazırlamanıza imkan veren bir platform. Hatta biz de bu yazıdaki tüm görselleri orada hazırladık. Fakat Placeit konusuna gelmeden önce mockupları yakından tanımamızda fayda var.

Mockup Nedir, Ne İşe Yarar?

e-ticaret-yardim-tisort-mockup

Mock-up ya da mockup, tasarım dünyasında bir işin bittiğinde nasıl olacağını gösteren modellemelere denir. Yani sizin tişört baskılarınız hazırsa bunları tişört mockuplarında gösterebilirsiniz. Böylelikle ortaya yukarıdaki gibi görseller çıkar. E-ticarette mockup kullanacaksanız bitmiş ürünün gösterdiğinizle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde müşterileriniz kandırıldıklarını düşünebilir.

Ücretsiz mockup size hem internet sitenizde hem de sosyal medya hesaplarınızda kaliteli içerik sunma imkanı verir. Davetiye, el ilanı, rozet, şapka, tişört, bez çanta, kupa gibi pek çok farklı mock-up bulabilirsiniz. İşletmenizin alanına göre dilediğiniz tasarımı seçebilirsiniz. Placeit’te ücretsiz mockup bulmak için menüden mockup’a tıklayıp ardından aramanızın başına “free” sözcüğünü ekleyebilirsiniz.

Tişört, şapka, kupa, telefon kabı ya da yastık satıyor olabilirsiniz. Dilerseniz bu ürünlerin tasarımlarını da Placeit’te hazırlayabilirsiniz. O halde artık Placeit nedir sorusuna geçebiliriz.

Placeit Nedir?

Envato’nun bir ürünü olan Placeit, dünyanın en büyük online mockup kütüphanesi. Sitede on binlerce farklı tasarım var. Bu tasarımları kullanarak e-ticaret işiniz için logo hazırlayabilir, sosyal medya gönderileri oluşturabilir, yukarıdaki gibi mockuplar yapabilirsiniz.

Envato’yu bilenler bu tarz tasarımların kolay uygulanabilir olmadığını da bilirler. MB’larca dosyaları indirmeniz, Adobe Photoshop’ta açmanız, görselleri, renkleri, fontları markanıza göre güncellemeniz gerekir. Placeit’te ise çok pratik bir şekilde düzenleme yapabilirsiniz. Siteyi açıp aradığınızı aratabilir, beğendiğiniz tasarımı seçebilir ve kolayca değişiklik yapabilirsiniz.

Placeit’te maalesef kendi fontunuzu yükleyemiyorsunuz. Eğer sistemlerinde olmayan bir font kullanıyorsanız sosyal medya gönderilerinde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Font konusunda hassassanız Canva’yı deneyebilirsiniz. Canva nedir ve nasıl kullanılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Neden Placeit Kullanmalısınız?

  • Profesyonel bir tasarımcı değilseniz ya da iyi bir tasarımcıya maaş ödeyecek duruma henüz gelmediyseniz Placeit ihtiyaçlarınızı karşılayacak en ucuz platformlardan biri. Üstelik sitede ücretsiz olarak bulabileceğiniz pek çok tasarım da var.
  • E-ticaret sektörü her geçen gün büyüyor. Her gün yeni işletmeler açılıyor. Fakat maalesef bu işletmelerin büyük kısmı 2 sene içerisinde kapanıyor. Bunun en büyük sebepleri ise potansiyel müşterilere ulaşamamak ve markayı iyi tanıtamamak. Placeit, markanızı sosyal medya platformlarından duyurmanızı kolaylaştırıyor. Çünkü platformdaki değişik sosyal medya templateleriyle hedef kitlenizin ilgisini çekmenizi sağlıyor.
  • Mockuplarda en çok gerçekçiliğe dikkat etmelisiniz. Gölgesi, parlaklığı ve perspektifi iyi ayarlanmamış bir mockup müşterileri kaçırabilir. Placeit’te binlerce mockup olduğu için en ideal olanı seçebilirsiniz.

Placeit’le Logonuzu Tasarlayın!

Markanızı oluştururken logo için binlerce lira harcamanıza gerek yok. Sitedeki logo sekmesine giderek işletmenizin adını ve sektörünü girerek yüzlerce logoya ulaşabilirsiniz. Profesyoneller tarafından hazırlanan bu logoları istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Renk paletiniz hazırsa renkleri kendinize göre modifiye edebilirsiniz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi maalesef kendi fontunuzu yükleyemiyorsunuz. Fakat yine de yüzlerce font olduğu için benzerini bulabilirsiniz. Placeit’in güzel yanlarından biri tasarıma uygun fontları filtreliyor olması. Bu sayede teker teker denemenize gerek kalmadan tasarıma en çok uyacak fontları kolayca bulabilirsiniz.

Ücretli logolardan birini almak isterseniz 39.95 dolar ödemeniz gerekiyor. Fakat abonelik alırsanız 12 dolar gibi bir ücret ödeyerek hem mockuplara hem logolara hem de sosyal medya şablonlarına sınırsız erişim kazanırsınız.

Kendi Markamı Nasıl Kurarım yazımız için tıklayın!

Placeit’le Mockup Hazırlayın!

placeit mock up

Placeit nedir dediğimizde aklımıza ilk mock-uplar geliyor. Çünkü site bu işi inanılmaz kolaylaştırıyor. Normalde psd dosyaları üzerinden mockup hazırladıysanız işin ne kadar uzun sürdüğünü bilirsiniz. Placeit sayesinde mockupları indirmenize gerek kalmadan görüp deneyebiliyorsunuz.

Mockup hazırlamak için öncelikle menüden mockup’a tıklayın. Ardından eğer ücretsiz bir şeyler arıyorsanız buna göre arama yapın. Örneğin arama çubuğuna “free tshirt mockups” yazabilirsiniz. Çıkan sonuçlardan köşesinde “Free” ikonu olanlardan birini seçin. Abonelik aldıysanız free yazmadan aratıp dilediğiniz mockup’ı seçebilirsiniz.

Arama yaparken yaş, cinsiyet ve etnik köken filtrelerini kullanabilirsiniz. Bu görselleri hazırlarken platformu da göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin post paylaşacaksanız kare, story paylaşacaksanız dikey görselleri tercih edebilirsiniz.

Beğendiğiniz görselin sayfasında arka plan rengini değiştirebilir, tasarımınızı yerleştirebilirsiniz. Her mockupta farklı boyutta bir tasarım isteniyor. Örneğin yukarıdaki görselde bu 750×1200 piksel. Hazırladığınız tasarımın en iyi şekilde gözükmesi için bu ölçülere de dikkat etmelisiniz.

Sonuçtan memnunsanız sağ üst köşeden download butonuna tıklayabilirsiniz. Tasarımınız hazır olduğunda “Click Here to Download” linkine tıklayabilirsiniz.

E-ticaret ve dijital pazarlama hakkında daha fazla bilgi için yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Placeit’le Sosyal Medya Gönderileri Hazırlayın!

placeit-sosyal-medya-gonderisi-hazirlama

İşletmeler için sosyal medya kullanımı olmazsa olmaz. Tabii ki SEO çalışmalarıyla organik trafik de çekebilirsiniz fakat sosyal medya kendinize bir topluluk oluşturmanız için ideal. Markanızın yeniliklerini duyurmak, ürünlerinizi tanıtmak ve hikayenizi anlatmak için sosyal medyayı kullanabilirsiniz. Özellikle Instagram şu anda aylık 1 milyarın üzerinde aktif kullanıcıya sahip. Böyle bir kaynağı görmezden gelmemelisiniz.

Placeit kullanarak sosyal medya gönderileri hazırlamak için menüden Designs > Social Media’ya tıklayabilirsiniz. Ardından istediğiniz platformu seçerek hazır şablonlara göz atabilirsiniz. Bu şablonlara dilediğiniz yazıyı yazabilir, renklerini değiştirebilir, yerleriyle oynayabilirsiniz. Fakat sadece sosyal medya tasarımları için kullanacaksanız Canva’yı tercih edebilirsiniz. Çünkü Canva kendi fontunuzu yüklemenize izin veriyor. Aynı zamanda görsellerde daha fazla değişiklik yapabiliyorsunuz.

Tasarımınız hazırsa yine sağ üst köşeden indirebilirsiniz. İşte bu kadar! İşletmeniz için Instagram Story fikirleri arıyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

Kısacası Placeit, e-ticaret alanında etinden ve sütünden yararlanabileceğiniz şahane bir internet sitesi. Logonuzu hazırlayıp, mockupları sitenize yükleyip sonra bunlardan sosyal medya gönderileri hazırlayabilirsiniz. Aklınıza takılan yerler olursa bize yorum bırakmayı unutmayın. Şimdiden başarılar diliyoruz!

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın