Müşteriyi İkna Etme Yöntemleri | Satışlarınızı Arttırın!

E-ticaret dünyasında müşterilerinizi ürünleri satın almaya ikna etmeniz zaman zaman zorlayıcı olabilir. Ancak hemen moralinizi bozmayın. Çünkü müşterileri ikna etmek için yapabileceğiniz pek çok şey var. Sizin için küçük ve önemsiz görünen bazı detaylar bile müşterilerin satın alma psikolojileri üzerinde etkili olabilir ve satışlarınızı arttırabilir.

Bu yazımızda e-ticarette müşteriyi ikna etme yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz. Bütün yöntemleri de detaylı bir şekilde açıklayacağız. Gelin, e-ticarette müşteriyi ikna etme yolları neler, birlikte bakalım.

Müşteriyi İkna Etmenin 10 Yolu

Sitenize giren kişilerin ürünlerinizi satın almasını sağlamak için başvurabileceğiniz pek çok yöntem olduğunu söylemiştik. Müşteri ikna etme yöntemleri arasında en popüler olanlarına gelin birlikte bakalım.

1- Arzu Yaratan Ürünler Satın

Müşterilerin büyük bir çoğunluğu ihtiyacı olan ürünü satın alma eğiliminde olsa da alacağı ürünü arzu nesnesi olarak görmek ister. O ürüne sahip olduğunda iyi hissedeceğini düşünmek ister. Bunu sağlamak ise sizin elinizdedir.

Sitenizde yer alan ürünlerin fotoğraflarını, ürün açıklamalarını bu doğrultuda oluşturabilirsiniz. Ürünlerin en iyi özelliklerini öne çıkardığınız bir ürün açıklaması yazarak, ürünün müşterilerin hayatlarında değiştireceği şeylere dikkat çekebilirsiniz.

Müşterilerin istekleri ve arzuları konusunda şüpheleriniz varsa hem sitenizden hem de sosyal medya hesaplarınızdan anketler oluşturabilirsiniz. Bu sayede müşterilerin istekleri konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

2- Önce Kendinizi İkna Edin

once-kendinizi-ikna-edin

E-ticaret sitenizden ürün almaları konusunda müşterilerinizi ikna etmeden önce kendinizi ikna etmeniz gerekir. Kendinize karşı dürüst olun.

Bu ürünü ben alır mıydım? sorusuna dürüst bir şekilde cevap verin. Ürünün hangi sorunları çözeceğini,  hangi ihtiyaçlarınızı gidereceğini düşünün. Eğer bu sorulara cevap verebiliyorsanız doğru yoldasınız demektir.

Kısacası bu sorulara cevap verebiliyorsanız kendinize güvenin! Müşterileri ikna etmeyi başaracaksınız.

3- Hedef Kitlenizi Tanıyın

Eğer e-ticaret siteniz üzerinden ürün satıyorsanız etkili bir pazar araştırması yaptırmanız gerekir. Bu pazar araştırmasının amaçlarından biri de hedef kitle analizidir. Ürün satışlarınızı arttırmak istiyorsanız hedef kitlenizi tanımalı ve beklentileri doğrultusunda aksiyon almalısınız.

Ayrıca yürüteceğiniz iletişim stratejilerini de bu doğrultuda oluşturmanız gerekir. Hedef kitlenizdeki kişileri etkileyecek ve harekete geçirecek tanıtım ve indirim kampanyaları düzenleyerek satışlarınızı arttırabilirsiniz.

4- Ürün Satın Alan Kişiler için Kampanyalar Düzenleyin

Müşteri ikna etme yöntemleri arasında bir diğeri de sadece ürünlerinizi satın alan kişiler için düzenleyeceğiniz kampanyalar ve indirimlerdir.

Örneğin sitenize ilk kez giren kişileri ikna etmek için “ilk alışverişte” kullanabilecekleri indirim kuponları verebilirsiniz. Bu kısa vadede sizin için zarar gibi gözükse de uzun vadede kâr etmeye başladığınızı görebilirsiniz.

Sonrasında ise her sipariş sonrası ürün almalarına yardımcı olacak puanlar, indirimler, kuponlar verebilirsiniz. Satın alma işleminden sonra “hediye” kazanacağını düşünen kişiler daha fazla alışveriş yapma eğilimi gösterirler. Bu yöntem online satış arttırma yöntemleri içerisinde de en etkili yöntemlerden biridir.

Ayrıca e-ticarette satışları arttırmak konusunda neler yapabileceğinizi merak ediyorsanız, konu hakkındaki detaylı yazımıza göz atabilirsiniz.

5- Her Zaman İletişimde Olun

E-ticarette müşterilerinize güven vermeniz gerekir. Güven vermeniz için yapabileceğiniz en etkili yöntem ise 7/24 ulaşılabilir olmaktır.

Sitenizin görünen kısımlarına müşterilerin size her zaman ulaşabileceklerine dair iletişim adreslerinizi, sosyal medya hesaplarınızı yerleştirebilirsiniz. Ayrıca satın alma sayfasında da iletişim adreslerinize yer verirseniz müşteriler sorunla karşılaştıklarında sizinle konuşabileceklerini hissederler.

Bunların yanında müşterilere zaman zaman yeni eklenen ürünleri hatırlattığınız mailler gönderebilirsiniz. Bu da “biz buradayız” mesajı şeklinde algılanır. Son olarak ise satın alma işlemi gerçekleştiren müşterilere satış özetlerini, kargo bilgilerini, faturalarını mail atmanız gerekir.

6- Gelen Yorumları Öne Çıkarın

yorumlari-one-cikarin

Ürünlerinizi daha önceden satın alıp deneyimlerini paylaşan kişilerin yorumları sizin için altın değerindedir. Ürününüz hakkında gelen yorumları ve kullanıcı deneyimlerini sitenizin ana sayfasında yayınlayabilirsiniz.

Sitenize giren kişiler ürünlerin sorunları çözdüğünü ya da ihtiyaçları giderdiğini gördüklerinde satın alma eğilimleri de artar. Ayrıca bu yöntem e-ticaret sitesi satışları arttırmak konusunda en çok kullanılan yöntemler arasındadır.

Aynı şekilde gelen kötü yorumları da göz ardı etmemeniz gerekir. Ürünlerinizden memnun kalmayan kişilerin neden memnun olmadıklarını öğrenmelisiniz. Ardından gerekli düzeltmeleri yapmalısınız.

Unutmayın, e-ticarette kötü deneyim yaşayan kişiler bu deneyimi çevrelerine anlatmakta iyi deneyim yaşayanlara göre çok daha ısrarlı.

7- İptal ve İade Konusunda Esneklik Sağlayın

Müşteriyi ikna etme yöntemleri arasında iade ve iptal konusunda esnek olmak da vardır. Müşterilerin zaman zaman e-ticarete mesafeli yaklaşabildiğinden bahsetmiştik. Bu mesafeyi ortadan kaldırmak için yapabileceklerinizden birisi de iptal ve iade politikalarınızı esnek tutmaktadır.

Müşteriler ürünü satın aldıktan sonra bir sorunla karşılaştıklarında iade edebilecekleri konusunda güvende olmak isterler. Bu nedenle iptal ve iade politikanızı e-ticaret sitenizin satın alma sayfasına konumlandırabilirsiniz. Müşterileri bu konuda bilgilendirecek bir iki paragrafı görünür şekilde yayınlayabilirsiniz. Bu sayede onları ürünü satın almaya ikna etmeye bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

8- Müşterilerin Duygularını Anlayın

İnternet satışını arttırmanın yolları arasında müşterilerin duygularını anlamak da bulunmaktadır. Pek çok müşteri kendisini iyi hissettiren, duygularına hitap eden ürünleri satın almaktadır. Sizler de elinizdeki verileri psikolojik ve sosyolojik açıdan değerlendirerek müşterileri ikna etme yoluna gidebilirsiniz.

E-ticaret üzerinden alışveriş yapan kişilerin büyük çoğunluğu karar verme aşamasında duygusal davranırlar. Karar verme aşamasında hissettikleri duyguları bulmalı ve aşmak için etkileyici formüller üretmeniz gerekir. Çoğu zaman müşteriler bu aşamada satın alacakları ürünlere gerçekten ihtiyaçları olmadığını düşündükleri için vazgeçerler.

Satın alma yolculuğu boyunca her adımda bu ürüne ihtiyaçlarının olduğunu hatırlatmaya devam etmelisiniz. Cümlelerinizi buna göre kurabilirsiniz.

9- Markanızı Görünür Kılın

E-ticaret dünyasında ne kadar çok tanınırsanız müşterileriniz o kadar artacaktır. Ayrıca markanızdan daha önce bir şekilde haberdar olan kişiler daha rahat satın alma eğilimi gösterecektir. Çoğu kişi daha önce duymadığı markalardan alışveriş yapmak yerine haberdar olduğu markaları tercih etmektedir.

Bu nedenle iyi bir reklam bütçesi ayırmanız gerekir. Markanızın görünürlüğü için yapabileceğiniz pek çok reklam kampanyası bulunmaktadır. Pazarlama hakkında hazırladığımız detaylı yazılara göz atabilirsiniz.

Bunun yanı sıra Instagram hikaye fikirlerinden ilham alabilirsiniz.

10- Her Zaman Güncel Olun

E-ticaret sitenizin uzun bir süre boyunca aynı kalması hoş bir izlenim sunmaz. Sitenize giren kişiler sitenin eski olduğunu düşünerek satın alma işleminden vazgeçebilirler. Bu nedenle siteniz her zaman güncel olmalıdır.

Sitenizin güncel olduğunu müşterilerin anlayabilmesi için “en çok satanlar”, “yeni gelenler” gibi kategoriler hazırlayıp haftada bir iki kez bu listelerde ufak güncellemeler yapabilirsiniz.

Özetlemek Gerekirse

bu yazımızda e-ticarette müşteriyi ikna etme yöntemleri konusunda detaylı bilgiler paylaştık. Aynı zamanda online satış arttırma yöntemleri olarak da kullanabileceğiniz bu yöntemlerle birlikte satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Unutmayın, müşterilerden önce ürünlerinizin işe yaradığı ve kaliteli olduğu konusunda kendinizi ikna etmeniz gerekir. Kendiniz ikna olursanız herkese ürünlerinizi satabilirsiniz. Sizi ikna eden cümleleri sitenizde ve pazarlama çalışmalarınızda bol bol kullanabilirsiniz.

Herkese bol şans diliyoruz! Aklınıza takılanları bize yorum olarak bırakabilirsiniz.

eticaret-illustrasyon

Online Mağazanı 15 Dakikada Kur!

3 gün ücretsiz, ilk 3 ay sadece aylık 1$'a mağazanı Shopify ile kur! Hemen satış yapmaya başla!

Yazar hakkında

E-ticaret konusunda sürekli araştıran, öğrenen ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmayı seven biri.

Yorum yapın