Canva Nedir? | Canva Kullanarak Tasarım Yapmak

Dijital ortamda iş yapıyorsanız Canva’yı mutlaka duymuşsunuzdur. Canva bizim de çok kullandığımız ve faydalı bulduğumuz bir site. Bu yazımızda Canva nedir ve nasıl kullanılır sorularının cevabını detaylı bir şekilde vereceğiz.

Öncelikle sitenin kuruluşu hakkında kısaca bilgi verelim. Canva, 2013 yılında Avustralya’da üç ortak tarafından kurulan bir grafik tasarım platformu. İlk senesinde 750.000’in üzerinde kullanıcı toplayarak başarısını göstermeyi başardı. Canva kullanarak sunum, sosyal medya içerikleri, posterler ve hatta öz geçmiş bile hazırlayabilirsiniz.

Özellikle e-ticaret işi yapıyorsanız ürünlerinizi, kampanyalarınızı, duyurularınızı potansiyel müşterilerinizle buluşturacak görseller tasarlamak için Canva gibi platformları kullanabilirsiniz.

Küçük bir işletmeniz varsa banner, sosyal medya gönderisi, infografik gibi tasarımları profesyonel birine yaptırmanız zor olabilir. Fakat bu tarz görsellere ne kadar fazla yer verirseniz insanların da sizinle kuracağı etkileşim artar.

İşte Canva, bu tarz görselleri profesyonel olmasanız da kolayca hazırlamanızı sağlayan bir platform. Biz de bu yazıdaki tüm görselleri Canva üzerinden hazırladık. Şimdi gelin, platformun farklı özelliklerine göz atalım.

Canva Ücretli mi?

Canva nedir sorusunun cevabını verdik. Şimdi sıra ücret ve özelliklerinde. Öncelikle platformdan tamamen ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Üstelik ücretsiz versiyonda pek çok eğitime de erişebilirsiniz.

Fakat tasarımlarınızı çok daha kolay şekilde yapmak istiyorsanız pro versiyonuna geçmenizi öneririz. İşiniz daha büyükse Canva Enterprise satın alabilirsiniz.

Bunun dışında okullar ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar da belirli şartları karşılamaları durumunda Canva’nın premium üyeliğinden ücretsiz faydalanabilirler. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için ücretlendirme sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Şimdi gelin, ücretli ve ücretsiz versiyonların farklarına bakalım.

Canva Ücretsiz Versiyonda Neler Var?

Platformu ücretsiz olarak kullanırken belli özelliklerinden yararlanamazsınız. Yine de;

 • İstediğiniz ölçüde tasarım açarak binlerce hazır şablon kullanabilirsiniz.
 • Görsel hazırlarken içeriklerin boyutunu, renkleri ve yazıları değiştirebilirsiniz.
 • Hareketli görseller ve videolar hazırlayabilirsiniz.
 • Tasarımlarınızda binlerce stok fotoğraf ve video kullanabilirsiniz.
 • Sayfada yer alan içerikleri kolayca konumlandırabilirsiniz.
 • Tasarımınızı başka insanlarla paylaşabilirsiniz.

Kısacası e-ticaret için Canva kullanmak istiyorsanız ücretsiz versiyonuyla da pek çok şey başarabilirsiniz. Sitenin Türkçe versiyonu bulunduğu için aradığınızı kolayca bulabilirsiniz. Üstelik ilk bir ay ücretsiz deneyebilirsiniz.

Canva Pro Versiyonda Neler Var?

facebook reklami canva

Sitedeki premium özelliklerden yararlanmak için belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Premium olduğunuzda ise;

 • Markanız için renk paleti, logo ve font yükleyebilirsiniz. Böylelikle markanızın dilini tüm görsellerinizde tutturabilirsiniz.
 • Görselleri kolayca yeniden boyutlandırabilirsiniz. Bu sayede tek bir tasarım yapıp sonra onu farklı ölçülere (post, story, banner) uyarlayabilirsiniz.
 • Şeffaf arka plan özelliği sayesinde transparan .png dosyası kaydedebilirsiniz. Bu transparan görselleri başka tasarımların üzerine kolayca yerleştirebilirsiniz.
 • Hareketli görseller hazırlarken daha fazla animasyon efekti kullanabilirsiniz.
 • Premium tasarım şablonlarını, fontları, bileşenleri, fotoğrafları ve videoları kullanabilirsiniz. Böylelikle çok daha çeşitli görsel içerikler hazırlayabilirsiniz.
 • İçerik planlayıcı sayesinde görselleri hazırlayıp tarih ve saat kurarak istediğiniz hesapta paylaşabilirsiniz.

Kısacası Pro üyelik sayesinde sınırsız tasarım yapabilirsiniz. Platformu tanıdıkça farklı kanallar için ideal şekillerde görseller hazırlayabilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz versiyonlarını da tanıdığımıza göre artık Canva nedir sorusunun cevabını tüm detaylarıyla biliyoruz!

Dijital Pazarlama için Canva’yla Tasarım Yapmak

E-ticaret işinizde marketing kampanyaları yapmak istiyorsanız çeşitli görsellere ihtiyacınız olacak. Sonuçta potansiyel müşterilerinizin markanızla temas noktaları hazırladığınız görsel ve yazılı içerikler. Bu konu hakkında daha fazla bilgi için e-ticaret ve dijital pazarlama yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Yeni bir marka kuruyorsanız bu süreçte en iyi yardımcınız Canva olacak. Çünkü bu platform sayesinde logonuzu hazırlayıp fontlarınızı belirleyebilir; paletinizi kaydedebilir, blog görsellerinizi hazırlayabilir, sosyal medya gönderileri oluşturup planlayabilirsiniz. Hatta e-ticaret teşekkür kartınızı bile bu platformda tasarlayabilirsiniz.

Tabii ki bunlarda ustalaşmak için zamana ihtiyacınız olacak. Canva kullanmaya başladığınız gibi kusursuz tasarımlar yapamayabilirsiniz. Şimdi dijital pazarlamanın farklı alanlarında Canva’yı nasıl kullanabileceğinize bakalım.

Canva ile Logo Hazırlayın

butik istanbul canva logo

Ziyaretçilerin markanızla tanışırken ilk olarak logonuzu görür. Bu yüzden logonuzun anlaşılır ve sempatik olması önemlidir. Yeni bir site açacaksanız ve ilk etapta profesyonel bir hizmet almaya gerek duymuyorsanız Canva’nın logo hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Logo hazırlarken hazır şablon kullanabileceğiniz gibi sıfırdan da tasarlayabilirsiniz. Örneğin biz yukarıdaki Butik İstanbul logosunu soldaki Leila Boutique şablonu üzerinden hazırladık. Siz de sektöre göre şablon arayabilir ve beğendiğiniz bir tasarım üzerinden gidebilirsiniz. Farklı renk paletleri oluşturmak için Coolors.co kullanabilirsiniz.

Sıfırdan logo hazırlamak istiyorsanız bileşenler (elements) kısmından işinizle alakalı görseller seçebilirsiniz. Ardından istediğiniz fontu kullanarak markanızı yazabilirsiniz.

Canva ile Sosyal Medya Gönderisi ve Reklam Hazırlayın

Daha önce e-ticaret için story fikirleri başlıklı bir yazı yazmıştık. Bu yazıdaki tüm örnekleri de yine Canva kullanarak hazırlamıştık. Siz de story fikirleri için yazımıza göz atabilirsiniz.

Canva kullanarak Instagram postu, Facebook reklamı gibi başka görseller de tasarlayabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken Facebook Ad şablonlarını seçmek ve beğendiğiniz şablonda kendi markanızı yerleştirmek.

Sıfırdan reklam görseli hazırlayacaksanız yine hazır şablonlardan ilham alabilirsiniz. Aslında Canva’nın en güzel yanlarından biri pek çok hazır tasarımla ilham veriyor olması. Canva’yı bilgisayarın yanı sıra iOS ve Android mobil cihazlarınızdan da kullanabileceğinizi de ekleyelim.

Canva ile Mockup Hazırlayın

tisort mockup canva

E-ticaret için Canva kullanacaksanız işinize en çok mockup kısmı yarayacaktır. Mockup oluşturmak için;

 • Öncelikle tasarımınızı PNG formatında kaydedin.
 • Sonrasında Canva’da istediğiniz boyutta tasarım açın ve görselinizi yüklemeler (uploads) kısmına yükleyin.
 • Ardından PNG dosyanıza tıklayarak tasarımın içine atın ve görseli düzenleyin (edit image).
 • Smart mockups kısmından istediğiniz ürün görselini seçin (hoodie, tişört, sweatshirt, kupa gibi seçenekler var).
 • Ardından tasarımın boyutunu ve yerini düzenlemek isterseniz sol tarafta mockup üzerindeki 3 çizgiye tıklayabilirsiniz.

Canva mockup konusunda çok gelişmiş olmasa da birkaç güzel görsel hazırlayabilirsiniz. Daha fazla mockup ihtiyacınız varsa PlaceIt‘i deneyebilirsiniz. Aynı zamanda Placeit nedir, nasıl kullanılır yazımıza da göz atabilirsiniz.

Mockuplar üzerine daha ayrıntılı bir rehber için ilgili yazımıza bakabilirsiniz.

Photoshop mu Canva mı?

Özetle Canva’da pek çok şey tasarlayabilirsiniz. Tasarımdan anlamıyor olsanız bile hazır şablonlar sayesinde story, post, reklam, mockup gibi farklı boyutlarda ve farklı özelliklerde görseller hazırlayabilirsiniz.

Photoshop kullanımı basit seviyede de olsa bilgi gerektiriyor. Aynı zamanda Photoshop’taki tüm araçlar Canva’ya göre çok daha yavaş. Örneğin Canva’da aynı renkleri ve fontları tek tuşla değiştirebilirsiniz. Photoshop’ta ise daha fazla uğraşmanız gerekiyor.

Diğer taraftan Background Remover özelliği çok kullanışlı. Bu özellik yalnızca Canva Pro’da var fakat sonuçta Photoshop’un da ücretsiz bir versiyonu bulunmuyor. Üstelik internetteki diğer arka plan siliciler de ücretli. Yani sadece bu özellik için bile pro üyelik alınabilir.

Kısacası eğer bu işlerde yeniyseniz Canva’yla başlamanızı öneririz. Özellikle sosyal medya tasarımları için Photoshop’ta yapıp Canva’da yapamayacağınız bir görsel bizce yok. Çok daha az zamanda ve çok daha az efor harcayarak Canva’da birbirinden güzel tasarımlar yapabilirsiniz.

Bu konu hakkında aklınıza takılan başka sorular varsa bize yorum bırakabilirsiniz.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın